і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Африка

Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
800 грн
240 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №JK336187
За публікацію цієї методичної розробки Гориславська Вікторія Леонідівна отримав(ла) свідоцтво №JK336187
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код

Тема: Африка

Мета: перевірити рівень засвоєння та практичних умінь учнів у роботі з картографічним матеріалом, розвивати вміння систематизувати та аналізувати вивчений на уроках матеріал, за допомогою музики познайомитися з дивовижною культурою цього континента, його виконавцями, удосконалювати навички самоконтролю знань, виховувати бережливе ставлення до довкілля, прищеплювати інтерес до предметів.

Тип уроку: бінарний урок: географія та музичне мистецтво.

Обладнання: відео – матеріал (слайди), карта Африки, записи пісень, відео – ролики з мультфільмів, виставка літератури.

Форма уроку: урок – подорож.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Сьогодні у нас з вами незвичайний музичний урок, який ми проведемо разом з вчителем географії. На ньому ми закріпимо свої знання, навички роботи з картою, музичним матеріалом, познайомимося з новим стилем в музиці та вивчимо нову пісню.

ІІ. Актуалізація знань і вмінь.

(звучить пісня «Если долго, долго, долго…)

Вчитель географії. Як ви вже зрозуміли, на сьогоднішньому уроці ми з вами вирушимо до Африки. Африка. Скільки загадковості в цьому слові. Африка – це континент надзвичайно різноманітних ландшафтів: пустель, напівпустель, лісів, жарких саван, гірських вершин покритих снігом. Тваринний світ Африки – це жива колекція тропічної фауни.

Африка. Це сотні племен, які ведуть надзвичайно цікавий спосіб життя.

Я гадаю, що з раннього дитинства, познайомившись з творчість Корнія Чуковського, ви мріяли відвідати Африку.

А в Африке, а в Африке

На Черной Лимпопо

Сидит и плачет в Африке

Печальный Гипопо

Он в Африке, он в Африке,

Под пальмою сидит

И на море из Африки

Без отдыха глядит

Не едет ли в кораблике

Доктор Айболит?

Сьогодні ваші мрії здійсняться, ми вирушимо в подорож. І перевіримо, як ми знаємо Африку.

Будь яка подорож розпочинається з карти. Поясніть, чому саме з карти?

(Так, вірно, адже нам потрібно знати адресу материка, тобто її ГП.)

Тож давайте згадаємо те, що ми знаємо про цей материк.

(Відео-презентація ГП Африки, робота по карті).

- В якій півкулі знаходиться Африка?

- Який материк найближчий?

- Якими океанами і морями омивається?

- Якими протоками відокремлений від інших материків?

Показати

- крайні точки материка.

- гори;

- височини, низовини;

- річки, озера;

- острови, півострови.

- Затоки, канали.

ІІІ. Закріплення знань.

Перед тим як розпочати нашу подорож нам треба добре розім’ятися.

1.Фронтальна бесіда. (Швидше-швидше).

  • Яке місце за площею займає Африка?

  • Хто відкрив водоспад Вікторія?

  • Який дивний народ живе в екваторіальних лісах? (пігмеї).

  • Назвіть канал, що сполучає два моря двох океанів. (Суецький).

  • Що це за країна спраги та жахів? (пустеля).

  • Найвищий народ Африки? (Тутсі).

  • Чому деякі річки позначені на карті пунктиром? (пересихають).

  • У перекладі з грецької їхня назва означає «людина розміром з кулак». (пігмеї).

  • Про яку країну Геродот сказав: «Вона – дар Нілу»? (Єгипет).

  • «Королева пустелі, вона тримає голову у вогні, а ноги у воді». (Фінікова пальма).

2. зупинка «Історична».

Згадаємо історію дослідження цього материка (доповіді учнів).

(відео-презентація - Хатшапсуд, Васко да Гама, Б. Діаш, Д. Лівінгстон, Д. Стенлі.)

3. зупинка «Математична». (Знайти відповідність).

1 6695м - довжина Нілу.

2. 30,3 млн км² - площа Африки.

З. 1470 м - глибина Танганьїки.

4. 5895 м - висота Кіліманджаро.

5. 100 км / год - швидкість гепарда.

6. 53 - кількість країн Африки.

4 зупинка. Про Африку можна говорити, як про материк рекордів живої природи. Тому наступна зупинка «Рекорди Африки».

Тут живе найбільша тварина суходолу-------------(африканський слон)

Найвища тварина суходолу-----------------(жираф)

Чемпіон з бігу серед тварин --------------(гепард)

Найбільший на Землі птах -----------------(африканський страус)

Найшвидша змія -----------------------------(африканська мамба)

Найбільша річка -----------------------------(Ніл).

Найголубіша річка ------------------(Голубий Ніл).

Найзубастіші гори Африки ----------(Драконові)

Найбільша « чорна» країна світу --------(Нігерія).

5. зупинка. «Загадкова».

« Він має багато ярусів, але не театр».

« Морда коня, роги бика, тіло антилопи і, на додачу, борода, як у козла та конячий хвіст». (Антилопа гну).

«Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, сам високий я на зріст, замість рота в мене хвіст». (Слон).

« Воно найглибше, найдовше і, певно, найвище». (озеро Танганьїка).

« Я співоча пташка в клітці, тут-же острів дивовижний». (Канарські острови).

6. зупинка Гідрологічна.

Слайд – вікторина.

1. Найдовша річка світу? (Ніл)

2. Найсолоніше море у світі? (Червоне)

3. Затока Африки? (Гвінейська)

4. Річка, яка найчастіше повторюється героєм Айболитом під час подорожі до Африки? (Лімпопо)

5. Озеро, яке змінює свої обриси? (Чад)

6. Річка, яка двічі перетинає екватор? (Конго (Заїр)).

7. Назва водоспаду, який був названий в честь королеви Великобританії? (Вікторія)

8. Кольорова річка Африки? (Оранжева)

9. Озеро, з якого бере початок одна з приток Нілу? (Тана)

10. В яке море впадає Ніл? (Середземне)

Музична хвилинка. (Презентація)

7. зупинка – Природні зони Африки

(мультфільм «Король лев»)

  • Які природні зони ви побачили?

  • Які тварини свідчать про життя в цих зонах?

(Карта природних зон Африки) – малюнки до неї.

Пропоную вам підійти по черзі до карти і прикріпити ці малюнки до природної зони, якій належить даний малюнок.

(Доповідь учнів – пустеля Сахара, Наміб, Калахарі, Вологі екваторіальні ліси, савани і рідколісся)

8. зупинка. «Лабіринт».Подорожуючи, ми заблукали, і щоб вийти нам з цієї плутанини треба знайти помилки в розповіді мандрівника.

«Африка знаходиться водночас тільки у двох півкулях Землі. За розмірами це третій материк планети. Його площа становить близько 40млн км². У перекладі з латини «Африку» означає «без морозний», «той, що не знає холоду». І дійсно, Африка знаходиться в усіх кліматичних поясах, крім полярних. Але, незважаючи на це, на крайньому півдні можна зустріти пінгвінів, а на островах влаштовують лежбища моржі. На континенті має їстівні плоди завдовжки до 50 см. Які за формою нагадують огірки. Плодами ласують мавпи. Тому дерево іноді називають «мавпячим». (Баобаб).

« Відомо близько 80 видів цієї величезної багаторічної трави, для розвитку більшості з яких необхідна температура не нижче від 15º С. плоди цієї давньої культурної рослини дуже поживні. Їх уживають свіжими й сушеними, з них роблять борошно, консерви, вино. Сироп, мармелад. Деякі види цієї рослини мають тверді й несолодкі плоди, тому їх уживають у вареному або смаженому вигляді й використовують на корм худобі. (Банан)

Відео – презентація рослинного і тваринного світу.

(звучить африканська пісня)

9. Як ви вже зрозуміли наступна наша зупинка - «Музична».

