"БІБЛІОТЕЧНІ ХРОНІКИ"

Опис документу:
Історія заснування й розвитку бібліотеки Каховської гімназії з 2000 по 2009 рр.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Б І Б Л І О Т Е Ч Н І Х Р О Н І К И

Як все починалося

У 2000 році в Каховці відкрилася перша в місті школа нового типу – гімназія. З цього ж року починає свою історію й гімназійна бібліотека.

Оскільки формування фонду відбувається в часи, що не досить сприяють цьому процесу (відсутність коштів, зростання цін на книги, нечисленні централізовані надходження книг, особливо художньої літератури), бібліотекарі були змушені долати при цьому значні труднощі. Бібліотека зростає не так швидко, як би бажалося.

Фундаментом бібліотечного фонду стали книжки з бібліотеки КНВО, на базі якої створювалася гімназія. Невеличкий за обсягом, він складався з літератури для молодшого шкільного віку, підручників. Серед останніх значну частину складали пробні та експериментальні: вчителі – новатори шукали нових шляхів в освіті та вихованні гімназистів.

Першочерговою задачею бібліотеки стало забезпечення учнів найнеобхіднішим для навчання – підручниками. На допомогу бібліотеці – “новачкові” прийшли всі шкільні бібліотеки міста. Ажіотаж з підручниками поступово стих – і почалася буденна робота шкільної бібліотеки, в якій відразу виділилися основні напрямки: обслуговування читачів у режимі абонементу та читального залу; формування системи бібліотечно – бібліографічних знань учнів, масова робота спільно з вчителями – предметниками та класними керівниками, спрямована на формування інтересу до читання та читацької культури гімназистів.

Починаючи з року заснування, традиційно у вересні – жовтні проходить акція “Книга в подарунок”, тож завдяки добрій волі учнів та їх батьків бібліотека потроху зростає.

Серед найвдаліших масових заходів 2000 – 2001 навчального року – історико – літературна гра “В глибини віків з Динозавриком”, турнір ерудитів “Чи знаєте ви право?”, інформ – вікторина “Що ми знаємо про собак?”, усний журнал “Я – краплинка природи”.

2001 – 2002 навчальний рік

Перший виступ бібліотеки гімназії на міському методичному об’єднанні бібліотекарів. Тема: “Взаємодія бібліотеки та класного керівника по вихованню учнівських колективів, формування у молоді громадянських та моральних якостей”.

Гімназія – заклад освіти новаторський, тож і гімназійній бібліотеці не пристало працювати по старому зразку. Система каталогів та картотек бібліотеки починає формуватися у комп’ютерному варіанті – вперше у місті. Початок покладено створенням систематичного каталогу – оброблено і занесено до нього всі видання, що вміщує в себе гімназійна бібліотека, регулярно вносяться описи нових надходжень. Створено каталоги: підручників, періодики, краєзнавча.

Творчий доробок бібліотеки включено до матеріалів, представлених на конкурс “Школа року Херсонщини – 2001”.

Бібліотека експериментує з формами масової роботи: до Всеукраїнського дня бібліотек проведено мозкову атаку “Що б я змінив у бібліотеці, щоб вона стала популярнішою”, виносить на засідання шкільного клубом “Дебати”, темою гри літературознавчі, книгознавчі питання.

Найвдаліші масові заходи року: інтелектуальна гра “Юридичний аукціон”, літературно – біографічна композиція до 90-річчя з дня народження В.П.Некрасова, екскурс у слов’янську міфологію “Часів минулих небилиці”, екологічна гра “Сонце світить всім”.

2002 – 2003 навчальний рік

Інтелектуальна гра “Дерево мудрості”, присвячена Всеукраїнському Дню бібліотек, мала надзвичайний успіх і надовго запам’яталася старшокласникам.

Спільно з вчителем образотворчого мистецтва бібліотекарем проведено цикл уроків з теми “Структура книги”. Підсумок циклу – книжки, виготовлені з повним знанням видавничої справи учнями власноруч, увійшли до фонду бібліотеки. Форма викладання цієї теми виявилася досить вдалою і з цього року стала традиційною.

Бібліотекар виступає на міському методичному об’єднанні бібліотекарів з теми: “Форми та методи роботи бібліотеки з розвитку навичок самоосвіти, прищеплення інтересу до знань”.

Вдосконалюється бібліографічний апарат бібліотеки – формується картотека персоналій у традиційній електронній формі

Підвищує свій фаховий рівень бібліотекар - після проходження курсів отримує свідоцтво педагога – тренера по програмі “Рівний – рівному”

Оголошено щорічний конкурс, Живи, книго!” – на найкраще збережені підручники, найбільшу кількість відремонтованих класом книжок, найкраще відремонтовану книгу.

