Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Бесіда. «Лялька - мотанка».

Опис документу:
Мета: сформувати поняття «лялька - мотанка», прищепити інтерес до культури рідного краю, до народної творчості,навчити вибирати кольори відповідно українських традицій. закріпити навички при роботі з нитками, тканиною на прикладі виготовлення різновиду ляльок-мотанок; розвивати естетичний смак,творче мислення, художньоестетичну культуру виховувати повагу до українських традицій, до мистецьких здобутків народних мастрів,патриотизм.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дата _________________

Тема: «Лялька - мотанка».

Мета: сформувати поняття «лялька - мотанка», прищепити інтерес до культури рідного краю, до народної творчості,навчити вибирати кольори відповідно українських традицій.

закріпити  навички при роботі з нитками, тканиною на прикладі виготовлення різновиду ляльок-мотанок;

 

розвивати естетичний смак,творче мислення, художньоестетичну культуру

виховувати повагу до українських традицій, до мистецьких здобутків народних мастрів,патриотизм.

Ключові поняття: мотанка, лялька – мотанка, пеленашка.

Форма проведення: бесіда.

Обладнання: ілюстрації

Хід заняття

  1. Привітання з гуртківцями.

Епіграф:

Моя лялька-мотанка

Ниточкою змотана,

Оберіг мій на землі,

Талісман мені в житті

Перевірка наявності гуртківців

2.Викладання нового матеріалу.

Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками. Кожен народ, кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, символах, віруваннях. І тільки вивчаючи й знаючи ці традиції, ми зможемо передавати культурну спадщину свого народу, набуту віками. Українська народна іграшка належить до унікальних явищ нашої культури.

Запитання для обговорення:

- Як ви думаєте, що означає слово "лялька"?
- Який образ виникає у вашій свідомості при слові "лялька"?
- Яка ваша улюблена іграшка?

Про українські рушники та вишиванки знають повсюди і в Україні і далеко за її межами, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого. Прекрасно що традиції створення та використання таких ляльок збереглися та продовжують відроджуватися. Мотанки давні родинні обереги українців. Такі ляльки уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь.

Перші вузликові ляльки, так інколи ще називають мотанки, зявилися приблизно 5 тисяч років тому. Мотанка – символ добра та благополуччя, символ надії на краще та сильний сакральний предмет. І зовсім не має значення чи створилася лялька на швидкоруч для забавки дитині, чи як важливий оберіг чи подарунок до свята.

Сама назва ляльки - «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами. Кожна така лялька, була тай лишаються унікальним витвором майстра. звісно в давні часи лялька мотанка виконувала важливу функцію оберега та талісмана для родини. Інколи для позначення ляльки використовується поняття «кукла» проте використання цього поняття не є правильним не лише з точки зору правопису, ай базуючись на тому що «куклой» наші предки називали жмут колосся, що лишався край поля та прикрашався стрічками та квітами. лишали це колосся аби урожай наступного року був кращим ніж цього.

З історичних джерел відомо що перші прототипи мотанок на території україни з’явилися на стоянці в Чернігівській області. Древні ж греки використовували такі ляльки як жертву для свого пантеону богів. Мотанки в різних варіаціях зустрічаються в багатьох світових культурах.

Особливості та традиції створення ляльки мотанки

Загалом процес створення ляльки майстрині називають «кутанням» і це не дивно, адже він дуже схожий на сповивання маленької дитини. Задля того аби готова лялька виглядала гарно та яскраво в давнину шматки тканини підфарбовували та розмальовували натуральними барвниками. Тряпчана основа мотанки символізує дух та мудрість предків. Якщо подивитися на загальний вигляд таких іграшок, то мотанки мали гарно виражену голову, а тулуб, руки та ноги мають більш схематичний вигляд. Разом з тканиною використовували й інші натуральні матеріали, наприклад льняні нитки, з них виготовляли волосся. Як такового виразу та звичних рис обличчя лялька не мала. На лицях деяких вишивали або викладали нитками хрест – давній символ сонця у слов’ян. Точного визначення чому ляльки-мотанки не мали вражених обличь немає, однак більшість вчених та дослідників сходяться в думці що очі такі собі «двері» між реальним та потойбічним. Не доброго ока завжди боялися, а ще побутувало переконання що саме через очі в ляльку може підсилитися усяка нечисть.

