Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Австралія

Географія

Для кого: 7 Клас

10.09.2018

2153

8

0

Опис документу:
« Австралія . Географічне положення . Історія відкриття . Геологічна будова. Рельєф і корисні копалини.»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема : « Австралія . Географічне положення . Історія відкриття . Геологічна будова. Рельєф і корисні копалини.»

Мета :

навчальна : формувати знання про своєрідність географічного положення Австралії , етапи відкриття й дослідження , основні форми рельєфу та корисні копалини .

розвивальна : вдосконалювати практичні вміння та навички , пояснювати особливості географічного положення материка ; визначати закономірності розміщення форм рельєфу та корисних копалин , формувати вміння порівнювати географічне положення Австралії та Африки , розвивати пізнавальний інтерес до вивчення теми , розвивати прийоми ефективного запам'ятовування , удосконалювати вміння учнів встановлювати причинно- наслідкові зв'язки для кращого запам'ятовування .

виховна : виховувати наполегливість , переконаність та цілеспрямованість.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

Обладнання : фізична карта Австралії , портрети дослідників материка ( А. Тасман, Дж. Кук), ілюстративні матеріали природи Австралії , атласи , підручники , роздатковий матеріал.

Структура уроку :

І. Організаційний момент .

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.

Бліц – опитування :

 1. Які епітети ви застосували б до Африки після її вивчення ?

 2. Що вам відомо про Австралію ?

 3. Чому вивчення будь –якої території доцільно починати з характеристики її географічного положення?

 4. Які особливості природи материка залежать від його географічного положення? Наведіть приклади , використовуючи знання про Африканський континент .

 5. Чому Австралію часто називають «материки навпаки»?

 6. Згадайте типовий план вивчення материка.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Чи можете ви повірити в те , що на світі є земля ,де Новий рік зустрічають у розпал літа , а Санта-Клаус приходить із подарунками не в теплих валянках і шубі , а босоніж і в легкій червоній накидці? Чи чули ви про ссавців , які відкладають яйця ,про тварин , які виношують своїх дитинчат у сумці , про риб , які дихають легенями ? Чи можна навчатися в школі по Інтернету й одержувати домашні завдання по радіо або телефону ?

Усе це можливо й насправді існує на дивному материку Австралія.

Австралія – найвіддаленіший від інших материк Землі з унікальною і неповторною природою . Щонайменше 75 % рослин і 90 % тварин , які є в Австралії ,більше не зустрічаються ніде на Землі . Тільки на цьому материку можна побачити в природних умовах кенгуру – гігантських – вищих за людину і карликових – розміром із кролика . Тільки на цьому материку поголів'я овець і корів у кілька разів перевищує кількість населення , а фермери оглядають свої володіння ,використовуючи легкий моторний літак. Тільки поблизу берегів цього материка розкинулося таке чудо природи , як Великий Бар'єрний риф , найбільший кораловий риф у світі завдовжки близько 2 тис. км і площею понад 350 тис. км² (більш як половина площі України ). Тільки цей материк цілком займає одна країна.

Якщо у вас і дотепер виникає сумнів у правдивості вищесказаного , наступні уроки допоможуть вам з'ясувати причини такої «незвичайності» Австралії.

ІV . Вивчення нового матеріалу.

1. Географічне положення.

Учитель розкриває це питання за допомогою схеми

Крайні точки

Північна – мис Йорк

Південна – мис Південно-Східний

Західна – мис Стіп-Пойнт

Східна – мис Байрон

Із заходу Австралія омивається Індійським океаном ,зі сходу - Тихим

Уздовж північно-східного узбережжя простягнувся найбільший у світі кораловий риф – Великий Бар'єрний риф , який ускладнює судноплавство.

Основні риси географічного положення Австралії

Береги материка розчленовані слабо , тому в Австралії мало заток ,сприятливих для будівництва портів.

Австралія розташована відносно близько до Південно-Східної Азії

Через те що Австралія розташована південніше від екватора , частина х її просторових орієнтирів є незвичними для жителів Північної півкулі . Австралійці не бачать сузір'я Великої Ведмедиці , їхнім символом є полярне сузір'я Південний Хрест . Опівдні в Австралії сонце розташоване на півночі ,а не на півдні ,як у Північній півкулі.

Завдання .

 1. Проаналізуйте схему «Основні риси географічного положення Австралії»

 2. Використовуючи карти атласу , визначте координати крайніх точок материка і його довжину з півночі на південь за меридіаном 142° сх. д. та із заходу на схід за паралеллю 26° пд. ш.

Розрахунок протяжності материка

Протяжність за паралеллю 26° пд.ш.(1°≈100 км):

153°сх.д.-113°сх.д.=40°;100км х 40° =4000 км.

Протяжність за меридіаном 142 °сх.д.÷38°пд.ш. - 11°пд.ш.= 27°; 111 км х 27° =2997км.

 1. Охарактеризуйте берегову лінію Австралії . Назвіть великі затоки , протоки, півострови ,моря.

 2. У чому полягає своєрідність географічного положення Австралії ? Зробіть висновки.