В бібліотеці з’явилися нові стенди – “Живи, книго!”, “Довідковий апарат бібліотеки”, “Бібліографу – початківцю”, «Книжкова лікарня».

Серед найкращих масових заходів року – вже назване “Дерево мудрості”, гра – подорож “Дорога в космос”, година поезії “Хоку Мацуо Басьо”, дискусія “А чи правий був Дарвін?”, театралізована гра “Подорож до Царства Казки”, “Гра в детектив”

2003 -2004 навчальний рік

До річниці народження та смерті останнього гетьмана України Кирила Розумовського проведено екскурсію до Клубу козацької слави, перегляд виставки “Згадаймо праведних гетьманів”, лекція “Історичний портрет К.Розумовського”

З'являється декілька нових традицій. Разом з учнями 8-А класу проводиться серія рольових театралізованих заходів “Книжчина лікарня” для учнів початкової ланки. Молодші школярі закріплюють правила поводження з книгою, отримують елементарні навички з ремонту пошкоджених книг. Завдяки заходам ремонтується переважна більшість пошкоджених бібліотечних книжок. До дня боротьби зі СНІДом в гімназії започатковується акція “Не згуби своє життя”. Внесок бібліотеки – тренінг “Вияви турботу та обачність”, підготовка тренерів.

Нове у довідковому апараті: картотеки – “СНІД”, “Голодомор”, “Тематична картотека сценаріїв”. «Козацтво».

Серед найвдаліших масових заходів - інтелектуальна гра «Перший бібліон до Всеукраїнського дня бібліотек, театралізована вікторина «Собаче серце», урок – реквієм до Дня пам'яті жертв голодомору, віртуальні екскурсії з історії книги для початкових класів.

Бібліотекар стає куратором Прес – центру гімназії. Друкований орган центру – газета «Стрічечка» стала регулярно інформувати й розважати юних читачів.

Бібліотека активно залучається до літнього відпочинку дітей у пришкільному таборі. «Ерудитівці» задіяні у заходах, організованих бібліотекою – і як глядачі, і як безпосередні учасники. Особливим успіхом користувалися вистави – “Сонячний зайчик і Сонячний вовк”. “Малятко – здоров’ятко” – та конкурси, такі, як “Розкритті і нерозкриті таємниці Країни Оз”.

2004 – 2005 навчальний рік

У жовтні бібліотекар стала слухачем курсів за програмою “Intel Навчання для майбутнього”, успішно їх завершила, створивши проект “Ми – книговидавці” з використанням інформаційно – комунікаційних технологій і отримала сертифікат міжнародного зразка. У березні – в якості керівника команди гімназистів брала участь у регіональній конференції «Модель ООН – Україна – 2005» (м. Кривий Ріг).

Виступ на засіданні міської методичної ради висвітлив досвід співпраці бібліотекаря та вчителів – предметників у справі виховання творчої особистості учня. Міський семінар шкільних бібліотекарів, який проводився на базі гімназійної бібліотеки був присвячений інноваційним методам в роботі шкільної бібліотеки.

Статті бібліотекаря про події з гімназійного життя з'являються на сторінках місцевих газет.

В гімназії з повною силою розгортається робота в МАН, і бібліотека, як завжди не стоїть осторонь, робить все можливе – від консультування до безпосереднього керівництва. (Мозкова О., 10 кл., посіла ІІІ місце у обласному конкурсі – захисті науково – дослідницьких робіт у секції «Філологія»).

Творчість учнів шукає нових «виходів». Вони вже не тільки глядачі й учасники бібліотечних заходів, а й соавтори сценаріїв.

Враховуючи зростаючі інформаційні потреби користувачів, при бібліотеці було відкрито інформаційно – ресурсний центр.

Один з найбільш цікавих напрямків масової роботи - тренінги, і не лише розроблені у програмі «Рівний – рівному», а й власні – «Екологічна рівновага», «Я – читач». Ще одна з улюблених форм – театр (а також ляльковий театр). Всеукраїнський день бібліотек прийнято святкувати нестандартно, і в цьому році йому було присвячено виставу «Бібліотечна пригода». Тиждень дитячої та юнацької книги для початкової ланки проходив як «Казкові іменини». У відповідності до казкового героя – «іменинника» розроблялися й заходи.

2005 – 2006 навчальний рік

Головна подія року – до бібліотеки «прокладено» хід зсередини будівлі. Для цього довелося пробити аж 4 стіни, і тепер (Ура! Ура! Ура!) не доведеться бігати по книжки через двір у холод і негоду.