Особливими українські мотанки також робить й той факт що лише жіночі образи та інколи дитячі. Чоловічі ж образи простежуються лише як доповнення до ляльки, зазвичай це були. Така особливість обумовлена важливим місцем жінки в світосприйнятті предків та уособленням у образі ляльки язичницької богині родючості - «Донди».

Лялька-мотанка, чи не єдина представниця світу іграшок, яка не ніколи не має власного імені. Вважалося що даючи ім’я ляльці можна або потривожити душі померлих родичів або накликати нечисть в будинок. В українській культурі мотанки виступає символом родючості, достатку та оберегом для родини. Такі ляльки дуже часто ставали справжніми сімейними реліквіями та передавалися з покоління в покоління. Також такі ляльки часто використовуються в весільних обрядах та дійствах.

Поряд з обрядовими та обереговими ляльками часто створювали й практично їстівні ляльки. Виготовляючи таку ляльку жінка вкладала в неї жований хліб та використовувала таку іграшку як забавку та соску для немовлят. Загалом серед мотанок виділяють три групи ляльок: немовлята, наречені та ляльки-берегині.

В сучасних умовах мотанки, нажаль, втрачають той глибокий, трошки магічний та сакральний зміст. В переважній більшості їх використовують як колоритний елемент інтерьеру, звичний сувенір. Вплив новітніх технологій спостерігається у сучасних ляльках-мотанках та більшість майстів починають використовувати різноманітні матеріали орієнтуючись лише на власні вподобання.

Ознаки справжньої української мотанки

Справжня мотанка виготовляється без використання швів. Виготовляючи лялько майстри намотують або закутують, а для кріплення використовують стрічки та нитки, якими просто обмотують деталі та фіксують їх вузликами. При виготовлення дотримуються головного правила - лялька повинна мати хрестоподібний вигляд. Загалом створення такої ляльки може перетворитися на захопливе заняття для дорослих та дітей а результат допоможе відтворити рідні традиції та створити унікальний оберіг чи сувенір.

Голову ляльки формують з невеличкого клаптика тканини, в середину якого вкладають кульку з ниток, інших клаптиків чи вати. Таку заготовку голови обмотують хрест на хрест нитками, символічно зображуючи лице ляльки. Тулуб з головою з’єднують також нитками, туго обмотуючи ними тільце ляльки від голови донизу та перпендикулярно тулубу формуючи тим самим руки мотанки. З підручних матеріалів виготовляються одяг, прикраси та головні убори чи зачіски. Тут варіації обмежуються лише фантазією авторів.

Як би там не було, проте мотанка все ж зберегла в собі певні сакральні знання та силу. Такий сувенір, особливо виготовлений власними руками, може стати родинним оберігом та родинним спадком, котрий ввібрав в себе вікові знання та вірування.

Різновиди ляльки – мотанки.

Лялька-мотанка «Веснянка» У березні, з приходом весни дівчата робили яскравих і веселих лялечок-Веснянок, які в давнину вважалися оберегами краси і молодості. Їх дарували один одному. Так готувалися до весняного рівнодення.

Лялька-мотанка «Дзвіночок»

Лялечка-Дзвіночок – весела, завзята, приносить у будинок радість і веселощі. Це оберіг гарного настрою. Даруючи її, людина бажає своєму другові отримувати тільки хороші вісті і підтримує в нім радісний і веселий настрій.

У лялечки три спідниці. У людини теж три царства: мідне, срібне, золоте. І щастя складається теж з трьох частин. Якщо тілу добре, душі радісно, дух спокійний, то людина цілком щаслива. Якщо дома є такий оберіг, то в ньому завжди буде радість і веселість. 

