Балада "Король Лір і його дочки"

Опис документу:
7 клас. Конспект уроку. Балада "Король Лір і його дочки"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема Балада як жанр фольклору та літератури. Моральні уроки

балади «Король Лір і його дочки». Король Лір як вічний

образ. Слайд1

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із баладою як жанром фольклору й

літератури та її характерними ознаками; прочитати та

проаналізувати староанглійську баладу «Король лір та

його дочки»;

розвивальна: розвивати навички усного мовлення, виразного

читання, психологічного аналізу тексту та аналізу

художніх образів;

виховна: стимулювати інтерес до вивчення балад, сприяти

вихованню гармонійної, духовно багатої особистості.

Обладнання: презентація «Балада як жанр фольклору та літератури.

Староанглійська балада «Король лір та його дочки», схема

Химинець А.А. «Балада».

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.  Актуалізація опорних знань

  • Що таке билина? Кого вона прославляє?

  • У чому секрет популярності образу Іллі Муромця?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми перейдемо до вивчення не менш популярного жанру літератури – балади; познайомимося із староанглійською баладою «Король Лір і його дочки» та поняттям «вічний образ».

  1. Вивчення теоретичного матеріалу.

  • Виникнення жанру балади. Слайди 2-3

У ХІІ –ХІІІ ст. на півдні Франції, у місцевості Прованс, виникли танцювальні пісні про кохання, які називали баладами. Вони стали дуже популярними у виконанні мандрівних співців (менестрелів) і швидко поширилися в інших європейських країнах.

Згодом балади втратили танцювальну основу, в них уже йшлося не тільки про кохання, а й про подвиги героїв, історичні події та всілякі неймовірні ситуації. Народна балада зумовила розвиток балади літературної (авторської).

Неабиякий внесок у розвиток балади зробили західноєвропейські митці, зокрема Ф. Війон, Й.В. Гете, Ф. Шіллер, Р. Кіплінг. Особливий інтерес до балади виявляли в різні періоди польські, російські, українські письменники, серед яких особливо слід виділити В. Жуковського, О. Пушкіна, П. Гулака-Артемовського, Т.Шевченка та ін.

Балада — жанр фольклору та літератури, у якому органічно поєдналися розповідь (епос) і людські почуття (лірика). Тому баладу називають ліро-епічним жанром.

  • Визначення жанру Слайд 4

Балада - невеликий за обсягом ліро-епічний твір на історично-героїчну, легендарну, фантастичну чи соціально-побутову тему з напруженим сюжетом і драматичною, часто несподіваною розв’язкою.

  • Ознаки балади. Слайд 5

  • віршований, ліро-епічний твір;

  • невеликий обсяг;

  • зосередження уваги на моральних проблемах;

  • напружений сюжет, в центрі якого розповідь про незвичайну подію;

  • легендність та фантастичність;

  • драматична, часто несподівана розв'язка;

  • присутність оповідача;

  • використання діалогів і повторів.

  • Різновиди балад за тематикою. Слайд 6

Балади бувають:

  • історико-героїчні;

  • казково-фантастичні;

  • соціально-побутові;

  • філософські.

  1. Робота над схемою «Балада» Химинець А.А.

  1. Читання староанглійської балади «Король лір та його дочки».

Образ короля Ліра зустрічається в кельтських міфах, де Лір зображений як правитель моря.

Він також згадується в старовинному літописі «Історія Британії» XII ст. Легендарний король мав трьох дочок. Доживши до старості, він вирішив поділити королівство між ними.

Що з того вийшло, ми дізнаємося, прочитавши баладу . (Ст. 24-28) Слайд 7

  1. Психологічний аналіз тексту та художніх образів

  • Де і коли відбуваються події, описані в баладі? Слайд 8

  • Чому автор чітко не вказує час розвитку подій?

  • Що ви дізналися про короля Ліра в експозиції балади?

  • Чесний, уславлений (“Панував собі на честь і славу” )

  • Поважний, авторитетний (“Мав повагу він” )

  • Миролюбний ( “…і в сусідів мир”

  • Мудрий правитель (“Забезпечував державу” )

  • Чим король Лір пишався найбільше? Слайд 9

  • З яким запитанням звернувся король до своїх дочок?

