“БІБЛІОГРАФІЯ. БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОСІБНИКИ”

Опис документу:
Бібліотечний урок

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас

БІБЛІОГРАФІЯ. БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОСІБНИКИ”

Обладнання: зразки різних видів бібліографічних видань (на кожну парту), наочність - стенд “Бібліографу – початківцю”, плакат “Бібліографічні видання”,

Таблички для аналізу бібліографічних видань.

Згадаймо, яким чином ви вже вмієте вибирати книжки в бібліотеці? (чия – небудь порада, перегляд, каталог, картотека). Прийшов час познайомитися ще з однією методикою добору літератури – вибором за допомогою бібліографічних посібників.

Спочатку нам треба визначитися з новою термінологією. Чи знаєте ви, що означає слово “бібліографія”? Ще багато віків тому з’явилося визначення, якому не можна відмовити в точності: “Бібліографія – ключ до всіх знань” Тоді ж з’явилася і емблема бібліографії – великий золотий ключ.

І визначення, і емблема потребують пояснень.

З моменту винайдення друкарського станка вийшло багато мільйонів книжок. З цього приводу один з видатних вчених – академік Вавилов – писав: “Звичайно, немає і не може бути читача, якому потрібні були б десятки мільйонів книг, але як дізнатися про те, що дійсно потрібно цьому читачеві?

Сучасна людина знаходиться перед гімалаями бібліотек в положенні золотошукача, якому треба відшукати крупинку золота у масі піску”.

І все ж стан далеко не безвихідний.

Ще багато сотень років тому з’явилися люди, які прагнули допомогти читачам знайти потрібну книжку. Це й були бібліографи. З плином часу їх робота ускладнюється. Від лічених книжок та гусячого пера вони перешли до неоглядних книжкових масивів та сучасної техніки. І все ж основі бібліографічної роботи залишилася в головному незмінною. Як і їх далекі попередники, сучасні бібліографи складають різні списки книг, покликані допомогти читачеві дізнатися про книгу, вибрати книгу, використати книгу. Та й не тільки книгу. Аналогічна робота проводиться і з журналами, газетами, плакатами, листівками, нотами - всім, що виходить з типографії, а також із аудіо – та відеоматеріалами.

В перекладі з грецької термін “бібліографія” означає “описання книг”

Бібліографічна діяльність – область інформаційної діяльності з задоволення потреб у бібліографічній інформації. В свою чергу, бібліографічна інформація – це інформація про документи, що створюється з метою оповіщення про документи, їх пошуку, рекомендації та пропаганди. Бф діяльність проходить такі етапи: - бібліографічний пошук (пошук документів, що здійснюється за джерелами бібліографічної інформації); бібліографування (процес підготовки бібліографічної інформації) та бібліографічне обслуговування (процес доведення бібліографічної інформації до користувача).

Продукт роботи бібліографа – бібліографічні посібники – це зібрані й впорядковані в певній системі бібліографічні описи книг. Вони бувають різні за типами, видами та жанрами.

І. Поділяються на поточні (ті, що регулярно відображають літературу, яка виходить), ретроспективні (відображують літературу за певний період часу) та перспективні (відображують документи, які планується випустити). Поточні бібліографічні покажчики – “Літописи книг (газетних та журнальних статей, нот)” видає в Україні Книжкова палата.

ІІ. Реєстраційні (максимально повно відображують документи у заданих межах) та вибіркові .

ІІІ. Універсальні, галузеві, тематичні або комплексні. Серед тематичних виділяються персональні, біобібліографічні, країнознавчі, краєзнавчі покажчики.

IV. За формою поділяються на покажчики, списки та огляди. Покажчики – бібліографічні посібники зі складною структурою, передбачають наявність допоміжних покажчиків, передмови, змісту, списків скорочень тощо. Списки менші за обсягом, з простою структурою. Огляд – це зв’язна розповідь про документи.

V. За жанром бувають державні (інформують про випуск у країні документів на основі державної реєстрації), науково – допоміжні (призначені для допомоги у науково – дослідницькій діяльності), рекомендаційні (на допомогу загальному розвитку та саморозвитку), професійно – виробничий (на допомогу професійно – практичній діяльності).

VI. За способом розміщення записів у посібнику поділяються на алфавітний, систематичний, предметний, хронологічний.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Учням (парам, групам) роздаються різноманітні бібліографічні покажчики. Завдання:

  1. Проаналізувати посібники за наведеними параметрами (з наступною взаємоперевіркою) :

Покажчик

Список

Огляд

Державний

Науково – допоміжний

Рекомендаційний

Професійно - виробничий

Універсальний

Галузевий

Тематичний (краєзнавчий, країнознавчий, персональний)

Реєстраційний

Вибірковий

Поточний

Ретроспективний

Перспективний

Алфавітний

Предметний

Систематичний

Хронологічний

  1. Вибрати за допомогою покажчика книгу та порекомендувати її іншим.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
7
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!