АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ. «СОБАКА БАСКЕРВІЛІВ» ЯК ТВІР ДЕТЕКТИВНОГО ЖАНРУ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК № ______

ТЕМА: АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ. «СОБАКА БАСКЕРВІЛІВ» ЯК ТВІР ДЕТЕКТИВНОГО ЖАНРУ

Мета: ознайомити учнів із фактами життя й діяльності письменника; засвоїти по­няття про детектив як літературний жанр та його особливості; розвивати на­вички аналізу ключових епізодів, переказу твору, виразного читання, усного мовлення, інсценізації; виховувати любов до літератури як мистецтва слова.

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вступне слово вчителя

На сьогоднішній день детектив є одним із найпопулярніших жанрів літератури. Серед представників цього жанру — Е. По, В. Коллінз, А. Конан Дойль, Агата Крісті та ін. Улюбленцями ба­гатьох читачів стали Нат Пінкертон, Нік Картер і особливо Шерлок Холмс. Мабуть, не знайдеться у цілому світі людини, яка б не знала про Бейкер-стріт. Ця англійська вулиця стала знаменитою завдяки тому, що на ній оселився улюблений герой А. Конан Дойля — Шерлок Холмс.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    Інсценізація

1-й джентльмен. Послухайте, панове, ви чули новину? Кажуть, що на Бейкер-стріт, 221-Б оселився якийсь містер Холмс. Він начебто спокійний, порядний, вихований чоловік.

2-й джентльмен. А ще містер Холмс любить грати на скрипці й непогано малює.

3-й джентльмен. А я чув, що до нього ходить багато лю­дей. І він їм усім допомагає. Причому робить це не заради грошей.

1-й джентльмен. Усе це досить дивно. Чи не так, па­нове? Звідки ж узявся цей чоловік?

    Слово вчителя

Як ви здогадалися, створив цього дивного джентльмена ан­глійський письменник Артур Конан Дойль. Що ж відомо про нього самого?

    Робота з портретом письменника. Словесний портрет

Сучасники говорили, що Артур Конан Дойль важив понад 100 кг, був високим на зріст (під 2 метри), мав руде волосся. Любив спорт, якому все життя приділяв велику увагу. В юності із задово­ленням грав у футбол. Говорив голосно, сміявся басом, розумними очима дивився на світ, намагаючись розгадати його таємниці.

    Повідомлення про життя і творчість А. Конан Дойля

ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ПИСЬМЕННИКА А. КОНАН ДОЙЛЯ

Артур Конан Дойль (Дойль — справжнє прізвище письменника, Конан — прізвище його дядька, який виховав його. На знак пошани до дядька Артур і взяв його прізвище, яке потім увів у свій літературний псевдонім) народився 22 травня 1859 року в Единбурзі. Батько його був художником. Мати — знавцем французької мови, геральдики та історії свого давнього роду. Мати майбутнього письменника виховувала сина відповідно до ко­дексу поведінки: «Бути безстрашним із сильними, лагідним зі слабкими. Допомагати кож­ній людині, ким би вона не була».

У сім’ї любили читати вголос історичні романи В. Скотта та авантюрно-пригодницькі твори М. Ріда. Мати майстерно декламувала вголос і вчила цього дітей. У 10 років ма­ленький Артур заворожував однолітків мистецтвом тримати напруженість розповіді.

Навчався майбутній письменник на медичному факультеті Единбурзького університету, після закінчення якого займався лікарською практикою. У 1885 році здобув ступінь док­тора медицини. Як військовий лікар, А. Конан Дойль брав участь в англо-бурській війні. У 32 роки захопився оповіданнями Е. А. По й сам спробував писати. У 1879 році вийшло його перше оповідання «Таємниця долини Сесасса». Згодом з-під пера А. Конан Дойля вийшли такі пригодницькі та історичні романи, як «Вигнанці» (1893), «Подвиги бригадира Жерара» (1894—1895), «Родней Стон» (1896). Ще більшу популярність письменникові принесли науково-фантастичні романи «Загублений світ» (1912), «Отруєний пояс» (1913), пов’язані образом ексцентричного ученого — професора Челленджера, а також «Маракотова безодня» (1929).220

Величезний успіх мали детективні твори А. Конан Дойля. Його «Етюд у ясно-червоних кольорах» уперше ознайомив читача з образом детектива-любителя Шерлока Холмса. Пізніше він стане героєм таких повістей, як «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів» (1901—1902), «Долина жаху» (1914—1915) та багатьох інших. У 1892 році було видано першу збірку оповідань «Пригоди Шерлока Холмса». А потім таких збірок було видано ще чотири.

Шерлок Холмс став улюбленцем читачів. Його незвичайна логіка, спостережливість, увага до найдрібніших деталей, порядність і шляхетність привертали до нього увагу людей різного віку. Цікаво, що в оповіданні «Остання справа Холмса» автор вирішив попрощатися із своїм героєм. Убивцею героя став професор Моріарті, який був блискучим і розумним злочинцем. Шерлок Холмс полетів у прірву біля Раушенбахського водоспаду у Швейцарії. Але це оповідання викликало шал незадоволення у читачів. Спалахнув справжній скандал. Читачі Америки та Англії вимагали продовження циклу й були обурені рішенням автора припинити писати оповідання про свого улюбленця. Майже десять років письменник не пи­сав про Холмса жодного слова.

Протягом цього періоду А. Конан Дойль писав книги з історії англо-бурської і Першої світової війн, вивчав епоху наполеонівських завоювань, став автором «Історії спіритизму». І лише в 1902 році він зробив приємний подарунок читачам, написавши повість «Собака Баскервілів», у якій вони знову зустрілися з улюбленим героєм.

Помер А. Конан Дойль 7 липня 1930 року в Кроуборо.

А у Лондоні на Бейкер-стріт була організована меморіальна квартира-музей Шерлока Холмса, яка й зараз надзвичайно популярна серед читачів.

    Словникова робота

Детектив (англ. to detect — розкривати, знаходити, з лат. detectio — розкриття) — це один із різновидів пригодницької літератури, в якому описуються події, пов’язані з процесом розслідування і розкриття якогось злочину.

Інтрига — 1) таємні зловмисні дії, підступи, наклепи; 2) у літературних творах — конфлікт, основна ситуація, навколо якої розвивається дія.

    Коментар учителя

В основі детективного жанру лежить захоплива інтрига, навколо якої і розвивається дія.

У центрі детективного твору — опис якоїсь загадкової події та епізод переслідування злочинця.

У творі діють, як правило, три персонажі: детектив, злочи­нець, жертва. Важливо, щоб виклад був виразним. Для цього автор має використовувати емоційно забарвлені речення.

Мова персонажів має бути чітко індивідуалізована.

У творах А. Конан Дойля розслідування Шерлока Холмса не позбавлені інтелектуальної гри.

    Бесіда на первинне сприйняття твору

1. Які ваші перші враження від прочитаного?

2. Чим захопив вас цей твір?

3. Хто з героїв вам сподобався і чим саме?

4. Скільки персонажів в оповіданні?

5. Знайдіть на початку оповідання інтригу, яка обіцяє детек­тивний розвиток сюжету.

6. Від чийого імені ведеться оповідь? (Від імені доктора Вотсона.)

7. Яка форма оповіді? (Записки доктора Вотсона про Шерлока Холмса.)

8. Який епізод твору вам запам’ятався?

    Творче завдання

Знайдіть ознаки детективного жанру у творі. (У центрі твору розслідування злочину, його розкриття. Є детектив (Шерлок Холмс), злочинець (Степлтон), жертва (сер Генрі Баскервіль). У тексті багато діалогів, що пожвавлюють оповідь, окличних, питальних речень, що передають емоційність мови персонажів.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Підсумкова бесіда

1. Що зацікавило вас на уроці?

2. Яку нову інформацію ви отримали?

3. Що таке детектив як жанр літератури?

4. Чи бачили ви фільми про Шерлока Холмса?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Доберіть цитати до характеристики Шерлока Холмса і доктора Вотсона; перегляньте кінофільм «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона».

УРОК № _________

ТЕМА: ШЕРЛОК ХОЛМС І ДОКТОР ВОТСОН — КЛАСИЧНИЙ ДЕТЕКТИВНИЙ ДУЕТ

Мета: навчати аналізувати образи твору; розвивати навички переказу, виразного чи­тання, зв’язного мовлення, логічного мислення; визначити особливості дедук­тивного методу Шерлока Холмса; сприяти моральному вихованню школярів, розвивати їхні літературні смаки.

Обладнання: текст твору А. Конан Дойля «Собака Баскервілів» (у перекладі М. Дмитренка або будь-який інший на вибір учителя).

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

    Бесіда на повторення

1. Дайте визначення поняття «літературний детектив».

2. Які ознаки детективу як жанру?

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    Вікторина «Чи добре ти знаєш текст?»

1. На якому музичному інструменті грав Шерлок Холмс? (На скрипці.)

2. Ким був Степлтон? (Натуралістом.)

3. Чим були прикрашені стіни Баскервіль-холлу? (Старовинними родинними портретами.)

4. У що був одягнений Шерлок Холмс, коли жив у печері? (Строгий спортивний костюм і кепка.)

5. Якої породи був собака доктора Мортімера? (Спаніель.)

6. Що забув відвідувач у Шерлока Холмса? (Ціпок.)

7. Від кого Чарльз Баскервіль одержав листа? (Від Лаури Лайонс.)

8. Якого кольору був костюм сера Генрі, коли його вперше по­бачив Шерлок Холмс(Коричневого.)

9. Якого кольору були очі у Шерлока Холмса? (Сірого.)

10. Як звали хлопчика, що приносив Холмсу їжу? (Картрайт.)

    Бесіда за змістом твору

1. Яка річ привернула увагу Вотсона? (Ціпок, який забув від­відувач.)

2. Як Холмс побачив, що робить Вотсон? (Перед Холмсом стояв добре начищений срібний кавник.)

3. Розкажіть, яку версію щодо відвідувача висунув Вотсон. (Він уважав, що відвідувач був людиною середнього віку, сільським лікарем. Це був подарунок від тих, хто його знав.)

4. Чому Вотсон уважав, що ціпок належав сільському жителеві? (Тому що металевий наконечник геть стерся, а це означало, що чоловікові доводилося багато ходити.)

5. Як дізналися ім’я чоловіка? (На ціпкові було вигравірувано: «Джеймсові Мортімеру, Ч. К. Х. Т., від його друзів по ЧКЛ».)

6. Якими були припущення Холмса? Які помилки доктора Вотсона він виправив? (Холмс відкинув версію про те, що подарунок був від мисливського клубу. Він уважав, що по­дарунок зроблено було тоді, коли Мортімер змінив роботу у сільській лікарні на приватну практику. Не погодився він і з віком власника ціпка. На його думку, це був чоловік років тридцяти. Крім того, у нього був собака. Про це свідчили сліди від зубів, які залишилися на ціпкові.)

7. Знайдіть і зачитайте портрет доктора Мортімера. Чиї при­пущення були більш правильними? (Шерлока Холмса.)

8. Що привело Мортімера до Шерлока Холмса? (Таємнича смерть сера Чарльза Баскервіля, друга і пацієнта Монтімера.)

9. Яку інформацію Монтімер приховав від усіх? (Те, що бачив сліди величезного собаки.)

Переказ тексту

Перекажіть зміст старовинного манускрипту про прокляття роду Баскервілів.

    Бесіда за змістом прочитаного

1. Що вам відомо про сера Генрі Баскервіля? (Це молодий чоло­вік тридцяти років, який після смерті Чарльза Баскервіля став спадкоємцем його маєтку. Він жив у Канаді.)

