і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Апостроф

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Апостроф. Слайд 1

Мета: поглибити знання учнів про апостроф; вчити правильно вимовляти, читати і писати слова з апострофом; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: таблиці «Букви, що на письмі позначають голосні звуки», «Букви, що на письмі позначають два звуки», Схема правила «Апостроф», плакати «План уроку», «Назви тварин», роздатковий матеріал, зображення тварин-відгадок, технічні засоби для відтворення презентації, книги.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація класу. Вправа «Вітаю» Слайд 2

Учні по черзі торкаються однойменних пальців рук свого сусіда, починаючи з великих пальців і кажуть:

Бажаю (стикаються великими пальцями);

успіху (вказівними);

великого (середніми);

у всьому (безіменними);

і всюди (мізинцями);

Вітаю! (Дотик всією долонею)

-А попрацюємо за таким планом:

ІІ. Активізація знань.

1. Каліграфічна хвилинка. Слайд 3

- Робота в зошиті.

Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки. Букви пишіть старанно, спинки тримайте рівно, зошити лежать навкіс.

Учні записують речення у зошиті:

Я люблю свою Україну.

2. Повторення вивченого «Абеткові краплинки»

- Ми повторимо звуки та букви, що позначають їх на письмі, бо це дуже важливо для вивчення нової теми. Скільки голосних звуків в українській мові? (6)

- Назвіть їх [а о у и і е]. Слайд 4

Скількома буквами вони позначаються? (10 букв: а о у и і е я ю є ї ). 4

- Які з цих букв можуть позначати два звуки? (я ю є ї)

- В яких випадках? (На початку слова або складу)

- Знайдіть в записаному реченні слова в яких є букви, що позначають два звука? (Я, свою, Україну)

- Назвіть звуки які позначає буква я [йа], буква ю [йу], буква ї [йі]

- А скільки звуків позначає буква ю у слові люблю? (1 звук, бо ця буква стоїть після приголосного та пом’якшує його)

- А тепер пограємо у гру «Модельєр». Слайд 5

До слова свою модель враз побудує клас.

- - .=. – свою, 5 зв., 4 б., 2 скл. Який звук наголошений?

- Таким чином, ми пригадали букви, які можуть позначати на письмі два звуки.

ІІІ. Вивчення нової теми.

Ви гарно попрацювали тому до нас в гості завітали звірі, назвіть їх. Слайд6

- Бичок, ведмідь, вовк, лисиці, заєць.

- А чи вгадали ви, герої якої казки завітали до нас?

- Герої казки «Солом’яний бичок» Слайд 7

- А як ви дізналися (Здогадалися, бо серед тварин є солом’яний бичок)

- Дуже добре, ви спостережливі. Який особливий знак є у слові солом’яний?

- У слові солом’яний є апостроф.

Хвилинка-цікавинка Слайд 8

  • - Назва знака взята з давньогрецької мови, що означає: кривий, зігнутий, повернутий.

- На що схожий цей знак?

- На кому.

- Де його пишуть вгорі чи внизу?

- Вгорі

- А тепер послухайте віршик: Слайд 9

- Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільний дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

Зразу стану потрібним і я.

- Ви здогадалися якою буде тема сьогоднішнього уроку? Слайд 10

- Апостроф.

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

- Правильно. Так от, на сьогоднішньому уроці ми вивчатимемо правило вживання апострофа, будемо вчитися писати слова з ним.

А особливістю цього уроку буде те, що не я, а ви самі спробуєте зробити висновки та сформулювати правило написання слів з апострофом.

V. Побудова проекту виходу з утруднення. Відкриття учнями нових знань.

- Зараз пропоную виконати вправу «Орфографічне відновлення». Слайд 11

- Подані в транскрипції слова запишіть орфографічно.

- Подивіться, транскрипція якого слова подана.

[Голубйа] [пйу] [вйе] [соловйі] [жирафйачий] [імйа] [пірйа]

Голуб’я, п’ю, в’є, солов’ї, жираф’ячий,ім’я, пір’я.

- Перше слово голуб’я запишу я.

- Як ми його запишемо.

- З апострофом після букви б.

- Записує на дошці вчитель і звертає увагу на те, що при написанні слів з апострофом букви, між якими пишеться апостроф не з’єднуються, між ними слід залишати невеличку відстань.