Вчитель музики. Музика є однією зі сфер людської діяльності в естетичних категоріях якої найбільш досконало відбивається людська природа. Можливо це залежить від безпосереднього впливу музики на людську свідомість, а можливо від інтуїтивного постійного зв’язку, як вважає композитор Кари – Гейнц Стокхфузен, найлегше відчути імпровізуючи, «підбираючи» звук своїми відчуттями, «регулюючи» слух, як радіоприймач, за частотою вібрації, чуйно прислухаючись до коливань душі, середовища, вдивляючись у предмети, які оточують людей поширеними є барабани. З ними народи Африки закликають дощ, виховують наполегливість, ідуть на полювання, захищають свої землі; використовують барабани і в багатьох культових обрядах.

Зараз ми з вами проглянемо відео – запис, в якому показаний обряд мисливців, які збираються на полювання. (Відео – запис)

Вчитель музики.

- Як ви думаєте, що це за музика? (Джаз)

Звичайно, це джаз. І сьогодні ми з вами ближче познайомимося з цим стилем музики і дізнаємося, як розвивався джаз. Зроблю вам невелику підказку: джаз має кілька етапів розвитку. Ми з вами зупинимося на трьох.

А саме: ритми Західної Африки, спірічуелс і блюз.

Після відкриття Колумбом Америки багато людей хотіли змінити своє життя і відправлялися на кораблях у Новий світ. Але в трюмах цих кораблів був «живий вантаж» - негри-раби, яких везли для робіт на плантаціях. Перші мореплавці звернули увагу на незвичайну манеру співу темношкірих жителів. Вони немов були заповнені ритмом.

І як ви вже здогадалися, це був перший етап розвитку джазу: РИТМИ ЗАХІДНОЇ АФРИКИ. Щоб трохи уявити собі, що це таке, давайте з вами трохи пограємо. Зараз кожен з вас, будь ласка відбийте два удари ногами.

А тепер, на кожні два удари ногами, накладіть 1 хлопок в долоні. Для європейців це завдання здійсненне, хоча і з невеликими труднощами. А ось для будь-якої дитини Африки цей ритм вважається примітивним. Особливістю чорної раси є вміння вловлювати і відтворювати будь, навіть самий важкий і неймовірний ритмічний малюнок. І якщо ви зараз покопатися у своїй пам'яті, то неодмінно згадаєте, що барабанщиком в будь-якому джаз-бенді є саме темношкірий музикант.

Але, привізши рабів на плантації, і намагаючись більш успішно управляти ними, рабовласники об'єднували негрів в єдину віру, в православну віру. Саме віра відіграла важливу роль у розвитку джазу. Так у другій половині 18 століття виникли негритянські релігійні співи, спірічуелс.

Давайте запишимо визначення Спірічуелс – ( у перекладі з англ.. «духовний») – жанр духовних співів афроамериканців.

Мені хотілося б сказати, що джаз - це напевно єдиний вид музики, який передбачає активне прослуховування. Під час джазових концертів, глядачі притупують, прихлопують, прищелкують і взагалі, активно проявляють своє ставлення до музики. Як ви розумієте, спірічуелс має серйозне релігійний зміст.

Я бачу в ваших очах здивування. У чому ж справа, що здивувало і насторожило вас?

(Зміст не відповідає формі.) Спірічуелс завжди має світлий, життєрадісний характер. Ось так темношкірий народ сприймає віру.

Але як і все інше, джаз не стояв на місці, і з'явився БЛЮЗ.

Слово «blue» в художньому перекладі звучить як: «кішки на душі шкребуть». І дійсно блюз має меланхолійний, трохи сумний характер. Поезія блюзу барвиста і проста, в блюзі співається про все на світі: про нерозділене кохання, втраченому гідність, непосильною працею, про прекрасну природу і т.д.. Для них характерний текст, в якому звучить якась недомовленість і неоднозначність - смуток дуже часто межує з гумором. Ось така гірко-солодка блюзова суміш.

Давайте запишимо визначення Блюзу- (у перекладі з англ..»Меланхолія», «Журба») – свідська лірична пісня афроамериканців, зазвичай сумного релігійного змісту. У 1880 – ті роки, роки свого виникнення, блюзову пісню зазвичай виконували під аккомпонимент гітари або гармоніки.

