Як читати Чехова? (Деякі питання вивчення творчості А.П.Чехова в сучасній школі)

Опис документу:
Стаття акцентує увагу на краєзнавчому матеріалі " Чехов і Сумщина" Розглядає прийоми та методи вивчення творів А.П.Чехова в сучасній школі, наводить приклади побудови системи уроків при вивченні оповідань письменника в 6 та 10 класах.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Як читати Чехова?

(Деякі питання вивчення творчості А.П.Чехова в сучасній школі)

А.О.Капленко .

учитель

зарубіжної літератури

комунальної установи

Сумської загальноосвітньої

школи № 6,

м. Суми, Сумської області

116 років назад перестало битися серце Антона Павловича Чехова. Але ж ми знаємо, що митець живий своїми творами. То ж, як ніхто інший, А.П.Чехов для

нас - письменник, що живе у наших думках, душах, серцях. Ім’я Антона Павловича Чехова в Сумах знають усі – від мала до велика… З ним пов’язані не тільки історичні місця (будинок Линтварьових, нині будинок- музей А.П.Чехова), але й сучасні події. Кожного року в нашому місті проходить Чеховфест - Міжнародний фестиваль театрального мистецтва, квитки до на вистави якого починають купувати за півроку. То ж чи варто говорити про те, що для сумського школяра А.П.Чехов - не тільки письменник зі шкільної програми ( на жаль, у якій , на мою думку , замало Чехова), а й наш сучасник, бо завдяки його імені сумський школяр знайомиться із театральним мистецтвом, росте культурно, стає творчо розвиненою особистістю.

Тож повернемося до « програмного Чехова». Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із зарубіжної літератури (5–9 класи) знайомить нас з ранніми оповіданнями А.П.Чехова в 6 класі та оповіданнями « Маленької трилогії» (за вибором ) в 10 класі. Пропоную зупинитися на розгляді теми уроку: « Антон Павлович Чехов (1860–1904). «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Автори програми чітко визначаю, а саме :

Учень (учениця):

визначає актуальні проблеми у прочитаних творах, висловлює своє ставлення до порушених питань, розкриває їхню актуальність;

виявляє особливості сюжету і композиції творів, визначає кульмінаційні моменти;

характеризує ставлення персонажів до світу, природи, людей, мистецтва;

пояснює вчинки персонажів, мотиви їхньої поведінки;

розкриває внутрішні порухи, поривання, мрії й прагнення персонажів;

пояснює символічний зміст назв творів;

дає визначення поняття «художня деталь», знаходить художні деталі та встановлює їхню роль у тексті (змалювання персонажів, розкриття внутрішнього стану, увиразнення авторської ідеї та ін.);

дає визначення понять «гумор», «іронія», розуміє схожість і різницю між ними, виявляє гумор та іронію в текстах, значення для розкриття образів персонажів, авторської позиції;

вирізняє в окремих епізодах підтекст, визначає прихований зміст висловлювання, обґрунтовує свою думку;

коментує окремі факти життєвої і творчої біографії митців;

порівнює образи (чеховських персонажів), знаходить спільні й відмінні риси поміж ними;

зіставляє літературні твори з їхніми екранізаціями, ілюстраціями (за вибором).

Таким чином, ми бачимо , що вчитель на уроці вже в 6 класі може побудувати розповідь про письменника так, щоб дитина відчула, що і сам А.П.Чехов і його творчість пов’язані з Україною, а з Сумщиною зокрема. Пропонуємо дітям створити проєкт « Чехов на Сумщині» . Питання не обмежуємо. Це може бути дослідження про Чехова - лікаря. Чехова - письменника тощо . Дитячий проєкт «Чехов і Сумщина» , запропонований учням, може будуватися на розповіді, що Антон Павлович , який іноді з добрим жартом називав себе "хохлом", любив Україну ніжною, проникливою любов'ю. Думка про те, щоб пожити тут, не покидала Чехова з молодих років. Можна наголосити, що на початку 1888 р. в родині Чехових одностайно вирішили провести літо в Україні. І, скориставшись рекомендацією друга сім`ї музиканта-флейтиста Олександра Гнатовича Іваненка, родина віддала перевагу затишній садибі поміщиків Линтварьових на березі Псла, в селі Лука, що прилягало до Сум . "Родина, гідна вивчення...", - напише про Линтварьових

А. П. Чехов.

Діти знаходять опис перебування письменника в Сумах, розповідають, що Лука одразу зачарувала письменника, що цей чарівний куточок Сумщини подарував йому нові твори, серед яких повість "Життєвий дріб'язок", "Красуні", "Іменини", водевіль "Трагік мимоволі", повість "Нудна історія", "Розповідь невідомої людини". Там же зародилися задуманий ним роман, що "охоплює цілий повіт (дворянський і земський)...", та ідея написання чудового шедевра "Учитель словесності", з'явилася безліч замальовок нових образів і творчих планів, що потім знайшли своє втілення на сторінках повісті "У яру" та у п'єсі "Вишневий сад".

