А.Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків

Українська література

Для кого: 7 Клас

20.11.2019

2916

25

0

Опис документу:
Тема. А.Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків Мета. Продовжити опрацювання змісту твору, зосереджуючи увагу учнів на IV, V, VI розділах повісті; дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту; розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного
Перегляд
матеріалу
Отримати код

7 клас Українська література Дата___________________

Тема. А.Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків

Мета. Продовжити опрацювання змісту твору, зосереджуючи увагу учнів на IV, V, VI розділах повісті; дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту; розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного краю.

Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь, навичок.

Обладнання: портрет А.Чайковського, виставка його творів, підручник, путівники.

Методи, форми і прийоми роботи: бесіда, енциклопедична хвилинка, «Незакінчене речення», надзавдання, інтерв’ю (робота в парах), діалог «учитель – учень - текст» - робота із змістом, складання таблиці (робота в малих групах), розповідь від імені героя, дослідницька робота, «Мікрофон», анкети.

Оформлення дошки: портрет А. Чайковського, підручник.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

- Доброго дня всім! Я рада вас вітати на нашому уроці.

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

- Так, ми, українці, з діда-прадіда були гостинними у свята і в будні; дотримувалися народних звичаїв та традицій, свято вірили в доброту, благородство; завжди були життєлюбними.

ІІ. Цілевизначення і планування.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, творчість якого письменника ми почали вивчати? Яка тематика найбільше була до душі письменникові? Про що розповідається в повісті А.Чайковського «За сестрою»?

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість А.Чайковського, працюючи над уривками його повісті «За сестрою». (Розкриваю дошку).

(Запис до зошитів числа, теми уроку).

2. Цілевизначення уроку.

- Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Хто нагадає нам домашнє завдання?

(Відповіді учнів: прочитати 4,5,6 розділи)).

- Які епізоди розділів твору вас найбільше вразили? Чим?

Кожен має відповісти 1-2 реченнями, але щоб вони не повторювались.

- Чи хотіли б ви бути героями цього твору? Чому? Якщо так, то ким саме?

- Якому героєві твору ви симпатизуєте, а до якого ставитесь зневажливо? Чому?

Отже, дехто вже досить гарно, вдумливо читав твір, бо зумів зробити деякі висновки.

Наскільки уважно читали решта учнів, зараз ми перевіримо, працюючи в парах.

2. Інтерв’ю. Робота в парах.

Кожен має задати своєму сусідові по парті по два запитання, які виникли під час читання. Заслуховуємо коментар 2-3 учнів.

- Діти, знаєте, коли я читала твір у мене теж виникло питання: «Чому А.Чайковський приводить своїх героїв у степ? А, наприклад, не в гай, селище, до моря»? Давайте з’ясуємо.

- Чи доводилося вам бувати в степу? (Якщо нікому, то учні дивляться слайди ).

- Що ви відчували?

- То символом чого в повісті є степ? (Волі, простору, великих можливостей, мужності).

3. Тестування

1. Бранці здогадувалися, що їх незабаром визволять козаки, бо:

а) отримали звістку про це;

б) татари раптом сполошилися;

в) були впевнені у цьому.

2. Татарва кинулася до коней та зброї і вискочила з коша, почувши:

а) крики козаків;

б) свистілку;

в) гуркіт возів.

3. Про кого з полонених А. Чайковський зазначає: «Без шапки і босий, в одній

свитині, із зв’язаними руками»?

а) Козака Недолю;

б) Степана Судака;

в) сина Мустафи.

4. Татари годували полонених, як:

а) худобу;

б) жеребців;

в) собак.

5. Для Степана Судака неволя:

а) не уявлялася страшною;

б) була гіршою за смерть;

в) випробовуванням на мужність.

6. Коли у татарському таборі виник переполох, полонені схопились і побігли до:

а) лісу;

б) розруйнованого міста;

в) берега річки в очерет.

7. Зустрівши своїх синів, Степан Судак назвав їх:

а) соколами;

б) орлами;

в) провісниками щастя.

8. В який час, на думку козаків, краще здійснювати напад на татар?

а) поночі;

б) ополудні;

в) вранці.

9. Тікаючи від козаків, татари рухалися до:

а) Криму;

б) Кавказу;

в) Туреччини.

10. Кожна дитина на Україні знала, що татари виробляють з бранцями, а саме:

а) годують ними хижих тварин;

б) продають, мов товар, на базарі;

в) примушують їх виконувати каторжну роботу.

11. Яким чином орієнтувався Павлусь, їдучи до Криму, щоб визволити з полону

сестру?

а) Дивлячись на зорі;

б) за допомогою компасу;

в) покладався на татарського коня.

