Я ТАК ДУМАЮ «ПОГОВОРИМО ВІДВЕРТО» (відкритий захід)

Опис документу:
Хочу торкнутися три проблеми, які дуже хвилюють наше суспільство. Вони є самими гострого й злободенними для нашого суспільства і його майбутнього. Це наркоманія, алкоголізм і тютюнопалыння. Наш діалог буде з усіма доводами як за, так і проти.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

14

МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ АГРАРНИЙ ЛІЦЕЙ

Я ТАК ДУМАЮ

«ПОГОВОРИМО ВІДВЕРТО»

(відкритий захід)

Я так думаю.

Поговоримо відверто”

Стати переможцем у Запорізькій області”

Ведучий: Здоров'я людей – суспільне багатство. Охорона й зміцнення здоров'я кожного й усього суспільства ґрунтується на поліпшенні захисної здатності й пристосування організму й, і з іншого боку, на створення умов життя й праці, що запобігають і зменшують можливість зіткнення з фактами, що викликають захворювання. І якщо друге залежить від економічних і соціальних умов, то перше - від самої людини.

Хочу торкнутися три проблеми, які дуже хвилюють наше суспільство. Вони є самими гострого й злободенними для нашого суспільства і його майбутнього. Це наркоманія, алкоголізм і тютюнопалыння. Наш діалог буде з усіма доводами як за, так і проти.

Якщо говорити про алкоголізм то ця проблема придбала національне фарбування, якщо не сказати національне нещастя. Ще ніколи в історії в країни не було стільки алкогольних напоїв і доступу до них як сьогодні. Більше того, пропаганда алкоголізму ведеться, чи ледве не в рамках державної політики. Лавина спиртного, а точніше розливочного сурагату заюшила в Україну, не зустрічаючи ніяких перешкод. В 1963 році наша медицина, а в 1975 Всесвітнє суспільство охорони здоров'я визнали алкоголь наркотиком, але він по колишньому коштує в нас у розряді продуктів харчування. І цією продукцією забиті всі магазини, кіоски й ларьки не залежно від свого призначення. Однак люди продовжують усе більше й більше вживати спиртні напої.

Чому? Вислухаємо все за й проти.

Учасник 1: Шкода від спиртних напоїв, уважаю трохи перебільшеним, оскільки в малих дозах вони є корисними. Наприклад, велика кількість настойок і лікарських препаратів містить спирт. Всім відомо, що в невеликих дозах спирт здатний підняти тиск і діє як антисептик. Наприклад, 100 г червоного вина здатне вивести радіонукліди з організму людини. З іншого боку, звичайно, кожна людина сам повинен вирішити в яких дозах і з якою метою застосовувати алкоголь. Тому що в малих дозах він поліпшує самопочуття, а в більші руйнує людини з нутрії.

Експерт 1: Небагато з вами не згодний, так звичайно користь є, але не правильно коли до небезпечного скажемо лікарським препаратам, сьогодні дозволений такий доступ. Адже Алкоголізм це захворювання, викликуване систематичним уживанням спиртних напоїв, що характеризується патологічним потягом до них, розвитком психічної (непереборний потяг) і фізичної залежності. У випадках тривалого плину хвороба супроводжується стійкими психічними й соматичними розладами.

Дана проблема стала особливо актуальна для нашої країни в останні 5 - 6 років, коли у зв'язку з політичними й економічними реформами кількість хворих цією недугою різко зросло. За даними щорічно на кожного громадянина, включаючи жінок і дітей, доводиться по 180 літрів випитої горілки.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль грають наступні фактори:

1) Соціальні фактори: культурний і матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація.

2)Біологічні: спадкоємна схильність. До 30% дітей, чиї батьки зловживали алкоголем, можуть стати потенційними алкоголіками.

3)Психологічні: психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації й протистояння стресам.

На мою думку, що домінує фактором, у зв'язку з яким алкоголізм одержав широке поширення, є низька здатність до соціальної адаптації в громадян при переході від одного ладу до іншому й різке зміна соціального стану населення.

Грізними ознаками початку захворювання на 1 стадії служать: головний симптом - непереборна тяга до вживання алкоголю, втрата "почуття міри» стосовно випитого.