Головна відмінність року – низка Відкритих Просторів, один – в стінах гімназії – «Формула шкільного життя», інші – по всій Україні: Херсон, Миколаїв, Одеса, Київ, і знову – Херсон. Форма роботи нова й перспективна.

Головна проблема року – дитяча праця. В бібліотеці діє Молодіжний Центр МГО «ДіЛО», який безпосередньо опікується цією проблемою. Через нього школярі міста залучилися до ряду проектів МОП – ІПЕК, починаючи з соціологічного дослідження для інституту Привалова, закінчуючи масштабним проектом «Підтримка існуючих локальних молодіжних центрів по зменшенню вразливих до залучення у торгівлю людьми, виявленню потенційних жертв та сприянню соціального включення осіб, що були вилучені чи повернулися», який включив численну кількість тренінгів. В гімназії з'явилися живі волонтери!

Головна перемога року – в турнірі «Дебати» в м. Києві. Наша команда дебютувала, перемігши дві київські та донецьку команди і виборовши перше місце. Попутно відвідали прес – конференцію в Міністерстві з питань сімї, молоді та спорту. І все це – знову на тему дитячої праці.

Головні традиції: Тиждень дитячої та юнацької книги; конференція «Модель ООН - Україна. Кривий Ріг» (при бібліотеці в цьому році діяв гурток «Модель ООН», який підготував День ООН в гімназії); літній профільний оздоровчий табір за книгою «Дванадцять місяців».

2006 – 2007 навчальний рік

Матеріали роботи літніх таборів за “Каїною Оз” та “Академією пана Ляпки” отримали визнання й винагороду у Вчеукраїнскькому конкурсі, а “Дванадцяти місяців – у міському та обласному”

При бібліотеці активно працює ляльковий гурток – єдиний шкільний ляльковий тетар у місті.

Єдиним залишається й дебаиний клуб, що провів за рік два турніри.

Дві учасниці конкурсу книжок – саморобок “Моя мала Батьківщина”, Уляна Редькіна і Нонна Колінько, отримали призи.

До кінця року продовжувалася робота за проектом із запобігання торгіівлі дітьми – проводили трерніги, бесіди, дослідження, роздавали подарунки..

Традиційний гімназійний День ООН був присвячений проблемі дитяччої праці.

На конференції “Модель ООН. Україна” в Кривому Розі команда гімназії представляла Грецію. Візитна картака країни вийшла у фінал, фрагменти з неї стали просто афоризмамим.

Літній табір мандрував з Алісою Країною Див. Дуже доречно, адже в цьому році Люїс Керол – ювіляр.

Вдало пройшли відбірковий тур Всеукраїнскьих Ольжичевих читань дві гімназистки, попереду – другий етап.

2008 – 2009 навчальний рік

Ляльковий гурток розширює репертуар. Цього року відбулися премєри вистав “Мандри Гоги Гусачка” та “Оце так Мицик!”

Прогресує й дебатний клуб. Його члени за допомогою тренерів з “Нової генерації” опанували новий формат – британські парламентські дебати, в обласних іграх вийшли у напівфінал, а один з гімназистів, Помазнюк ВІалентин, став кращім спікером турніру.

Поновилася робота за проектом із викорінення найгірших форм дитячої праці – бібліотекар працювала у тематичному таборі, брала участь у тренінгах та проводила їх сама (тренінг для тренерів за програмою “КРИК”).

Традиційний гімназійний День ООН був присвячений екологічним проблемам.

На конференції “Модель ООН. Україна” в Кривому Розі команда гімназії представляла Естонію і вирішувала комплекс проблем, повязаних зі створенням безпечних умов існування для молоді. Візитна картака країни вийшла у фінал, фрагменти з неї стали просто афоризмамим.

Програма літнього табору була розроблена на основі казки Олексія Толстого “Золотий Ключик”. У підсумку табір традиційно переміг у міському конкурсі на краще оздоровлення дітей.

Вдало виступила на очному турі Всеукраїнскьих Ольжичевих читань гімназистка Нонна Колінько. Її ессе про Олега Ольжича увійшло до випущеної у Миколаєві збірки.

Що ж у перспективі?

Дуже важливо – не полишати гарних починань. Як в гарній родині, в гімназії люблять і шанують традиції. Є надія, що бібліотечні традиції, яких вже є немало, будуть множитися, і будуть шануватися учнями – читачами. Поруч з цим, звичайно, будуть шукатися (й знаходитися) нові теми, нові форми, нові прийоми. Адже найголовніше – не залишати дітей байдужими, зробити книгу й бібліотеку для них завжди цікавою, актуальною й потрібною.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
3
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!