Ось ми з вами і познайомились з основними напрямками джазу. Їх безліч, але рамки уроку не дозволяють нам послухати і відчути їх магію на собі.

Але давайте з вами подумаємо, чому ж джаз - дитя двох культур? Давайте подивимося відео – урок, в якому ми про все і дізнаємося.

(Показ відео – слайдів «Джаз і сучасність» з доповненнями)

Доповіді учнів про ДЖАЗ, Махелію Джексон, Поля Робсона, доповнення до біографії Луї Армстронга та Джорджа Гершвіна.

- Зараз ми з вами подивимося фрагмент пісні «Хелло, Доллі» концерту Луї Армстронга. Переглянемо специфіку не тільки його співу, а й гри на трубі та акторської майстерності виконання.

10. зупинка – Населення Африки.

(доповідь учнів) представники трьох рас (презентація жителів)

Вірш – 55 держав Африки

Вчитель музики. А зараз ми переглянемо відео про ритуальний танець народів Африки «Вибір нареченої» (доповідь про культуру та специфіку танців).

- Ми з вами починали з пісні знаменитого мультфільму «Червона шапочка» і в кінці нашого уроку закріпимо її розучуванням і виконанням під фонограмму.

Закріплення піснею «Если долго, долго, долго…».

ІV. Підсумок уроку.

(Відео – тест) – 12 питань.

V. Рефлексія: Відео – презентація посмішок тварин на африканську мелодію.

VІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до тематичного оцінювання.

Додатки № 1 (Географія)

Пустеля Сахара.

Сахара - найбільша в світі пустеля, що простягається на 6000 км із заходу на схід і на 2000 км з півночі на південь. У її внутрішніх частинах дощу не буває роками, а то й десятиліттями. Та й дощ часто не потрапляє до поверхні землі: випаровується у повітрі від високої температури. Велика спека вдень змінюється пронизливим холодом уночі, а піщані та пилові бурі змітають на своєму шляху все живе. В пустелі у середньому із 100 днів тільки 6 бувають безвітряними. Поверхня скель удень нагрівається до + 70 градусів, а вночі температура стрімко падає на 20 – 30 градусів. Таких різких перепадів не витримує навіть каміння. Опівдні, в найспекотніший період, можна почути гучне й різке тріскання. Це тріскається і розлітається на друзки каміння, що перегрілося. Таке каміння називають «стріляючим». Жителі пустель кажуть: «Сонце в нашій країні змушує кричати навіть каміння».

Багато легенд складено про Сахару, є в них і правда і вигадки. Але, що ви знаєте про одне із найдивніших явищ Сахари – про її «троянди»? Ні не живі квіти виростають під барханами, це кристалічне утворення з піску й гіпсу за своєю формою надзвичайно схоже на справжні квіти. Вони можуть бути малюсінькими, ніби бутон троянди, або ж величезними – метр заввишки і вагою в декілька кілограмів. Кам’яні квіти багато хто купує. Ці маленькі шедеври неживої природи стають чудовим сувеніром і доброю згадкою про їхню батьківщину – Сахару.

Пустеля Наміб.

Наміб – при океанічна пустеля біля узбережжя Атлантичного океану. Тягнеться вузькою смугою ( 50- 130 км) більш як на 2100 км. Більшу частину пустелі займають дюни до 40 м і більше. У внутрішніх районах дюни найвищі у світі, їх висота досягає 300 м. Клімат тут вкрай суворий. Сама назва пустелі про це говорить – «те, що обходять стороною».Влітку температури становлять +25, +27 градусів. На підвищених місцях взимку трапляються навіть приморозки. Кількість опадів – менше 10 -12 мм. В окремі роки дощів взагалі не буває.

Найдивовижніша рослина пустелі – вельвічія. Це дерево має короткий

(10–15см) і товстий ( до 1м у діаметрі) стовбур, від якого відходять два щільні шкірясті листки завдовжки до 3м. Вологою забезпечують листки, які вбирають її з туману. Живе рослина до 2000 років й ніколи не скидає листя, які весь час ростуть. З часом листя розщеплюється. Утворюючи довгі стрічки, за що вельвічію іноді називають «восьминіг пустелі». Ця рідкісна рослина охороняється законом і зображується на марках.

