Тема. Енергія вітру
Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії вітру людиною; розвивати логічне мислення; виховувати бажання відповідально ставитися до природи, її багатств.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Які властивості має повітря?
Як довести, що повітря знаходиться навколо нас?
Щоденні новини
Виступ синоптика.
Виступає черговий учень: називає число, місяць, рік, день тижня. На вулиці холодно, похмуро, небо заховане в хмари.
Листопад – останній осінній місяць, його ще називають « сутінками року». Називають тому так, що він зимі заспів, бо їх двері відчиняє. Листопад – ворота зими. З дерев осипається листя, в повітрі пахне сирістю, можливі заморозки, мокрий сніг і сльота.
Народний календар.
Якщо в листопаді з'являються комахи – зима буде теплою. Хоч скільки б випало снігу в листопаді, але відлиги його зженуть. Якщо листя з дерев начисто опаде – буде сувора зима.
Діти,відгадайте загадки .
Крил не має,а гарно літає . (вітер)
Літає часто він довкола,дерев чимало поламав.
Але ніде,ніхто й ніколи його не бачив,не тримав.(вітер)
Вправа «легенький вітерець». Кожен учень аркушем паперу,як віялом,махає-створює вітер.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про використання людиною енергії вітру.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 45–48)
Опрацювання вірша Г.Мороз «Розгулявся нині вітер»
Повідомлення вчителя « Що таке вітер?»
Ви відчули,як рухається повітря,і лагідно торкнулося вашого обличчя? Це і є вітер. Коли ми відчиняємо двері з теплої кімнати в холодну, то відчуваємо як із холодної в теплу надходить повітря. Це відбувається тому,що з кімнати зверху виходить тепле легке повітря,а на його місце в кімнату заходить холодне повітря знизу,бо воно важче. Повітря весь час рухається. Наша земля нерівномірно нагрівається сонцем не тільки впродовж дня,а й протягом року. Повітря дістає тепло від землі. Нагріваючись,воно розширюється та піднімається вгору. Замість нього надходить повітря з інших місць. Цей рух повітря і утворює вітер. Вітер буває легенький і сильніший,холодний і теплий. Вітер переносить тепле повітря із жарких країн у холодні,а холодне повітря – у жаркі країни.
Тому в жарких країнах стає прохолодніше, а в холодних тепліше. Вітер розриває, то зганяє хмари. В результаті падає дощ влітку, а взимку – сніг. Вітер – велика сила.
Позначається вітер у календарі погоди(стрілочка за напрямками сторін горизонту).
2. Обмін інформацією
Наведіть приклади зустрічі з вітром? Можливі відповіді дітей: - приносить чисте повітря,виносить брудне повітря,приводить у рух вітряки(раніше це були млини),зараз це вітряки – двигуни,що виробляють електроенергію,надимає вітрила на човнах
Чи завжди вітер корисний?
Діти приводять приклади,а вчитель коригує,підсилює відповіді.(Сильні вітри можуть повалити дерева і будинки,рознести вогнище…)
Великі вітри-бурі називаються - торнадо. Торнадо – грізне явище природи. Їх ще називають смерчами.
Гра «Пузир» Усі тримаються за руки, утворюючи коло,промовляють:
Роздувайся пузир, роздувайся великий.
Залишайся таким і не лопайся.
Водночас розширюють коло,тримаючись за руки,поки учитель не скаже: « Пузир лопнув!» Діти присідають навшпиньки і кажуть: «Хлоп!». Потім усі рухаються до центру,промовляючи: «Ш –ш -ш!» Гра розпочинається спочатку.
Висновок Гра «Продовжіть речення:
- Вітер це - ( явище природи; - це рух повітря; - це буря,торнадо…)
— Поміркуйте! Як сонячна енергія перетворюється на енергію вітру?
— Запам’ятайте! Сонце спричиняє виникнення вітру на Землі.
— Розгляньте малюнки на с. 46 та розкажіть, як людина може використати енергію вітру для власних цілей.

— Пригадайте, до якого виду енергії відносять вітер.
— Сьогодні люди навчилися перетворювати енергію вітру на електричну, не забруднюючи довкілля.
— Чому вітри найчастіше дмуть на узбережжі морів, у горах і степах?
— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?
2. Фізкультхвилинка
Людина вдихає й видихає повітря — вона дихає. Якщо без їжі та води людина може прожити декілька днів, то без повітря не проживе й трьох хвилин. І вдень і вночі без зупинки працюють органи дихання. Дихальна система побудована так, що людина може дихати носом і ротом. Дихання через ніс — запорука здоров'я, а дихання ротом, навпаки, — показник хвороби. Люди, які не звикли постійно дихати через ніс, схильні до застуди та захворювань.
У кого з вас найбільша кулька, той може набрати в легені більше повітря й видихнути його в кульку. Такі вправи тренують серцевий м'яз і допомагають бути здоровим серцю. Для здоров'я людини дуже важливо розвивати легені, щоб вони вміщували більше повітря. Цьому сприяють ранкова гімнастика, заняття фізкультурою та спортом, помірна фізична праця, ігри на повітрі.
Розкажіть, як дбають у вашій родині про здоров'я. Чи займаєтеся ви фізкультурою та спортом? Яким видом? Скільки часу ви перебуваєте на свіжому повітрі?
Висновки
- Енергію вітру створює Сонце.
- Люди здавна використовують енергію вітру.
- У наш час поширення набувають вітрові електростанції.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
— Повітря сприяє зміцненню здоров'я. Людина щохвилини робить 15-17 вдихів і видихів, часом не звертаючи увагу на те, яким повітрям дихає. Потрібно пам'ятати, що під час дихання в організм людини можуть потрапляти шкідливі речовини з пилом і димом.
Робота в парах
— Уявіть, що ви — спеціалісти, яким доручили будівництво вітрової електростанції. Що ви врахуєте, обираючи місце для її спорудження?
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Прочитайте висновки на с. 48.
— Чому енергія вітру ніколи не вичерпується?
— Де найкраще будувати вітрові електростанції?
— Доведіть переваги отримання електроенергії за допомогою вітру.
— Поясніть, чому вітрові електростанції називають енергією майбутнього.
VІІ . Домашнє завдання
С. 45–48.