Діти ілюструють свою розповідь спогадами письменника про перебування на Сумщині.

А.П. Чехов тепло згадував своє життя на Луці, де мав можливість глибше познайомитися з життям і побутом українського народу: "Крім природи, ніщо не вражає мене так в Україні, як загальний достаток, народне здоров'я, високий ступінь розвитку тутешнього мужика, що і розумний, і релігійний, і тверезий, і моральний, і завжди веселий та ситий", — писав він у одному з листів із Луки. У 1894 р. Антон Павлович подорожував Італією і звідти написав Н. М. Линтварьовій: «Аббація і Адріатичне море прекрасні, але Лука і Псел краще». І в цьому немає жодного перебільшення. Вважаю за потрібне вчителю обов’язково провести один з уроків у будинку – музеї А.П.Чехова, тоді «чеховський» дар заволодіє серцями дітей , і вони зовсім по-іншому прочитають його твори.

За програмою тема «Антон Павлович Чехов (1860–1904). «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Викриття пристосуванства, підлабузництва в оповіданнях А.П. Чехова. Діалог як основна форма розкриття сюжету. Майстерність письменника у змалюванні персонажів. Роль художньої деталі. Підтекст. Символічність назви.» Продовжуючи тему проектів, хочу запропонувати ці уроки провести саме у такій формі - представлення дитячих проектів. Для цього вчителю потрібно визначитися з тематикою та питаннями, що будуть висвітлені дітьми.

Наприклад, урок №1" Антон Чехов - майстер коротких оповідань" будуємо за планом

1. Життя і творчість А. Чехова (нарис)

2. З'ясування жанрових ознак оповідання

3. Аналіз понять "комічне" і "художня деталь".

4. Знайомство зі змістом оповідання "Товстий і тонкий".

Урок № 2 Аналіз художнього тексту оповідання «Товстий і тонкий».

1. З'ясування сенсу назви оповідання.

2. Порівняння першої і остаточної редакцій оповідання.

3. Словникова робота (Герострат, Ефіальт, колезький асесор, статський радник, таємний радник, лютеранка, флердоранж, херес).

4. Теорія літератури: поняття "антитеза". З'ясування ролі антитези в оповіданні.

5. Знаходження промовистих деталей в тексті твору.

6. Робота з поняттям "комічне".

Урок № 3 "Засоби творення комічного в оповіданні Чехова "Хамелеон". (Підсумковий урок проекту "Смішні дрібниці" оповідань Антоші Чехонте" (Як створити екранізацію твору?) (Назви уроку№2 і №3 (проекту) взяті з розробки Н.Крячек // Богдан Л.С. Крячек Н.Ю., Шторлін В.В.. Зарубіжна література. 6 клас. Книга для вчителя. –К.: Генеза, 2007.)

Оповідання Чехова - особлива сторінка світової літератури. Вони виглядають як короткометражні фільми, в яких кожна дрібниця грає важливу роль. Помітивши цю особливість, ми повинні детальніше ознайомитися з прийомами автора, завдяки яким створюється ефект комічного в цих невеличких розповідях, потрапити у творчу майстерню письменника. Тому і проект має практичне спрямування: детальніше вивчити особливості стилю письменника, його майстерність, прийоми створення "смішних дрібниць". Зацікавити дітей цього віку детальним аналізом тексту покликане проблемне питанні проекту « Як створити екранізацію твору?» Починаючи роботу над проектом, учні визначать, які спеціалісти потрібні для створення екранізації оповідання, зрозуміють, в які групи треба об'єднатися, щоб створити сценарій фільму, яку режисерську роботу треба виконати для реалізації сценарію та ін.

Для створення екранізації учасники проекту будуть детально вивчати текст оповідання(оригінал і переклад українською мовою), працювати зі словниками (тлумачними, застарілих слів, словником Даля), інтернет-ресурсами, підбирати ілюстрації, створювати ескізи костюмів, словесний опис акторів, музики. Учні об'єднаються в творчі групи, кожна з яких буде працювати над окремою проблемою. Узагальнять результати діяльності під час роботи над презентацією.

При такому підході до вивчення творчості А.Чехова в 6 класі , впевнена, наші учні прочитають не тільки програмові оповідання, а й багато творів поза програмою, бо всі вони, незважаючи на малий жанр, - ціла поема життя. Правий був великий письменник , стверджуючи, що "писати треба так, щоб словам було тісно, а думкам просторо"!

Використані джерела

  1. Антон Павлович Чехов: До 150-річчя від дня народження: рекомендаційний список. - Суми: Вид-во СумДУ. Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ, 2010. – 28 с.

  2. Іванько С.Л.Система уроків із вивчення творчості А.П.Чехова//Зарубіжна література в школі.-2012.-№1.-С.22-29

  3. Н.Крячек // Богдан Л.С. Крячек Н.Ю., Шторлін В.В.. Зарубіжна література. 6 клас. Книга для вчителя. –К.: Генеза, 2007

  4. Режим доступу: file:///C:/Users/User/Desktop/nevmerzhytska_chehov-proekt

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»