З великих тварин у дюнах водяться гієни і шакали, деякі з них бродять узбережжям, шукаючи викинуту на берег морську рибу. Взагалі великі тварини у пустелі трапляються дуже рідко. Останнього лева там убили в 30-х роках 20 століття.

Найсуворішою є природа океанічного узбережжя пустелі. Недаремно цю місцевість назвали Берегом Скелетів. Від спраги тут не раз гинули шукачі алмазів та потерпілі від аварій на кораблях.

Калахарі.

Калахарі – природна напівпустинна область у центральній частині Південної Африки. Протяжність з півночі на південь близько 2000 км, із заходу на схід більше 1200 км з еоловими формами рельєфу. Середня висота 900-1000м.

Опадів буває більше ніж у пустелі Наміб, тому є рослинний покрив. Місцями напівпустеля нагадує степ. На верхівках дюн росте жорстка трава, яка під час дощів зеленіє і блякне в посуху. На схилах дюн можуть рости й низькі чагарники, вкриті колючками. У Калахарі трапляються молочаї, алоє та інші рослини, що накопичують вологу в стеблах, листках, стовбурах. Калахарі – батьківщина кавунів. Дикі кавуни і досі тут замінюють воду людям і тваринам.

Тваринний світ представлений ящірками, зміями, черепахами. Багато комах: різноманітні жуки, саранові, скорпіони тощо. Трапляються леви, гепарди, шакали.

Додатки № 2 (Музичне мистецтво)

Походження терміну ДЖАЗ

Слово «jazz» (можливо, походить від фр. chasser — полювати) у креолів означало полювання, а також хвилювання, збудження. В 1860-і в північноамериканській літературній мові з'являється слово «jasm», що означає піднесення, натхнення. Невдовзі йому на зміну приходить слово «jass», а також аналогічне дієслово, що означало, «ловити», «збуджуватись» тощо. Все частіше починають використовуватись звороти «jazz around» (блукати, мандрувати) і «jazz up» (впадати у веселий стан). Як музичний термін, слово «jazz» вперше з'явилося 1915 року у зв'язку з білим оркестром, що грав у новоорлеанському стилі, пізніше — в назві новоорлеанського оркестру Тома Брауна — «Том Браун Диксиленд Джаз Бенд», після чого термін «джаз» швидко поширюється в Північній Америці, а згодом і по всьому світу.

Поль Робсон

Поль Лерой Робсон (англ. Paul LeRoy Bustill Robeson; 9 квітня 1898, Прінстон, Нью-Джерсі - 23 січня 1976,Філадельфія) - американський с

півак (бас), актор, правозахисник, лауреат Міжнародної Сталінської премії «За зміцнення миру між народами» 1952 року (за що був репресований на батьківщині комісією Маккарті ), поліглот(виконував пісні і говорив більш ніж на 20 мовах).

Біографія

Народився у бідній негритянській сім'ї. Здобув юридичну освіту в Колумбійському університеті, однак внаслідок свого негритянського походження не зміг отримати роботи за фахом. Працював вантажником, офіціантом, розсильним, наймитом на фермі, грав в професійний футбол. У 1924-1944 роках - драматичний актор. У квітні 1925 року дав у Нью-Йорку перший в США публічний концерт, що складався з негритянських народних пісень. У цей день, як писала преса, «у світі американського мистецтва зійшла нова зірка».

У 1929 році, залишившись без роботи, їде в Європи. Вперше побувавши в 1934 році в Радянському Союзі, Поль Робсон отримав сильні враження про нього. «З моменту появи в Росії я зрозумів, що знайшов те, до чого прагнув.»

У 1936-1938 роках виступав перед бійцями-антифашистами в Іспанії. У 1939 році повернувся в США. Гастролював (у СРСР з 1934). У 1952 році Полю Робсону присуджена Міжнародна Сталінська премія «За зміцнення миру між народами».

В Абхазії, по дорозі на озеро Ріца лежить величезний валун під назвою «Камінь Поля Робсона». За свідченням місцевих жителів, співак виступав на цьому камені, після чого останній отримав його ім'я.

Махелія Джексон.

Найкращою виконавицею спірічуелсів визнано афро - американську співач­ку Махелію Джексон (1911—1972). .

Вона народилася в Новому Орлеані, штат Луїзіана (СПІА). Батько великої родини Джексонів працював портовим вантажником вдень і перукарем увечері. Але у неділю він ставав проповідником — особливо шанованою людиною в не­гритянській общині. Батько зумів передати Махалії почуття гідності й упевне­ність у собі, а його недільні проповіді зміцнили її дух.

З раннього дитинства Махелія насолоджувалася хоровою музикою в церкві, до якої належала її родина.

У 4 роки М. Джексон уже співала в молодіжному хорі церкви Бессі Сміт видатної афро-американської виконавиці блюзу, яка стала найулюбленішою співачкою Махелії.

Унікальний вокальний стиль М. Джексон повністю сформувався вже у підлітковому віці, об'єднуючи глибоке звучання, динамічний ритм і виразне блюзове фразування.

Поворотним моментом у житті Махелії був переїзд до Чикаго, де вона стає солісткою хору баптистської церкви.

1937 року Томас А. Дорсей, відомий як «батько музики госпел», став наставником і написав для Махелії понад 400 пісень. Саме в цей час співачка і присягнулася виконувати тільки духовну музику.

Махелія Джексон була найвидатнішою співачкою спірічуелсів в Америці завдяки їй «чорну» музику з церков Чикаго почув увесь світ.

Луї Армстрог

У тюремному оркестрі в Луі Армстронга зложилася оригінальна виконавська техніка. Він звик неправильно прикладати губи до мундштука труби: Луі, якого ніхто не вчив техніці, не забирав усередину верхню губу. Пізніше він звернув цей недолік в «фірмову особливість», витягаючи винятково чистий, пронизливий звук у верхньому регістрі. Згодом це привело до хронічної травми губ.

Після виходу на волю Луі Армстронг зміг грати в професійних колективах Нового Орлеана. В 21 рік він переїхав у Чикаго й зібрав там свій перший колектив. Уже через три роки Луі Армстронг виступав з оркестрами перед широкою аудиторією й записувався на платівки.

В 50-і роки Луі Армстронг, якого на той час уже було прийнято персоніфікувати з усім чорним населенням Америки, продовжував жити насиченим творчим життям. За кілька років він знявся в дев'яти повнометражних художніх і шести короткометражних фільмах. Його участі домагалися популярні телепрограми.

Ансамбль «All Stars», з яким майже увесь час виступав Луі Армстронг, щосили колесив по містах і селах. Звичайно Луі під час гастролей по Америці в кожнім місті давав усього один концерт, оркестру через це доводилося терпіти величезні незручності: постійно перебувати в дорозі! Але потрапити в оркестр однаково було майже неможливо. Кандидати насамперед зазнали медогляду, на цьому етапі відсівалися наркомани й алкоголіки. Джо Глейзер також досить уважно стежив за тим, щоб у колективі панувала

дружелюбна атмосфера. Інтриги в ансамблі практично були відсутні. У ньому відіграли як чорні, так і білі музиканти.

Однак в 1958 році лікарі виявили в нього захворювання голосових зв'язок. У медицині таке захворювання називається лейкоплакія — зв'язки Армстронга були покриті молочно-білими наростами. На практиці ж це означало, що Луі потрібно було не тільки менше грати на трубі, але й менше співати.

Однак для публіки сам образ Луі Армстронга значив багато чого. Музикант, який ще в 30-х роках одержав прізвисько «Сечмо» («Рот, схожий на сумку», або у вільному перекладі щось начебто «Губошльоп»), змушував публіку мліти тільки від одного свого виду, коли його товсті губи розтягувалися в посмішку. Як Луі міг залишити сцену, яка означала для нього сенс життя?..

В 1959 році під час концерту в Сполетто з музикантом трапився серцевий приступ. По вирокові лікарів Луі Армстронгу випливало сидіти вдома, а на сцені з'являтися лише у виняткових випадках. Однак Луі продовжував виходити на сцену, ризикуючи здоров'ям...