  • Які риси характеру він демонструє?

  • Авторитарність (владність, не допускає обговорень, не терпить заперечень і тим більше опору).

  • Марнославство (потреби чути лестощі на свою адресу для самоствердження).

  • Гординя (почуття власної вищості, кращості).

  • Егоїзм.

  • Недовіра.

Встанови відповідність Слайд 10

  • Як дочки короля Ліра висловили свою любов до батька?

1.“Я день і ніч готова вам служить

Стать вам найменшою слугою”.

2.“Якби яка пригода надійшла

Готова я за вас і кров пролить”.

3.“Я рада…

Свій довг дитячий все сповняти

Послушна бути вам в усім”.

  • Які обов’язки мають діти перед своїми батьками? Слайд 11

  • Як ви розумієте слова зі Святого Письма:

  • Ділом і словом шануй свого батька, щоб його благословення зійшло на тебе”.

  • Дитино, допомагай твоєму батькові в старості і не засмучуй його за життя”.

  • Чого не зрозумів Король Лір?

  • Як він покарав свою молодшу дочку?

  • Яка доля чекала на Корделію? Слайд12

  • Чому вона не змогла знайти притулку у рідній Англії?

  • Поміркуйте,чому французький король не тільки прихистив у себе Корделію, але й узяв її за дружину?

  • Як жилося королю Ліру у Регани та Гонореллі? Слайд13

Регана

Життя, ” що було мов медове… стало квасом”.

Відібрала увесь почет короля.

Залишила зовсім без прислуги.

Після повернення від Гонореллі вигнала геть.

  • Чим ви пояснюєте зміну у ставленні старших дочок до батька?

Гонорелля

Так вам і слід! – почув від лютої змії, - … У мене захисту для вас нема…”

Запропонувала жити зі слугами на кухні.

Харчуватися недоїдками з її столу.

Після повернення від Регани вигнала зовсім.

  • Ким став король, завдяки турботі своїх «люблячих дочок? Слайд14

(Жебрацький кий узяв у руки той,

Хто королівськую носив корону.)

  • До чого призвело марнославство короля?

(Власними руками позбавив себе влади, привів до влади дочок-

зрадниць, вигнав ту, яка любила його по-справжньому).

  • Як поставилась до батька-жебрака Корделія? Слайд 15

(Дізнавшись про горе батька, Корлелія забула про давні образи,

привела його в королівський двір короля Атанніпа, заспокоїла та

втішила).

  • Яким чином вона довела свою вірність? (Разом з королем Ліром вона відправилася до Англії, щоб повернути йому владу).

  • Що засмутило перемогу короля Ліра і повернення йому влади?

Слайд 16 (Смерть Корделії)

  • Чому за задумом невідомого автора Корделія загинула? (Це покарання батькові за його жорстокий вчинок проти власної дитини)

  • Що стало причиною смерті самого короля? (Біль від втрати рідної дитини, усвідомлення своєї вини перед дочкою спричинили смерть короля).

Вічний образ. Символ. Слайд 17

Вічний образце художній образ, який має велике загальнолюдське значення, протягом багатьох років зберігає пізнавальне, виховнета естетичне значення.

Ця історія час від часу відроджується в різних видах мистецтва – літературі, живописі, мистецтві, опері, балеті.

Староанглійська балада надихнула Шекспіра на створення трагедії «Король Лір», на основі якої створені однойменні кінострічки.

Символ художній образ, якому притаманні інакомовна багатозначність і глибина узагальнення.

Король Лір – символ трагічної батьківської любові.

ІV. Узагальнення вивченого

  • Що найбільше вразило вас у прочитаному творі?

  • Яке застереження несе текст балади для батьків і дітей усіх часів?

  • Що є основою сімейного благополуччя?

V. Домашня робота. Ст.15 вивчити визначення; ст.30-37 читати.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Стратегії профілактики та вчасного реагування на прояви суїцидальної поведінки неповнолітніх»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн
395 грн