Конспект індивідуального заняття
«Автоматизація звуку [С] в складах, словах»
Мета: автоматизувати звук [с] в складах, словах.
Завдання:
Корекційно - навчальна:
- виробити правильний артикуляційний уклад при вимові звуку [л].
- вправляти у чіткому проголошенні звуку [л] в складах, словах,
Корекційно - розвиваюча:
- розвивати фонематичний слух,
- розвивати плавний видих,
- розвивати слухове і зорове увагу,
- розвивати дрібну моторику.
Корекційно – виховна:
- виховувати посидючість, самоконтроль.
Обладнання: кубик з артикуляційною гімнастикою, контейнер з водою, кольоровий м'ячик для настільного тенісу, коробочка, кульки для творчості, парні картинки, деталі квіточок (білі та кольорові), слон, клітина, замок, коробочка у вигляді ями, маленькі звірі: лев, зебра, бегемот, мавпа, тигр.
Попередня робота: розучування розминки «Чаклун»/
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
- Доброго дня. Сідай на стілець. Сьогодні ми з тобою помандруємо в казку. Щоб до неї потрапити - закрий очі (Логопед ставить на стіл замок, клітку зі слоненям). Відкривай очі і послухай початок казки.
Жило-було слоненя. Воно не вимовляв звук С. І підказали йому, що в замку живе чарівник, який допоможе йому говорити цей звук. І слоненя пішов до замку. Але це виявився злий чаклун. Він ув'язнив слоненяу клітку. Я думаю, що слоненя потрібно рятувати.
II. Повідомлення теми заняття.
- Допоможемо слоненяті? Давай врятуємо його від чаклуна? Ми з тобою навчимося вимовляти звук С. Заодно і слоненя навчимо. Але до замку дорога нелегка. Чаклун розставив нам пастки і щоб їх вирішити, потрібно виконати завдання. Але я впевнена, ти легко з ними впораєшся.
III. Основна частина.
1. Артикуляційна гімнастика.
- На нашому шляху перша пастка. Камінь. Ти бачиш, що камінь не простий. Виконавши всі ці завдання, ми скотимо його з шляху.
На кожній грані кубика картинка, відповідна артикуляційній вправі:
Вправа «Слоник п’є»
Вправа «Почистимо зуби»
Вправа «Художник»
Вправа “Язичок-футболіст”.
Запропонуйте дитині подути на ватний чи паролоновий мячик, так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, або намалювати Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф] дути на кінчик язика.
Вправа «Пароплав гуде:
Розтягнути губи в посмішці; рот відкритий; з напругою вимовити довгий «и-и-и».
Вправа «Котушечка»
Посміхнутися, рот відкритий. Кінчиком широкого язичка з силою впертися в нижні зуби. Утримувати в заданому положенні на рахунок до 5. Виконувати
дрібні рухи вигнутим язиком вперед-назад, не відриваючи язика від зубів.
Вправа «Паркан»:
Розкрити губи і показати зімкнуті зуби. Ось такий парканчик.
Молодець, ти добре впорався. Камінь ми з тобою прибрали.
2. Вироблення плавного видиху.
- І дійшли до річки. Але чаклун зламав міст, і тепер звірі не можуть перебратися на той берег. Давай ми з тобою перевеземо. Добре, що човен залишилася.
(Перед дитиною прямокутний контейнер з водою, на воді кольоровий тенісний м'ячик. Дитина дме на м'ячик, логопед по черзі переставляє звірят).
Всіх перевіз, молодець.
3. Розвиток фонематичного слуху. Гра «Піймай звук».
- Ось ми і підійшли до наступної пастки. Це яма, яку вирив чаклун, щоб туди потрапляли різні звірята. Давай ми її з тобою засиплемо. Зараз Я буду називати тобі слова. Слухай уважно. Якщо в слові є звук С, ти кидаєш у яму камінь.
Сік, мак, стіл, стоп, гавкіт, віск, диван, вікно, крейда, стілець, будинок, слон.
Ти чудово працюєш. Тепер звірята точно не потраплять у пастку.
4. Гра «Безбарвні квіти».
- Ми з тобою опинилися на галявині, але подивися: квіти безбарвні. Мабуть і тут чаклун постарався. Але я знаю, як ми зможемо додати фарби квітам. Щоб отримати кольоровий пелюстка, потрібно правильно вимовити склади та слова зі звуком С:
ас-ос-ос-ус, ус-ес, ес-ас, са-со, со-су, су-си, си-са.
Сковорода, склянка, скриня, скеля, скакати, вислати, виставка, колиска, іриска, абрикос, матрос, космонавт, кіоск.
(Дитина повторює за логопедом і змінює білий пелюстка на кольоровий).
5. Фізкультхвилинка.
- Думаю, що ми трохи втомилися з тобою обходити пастки чаклуна. Давай відпочинемо трошки.
(Дитина повторює слова і руху за логопедом)
Ось носи, носи, носи.
Ось вуса, вуса, вуса.
Ось хвости, хвости, хвости.
Ось і самі коти.
6. Дидактична гра «Один-багато».
- Ну ось ми і прийшли з тобою до замку злого чаклуна. (Клітка прибрана, слоненя стоїть перед замком). Він за нами спостерігав все це час, подивився, як ти вправно минаєш його пастки, що злякався і втік. А коли він побіг, він змахнув картинки зі свого столу і вони всі перемішалися (Логопед викладає парні картинки по темі професії). Слоненя ми звичайно з тобою виручили, він дякує тобі за допомогу. Але ми ж не може залишити тут такий безлад. Давай приберемся, і нехай у замку чаклуна живуть усі звірі лісу.
(Знайти парні професії і назвати один-багато).
IV. Підсумок заняття.
- Який ти молодець. І в пастки не потрапив, і чаклуна прогнав, і слоненяти звільнив. Тобі сподобалося на занятті? А яке завдання сподобалося? А що було важко виконувати?
(Відповіді дитини.)



![Автоматизація звука [С] в складах, словах, реченнях](https://fs04.vseosvita.ua/040177wp-6088-70x37.jpg)
![Автоматизація звука [С] у словах з прямими складами](https://fs06.vseosvita.ua/0602li51-1135-70x37.png)

![Автоматизація звука [С] у складах](https://fs06.vseosvita.ua/0602md02-1c8b-70x37.png)
![“Автоматизація звука [Р] у складах і словах”](https://fs08.vseosvita.ua/08006b9c-4ca1-70x37.jpg)
![Автоматизація звука [Ф] в складах та словах](https://fs06.vseosvita.ua/06033kdm-fa87-70x37.png)
!["Пригоди Планетярика на Зеленій Планеті" на автоматизацію звуків [Л],[Л'],[З]](https://fs08.vseosvita.ua/08018q3o-00d7-70x37.jpg)