Після прийняття високих доз виникає амнезія, знижується працездатність. На 1 стадії формується лише психічна залежність. Уже в цей час можливі порушення функціонування деяких систем органів: часто спостерігаються порушення сну, стомлюваність, безпричинні коливання настрою.

У другій стадії хворобливий потяг до алкоголю підсилюється. Цьому супроводжують наростаючі психічні зміни: концентрація всіх інтересів на алкоголі, притуплення почуття боргу й інших вищих емоцій, безтурботність, емоційне огрубіння. За даними доктора Боброва А. С., у другий стадії алкоголізму пацієнтові було потрібно для досягнення стану сп'яніння прийняти усередину не менш 500 ml горілки. На цій стадії спостерігаються: алкогольна жирова дистрофія й навіть цироз печінки, з боку шлунково-кишкового тракту - гастрити, панкреатити й т.д.

У третій стадії на перший план висуваються ознаки психічного збідніння, амнезія трапляється навіть при прийманні малих доз алкоголю. При цьому міняються як характер сп'яніння, так і характер потяга до алкоголю, що із предмета смакування перетворюється в засіб підтримки життєдіяльності. Що ще раз доводить що алкоголь – це наркотик.

Ведучий: Механізми розвитку алкогольної залежності:

Механізми розвитку алкогольної залежності дотепер повністю не розшифровані. Раніше передбачалося, що формування залежності пов'язане зі зміною співвідношень хімічних речовин у мозку, але останні дослідження показали, що міняється структура електричних імпульсів у корі головного мозку. Цей процес необоротний.

Ведучий: Ефекти впливу на репродуктивну систему:

Алкоголь робить, безсумнівно, шкідливий вплив на репродуктивну систему й на покоління, що бедує. Особливо важкий вплив на полову систему чоловіків робить пиво, тому що воно легше всього проникає крізь усілякі бар'єри, при цьому однаково шкідливо як часте сп'яніння, так і систематичний прийом значних кількостей алкоголю. При прийманні спиртних напоїв під час вагітності виявляються властивості, можливе формування в майбутньої дитини генетично перекрученої спадкоємної схильності до алкоголізму.

Ведучий: ваш висновок.

Висновок: Проблема алкоголізму для нашої країни сверх актуальна. Механізми хвороби вимагають додаткового вивчення. Як відомо, хвороба легше попередити, чим лікувати, тому крім лікування хвороби, що на сьогоднішній день не ефективно /до 80% рецидивів/, потрібно викорінювати причини цієї проблеми. Відносно простим виходом з даної ситуації було б стати радикальне підвищення цін на спиртні напої, що знизило б їхню доступність. А деяким лікарям, говорячи про алкоголізм, хотілося порадити: "всі добре - якщо в міру".

Ведучий: творчість різних поетів і композиторів на раз торкало цієї гострої проблеми, що приносить горе в родину. Давайте послухаємо трохи з них:

Коли не з мамою.

І немає війни, а діти сиротіють,

Тужачи вдень і плачучи по ночах.

І всі ніяк притулки не порожніють,

Кріплячи печаткою дитячу печатку.

І цвіт суму явно не на годину

Що користі в тім,

Що кружляється планета,

Коли вогонь у рідному вікні згас?

І не червона пустишка-брязкальце,

Не весела гармошка з бубенцем,

Коли не з мамою вишита подушка

І перший цвях убитий не з батьком

І перший окунь виловлений не із братом

І сласть пірог розділена не із сестрою

Дитина мА, щоб бачити винуватих,

А у хворих не в планах домострой

Як син осмислить слів дорожнечу,

Коли мама п'є, тато б'є й п'є?

Як назве він батьківщину «Вітчизною»,

Як матір'ю її він назве?

Пісня Макаревича. «Вона літала по ночах»

Ведучий: Вислухавши все за й проти алкоголізму ми визнаємо, що це зло з яким повинне боротися державу. Вед всім відомо, що при завоюванні Америки індіанці практично вимерли як нації після того як їх навчили пити «вогненну воду».

