Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

як розрізнити" хорошу "і" погану " біль. Вчися розрізняти хорошу і погану біль після тренування.

Фізична культура

Для кого: 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

31.12.2020

195

0

0

Опис документу:
Ця доповідь буде в нагоді вчителям фізичної культури та тренерам, як силових видів спорту, так і активних. У доповіді приведенний докладний опис м'язових болей, причини їх виникнення та рекомендіції для попередження їх патологічних проявів
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Чому болять м'язи?!

Як розрізнити" хорошу "і" погану " біль.
Вчися розрізняти хорошу і погану біль після тренування.
Багато хто вважає, що біль в м'язах після тренування - це завжди здорово. Мовляв, я позаймалася від душі і виклалася на повну. Наприклад, зробила на десяток випадів більше, ніж зазвичай, і ось тепер ногою ворухнути не можу. Відмінно!
Насправді все не так добре і не так просто, як ви думаєте. Адже біль буває різною:" хорошою "і"поганий". Вона може виникнути через те, що ви дійсно з повною віддачею потрудилися,-але часто біль сигналізує про пошкодження в м'язах і суглобах. У цьому кожен поважаючий себе відвідувач спортзалу повинен розбиратися. А якщо ви не звертаєте уваги на те, що, де і коли у вас болить, - ви навряд чи досягнете мало-мальськи серйозних результатів у фітнесі. Не кажучи про те, що і здоров'я своє угробите.
"Хорошу" і "погану" біль новачкові (та й любителю зі стажем теж ) розрізнити непросто. Однак у фахівців є професійні секрети, які допоможуть вам розібратися в своїх післятренувальних відчуттях і зробити відповідні висновки.
Хороша сторона болю.

У фітнесі розрізняють два види природної і тому безпечної для здоров'я болю. По-перше, це біль в м'язі при виконанні останніх і зазвичай найважчих повторів вправи. Вона викликана накопиченням в м'язі молочної кислоти. По-друге, ця м'язова біль, яка приходить багато пізніше, на відпочинку. Медичною мовою її називають запізнюється м'язовим болем (для стислості ЗМБ ).
1) Накопичення молочної кислоти. Молочна кислота-це побічний продукт тих фізіологічних процесів, які йдуть в вправляється м'язі. З кожним повтором її стає все більше. Ну а в кінці сету її стає так багато, що вона "обпікає" больові рецептори і викликає особливе відчуття, дуже схоже на печіння. Чим далі, тим воно сильніше. В кінці-кінців печіння стає нестерпним, і атлет обриває сет. Наукові дослідження показали, що накопичення молочної кислоти в м'язі саме по собі безпечно. Після того як ви відклали спортивний снаряд в сторону, кров майже миттєво вимиває молочну кислоту з м'язи, і вона виявляється в загальному кровотоці. Сумарна кислотність крові підвищується, і це має стимулюючу і омолоджуючу дію на весь організм. Зокрема," гинуть " шкідливі вільні радикали. Інша справа, що навколо цього самого печіння нагромаджено багато суперечливих фітнес-міфів.
У роки, коли Арнольд Шварценеггер був зовсім юним чемпіоном, вважалося, що біль при виконанні вправи - критерій його ефективності. Чим, мовляв, болючіше, тим краще. Зали були переповнені кричущими культуристами, що звиваються під вагою. До речі, схожа точка зору існувала і в інших видах спорту, так що, тому, хто не вмів терпіти біль, взагалі відмовляли в праві вважати себе справжнім спортсменом. Коли за вивчення явища взялася наука, то вона не знайшла прямого зв'язку між болем і результатом. Результат, як виявилося, залежить від ваги. Чим він більший, тим краще ростуть м'язи - і у чоловіків, і у жінок. Більш того, якщо регулярно доводити себе до болю, тренування стають найсильнішим нервовим стресом, що заважає зростанню результатів.
Ось вам висновок: боятися такого болю не потрібно, але і свідомо доводити справу до крику нема чого - немає сенсу Запізнюється м'язовий біль (ЗМБ).
Запізнюється м'язовий біль завжди виникає, якщо ви даєте собі незвичну фізичне навантаження. У цьому сенсі запізнюється біль - справа звичайна не тільки для новачків. Її не уникнути, якщо ви освоюєте нові вправи, повертаєтеся до напівзабутим комплексам, збільшуєте інтенсивність, тривалість або частоту тренінгу - словом, якщо ви займаєтеся фітнесом правильно, по науці.
Цей біль викликаний (не лякайтеся ) виникненням мікроскопічних розривів в м'язових волокнах. Такі мікророзриви являють собою крихітні рани. Звідси і береться біль. Мікротравми спонукають організм активізувати свої внутрішні захисні сили-проходить активна секреція гормонів, що стимулюють загоєння і пригнічують запалення. У м'язі посилюється поділ білкових клітин-точно як при порізі шкіри. В результаті м'яз додає свої обсяги і вагу.
Цікаво, що процес поширюється на організм в цілому, адже кров розносить гормони по всьому тілу. Швидше росте волосся і нігті, шкіра теж оновлюється швидше. Важливе питання: раз ця біль супроводжує росту м'язів, то чи повинна вона виникати після кожного тренування? І чи можна назвати тренування без ЗМБ поганий? Взагалі-то, синдром ЗМБ з часом слабшає. Після 3-4 тренувань навіть зовсім нова вправа не провокує болю в м'язах, але це зовсім не означає, що вправа не подіяло. Проте, одну тренувальну програму не варто практикувати довше 2 місяців. Ну а якщо ви поміняли комплекс, а болю все одно немає, це вірна ознака того, що інтенсивність вправ занадто мала.
2) Про травми. Всі вони мають різну ступінь тяжкості. Є переломи, розтягнення зв'язок, запалення суглобової сумки, бурсити та інше. Згідно зі статистикою фітнес-один з найбільш травмобезпечних видів спорту. Тут не буває нещасних випадків, як на мотоперегонах. Тим не менш, травми трапляються. Звідки ж вони беруться? Перша і єдина причина-відсутність обережності. Припустимо, ви махнули на розминку рукою і відразу взялися за важкі вправи. Травма гарантована! Буває, що травми провокують тренажери, знову ж таки через необережність. Ви сіли в тренажер, відчуваєте, що він вам незручний, але все одно продовжуєте вправу. Ваші суглоби відчувають" неправильну " навантаження, а це реальна передумова до травми. Фатальне значення має режим тренувань. Бездумно великі навантаження, відсутність відпочинку теж призводять до травм.
Гострий біль, викликаний травмою

