Абазівка, курган скорботи в пам'ять жертв Голодомору 1933 року

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Історичні та памятні місця Зачепилівського району

Абазівка, курган скорботи в память жертв голодомору 1933 року

14 квітня 1990 року, у Великоднє свято, абазівці зібралися на сільському кладовищі, щоб згадати не тільки своїх близьких померлих родичів, а й вшанувати пам’ять тих, чиї імена і прізвища ніколи не з’являться на надгробному камені – померлих від голоду у 1933 році. За ініціативою вчительки-пенсіонерки М.О.Кирси насипали могилу-курган і встановили на вершині дубовий хрест. Та хрест на кургані скорботи, який поставили абазівці на сільському цвинтарі, є символом памяті про жертви голодомору не тільки Абазівки, а й всього району.

Немає статистичних даних про кількість померлих у той страшний рік, але можна з впевненістю сказати, що голод своєю кістлявою рукою зачепив кожний населений пункт. Отже, такий курган можна було б насипати в кожному селі не тільки Зачепилівського району, а й всієї України.

У Зачепилівському відділі реєстрації актів громадянського стану збереглися деякі книги реєстрації померлих у 1933 році, завдяки чому можна встановити імена деяких з них, але ж не всі архіви збереглися, і багато жертв так і залишаться назавжди безіменними, бо не лишилося вже навіть тих, хто б міг згадати про них. Цифри, наведені в таблиці, можуть дати деякі уявлення про масштаби трагедії:

Сільські ради

Кількість померлих у 1933 році

Бердянська

Залінійнівська

Леб’язька

Миколаївська

Новоселівська

Зачепилівська

Займанська

Зіньківщинська

Орчицька

Першопедашківська

Семенівська

Сомівська

Старомажарівська

Руновщинська

Улянівська

134

522

888

357

391

178

167

75

667

87

165

40

165

267

400

Цифри, цифри… За кожною з них людське життя, і не одне, якщо дивитися трохи далі, бо багато помирало в молодому віці, так і не створивши свою сімю, отже, на ньому обірвалася ниточка, яка вела у майбутнє, усихала гілочка на людському дереві життя. Скільки ненароджених своїх громадян втратила країна!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!