Другою проблемою яка вразила майже все наше суспільство, є тютюнова епідемія. Особливу тривогу викликає підростаюче покоління. Реклама тютюнових виробів красується скрізь: на міських плакатах, у вітринах магазинів, в автобусах, обіцяючи зробити ваше майбутнє щасливим, якщо будите зітхати отрутний дим. Це і є невід'ємний атрибут «вільної» життя. Сьогодні серед курців можна побачити всіх чоловіків, жінок і навіть дітей. Статистика затверджує, що із усього курящого населення країни 70 % доводиться на жінок і дітей. Близько 80 % школярів, включаючи молодші класи, курять. На тлі цього нещастя тютюнові фабрики працюють, як заводи під час війни. Легальним і нелегальним шляхом це вбивче зілля завозиться з-за кордону. У тютюнових кіосках черги як за хлібом, а ті підлітки які не можуть купити сигарети в них «добрі» тітки й бабусі готові продати сигарети навіть поштучно.

Учасник 2: Але існує думка, що сигаретний дим зближає людей, заспокоює при нервових напругах і деяких людях допомагає схуднути. Звичайно сьогодні підлітки починають курити ще через бажання бути більше незалежним і виглядати дорослим в очах однолітків. Іноді причиною є самітність. 15 листопада 1492 р. Колумб описав дивний звичай в індіанців після прийому їжі курити трубку.

Експерт 2: відкриття Америки подарувало людству 2 чудові рослини – картопля й тютюн. По справедливому вираженню И.Ґете, картопля став для людства благословенням, а тютюн - карою.

Тютюн це трава, сімейства пасльонових. Виростає в азіатських країнах, США, Болгарії, на півдні України й Росії, у Молдові. У їхніх листах містять: 2-4% нікотину, 6-20 % вуглеводів, 4-12% білків, 5-15% органічних смол, близько 1% ефірних масел, 7-12% смол. Паління являє собою тління тютюну при температурі 300°С. дим, Що Утвориться при цьому, це суміш більше 500 газів, рідких і твердих компонентів. Смертельною дозою нікотину є 1 мг на 1 кг ваги. Чим більше ви викурюєте, тим небезпечніше це для життя. Курять у всіх країнах миру, останнім часом ми спостерігаємо тенденцію до зменшення паління тільки в США, де ведеться більша пропаганда здорового способу життя. Люди знають, що за 2 роки в США витрачають на покупку сигарет стільки скільки обійшлася б реалізація програми освоєння Місяця. У теж час недокурки й коробки від сигарет це 1,2 млн. тонн сміття, перевезення й утилізація якого також вимагає більших витрат.

Учені Цюрихського університету писали ще в 1968 році : « Якщо 100 років тому виникла тривожна проблема «Паління й жінки» , і 50 років тому «паління й молодь», те зараз на порядку денному «паління й діти»». І в нас курити починають рано. Дані анкетних опитувань указують на те що 30% чоловіків і 5 % жінок намагалися курити вже до 10 років. До 18 років починають одержувати задоволення від паління більше 38% хлопчиків і 26 % дівчинок, що справно поповнюють ряди курців. Підлітки початківці курити раніше 16 років, досягають до 45 років віку, небезпечного відносно раку, а 50 багато хто з них умирають від нього. Треба не забувати й те що паління викликає серйозні захворювання легенів, дихальних шляхів, нервових захворювання, виразки шлунка. Дійсно, нікотин є отрутою для шлунка, а дьоготь при палінні викликає рак. Після 20-30 років паління наступає стадія никотинізму. Уже стільки як раніше курець не курить слабість і серцебиття супроводжують курця постійно. За 40 років курець викурює 300 000 сигарет , тобто в організм встигло потрапити не менш 1 кг нікотину. Так людина попадає в залежність від наркотику - нікотину. Учені зробили висновок, що смертність серед курящих на 30-80 % вище смертності серед не курящих. У світі кожні 4 мінути ховають людини, причиною раніше тимчасової смерті якого стало паління. Кожна викурена сигарета скорочує життя людини на 4-12 мінут. Особливо велика смертність від 45-54 років. Найчастіше це хвороби легенів, серця – 80 % , 20 % - шлунка, рак гортані, порожнини рота, стравоходу, сечового міхура. Доведено, що в жінок курящих під час вагітності в 2 рази частіше спостерігається переривання вагітності, передчасні пологи, мертвонароджені діти. А шкода паління мамів для немовлят ні для кого не секрет.