Багато критиків 60-х років називали виступу пізнього Армстронга «скоріше цирковою виставою, ніж справжнім джазом». Але простій публіці як і раніше подобався цей чорношкірий губошльоп, що ототожнюється в її поняттях з «справжнім чорним джазом».

В останні роки життя Луі Армстронга мучили різкі болі в губі. У березні 1971 року він дав останній у своєму житті концерт, а 6 липня 1971 року великого маестро не стало.

Джо́рдж Ґе́ршвін 

(англ. George Gershwin, *26 вересня, 1898 — †11 липня, 1937) — американськийкомпозитор. Народився у районі Бруклін, Нью-Йорк, у сім'ї євреїв — емігрантів з України. Більшість своїх творів композитор написав у співавторстві зі своїм старшим братом поетом Айрою. Він писав як класичні твори, так і для Бродвею. Його твори мали великий успіх серед публіки, а також виконавців, багато з них використовували для фільмів..

Біографія

Справжні ім'я та прізвище Джорджа Ґершвіна – Яків Гершович. Його батько емігрував до Америки з Одеси.

Джордж був другою дитиною у сім'ї. Коли хлопць досяг 6-річного віку він познайомився з відомим, в майбутньому, американським скрипалем Максом Розенцвейгом. У домі Розенцвейга, який був старше за Джорджа, він сам навчився грати на фортепіано: підбирав по слуху популярні мелодії, намагався складати. Але одного разу у домі Ґершвинів з'явилося фортепіано — батьки купили його для занять Айри. Яке ж було здивування батьків, коли молодший брат за короткий час досяг настільки великого успіху, що залишив брата далеко позаду. На превелику радість братів було вирішено, що займатися на фортепіано буде Джордж.

У 1915 році 17-річний Джордж починає працювати піаністом-популяризатором у видавництві «Ремік і Ко». А вже у 1916 році з'являється перший його твір, який здобув успіх. Ґершвін привернув увагу деяких бродвейських продюсерів. Зіґмунд Роберт з радістю включив музику Гершвіна у свою оперету «The Passing Show of 1916».

У 19181919 роках на Бродвеї з'явилось багато творів композитора: його пісня Суоні «Swanee» увійшла до мюзиклу «Сінбад» и мала приголомшливий успіх у виконанні Ела Джонсона.

Першою, але не дуже вдалою спробою введення елементів джазу у композицію традиційного типу стала його одноактна опера "135 вулиця" («135th Street»). Але вже наступний його твір написаний у змішаній манері — Рапсодія у стилі блюз для фортепіано з оркестром перевернула американський музичний світ.

У 1928 році Ґершвін їде до Європи де спілкується з визначними композиторами того часу, такими як Моріс Равель. Подорож до Європи надихнула композитора на створення симфонічної сюїти «Американець у Парижі» («An American in Paris»), у якоій яскраво проявилась майстерність автора.

Весь цей час композитор працює зі своїм братом, який пише всі тексти для його творів. Цей творчий тандем протягом десятьох років був найпродуктивнішим на Бродвеї. Найвдалішим їхнім шоу було «Of Thee I Sing», яке побачило світ у 1931 році. За це шоу брати отримали Пулітцерівську премію, яка вперше була присуджена музичному твору.

У 1935 році побачила світ найбільш масштабна і досконала опера композитора — «Поргі і Бесс» («Porgy and Bess»). Поставлена за романом Дюбоса Хейворда вона стала не тільки найдовершенішою оперою автора, але і кращою серед всіх американських опер.

Однак 11 липня 1937 року композитор помер внаслідок невдалої операції по видаленню пухлини головного мозку так і не побачивши успіху свого найкращого твору.