Як же дізнатися, чим викликана біль-травмою або банальної м'язової втомою? Ось типові ознаки травми. При травмі біль ниючий, гостра. Іноді при русі кінцівки відбувається больовий простріл. Іноді в місці травми виникає пухлина або синець. Якщо при виконанні вправи ви чуєте клацання або хрускіт в суглобі, насторожитеся. Це провісники близької травми.

3) Перетренованість. Якщо м'яз не встигла залікувати мікротравми, чергова тренування буде відверто шкідлива. А якщо таких "шкідливих" тренувань накопичиться більше десятка, настане перетренованість - стан фізичного виснаження. Воно супроводжується зниженням імунітету, а тому в натруджених суглобах виникають вогнища запалень. Одночасно падає гормональна секреція, а разом з нею знижується міцність сухожиль і суглобових тканин. До травми рукою подати.
Важливою ознакою перетренованості є блукаючі фантомні болі в суглобах і м'язах. Неприємна, що діє на нерви біль з'являється через годину-дві після тренування, причому вона приходить і ухоліт, як їй заманеться, без зовнішніх причин. Тут треба відразу вживати заходів: різко скинути інтенсивність тренувань. Якщо болі не проходять, залиште тренування на 2-3 тижні.
Хорошу біль треба любити-іншого виходу просто немає. Що ж стосується поганої болю, то її простіше попередити, ніж вилікувати. На жаль, лікування травм кістково-зв'язкового апарату носить складний і затяжний характер. Хвору кінцівку не можна навантажувати, так що тренування, на жаль, доведеться закинути. До того ж травми рідко лікуються до кінця. Потім трапляються рецидиви, і курс лікування починається знову.

Насамперед скажіть рішуче "ні"! своєму нетерпінню. Кожному з нас хочеться виконати мрію швидше, проте наш організм здатний "переварити" далеко не всяку фізичне навантаження. Тренуйтеся в міру, підвищуючи інтенсивність тренувань згідно зростанню витривалості і сили. Ігнорування розминки, зайві повторення, сети і вправи - все це, скоріше, приведе вас до травми, ніж до рекордів.
Особливу обережність треба проявити тим, хто приходить у фітнес-центр після багатьох років фізичної бездіяльності. Без всякого сорому покличте до себе інструктора, і нехай він перевірить правильність виконання вами вправи, яке вам самій здається незручним. Якщо з технікою все в повному порядку, але вправа все одно викликає дискомфорт в хребті або суглобах, викресліть його з тренування. Можливо, вам заважає накопичена сутулість або індивідуальні особливості скелета. Знайте, незамінних вправ немає!

4) Лікування травм. Нічого кращого для травм, ніж спокій і холод, людство поки не придумало. До повного одужання зробіть перерву в тренуваннях. Якщо травма носить важкий характер. Лікар призначить прийом протизапальних засобів і навіть прямі уколи в суглоб. Обов'язкові заходи фізіотерапії.
Не бійтеся втоми! Злякалися? І вирішили відтепер тренуватися впівсили? Даремно! З травмами борються інакше-обережністю. Не економте на розминці, ретельно підганяйте під себе тренажери, робіть вправи правильно, і травми обійдуть вас стороною. Пам'ятайте, без втоми немає результату!
Список больових симптомів.

Якщо у вас є хоча б пара, негайно зверніться до хірурга!
✔️ біль у кінцівці виникає раптово, без приводу;
✔️ супроводжується пухлиною;
✔ ️супроводжується тріском або клацанням в суглобі;
✔️ біль з кожним днем посилюється;
✔️ больові простріли трапляються все частіше;
✔️ біль відчувається десь всередині суглоба;
✔️ біль заважає виконанню вправ;
✔️ біль виникає при виконанні певної вправи;
✔️ біль заважає домашнім справам, водінню машини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.