Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Цілі уроку:
• освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю земноводних, їхньою роллю в екосистемах і житті людини;
• розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
• виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: вологі препарати «Внутрішня будова жаби», «Розмноження жаби», кістяки жаб або ропух, таблиці «Тип Хордові. Клас Земноводні», малюнки й фотографії земноводних.
Базові поняття й терміни: безногі, хвостаті та безхвості земноводні, яйцеживородіння, неотенія, лабораторні тварини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
♦ Хто такі земноводні?
♦ Де живуть земноводні?
♦ За якими ознаками тварин відносять до земноводних?
♦ Як розмножуються земноводні?
♦ Які особливості розвитку притаманні земноводним?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Повідомлення учнів
♦ Безногі земноводні.
♦ Безхвості земноводні.
♦ Хвостаті земноводні.
♦ Значення земноводних у житті людини.
Бесіда з аналізом повідомлень учнів про групи земноводних (проводять з одночасним заповненням таблиці)
Група земноводних | Особливості будови й життєдіяльності | Значення для людини | Представники |
Безногі земноводні | Червоподібне тіло, у багатьох видів з перетяжками. Кінцівки відсутні, очі рудиментарні. Запліднення внутрішнє. Більшість видів веде рийний спосіб життя, деякі живуть у прісних водоймах | Великого практичного значення не мають | Кільчаста черв’яга, цейлонський рибозмій |
Хвостаті земноводні | Тіло подовжене, хвостовий відділ добре виражений. Кінцівки розвинені зазвичай однаково, у більшості видів їх дві пари (у сирен — одна). | Деякі види вживають в їжу, деякі використовують | Гігантська саламандра, звичайний тритон, протей,сирени, |
| Запліднення в більшості внутрішнє, зустрічається яйце- живородіння. Деякі види здатні розмножуватися на личинковій стадії (явище неотенії) | як лабораторні тварини | амбістома, аксолотль |
Безхвості земноводні | Тіло коротке, хвіт у дорослих особин редукований. Хвостові хребці зливаються в єдину кістку. Задні ноги стрибальні, довші за передні у два-три рази. Ребер зазвичай немає. Водні, напівводні й наземні види. Поширені на всіх материках, крім Антарктиди | Деякі види вживають в їжу, деякі використовують для одержання токсинів. Жаб широко використовують як лабораторних тварин | Озерна жаба, трав’яна жаба, зелена жаба, землянка, квакша, червонобрюха жерлянка, жаба голіаф |
Бесіда про господарське значення земноводних, їхню охорону
Аналізуючи господарське значення, звернути увагу на вживання земноводних у їжу, одержання з них цілої низки токсинів, що використовують для виготовлення ліків. Відзначити широке використання земноводних як об’єкта лабораторних досліджень. Показати значення земноводних для боротьби з кровосисними комахами й комахами, що завдають шкоди культурним рослинам. Як негативну ознаку групи відзначити завдання земноводними незначного збитку в рибних господарствах (поїдання мальків). Звернути увагу на необхідність охорони земноводних.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
♦ Які групи можна виділити серед земноводних?
♦ Які особливості притаманні хвостатим земноводним?
♦ Які особливості притаманні безногим земноводним?
♦ Яке значення в природі мають безхвості земноводні?
♦ Яке значення земноводні мають для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»