Танці народів Африки

Африканці, мабуть, найбільш танцюючий народ. На цьому материку танцюють буквально всі. Неважливо, скільки тобі років і якої ти ваги, ти можеш танцювати навіть якщо п'ять хвилин тому був просто глядачем. Єдине, що може стати перешкодою - це поділ деяких танців на жіночі і чоловічі. Атрибутами танцюючих чоловіків часто стають зброя або просто палки, а танець «будемера», виконуваний сильною статтю. Руанди і Бурунді характеризується наявністю коров'ячих хвостів в руці вождя. Ще одна відмінна ознака чоловічого танцю - стрибок. Іноді він пов'язаний з наслідуванням якомусь звірові, іноді просто окреме танцювальне па, як, наприклад, у масаїв, які взагалі тільки підстрибують. Той, хто вище підскочив, той і молодець - найкращий танцюрист.

Танцювальні рухи жінок набагато більш різноманітні, і більшу їх кількість виробляється на трохи зігнутих в колінах ногах і корпусом, нахиленим вперед. Особливий рух - це активна тряска і кручення нижніми частинами тіла. Атрибутика таких танців, в основному, чисто жіноча, але існують у деяких народностей Африки і танці жінок з ножами в руках.

Спеціальних дитячих танців не існує. Танцюючі діти виконують дорослі ролі, чітко поділені по гендерні приналежності.

Ритміка африканського танцю збита, нечітка, різні частини тіла роблять рухи, ніяк не пов'язані між собою, але, незважаючи на це танцюристи примудряються відтворити цілий маленький спектакль-розмову, своєрідний танець-комплекс, залишаючись часто на одному місці. Хореографія досить специфічна для розуміння "білими" людьми. Як говорилося в одному чудовому фільмі: "Це вам не лезгинка!".

Найзнаменитіший і відомий африканський танець - «нголо». Раби, вивезені з Анголи в Бразилію, зробили цей танець основою боротьби «капоейра». Спочатку цей «танець зебр» існував у вигляді поєдинку між племенами мазінгас і камбіндас, переможець якого мав можливість отримати для себе будь-яку вподобану дівчину, не віддаючи за неї ніякого викупу.

Самі видовищні та захоплюючі з африканських народних танців - танці-полювання. Виконуються вони в масках і накидках зі шкір тварин, іноді танцюристи просто розписані складним гримом-малюнком, що повторює узори, що покривають того чи іншого звіра.

Найважливіший для африканця танець - танець врожаю, мета якого привернути до себе увагу і прихильність богів, здатних дати людині в достатку їжу і воду.

А на весіллях або оглядинах виконуються танці любові, покликані привернути увагу до власної краси або вихваляють красу нареченої.

Пісня (слова) Если долго, долго, долго…..

Если долго, долго, долго,
Если долго по дорожке,
Если долго по тропинке
Топать, ехать и бежать,
То, пожалуй, то, конечно,
То, наверно, верно, верно,
То, возможно, можно, можно,
Можно в Африку прийти!

Припев:
А-а в Африке реки вот такой ширины!
А-а в Африке горы вот такой вышины!
А-ах, крокодилы, бегемоты,
А-ах, обезьяны, кашалоты,
А-ах, и зеленый попугай!
А-ах, и зеленый попугай!

И как только, только, только,
И как только на дорожке,
И как только на тропинке
Встречу я кого-нибудь,
То тому, кого я встречу,-
Даже зверю,- верю, верю,-
Не забуду,- буду, буду,
Буду "здрасьте" говорить.

Припев:

Но, конечно, но, конечно,
Если ты такой ленивый,
Если ты такой пугливый,
Сиди дома, не гуляй.
Ни к чему тебе дороги,
Косогоры, горы, горы,
Буераки, реки, раки.
Руки, ноги береги!

Припев:
За-ачем тебе море вот такой ширины,
За-ачем тебе небо вот такой вышины,
А-а, крокодилы, бегемоты,
А-а, обезьяны, кашалоты,
А-а, и зеленый попугай?!
А-а, и зеленый попугай?!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Перевірити рівень засвоєння та практичних умінь учнів у роботі з картографічним матеріалом, розвивати вміння систематизувати та аналізувати вивчений на уроках матеріал, за допомогою музики познайомитися з дивовижною культурою цього континента, його виконавцями, удосконалювати навички самоконтролю знань, виховувати бережливе ставлення до довкілля, прищеплювати інтерес до предметів.
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти