бінарний урок з образотворчого мистецтва та природознавства

Опис документу:
МЕТА: ознайомити із будовою тіла комахи; дати елементарне поняття симетричної форми та техніки відтискування водяною фарбою (монотипією). Удосконалювати вміння робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати уміння аналізувати, порівнювати ,бачити в різноманітних лініях, плямах, в заданій кольоровій гамі задуману композицію Виховувати пізнавальний інтерес, допитливість, любов та бережливе ставлення до природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

МАРІУПОЛЬСЬКА ШКОЛА – ІНТЕРНАТ І – ІІ СТУПЕНІВ № 2 ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

Конспект бінарного уроку з образотворчого навчання та природознавства

за темою

«У світі комах»

для 3 класу

Учитель початкових класів

Лук`янець Тетяна Сергіївна

ТЕМА. У світі комах

МЕТА:

закріпити і поглибити знання учнів про комахи; ознайомитися із будовою

тіла комахи; дати елементарне поняття симетричної форми та сформувати

розуміння ролі осі симетрії в її побудові.

Ознайомити з технікою відтискування водяною фарбою (монотипією).

Удосконалювати вміння робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати уміння аналізувати, порівнювати ,бачити в різноманітних лініях, плямах, в заданій кольоровій гамі задуману композицію

виховувати пізнавальний інтерес, допитливість, любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації комах, колекція жуків та метеликів (іграшкові), , малюнки дітей, енциклопедії про тварин, , картки для бліц-контролю, картки-опори, , рекламні картки. відео - фільм про комах, пісні Наталії Май «Мелодія добра» , «Цвіркунчик», «Сонечко».

гуаш, пензлик, аркуш паперу, фарби, баночка з водою,

ТИП УРОКУ:бінарний урок (природознавство,образотворче мистецтво).

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ: урок-дослідження.

ХІД УРОКУ

І. Організація клаcу

- Діти! У нас сьогодні незвичайний урок. До нас прийшли гості. Привітайтеся з ними.

Пролунав для нас дзвінок.

Починається урок!

Допитливі в класі всі діти.

Про все хочуть знати на світі.

Щоб природі другом стати -

Треба нам багато знати!

Всі загадки відгадати.

Навчиться спостерігати.

Завітали в гості к нам комашки.

Ми же працювати будемо , як мурашки!

Епіграфом нашого уроку будуть слова В.Сухомлинського

«Природа є джерелом добра,її краса впливає на духовний світ кожного з нас тільки тоді,коли юне серце облагороджується вищою людською красою – добром, правдою, людяністю, співчутливістю.»

II. Актуалізація опорних знань.

Почнемо наш урок з гри «Впізнай комашку».

1) На дорозі лежить квітка,

Пелюстки згортає,

Я хотів її підняти,

А вона літає.

(Метелик)

2)По травичці, по землі

Коні бігають малі.

Іподром для них луг,

Не поставиш їх на плуг!

.(Коник)

3) Ця маленька трудівниця

Мед збирає як годиться:

Все у вулик,все у соти,

Не цураєтесь роботи!(Бджілка)

4)Серед лісу горбик-дім,

Тисячі живуть у нім.

Працелюбні ці комахи :

Добрі, щирі, розумахи…(Мурахи)

- Діти! Як назвати відгадки одним словом? (комахи)

- Так про кого буде іти мова сьогодні? (про комах)

ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні ми повторимо, що ми знаємо про комах. Навчимося малювати метелика новим способом – монотипією. Презентуємо нашу першу книжку «Про комах».

ІV. Опрацювання нового матеріалу

1.«Передбачення»

- Про що ви хочете дізнатись на уроці?

- Чого ж, на вашу думку, ми навчимося на цьому уроці? (Познайомимося із новими назвами комах, з їх особливими ознаками, навчимося розрізняти частини тіла комах, виділяти їх із групи інших тварин)

2.Просмотр відео-фільму «Природознавство про комах. 3 клас»

3. .«Мозковий штурм»

- Яких комах ви запам`ятали з фільму?

- Які серед них працьовиті?

- Які частини тіла є у комахи?

- Де живуть комахи?

- Якою їжею живляться комахи?

- Які комахи найкрасивіші?