12. Хто з героїв твору пророкував, що Павлусь у майбутньому буде кошовим?

а) Недоля;

б) Степан Судак;

в) дід Андрій.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

4. Робота за змістом твору. Діалог «учитель – учень - текст». Козацтво у творі

А. Чайковського «За сестрою». Обговорення питань.

- Хто є представниками українського козацтва у творі? (Родина Судаків, Семен Непорадний, Андрій Недоля, Остап Тріска, дід Панас).

- Що їх об’єднує? (Дружба, єдина мета, взаємодопомога, розуміння одне одного).

- Чому козаки намагаються досягти своєї мети, хоча це і досить складно?

- За якими правилами живуть козаки? (Відповіді у формі гри , коли діти записують правила і приклеюють їх на клейноді, наприклад:

* вірно служити народу, обороняти його від будь-якого ворога;

* допомагати один одному;

* бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім;

*стійко втримувати труднощі;

*дотримуватися клятви).

- Яким у творі зображений рід Судаків?

- Кого із січовиків автор описує найдокладніше? Що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до запорожців?

- Розкажіть про бій козаків з татарами (розділ 4). Чому татари були такі самовпевнені? Про що свідчить перемога козаків?

- Як ставились запорожці до зрадників свого народу?

- А як ви ставитесь до людей-зрадників?

4. Робота в групах (по 4 учні).

1 ряд – 4 розділ.

2 ряд – 5 розділ.

3 ряд – 6 розділ.

Семикласники виписують цитати, заповнюючи таблицю ( Путівник )

Звичаї козаків

Здібності

Духовні якості

Учні зачитують, коментують, які риси характеру мали запорожці.

- То які риси уособлюють у собі козаки? (Честь, вірність, відвагу, силу, героїзм, готовність обороняти православну віру, свій народ навіть ціною свого життя).

- Ви молодці. Так, це були справжні лицарі. Їх виховували так змалечку. З'ясуємо?

5. Розповідь від імені героя.

Учні задають запитання Павлусю про те, як жив, чи боявся харцизяку, як ставився до брата, батьків, сестри, чи не страшно самому було йти її визволяти.

6. Проблема.

- Чи буде Павлусь, на вашу думку, у майбутньому гарним козаком?

7. «Незакінчене речення»: «А. Чайковський у своєму творі «За сестрою» намагався показати…, нагадати…, закликати…».

8. Опрацювання відомостей із теорії літератури.

- На попередньому уроці ми знайомилися із поняттям композиція та його складовими. Тож пригадаймо, що таке кульмінація?

Дослідження в парах.

Учні працюють зі змістом твору.

Завдання: визначити кульмінаційний момент в 4 розділі – 1 ряд;

5 розділі – 2 ряд;

6 розділі – 3 ряд.

9*** Уявіть, що ви режисер фільму «За сестрою», скажіть, який епізод буде, на вашу думку, найцікавіший глядачам? Чому?

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. «Мікрофон»

  1. Що ви взяли для себе з нашого уроку?

  2. Чи потрібно було читати цей твір?

  3. Чому, на вашу думку, повість є актуальною в наш час?

  4. Вернімося до нашого проблемного завдання: хто спростує чи підтвердить думку про те, що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності й у наш час. (Відповідь на надзавдання).

  5. А що взяли ви для себе, прочитавши ці розділи повісті?

2. Взаємооцінювання.

Консультант оцінює за схемою:

1. Найкраще відповідали…

2. Менш активними були…

3. На жаль, мало відповідали…

*** Анкета

1. Чи задоволений ти результатами своєї роботи, процесом уроку? Чому?

2. Що ти зрозумів і дізнався нового?

3. Що здивувало? Що сподобалось? Не сподобалось? Чому?

4. Чи досягнув ти поставлених цілей?

5. Які нові запитання з’явились?

6. Склади резюме уроку (2-3 речення).

V. Домашнє завдання.

Обов'язково загальне: 1. Дочитати твір.

2. Написати есе на тему «Які риси характеру я намагатимуся виховувати у собі».

Обов'язкове на вибір: 1. Скласти 3 тестових завдання д 4-6 розділів твору.

2. Скласти усну розповідь «У чому виявляється теплота родинних стосунків у сім'ї Судаків?»

За бажанням: 1. Намалювати ілюстрації до твору.

2. Скласти ребус чи кросворд.

VІ. Висновок учителя.

По-різному складається кожного доля, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів, а не перекотиполем чи полин-травою у нашім краї, у нашому домі, у наших сім’ях. Любіть життя! (На слайда козаки сучасності (різного віку), їхні змагання. Супровід - «Козацький марш»)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.