- Вимовте його, як вимовляється звук б м’яко чи твердо?

- Твердо, а буква я на письмі позначає два звука йа

- Послухайте ще, як я вимовляю це слово: голубя

- Б зливається з я?

- Ні. Відчувається якась перепона.

- Вимовляється рвучко, неспокійно.

- Завдяки чому?

- Апострофу.

- Запишіть це слово.

- А якщо б не було апострофа? Прочитайте. Апостроф не дає зливатися голосному з приголосним. Слайд 12

Знак апострофа у слові

лиш тоді поставиться,

якщо голос через [й]

раптом спотикається.

Вимовляємо плавно й ніжно:

свято, мавпячий, зоря.

Але рвучко й неспокійно:

б'ю, п'ю, в'янути, бур'ян.

- Записуємо всі інші слова. Слайд 13

[пйу] [вйе] [соловйі] [жирафйачий] [імйа] [пірйа]

п’ю, в’є, солов’ї, жираф’ячий,ім’я, пір’я.

- Тепер, дивлячись на слова, запишемо в рядочку букви, після яких стоїть апостроф.

- Б, п, в, ф, м, р

- Поставимо його після цих букв і після апострофа запишемо букви, що позначають два звуки, перед якими він ставиться. Слайд 14

- Я, ю, є, ї

Б, п, в, ф, м, р я, ю, є, ї

- Ми записали схему, за допомогою якої ми можемо сформулювати правило. Для цього треба використовувати слова: апостроф ставиться після букв … та перед буквами …, що позначають два звуки.

- Хто може повторити.

- Прочитаємо це правило № 2 у підручнику на с. 54.

- Ми так само сформулювали правило?

Зорова зарядка Слайд 15

VІ. Первинне закріплення.

- Ось тепер, коли ми з’ясували, де і як пишеться апостроф, можемо виписати з назви казки «Солом’яний бичок» слово з апострофом. Яке слово запишемо у зошиті? (Солом’яний)

- На наступному рядочку з великої букви спишіть це слово.

- Після якої букви стоїть апостроф? Підкресліть її.

- Перед якою буквою стоїть апостроф? Скільки звуків позначає? Підкресліть її.

1. Гра “Дослідники” Слайд 16
Апостроф з нами грається.

Які слова складаються?

2. Мовний практикум Слайд 17

Переписати речення, вставити, де потрібно, пропущений апостроф.

Запахли в саду р…яст і м…ята. почувся духм…яний трав…янистий дух.

3. Фізкультхвилинка. Слайд 18

4. Самостіна робота Слайд 19

- Діти, у яких є картки на парті працюють за завданням.

Завдання на картках: Гра “Дід Буквоїд” Слайд 19

Розумову фіззарядку

Зробить наша голова.

Правило ви пригадайте,

Впишіть апостроф у слова.

П … ять, б… ють , здоров… я, полум…я, п … юре, бур… як, р… рюкзак.

- Випишіть з картки у зошит слова, в яких потрібно поставити апостроф.

Слайд 20

  • А інші працюють зі мною. Малюнковий диктант “Асоціації”. Спишіть слова, малюнки яких зображено на екрані.

Сім’я, м’ята, м’ясо, п’ята, дев'ять.

- Перевіримо, які слова ви написали.

- Слайд 21

Група, яка працювала на картках. Називайте по черзі записані слова. Молодці.

Слайд 22

- І група, яка робила малюнковий диктант “Асоціації”. Читайте слова, що записані. Як ви їх записали? Молодці!

VІІ. Підбиття підсумків. Слайд 23

- Яку тему ми вивчали на сьогоднішньому уроці?

- Після яких букв ми пишемо апостроф, перед якими?

- Чи знадобиться нам правило вживання апострофа житті?

- Який вид роботи вам найбільше сподобався?

VIIІ. Домашнє завдання. Оцінювання. Слайд 24

- Запишіть домашнє завдання С. 54, вправа 3. Спишіть перший абзац. Підкресліть слова, які пишуться з апострофом. Поясніть правопис апострофа.

- Діти, дякую вам за старанність і зацікавленість. Ви дуже гарно працювали сьогодні і отримали оцінки за це. Наш урок закінчено.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Урок з української мови у 2 класі, Захарійчук
  • Додано
    02.03.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    2 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    804
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    15
  • Номер матеріала
    PL194431
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь