Бінарний урок з музичного та образотворчого мистецтва «Різдвяний вертеп. Колядки і щедрівки».

Опис документу:
Музичне мистецтво - «Давні українські зимові обряди . Колядки та щедрівки», ОТМ – «Виготовлення вертепу». Мета уроку: закріпити знання з жанру пісня, різновидами українських народних обрядових пісень, ознайомлювати з технікою створення сюжетної просторової композиції; закріплювати вміння свідомо обирати матеріали та інструменти для втілення свого задуму; cприяти розвиткові пізнавальних інтересів учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

БІНАРНИЙ УРОК МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО ТА ОТМ, 6 КЛАС

ТЕМА : «Різдвяний вертеп. Колядки і щедрівки». Музичне мистецтво - «Давні українські зимові обряди . Колядки та щедрівки», ОТМ– « Виготовлення вертепу».

МЕТА:

Формування предметних компетентностей:

- закріпити знання з жанру пісня, різновидами українських народних обрядових пісень;

- особливостями побудови виконання, календарним циклом пісень;

- ознайомлення з піснями-символами європейського Різдва;

- особливостями проведення зимових свят в Україні;

- продовжувати ознайомлювати з технікою створення сюжетної просторової композиції; закріплювати вміння свідомо обирати матеріали та інструменти для втілення свого задуму; розвивати творчу уяву та фантазію дітей, образне мислення, дрібну моторику м'язів рук.

Формування ключових компетентностей:

- cприяти розвиткові пізнавальних інтересів учнів;

- виховувати позитивне ставлення до уроків музичного та образотворчого мистецтва;

- розвивати вміння слухати ,виконувати, аналізувати народні, естрадні пісні;

- виховувати любов і інтерес до народних традицій України;

- виховувати учнів на культурних традиціях українського народу, почуття прекрасного, любов та шанобливе ставлення до народних традицій та звичаїв.

Обладнання: проектор, комп’ютер, інтернет, караоке різдвяних пісень України та Європи (колядка Нова радість стала, Jingle Bells , Let It Snow!, We Wish You A Merry Christmas,Щедрик); репродукції картин: Джотто ді Бондоне «Поклоніння волхвів», К. О. Трутовський «Колядки в Малоросії» та фотографії що зображують святкування Різдва; зображення вертепів; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: для вертепу: коробка середніх розмірів, різнокольорові

шматочки тканини (червоної, білої, блакитної, коричневої та ін.), маленька коробочка для ясел, пластилін, стеки, дощечка, голка, нитки, тасьма, клей ПВА, ножиці, лінійка, простий олівець; для виготовлення ляльок: шматок тканини тілесного кольору, не прядена вовна або вата, шматок драпу або аналогічної тканин, клаптики тканини для одягу.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма уроку: бінарний.

Наскрізна лінія: громадянська відповідальність.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина . Поетичне привітання

Станьте, діти, підтягніться

Один одному щиро посміхніться

На урок старанність не забудьте взяти

Сядьте всі рівненько.

Починаєм працювати!

IІ. Актуалізація опорних знань.

- Що вам відомо про календарно – обрядові пісні.

- Які пісні виконуються зимою?

Відповіді дітей.

IIІ. Новий матеріал для засвоєння.

Вчитель музики. В українській народній творчості окреме місце займають пісні, які пов’язані зі зміною пір року та календарем. Виконання пісень цього жанру супроводжується різними звичаями та обрядами. Це календарно-обрядові пісні. Навесні ми співаємо веснянки, влітку – купальські пісні, ближче до осені – жниварські. Сьогодні ми розглянемо свята і пісні зимового циклу.

Зима багата на свята: Катерини, Андрія, Наума, Варвари… Скрізь лунають пісні.

Ось і Миколай завітав до нас у гості. Кожного року 19 грудня всі православні християни відзначають Свято Миколая. Він є захисником усіх бідних і знедолених. Та найбільше його шанують діти, яких він охороняє.

У цей день Святий Миколай приносить кожній дитині подарунок, не забуваючи присоромити за нечемні вчинки (декому навіть приносить різочки). А діти намагаються не гнівити діда Миколая, який знає про все. Це свято відзначають урочисто. Діти співають багато пісень.

Давайте пригадаємо знайому нам пісню «Ой хто, хто Миколая любить». (слухання та виконання пісні).

• Про яку звістку сповіщають колядки?( Про народження Христа )

Учень. Одним із найбільших релігійних свят є Різдво, яке припадає на 7 січня. З ним пов’язують народження Ісуса Христа. Як стверджує християнське вчення, Діва Марія народила сина і сповила його в яслах.

Однією з традицій цього свята є співання колядок. У них найчастіше зустрічаються релігійні сюжети – уславлення Христа й Божої матері (Діви Марії) як втілення ідеї добра, благочестя та материнства, основи всього живого на землі. Раніше колядували переважно хлопці. У деяких місцевостях України, крім хлопчачих, були й дівчачі ватаги. Люди вірили: що більше колядників відвідає осель, то щедрішим буде рік для родини.

Вчитель музики.

«We Wish You a Merry Christmas» — популярна світська англійська колядка XVI ст. З'явилась у Південно-Західній Англії. Одна з небагатьох традиційних колядок, в якій згадується святкування Нового року. Походження різдвяного гімну лежить в англійській традиції роздавати на Святвечір колядникам солодощі, зокрема згаданий у колядці інжирний пудинг (figgy pudding)

Слухання і виконання «We Wish You A Merry Christmas» (караоке).

Споконвіку існував звичай бажати щасливої долі і добра один одному та господарям оселі до якої приходили колядники. А ходити колядувати розпочинали після Святої вечері. Хоча, треба зазначити, що колядувати у різних регіонах України розпочинають і різний час. Але головне, що мета колядування скрізь однакова: прославляння народження Христа і побажання щастя та добра.( Коляда. Нова радість стала - виконання)

Українська щедрівка «Щедрик» стала однією з найвідоміших у світі. Всесвітньо відома обробка «Щедрик» належить до тих, над якими Микола Леонтович працював майже усе життя. В основу твору покладена українська щедрівка — пісня добрих побажань, яка виконується в період зимових свят.

Після тріумфальної ходи світами разом з капелою О. Кошиця наш «Щедрик» отримав англомовну версію тексту. Ні, це не переклад з української, а цілком оригінальний вірш, відповідний жанру колядок, і співалося в ньому про різдвяні дзвони: «Hark how the balls» / «Виразно чути дзвіночки». Його в 1930-ті рр. склав диригент-хормейстер, вчитель музики Пітер Вільховський (прізвище красномовно свідчить про етнічне походження автора слів), а надруковано вперше слова з музикою в США в 1936 р. фірмою «Carl Fisher, Inc.» під назвою «Carol of the Balls» – «Колядка дзвіночків».

Слухання колядки.

Демонстрація картин і фото з зображенням вертепу.

Вчитель ОТМ: Що ж таке вертеп і яка історія його походження...

Учень. Різдвяний вертеп - це старовинний ляльковий театр, на Русі його показували на Різдво Христове і на святках. У ці дні група людей ходили по домівках, прославляли Христа і показували вертеп. За старих часів вертеп робився з дерев'яного ящика у вигляді будиночка, ці ящики зберігали і показували на кожне Різдво. Ящик нагадував печеру, в якій народився Божественне Немовля. Іноді вертеп робили багатоярусним, він міг бути схожим на каплицю або храм. Сцену вертепу прикрашали, ззаду обов'язково поміщали ікону Різдва Христового або ікона Пресвятої Богородиці зі Немовлям Христом. Усередині вертепу малювали вікна, зірки хрести, писали композиції на біблійні сюжети. Сцена висвітлювалася свічками. Ляльок для різдвяного вертепу робили з дерева, картону або кольорової тканини. Ляльок кріпили на стрижні і водили їх по прорізах, зробленим в сцені, або управляли ними зверху, як маріонетками. Для різдвяного вертепу виготовляли ляльок зображують Рахіль (жінку з немовлям на руках), ангелів, пастухів, волхвів, воїнів і царя Ірода. Вертепна дія супроводжувалася виконанням духовних віршів, різдвяного канону, розповіддю про Різдво Спасителя.

Вчитель ОТМ. Отже, сьогодні ми х вами відтворимо різдвяний вертеп.

Творче завдання.

Учитель об’єднує учнів класу у групи .

(Пояснення вчителя до творчого завдання.)

Практична робота виконується під музичний супровід: звучать колядки.

Під час практичної роботи вчитель музики проводить фізхвилинку.

ІV. Підсумок уроку

Кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, віруваннях. І тільки вивчаючи і знаючи ці традиції, ми зможемо передавати культурну спадщину свого народу нащадкам. Знаючи свою культуру, знаючи свої звичаї, ми пізнаємо себе. Ще раз звернемося до слів М. Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". Отож, не будемо зупинятись на досягнутому, а продовжуватимемо вивчати й зберігати культурну спадщину свого народу.

Звіт груп – презентація виробів

Коментар:Наприкінці уроку учні мають давати визначення поняття «традиційні свята»; уміти аналізувати, порівнювати, спрощувати, узагальнювати природну форму; демонструвати творчу уяву, акуратність, увагу.

Вчитель. Кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, віруваннях. І тільки вивчаючи і знаючи ці традиції, ми зможемо передавати культурну спадщину свого народу нащадкам. Знаючи свою культуру, знаючи свої звичаї, ми пізнаємо себе. Ще раз звернемося до слів М. Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". Отож, не будемо зупинятись на досягнутому, а продовжуватимемо вивчати й зберігати культурну спадщину свого народу.

Технологія «Продовж речення».

  • Я дізнався про…

  • Працюючи колективно я відчував…

  • Мені вдалося ...

  • На уроці ми використовували знання з предметів

VІ. Домашнє завдання

Вдома учні мають дібрати та вивчити вірші, що присвячені Новому року та Різдву;за

бажанням прикрасити фігурки вертепу деталями, виконавши їх фломастерами,

намистинками тощо.

Завершення уроку: Ось і пролунав дзвінок

— закінчився наш урок.

За роботу — по заслузі!

Щиро дякую вам, друзі!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»