Насправді метелики найкрасивіші з усіх комах і сьогодні на уроці ми з вами навчимося робити красу своїми руками.

VОзнайомлення з новою темою з образотворчого мистецтва

1.Пояснення поняття симетричної форми та осі симетрії

  • Чи звернули ви увагу, що майже у всіх комах лівий і правий боки тіла — однакові. Така будова називається симетричною.

  • А умовна лінія, що ділить навпіл симетричні предмети, є віссю симетрії.

  • Так яка це симетрична будова? (ліва частина така, як і права)

  • А ось симетрії? (ділить навпіл симетричні фігури)

  • Пояснення першого етапу роботи монотипії

2. Інструктаж перед роботою.

3.Практична діяльність учнів.

  • користуйтесь фарбами охайно — не забруднюйте сусідів, парту;

  • малюнки робіть чіткими.

  1. Візьміть аркуш білого паперу і охайно зігніть навпіл. Після згинання він матиме вигляд книжечки.

  2. Малюватимемо на одній стороні. На якій? Яка вам більше до вподоби.

  3. Малюватимемо візерунки різними кольорами тільки на одній стороні. А потім стиснемо дві сторони, притиснемо гарненько і отримаємо на іншій стороні другу частину метелика. Розгортаємо аркуш — отримали цілого метелика.

- Малюйте того метелика, який вам більше до вподоби.

(Діти малюють під музику діафільму « Красиві метелики світу»

Фізкультхвилинка під пісню «Сонечко»

VІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

1. Самостійна робота.

- На картці назви різних тварин.

Підкресліть назви комах.

Вовк, метелик, сом,кенгуру, лев, крокодил, орел, павук, лось,

цвіркун, голуб, лисиця, хрущ, джміль, дятел, сонечко, оса

колібрі, комар, соловей, жук, мураха, сойка, пантера,варан,

панда, ящірка, бабка , куниця, муха.

Учні кожної парти називають комах, назви яких підкреслили.

  • А хто підкреслив слово павук?

  • Спробуймо визначити, чи належить павук до комах.( Павуки — не комахи, вони належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них вісім ніжок і відсутні крила. Тіло їх складається з двох частин, зате очей — аж вісім. На черевці у павука є декілька маленьких горбків — залозок. З них виділяється рідина, що застигає на повітрі у вигляді нитки — павутиння.)

- Комахи – найчисельніша група тварин на землі. Чому?

Відповіді учнів.

* Однією з причин є те, що вони їдять майже все, створене природою.

*Рослиноїдні живляться нектаром квітів(метелики) або листям і травою(хрущі, сарана, колорадський жук)

*Комахи-хижаки живляться іншими комахами (сонечка, бабки, жужелиці)

*Комахи-паразити живляться кров’ю тварин і людей(воші, блохи) та смокчуть сік із рослин (попелиці).

*Комахи, які їдять деревину(терміти), шкіру, шерсть, пір’я мертвих тварин тощо.

*Розмножуються комахи, відкладаючи яйця. Вони дуже плодючі. Наприклад, кімнатна муха відкладає до 600 яєць за 1 раз.

*Комахи можуть захищатися, жалячи своїх ворогів. Це мурахи, оси, бджоли, шершні.

3. Бліц-контроль.

Підкресли правильні відповіді

1.Яких тварин на нашій планеті найбільше?

а) звірів; б) птахів; в)комах

2. Скільки ніг мають комахи?

а) 4 ; б) 6 ; в) 8

3.Чи у всіх комах є крила?

а) так; б) ні

4. Яку користь приносять комахи?

а) запилюють рослини;

б) кусають тварин і людей;

в) є санітарами природи;

г) дають людині мед і віск;

д) є кормом для інших тварин;

е) розносять хвороби.

На дошці вчитель вивішує правильні відповіді, учні звіряють зі своїми відповідями

ІІ етап малювання- вусики метелика.

VІІ Контроль, корекція та оцінювання знань.

Виставка робіт.

  • Хто вже намалював, підніміть руку (вивісити роботи)

  • Давайте подивимось на виставку робіт.

    1. Звернемося до таблиць “Повинні знати” і “Повинні вміти”

Симетрична форма — ліва частина однакова з правою.

Вісь симетрії — ділить навпіл симетричні фігури.

Це ви знаєте.

  • Вмієте малювати симетричного метелика?

Це ви вмієте.

- Все заплановане вдалося зробити!

VІІІ.Закріплення нового матеріалу.

1 Бесіда.- А яких тварин ми не зустрінемо надворі взимку?(Комах)

- Куди зникають комахи взимку?(Одні гинуть з настанням холодів, а зимують їх лялечки, яйця або личинки; інші зимують під корою дерев або глибоко в ґрунті.)

2. Просмотр фільму «Цікаві факти про комах» з коментарієм учнів.

3.Продовження бесіди. Комахи — найпоширеніші істоти на Землі. Кількість їх визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярд мільярдів. І хоча деяких комах люди не люблять, навіть борються з ними, роль комах у природі надзвичайно велика:

-Яку роль відіграють комахи в житті природі?

- запилюють квіти;

  • прибирають” нашу планету від різного “сміття”;

  • стають їжею птахам та тваринам

4.Народна мудрість про комах.

- Яку роль комахи відіграють в житті людини? З давніх давен люди придивляються до комашок, цікавляться їхнім життям. В нашій колекції комах ми бачимо дитячі іграшки з образом комашек . Людина спостерігаючи за комахами складала про них казки, пісні, прислів`я, порівнюючи риси характеру людини з поведінкою комашек. А які прислів`я ви пам`ятаєте про комах?

-Мала бджілка, та й та працює.

Захотіла в жука меду.

З комара роблять слона.

Шалена муха вкусила за ухо.

Його й муха крилом вб`є.

Буде бджола на квітці – буде яблуко на столі.

Добру людину бджола не кусає.

Комахи надихали на творчість композиторів,художників,письменників. І сьогодні ми презентуємо нашу першу книжку «Про комах»

(перегляд презентації)

Рідкісні види комах узяті під охорону та занесені в Червону книгу.

Ми не маємо права руйнувати те, що створювалося не нами!

На перерві ви детальніше роздивитися малюнки про комах, види яких є рідкісними.

Реклама.

* Вчені підрахували, що за 1 годину мурахи збирають біля свого гнізда понад 100 тисяч попелиць і 2 тисячі гусениць. Вони – «санітари» природи.

Не руйнуйте мурашники!

* Бджоли, джмелі, метелики запилюють рослини після цвітіння.

Не знищуйте їх!

* Зі 100 комах, що живуть на Землі. Шкоду приносить людині тільки 1 комаха.

Охороняйте комах!

Читання вірша учнями

Давай будемо природу берегти!
Я метелика не скривджу, хай летить.
І ялинку не зрубаю, хай стоїть.
Не затопчу мурашинку, хай повзе.
Не зламаю з дуба гілку, хай росте.
Не впущу сміття у річку, хай бурлить.
Із гнізда яйце не скину, хай лежить.
В джерело не пущу камінь, нехай б’є.
В полі жито не столочу – це святе.
Верби посаджу в долині, хай шумлять.
Зерен птахам кину взимку, хай їдять.
Покормлю приблуду-кішку. А як ти?
Давай будемо природу берегти!

ІX Підсумок уроку.

1.Прийом «Інтерв’ю»

Чи справдились ваші передбачення?  Що, почуте на уроці, вразило тебе найбільше?

— Про що, з почутого на уроці, ти хотів би розповісти своїм друзям, вихователям?

2.Оцінювання

-Я задоволена результатами роботи на уроці . Всі ви добре попрацювали.

Ви – молодці!

-Хто молодці?(Ми – молодці)

-Хто розумні?(Ми - розумні)

-Хто активні?(Ми - активні)

Х. Домашнє завдання .Скласти розповідь про комаху, яку вважаєте корисною.

-Вивчайте природу,спостерігайте за нею, тому що, навить , найменша комашка дуже потрібна на землі. Не можна рвати квіти, бо вони загинуть, не можна ловити метеликів, бо в неволі вони жити не можуть. Потрібно торкатись краси не руками, а тільки серцем . Бережіть природу, любіть її. І тоді вона розкриє перед вами свої таємниці.

Всім гостям ми бажаємо:

Натхнення щоранку

Щасливої днини

Бажає вам наша

Дружна родина!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.