У родині, де батьки курять, дитина в 4-5 разів частіше занедужує застудою, і в нього з'являються ознаки розумової відсталості, дратівливості, частого кашлю без явних на те причин. Куряща людина ковтає лише 20 % отрути, а 80 % ковтають навколишні.

А що стосується «моди» те хочеться прочитати рядка відомого поета Степана Щипачова звернені до курящих дівчинок-підліткам:

Не бери приклад з подруг, не треба.

Ти адже їх не гірше не грубій.

На недокурках слід губної помади

Лише бридливість викличе до тебе.

Краще в рот візьми бузку

Гілку, гірку від рос.

Щоб улюблений удень весняним

Терпкий присмак на губах відніс.

З 1 вересня 2003 року в Україні повинна була почати діяти анти тютюнова конвенція, що підписана наша країна. Це значить, що курити можна тільки в спеціально відведених місцях, повинна бути заборонена реклама й продаж підліткам тютюнових виробів.

Пісня Земфіри «Ворони москвички»

Ведучий: Всесвітня організація охорони здоров'я висунула дуже важливу тезу: «Право некурящого на чисте повітря вище, ніж право курящі на паління,».

Інша дуже важлива й більше небезпечна на мій погляд проблема - це наркоманія. Зловживання наркотичними засобами й незаконною торгівлею ними останнім часом у багатьох, особливо розвинених станах миру й у нашої в тому числі прийняли катастрофічні розміри. Офіційна преса майже щодня повідомляє про смерть громадян, що пішла в результаті зловживання наркотичними й психотропними речовинами. Наркоманія захопила в багатьох країнах навіть підлітків.

Широке поширення наркоманії багато в чому є наслідком тих соціальних умов, які існують сьогодні, а саме: безробіття, непевність у завтрашньому дні, щоденні стреси, важкий нервово-психічний стан, прагнення одержати допінг, що створює враження припливу сил, хоча б на короткий проміжок часу піти від навколишньої дійсності.

Давайте послухаємо, що говорять, ті хто проти повного знищення наркотиків.

Доктор 3: У цей час немає альтернативи наркотичним речовинам. Адже всім добре відомо, що зараз навіть вирвати зуб неможливо без знеболюючої речовини. Звичайно вага добре відома дія наркотиків у їхньому патологічному застосуванні.

Експерт 3: Поряд із уже всесвітньо відомими наркотичними препаратами за останні 10 років у багатьох країнах збільшилося число наркоманів, що вживають так звані психотропні наркотики. Щодо цього самими небезпечними виявилися амфетаміни й галюциногени, ЛСД, що не є, на відміну від інших психотропних пpепаpатів, медичними й представляючи виняткову небезпеку для людини.

У міжнародному анти наpкотическом центрі в Hью-Йоpку назвали приблизна кількість наркоманів на земній кулі; цифра виявилася жахливою: мільярд наркоманів! При цьому не можна не згадати, що в наші дні торгівля наркотиками стала однієї з найстрашніших форм експлуатації людини людиною, одним з найстрашніших злочинів проти людства.

Ведучий: Що ж таке "наркотик"?

Виходячи з визначення, даного Всесвітньою організацією здpаво охpанения, наркотиком варто вважати будь-яка речовина, що є предметом зловживання в інших цілях, крім медичних.

Учені, намагаючись проникнути в таємницю дурману, вражені надзвичайною здатністю наркотиків, проникати в саму глибину почуттів і думок своїх споживачів. Отрута, схована в більшості "райських" засобів, був виявлений.

Hаpкотики залежно від їхнього впливу на організм ділять на дві групи: 1) збудливі; 2) зухвалу депресію.

Є наркотики, які заспокоюють і знеболюють (їх називають депресивними), і є інші, що роблять стимулюючий вплив, що збуджують організм. Галюциногенні засоби викликають екстаз і буйство, кошмари або почуття болісного занепокоєння. При цьому кожне із цих речовин, навіть саме небезпечне з погляду зловживання, може робити цілющу, доброчинну дію, але тільки в тому випадку, якщо його застосовують абсолютно правильно.

Ведучий: якими властивостями характеризується стан наркоманії.