 3. Порівняйте географічне положення Африки та Австралії та з'ясуйте риси подібності . Які попередні висновки про подібність природи материків ви можете зробити?

2. Історія відкриття і дослідження Австралії.

- Коли був відкритий материк Австралія ? Як це відбулося?

- Які причини перешкоджали швидкому вивченню та освоєнню Австралії?

Припущення про існування загадкової Південної землі виникли ще за античних часів . Картографи Середньовіччя наносили цю землю на карту за назвою Terra Australis Incoqnita , що в перекладі з латини означає «невідома південна земля». Роком відкриття Австралії вважається 1606 р. , коли голландський мореплавець В. Янсон на невеличкому кораблі «Дейфмен» ( «Голубка») досліджував ділянку західного берега півострова Кейп-Йорк на півночі континенту . Цього ж року чотири місяці по тому іспанська експедиція під командуванням Л. Торреса відкрила протоку між Новою Гвінеєю й Австралією . Протягом XVІІ ст. основні відкриття під час вивчення невідомої землі були зроблені голландцями , унаслідок чого Австралія спочатку дістала назву Нова Голландія . Дві подорожі до Австралії здійснив А.Тасман, який першим обігнув Австралію з півдня . Під час його експедиції в 1642 р. були відкриті острови , пізніше названі Тасманією і Новою Зеландією . Під час другої експедиції в 1644 р. Тасман досліджував затоку Карпентарія.

У 1770 р. під час першої навколосвітньої подорожі відомий англійський мореплавець Дж. Кук досліджував східне узбережжя Австралії і , давши йому назву Новий Південний Уельс , оголосив володінням британської корони . Ця подія стала початком епохи англійського освоєння материка . У 1788 р. в Сіднеї , який називався тоді Порт – Джексон , була заснована перша колонія для англійських каторжників.

У 1797 -1803 рр. англійський дослідник М . Фліндерс обійшов острів Тасманія , увесь материк , позначив на карті південне узбережжя і Великий Бар'єрний риф. Він запропонував перейменувати материк на Австралію .

Внутрішні області Австралії ще тривалий час залишалися важкодоступними і незвіданими . У 1840 р. польський мандрівник П. Стшелецький піднявся на найвищу вершину континенту , якій дали назву на честь національного героя Польщі Т . Косцюшко . Уперше перетнув Австралію з півдня на північ у 1860 – 1861 рр. ірландець Р. О'Хара Бери . Під час повернення експедиції тим же шляхом усі мандрівники , крім одного , загинули від виснаження . Наступні експедиції докладно досліджували пустелі Центральної Австралії . Спроби проникнути в незвідані простори п'ятого континенту нерідко закінчувалися трагічно . Лише в першій половині ХХ ст. були ліквідовані «білі плями» на материку.

Дослідження Нової Гвінеї , Австралії й Океанії проводив наш вітчизняний учений , нащадок запорізьких козаків М. Міклухо-Маклай . Від 1878 до 1887 р. він жив у Сіднеї , звідки вирушав до Океанії ,на Малайський архіпелаг , у внутрішні райони Австралії , щоб збирати етнографічні матеріали . У Сіднеї він заснував на власні кошти гідробіологічну станцію для вивчення морських організмів.

3. Геологічний розвиток і рельєф Австралії.

Завдання.

Використовуючи текст параграфа та карти атласу , позначте на шаблоні Австралії в зошиті основні форми рельєфу.

У геологічному минулому Австралія , як і Африка , була частиною материка Гондвани , від якого вона відокремилася в кінці мезозою . В основі Австралії , за винятком її східної частини , лежить давня Австралійська платформа , що є частиною Індо-Австралійської літосферної плити . Кристалічний фундамент платформи вкритий потужною товщею осадових порід , лише місцями на півночі , заході й у центрі материка корінні породи виходять на поверхню , утворюючи щити . На сході до давньої платформи приєдналася область герцинської складчастості . В Австралії немає активних сейсмічних зон і діючих вулканів ,у зв'язку з чим її називають найспокійнішим у геологічному відношенні материком . За сотні мільйонів років невтомні трудівники – вода і вітер – «попрацювали» над поверхнею платформи , перетворивши її на рівний , досить одноманітний простір .Винятком є невеликі височини – залишки давніх гір , подібні до «кругляка» Айєрс-Рок , яка лежить у самому серці Австралії . Це гора заввишки 350 м і 8 км по колу нагадує величезний кругляк . Під час сходу сонця гора здається коричневою , удень яскраво – жовтогарячою , під час заходу горить червоним кольором , а вночі – чорна . Тисячі туристів з'їжджаються сюди , щоб помилуватися незвичайною грою кольорів і розглянути в печерах давні наскельні малюнки . Середня висота материка ледь сягає 300 м . Тектонічні рухи – підняття , опускання ,прогини, розломи,- які тривали протягом усієї геологічної історії материка ,сформували три основні форми його рельєфу : Західно-Австралійське плоскогір'я , Центральну низовину і Великий Вододільний хребет.

