Бібліотечний урок "Твої друзі - словники"

Читання

Для кого: 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас

17.08.2021

74

2

2

Опис документу:
Ознайомити учнів зі словником, як одним із видів довідкової літератури, розвивати та удосконалювати навички пошукової роботи зі словником, зорову пам'ять, звя'зне мовлення, виховувати культуру роботи з книгою.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Бібліотечний урок

Тема: Твої друзі — словники

 Мета: ознайомити учнів зі словниками як одним із видів довідкової літератури; розвивати та удосконалювати навички пошукової роботи зі словниками, зорову пам’ять, зв’язне мовлення; сприяти виявленню інтересу до слів і словників; виховувати культуру роботи з книгою.

Обладнання: виставка словників; таблиці з цитатами про словник та про види словників.

Не бійся заглядати у словник:

Це пишний сад, а не сумне провалля.

М.Т. Рильський

Хід заняття

І. Організаційний момент

Вправа «Сьогодні я пишаюся...»

(Потрібно пояснити учням, що пишатися можна будь-якими рисами, справами...)

ІІ. Повідомлення теми, мети, епіграфу заняття

1. Робота з поетичними рядками.

Завдання. Про що йдеться у віршах? Прочитайте та вставте потрібне слово у другому вірші.

   1. Букви золотом відтиснено:

   Кожне слово — золотник.

   Між братів-народів визнано

   Український наш словник.

                                      Д. Білоус

2. Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно.

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних

Тлумачний… (словник)

Д. Білоус

- Сьогодні ми з вами і познайомимося зі словниками, удосконалимо вміння працювати з ними.

 

ІІІ. Основний зміст заняття

 1. Розповідь з елементами бесіди.

Усі ми живемо у прекрасному світі людей, і всі вони досить різні: сусіди, знайомі, незнайомі, друзі… Когось ми добре знаємо, а повз інших проходимо байдуже. Щодня ми чуємо багато різних слів. Вони можуть бути ввічливими і грубими, часом — дивними, а інколи й незрозумілими. І, звичайно, виникає потреба з’ясувати значення цих слів.

-    До яких книг звертатися у таких випадках? (До словників)

-    А коли у диктанті ви зробили помилки і вам треба вияснити написання орфограм, тоді до якої книжки треба звернутися? (До словника)

-    Якщо виникла потреба перекласти слово з російської мови на українську? (Теж звертаємось до словника).

Високо цінував словникові видання відомий український поет М.Т. Рильський. У його поетичні скарбниці є прекрасний вірш «Мова». А слова з нього «Не бійтесь заглядати у словник: це пишний сад, а не сумне провалля» звучать для нас як порада, і їх ми взяли епіграфом до нашого уроку.

Словники — це один з видів довідкової літератури.

2. Словникова робота за тлумачним словником.

Словник — це зібрання слів у алфавітному порядку з тлумаченням, поясненням або перекладом іншою мовою.

М. Рильський писав: «Словники різного типу — звичайні, двомовні, тлумачні, синонімічні, фразеологічні, топонімічні, термінологічні та інші — потрібні і вчителям, і учням, і журналістам, і письменникам, і перекладачам, і вченим, і просто читачам, потрібні всім».

Словники поділяються на дві великі групи — лінгвістичні та енциклопедичні. Сьогодні мова піде про лінгвістичні словники, у яких об’єктом розгляду є слово як одиниця мови. Ці словники бувають одномовні і перекладні.

Основною частиною будь-якого словника є список слів, які характеризуються з будь-якої точки зору. У кожному словнику є супровідні розділи, які допомагають роботі з ними: вступна частина, склад словника, структура словника.

Серед одномовних словників найбільш вагомими є тлумачні словники.

(Демонструю з виставки.)

У них коротко і доступно розкривається лексичне значення слів, подаються їхні мовні характеристики — граматичні ознаки, наголос, написання.

Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно.

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних

Тлумачний словник.

Найбільший тлумачний словник Володимира Даля. Він складається з чотирьох книг, виданий у 1956р., але не втратив своєї цінності і до наших днів.

Різновидами тлумачних словників є словник іншомовних слів, у якому вміщуються слова, запозичені з інших мов, та термінологічний, у якому містяться визначення слів-термінів(наприклад, «Український педагогічний словник», «Словник юного техніка», «Юного астронома»).

Найчастіше ви користуєтесь орфографічними словниками, які подають нормативи написання слів. Вони мають велике значення для розвитку як писемного, так і усного мовлення, використовуються для уточнення правил написання слів і їх форм.

   Якщо не знаєш як писати

   Слово «Атлантичний»,

   Допоможе тобі в цьому

   Словник орфографічний.

   І не тільки написати,

   Як правильно ще й вимовляти.

   Поглянь уважно, а відтак,

   Над кожним словом ти побачиш

   Тонесенький цікавий знак.

   Наприклад: б’ю, б’ємо, б’єте,

   Печеш, печемо, печете,

   Ось що я хочу вам сказати:

   «Знак наголосу» його звати.

(Демонстрація різних орфографічних словників, які є у бібліотеці.)

Допоможуть правильно вимовляти слова орфоепічні  

словники. (Демонстрація.)

-    Ще є словник фразеологізмів, діалектизмів, антонімів, синонімів. (Демонстрація словників.)

Діти! Потрібно запам’ятати, що основна структура всіх словників спільна. Слова розташовані у алфавітному порядку. Щоб відшукати необхідну інформацію, необхідно знайти сторінку з літерою, з якої починається розшукуване слово і, будь ласка, читайте відповідне пояснення. (Наводяться приклади з різних словників, про які розповідалося вище.)

 

ІV. Практична робота «Подорож до словника»

 

1. «Позмагаймося»

Клас ділиться на три групи. Кожна група обирає капітана, називає свою групу, отримує завдання на картках.

1 група

1)Переклади українською мовою: кладка,

               обсудить.

    2) З’ясуй значення іншомовного слова

              «бібліографія».

2 група

   1)  Перевір орфограму: с(е-и)ло, фу(т-д)боліст.

     2)  З’ясуй тлумачення слів: авторитет, барвінок.

3 група

 

1)                       Пояснити значення фразеологізмів:

взяти ноги в руки;

знати на зубок.

2)                       Доберіть антоніми:

свіжий хліб —             (черствий)

свіжа газета —                        (учорашня)

свіже м’ясо —              (протухле)

свіжа фарба —                         (засохла)

свіжа сорочка —                     (брудна)

 

2. «Мікрофон»

Бібліотекар дає мікрофон і пропонує кожній групі стисло висловитися про словники. Запитання записані на картках:

1)                       Словники — це…

2)                       Як допомагає словник?

3)                       Як розташовані слова у словнику?

4)                       До якого словника ми будемо звертатися, щоб з’ясувати значення слова «бібліотека»?

5)                       У якому словнику дізнаємося, як писати слово «макулатура»?

6)                       Що означає слово «детектив»? Який словник нам допоможе?

 

V. Підсумок заняття

 

Вправа «Трансформер»

Уявіть, що ви — словник, складіть монолог словника.


Я — словник…

Я хочу...

Я люблю…

Я мрію…

 

Я бажаю…

Діти, ви дуже гарно впоралися із завданням. А наш урок підходить до завершення. Я сподіваюсь, що вам сподобалось наше заняття і ви дізналися дещо цікаве про словники. Бажаю вам успіхів!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.