2. Які дивні пригоди трапилися з ним у Лондоні? (Він одержав листа такого змісту: «Якщо здоровий глузд і життя дорогі вам, тримайтеся подалі від торф’яних боліт». Крім того, у готелі зникли його черевики.)

3. Як Холмс розкрив те, як була написана записка? (Лист був складений зі слів, вирізаних зі статті «Свобода торгівлі», розміщеної у газеті «Таймс».)

4. Як Холмс з’ясував, що за сером Генрі хтось слідкує? (Він побачив, що за Генрі Баскервілем і доктором Монтімером хтось стежить із кеба. Це був чоловік із великою чорною бородою.)

5. Поміркуйте, чому Холмс послав у Девоншир доктора Вотсона, а не поїхав туди сам. (Він не хотів злякати убивцю. А док­тор Вотсон даватиме йому усю потрібну інформацію.)

    Переказ тексту

1. Розкажіть, що вам відомо про Степлтона.

2. Розкажіть, що відомо про Беррімора.

3. Розкажіть історію Лаури Лайонс.

    Бесіда з учнями

1. Чому поведінка Беррімора здавалася Холмсу дивною? (Бо Беррімор ходив уночі по замку, робив якісь таємничі знаки ліхтарем. До того ж у нього була чорна борода, так само як у чоловіка, який стежив за сером Генрі та Мортімером у Лондоні. Його дружина часто плакала.)

2. Із чим була пов’язана така поведінка героїв? (На болотах переховувався брат дружини Беррімора: каторжник Селден. Вони носили йому їжу. А дружина Беррімора весь час його жаліла, бо бачила у ньому того маленького хлопчика, який у дитинстві весь час ходив за нею слідом. Тому вона часто плакала.)

3. Поміркуйте, чому місіс Степлтон кожного разу намагалася попередити сера Генрі про небезпеку? (Вона його покохала.)

4. Чому розділ XIII називається «Сіті розставлені»? Про що йдеться? (Шерлок Холмс дуже добре підготував усе, щоб ви­крити вбивцю.)

5. Хто ним виявився? (Степлтон.)

6. Чому Степлтон убив сера Чарльза й хотів убити Генрі Баскервіля? (Степлтон хотів заволодіти спадком Баскервілів та їх маєтком.)

7. Як Холмс розгадав, що Степлтон мав відношення до роду Баскервілів? (Роздивляючись родинні портрети, Холмс по­мітив схожість рис обличчя Степлтона і Хуго Баскервіля.)

8. Поміркуйте, чому місіс Степлтон показала місце, де ховався її чоловік. (Бо він зробив їй дуже багато зла.)

    Слово вчителя

Відомо, що Шерлок Холмс застосовував у своїй практиці ме­тод дедукції. Він полягає в тому, що логічний умовивід ведеться від загального до конкретного, від загальних суджень до конкретних.

    Творча робота. «Ланцюжок здогадок Шерлока Холмса»

Записка. → Пропалі черевики. → Таємничий чоловік з бо­родою. → Лист від Л. Л. → Смерть каторжника. → Портрет Хуго Баскервіля. → Обід у Степлтонів. → Розв’язка.

    Переказ тексту

Розкажіть, як Холмс розкрив задум Степлтона.

    Характеристика образів героїв

1. Визначте риси вдачі Шерлока Холмса і доктора Вотсона. (Обоє розумні, інтелігентні, з добре розвиненим логічним мисленням, професіонали у своїй справі.)

2. Подумайте, чому їх називають класичним детективним дуе­том. (Холмс і Вотсон чудово доповнюють один одного.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Підсумкова бесіда

1. Які проблеми порушує автор у творі?

2. Які риси вдачі Холмса та Вотсона вам імпонують?

3. Поміркуйте, у чому криється причина популярності творів про Шерлока Холмса?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитайте оповідання А. Конан Дойля «Пістрява стрічка» із циклу «Записки про Шерлока Холмса»; доберіть матеріали для заочної мандрівки Лондоном.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
3
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!