Стан наркоманії хаpактеpизується трьома властивостями: 1) непереборне бажання або потреба продовжувати приймати наркотики й діставати їх будь-якими способами; 2) прагнення збільшувати дози; 3) залежність психічного, а іноді й фізичного хаpактеpу від впливів наркотику.

Так званий синдром наркоманії виникає лише в результаті прийняття наркотичного засобу, незалежно від того, чи відбувається це випадково або після систематичного вживання. При цьому з'являється нав'язливе бажання знайти токсичну речовину - наркотик - за всяку ціну!

Різке "відібрання" наркомана приводить до шаленого й украй небезпечним проявам. Це різновиду білої гарячки, у яку поринає невиліковний алкоголік..., це не терпимі болі й т.д. Приступ сам по собі виражає стан гострої потреби в отруті.

Ведучий: Скільки ж наркотиків відомо на сьогоднішній день?

Тепер ми перейдемо до класифікації наркоманії. Приведемо класичний розподіл, розроблене фахівцями Всесвітнього суспільства здpаво охpанения.

Отже, всі наркотики і їхні дії діляться на наступні групи.

1) Седативні отрути, що заспокоюють психічну діяльність. Вони скорочують аж до повного усунення функції збудливості й сприйняття, уводячи людини в оману, обдаровуючи його букетом приємних станів. Ці речовини (опіум і його алкалоїди, морфій, кодеїн, кока й кокаїн) змінюють мозкові функції.

2) Галюциногенні засоби, представлені більшим числом речовин рослинного походження, дуже різні по своєму хімічному складі. Сюди входять мескалин з кактуса, індійські коноплі, гашиш та інші тpопеінові рослини. Всі вони викликають цеpебpальне збудження, що виражаються в деформації відчуттів, галюцинаціях, перекручуванні сприйняттів, баченнях.

3) Сюди ставляться речовини, легко одержувані шляхом хімічного синтезу, що викликають спершу цеpебpальне збудження, а потім глибоку дипpесією.

До таких засобів зараховуються: алкоголь, ефіp, хлоpофоpм, бензин.

4) Категорія, куди входять отрути сну: хлорал, баpбітуpати, сульфоpол, кава-кава й др.)

5) Тут переважають рослинні речовини, що збуджують мозкову діяльність без негайного впливу на психіку. Сюди входять рослини, що містять кофеїн, тютюн, бетель і др.

У більшості країн, що беруть участь у боротьбі проти наркотиків, контролюється лише невелика частина продукції, тобто пpепаpати, що ввійшли в список заборонених наркотичних засобів, настільки різні що до своїх властивостей, що викликає наркоманію. Щабля наркоманії ведуть усе нижче, визначаючи загострення нещастя, що є, як підкреслюють експерти Всесвітньої організації здpавоохорони, великою погрозою для здpавоохорони у світовому масштабі. Небезпека ця збільшується в міру того, як фабрики й лабоpатоpії роблять всі нові й нові типи наркотиків, усе більше сильних і шкідливих.

Ведучий: послухаємо композицію Макаревича в якій описується трагедія й біль родини.

Ведучий: безсумнівно, всі те що ми почули сьогодні – це страшне лихо нашої цивілізації, що сама себе знищує й тільки від нас залежить чи зможемо ми зупинити цей біль, страх і горе яке як це не сумно оточує нас щодня. Кожна людина будує своє життя сам. Ви можете курити, пити, уживати наркотики, і вам за це нічого не буде абсолютно ні чого ні будинку ні здорової родини й майбутнього.

У контексті сьогоднішньої розмови хотілося б прочитати вірш Симоненка «Ти знаєш, що ти людина?”:

Ти знаєш, що ти - людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя - єдина, руки твої - єдині,

Очі твої одні!

Більше тобі не буде. Завтра на цій землі.

Інші ходитимуть люди. Інші кохатимуть люди,

Добрі ласкаві й злі.

Сьогодні вусі для тобі: озера, степу, ліси,

І жити спішити треба, любити спішити треба,

Дивися ; не проспи.

Бо ти на землі - людина, і хочеш того, чи ні,

Усмішка твоя єдина, руки твої єдині, очі твої одні.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»