Лялька – мотанка «Вербниця»

Її робили для дітей. З такою лялькою вони ходили за вербою перед Вербною неділею. Вважалося, що лялька освячує вербу. 

Деякий час діти гралися нею, а потім ховали до своєї скриньки. Ця лялька вважається подарунком і може замінювати собою пасхальне яйце.

Спрадавна такі лялечки готувалися завжди перед святом.

Лялька-мотанка «Подорожниця»

Лялька-Подорожниця – це традиційна лялька-оберіг для подорожуючих. У її вузлику все, що може знадобитися в дорогу: трохи крупи, монета і щіпка рідної землі, щоб не забути повернутися. Втім, вміст торбинки може варіюватися – адже, це саме Ваша подорожниця. Лялечка легко поміщається в кишені, щоб наглядати за вашою дорогою – як тілесною, так і духовною. 

Лялька-мотанка «Десятиручка»    

Лялька-Десятиручка допомагала дівчині чи молодиці (дівчина, яка нещодавно вийшла заміж) у господарстві. Таку ляльку часто дарували на весілля, щоб жінка все встигала, і все у неї ладилося. Її ставили в домі на видне місце там, де жінка проводить багато часу у роботі. Ця лялька допомагала дівчатам і жінкам у різних домашніх справах, зокрема в рукоділлі. 

Лялька-мотанка «На щастя»

Лялечка "на щастя" – це оберіг, який приносить щастя і удачу своєму власнику. Вона крихітна, вміщається на долоню. Коса у неї довга, груба (вона символізує жіночу силу, красу і здоров'я). Лялька повинна стояти, спираючись на косу, а хвіст коси – весело стирчати вгору!Назва ляльки говорить сама за себе. Робиться вона і дарується з побажанням щастя! 

Лялька-мотанка «Благодать»

Цю ляльку роблять на благополуччя і просять у неї благ для себе стільки, скільки потрібно. " Та, що дає Благо " ніколи не опускає рук на творіння добрих справ, вона допомагає зрозуміти, що для нас є благом і побачити його для себе у світі, який змінюється. 

Лялька-мотанка «Бажанниця»

Така подружка-лялька «Бажанниця» – була у кожної дівчини. Показувати її нікому не наслідувало. Коли хочеш загадати бажання – треба їй взамін щось подарувати, наприклад, пришити на сукні ляльки намистинку або зав’язати стрічку. А потім піднести люстерко до личка і сказати: "Дивись, яка ти красуня. А за подаруночок моє бажання виконай". А потім сховати свою подруженьку в затишне місце.

Лялька-мотанка зерновушка 

Більш скромні, виконані в пастельних тонах. Їх, як правило, ткали на Різдво, і вони символізували багатство і добробут, тому що в голову такої ляльки треба було покласти монету на гроші, зерно на добробут і пучок шерсті на тепло.

Лялька-мотанка берегиня (мама з немовлям)

Дарували на поповнення сім'ї.

Лялька-мотанка пеленашка

 Робили за кілька днів до народження дитини і клали в колиску, щоб нагріла місце немовляті. Колись всі ці тонкощі мала знати кожна дівчина, а вміти робити ляльку-мотанку було обов'язком, таким же як вишивати.

Лялька – мотанка нерозлучники

Це пара весільних ляльок, подобу яких можна зустріти і зараз. Їх головною особливістю була наявність однієї загальної руки. При виготовленні нерозлучників їх примотували до палички, на якій ляльки могли вільно рухатися, вона і виконувала роль верхніх кінцівок. Після вінчання ляльок зберігали в будинку як запоруку вірності та сімейного щастя. Після народження дітей робили Пеленашек і прикріплювали їх між мотанками-батьками.

Запитання для обговорення:

  1. Які види ляльок – мотанок ви знаєте?

  2. Чи можна використовувати голку, нитки та ножиці для виготовлення ляльки-мотанки?

  3. Яку ляльку – мотанку ви обрали для виготовлення? Чому?

  4. Які матеріали можна використовувати для виготовлення ляльки-мотанки.

 

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.