На заході простягається велике Західно-Австралійське плоскогір'я , на поверхню якого майже всюди виходять давні кристалічні породи . На сході й південному сході плоскогір'я переходить у Центральну низовину , укриту потужною товщею осадових порід : глинами , пісками . Висота її не перевищує 100 м, а в районі озера Ейр вона опускається нижче від рівня океану(-10-12 м).

Уздовж усієї східної окраїни материка на 2330 км простягаються невисокі, сильно зруйновані Східно-Автралійські гори , які в Австралії називають Великий Вододільний хребет . Середня висота гір – 800-1000 м. Розломи і річкові долини розбили гори на окремі масиви . На деяких із них збереглися невеликі конуси давно згаслих вулканів . На крайньому південному сході гори досягають найбільшої висоти і називаються Австралійськими Альпами . Вони утворені давніми кристалічними породами . Середня висота гір досягає майже 2000 м. Серед них – і найвища точка Австралії – гора Косцюшко (2228 м).

Продовженням Великого Вододільного хребта є острів Тасманія . Він був відділений від материка великим скидом , у результаті чого утворилася тектонічна западина – Басова протока , яка з'єднує Тихий океан з Індійським .

Великий Бар'єрний риф , який простягнувся вздовж східної окраїни Австралії , - найбільше та найбільш унікальне коралове утворення у світі . Ширина рифу – від 2 км на півночі до 150 км на півдні . Від берега материка риф відділений водним простором – завширшки 50-100 км . Утворення рифу також пов'язане з геологічною історією материка. Поступове опускання його окраїни створило сприятливі умови (невелика глибина й тепла вода )для розвитку коралів . З уламків відмерлих коралів під дією хвиль утворилися брили вапняку , які перетворилися на численні острови й рифи.

4. Корисні копалини.

Австралія багата на різноманітні корисні копалини , особливо на руди чорних і кольорових металів. Кристалічні породи фундаменту платформи

містять поклади залізних , мідних, свинцево-цинкових , уранових руд, олова , платини , золота . З осадовими породами чохла молодої платформи та областями давньої складчастості пов'язані родовища фосфоритів ,кухонної солі , кам'яного та бурого вугілля , нафти , природного газу . У 1978 р. поблизу міста Кімберлі в штаті Західна Австралія були знайдені алмази . В Австралії зосереджено 85% світового видобутку опалів – напівкоштовних каменів ,які використовуються для виготовлення ювелірних виробів.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання.

 1. У чому полягають основні особливості географічного положення Австралії ?

 2. Чому Австралію часто називають «материком навпаки»?

 3. Які причини перешкоджали швидкому вивченню й освоєнню Австралії?

 4. Яка залежність існує між розташуванням форм рельєфу на материку і його внутрішньою будовою ?

 5. У яку горотворчу епоху утворився Великий Вододільний хребет? Чи позначилося це на особливостях його рельєфу?

 6. Чому в Австралії немає діючих вулканів і відсутнє сучасне заледеніння ?

 7. Чому серед австралійських корисних копалин переважають рудні ?

Тести.

1) Крайньою північною точкою Австралії є мис :

а) Байрон ; б) Йорк; в) Стіп-Пойнт;

2) В основі материка Австралія лежить:

а)молода платформа;

б)складчастий пояс ;

в)давня платформа;

3) Найвища частина Великого Вододільного хребта називається :

а)Атлаські гори ;

б) Австралійські Альпи;

в)Західно-Австралійське плоскогір'я.

4) Південний тропік перетинає Австралію :

а)у північній частині ;

б)майже посередині;

в)у південній частині.

5) Австралія була відкрита в 1606 р. голландським мореплавцем :

а)Дж. Куком; б) В. Янсоном ; в) А. Тасманом.

VІ . Підсумок уроку.

 • Австралія – найменший материк на Землі , повністю розташований у Південній півкулі . Значна частина материка лежить у тропічних широтах . Австралія – відокремлений материк ,віддалений від усіх інших континентів.

 • Географічно цей континент відкрили європейці (голландець В.Янсон , 1606 р.). Кук відкрив (1770р.) цю землю для європейської колонізації.

 • Австралія – найнижчий материк нашої планети . Середня висота материка – близько 300 м. На східній окраїні материка розташовані невисокі , сильно зруйновані гори – Великий Вододільний хребет.

 • Австралія багата на корисні копалини , особливо на руди чорних і кольорових металів.

VІІ . Домашнє завдання.

 1. Опрацюйте відповідний параграф підручника.

 2. Позначте на контурній карті назви крайніх точок Австралії , океани ,які омивають материк ,елементи берегової лінії : великі острови , півострови ,моря ,затоки, протоки.

 3. Використовуючи текст параграфа ,заповніть хронологічну таблицю «Дослідження Австралії».

Час дослідження

Дослідники

Результати

 1. Розрахуйте протяжність Австралії із півночі на південь за меридіаном 142°сх.д.,із заходу на схід за паралеллю 26° пд.ш.

 2. З усіх континентів тільки на території Австралії немає високих гір, льодовиків і діючих вулканів. Чим це можна пояснити?

 3. Складіть опис уявної подорожі навколо Австралії , звернувши увагу на виникнення назв географічних об'єктів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.