Я та моє ім"я

Опис документу:
Заняття з правового виховання в старшій групі, де закріплюються знання дошкільнят із захисту прав дітей, розуміння того, що кожна людина має право на власне ім"я та життя. Заняття містить ігри, елементи народної творчості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Я та моє ім’я

( заняття з правового виховання в старшій групі)

МЕТА: закріпити знання дошкільнят із захисту прав дітей, розуміння того,

що кожна людина має право на власне імя та життя. Розвивати

почуття індивідуальності, власної значущості, самоповаги, симпатію

дітей одне до одного. Вчити вживати пестливі форми імен,

усвідомити, що імя може звучати по-різному, радіти з того, що ти

є таким, як ти є. Виховувати почуття власної гідності, позитивне

ставлення до товаришів, спонукати до взаємодопомоги.

МАТЕРІАЛ: загадка, вірші, лялька Яринка, символічне сердечко, чарівна

скринька, яскрава хустинка, дзеркальце, Конвенція ООН про

права дитини.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь. Ми прийшли у світ, щоб жити

Всі на просторі земнім,

Щоб сміятись і радіти

У довкіллі чарівнім.

Бо життя – це справжнє диво

Найцінніше над усе

Глянь довкола, як красиво!

Сонечко тепло несе!

І ми з вами його відчуваємо! Правда? Малята, візьмімося всі за ручки та відчуймо ще тепло одне одного. Скільки вас багато і всі ви різні і разом з тим однакові. Бо всі ми – люди! А тепер ще усміхнімося один до одного. Стало ще тепліше, веселіше… От і добре! Я думаю, що можна й розпочинати наше заняття. Діти, відгадайте загадку:

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб Я було красиве і дзвінке

Бо носить все життя мене людина,

Тож відгадай, що я таке? (ІМЯ)

Вірно, діти, відгадали ви загадку. Це імя.

Як маленьке немовля

У світ двері відчиняє –

То дарують йому слово

Слово це – його імя

Підростає немовлятко

Чи дівчатко, чи хлопя –

Разом з ним іде це слово,

Слово це – його імя

Кожен дружить із цим словом

Протягом всього життя

Здогадались, що за слово?

Слово це – наше імя!

І сьогодні ми здійснимо подорож у країну імен. Імя людини – це не лише вияв любові, надії, які вкладають у нього батьки при народженні дитини, імя дається людині раз на вік!

(Стук у двері, заходить лялька Яринка, вітається і хоче дізнатись як кого звати)

Д/гра «Як тебе звати». Правила гри: малята стоять у колі. Кожний передає один одному символічне сердечко й називає того, хто стоїть поруч пестливим іменем і останньою отримує сердечко лялька Яринка.

  • Як гарно ви назвали один одного! – милується Яринка. А чи знаєте ви походження ваших імен? (Відповіді)

  • Послухайте я розповім хто мене назвав Яринкою і що означає моє імя.

Було це давно. Сонечко на небі щоранку вставало і цілий день людей та землю зігрівало. А хто з ним вітався, тому сонечко дарувало свою усмішку. Потім стали про сонечко забувати і до нього не звертались. Сонечко образилось на людей і сховалось за хмарку. Сумно стало всім, а особливо сумно стало малесенькій дівчинці. В цей час всі весну зустрічали. Дівчинка швиденько сплела віночок з пшеничних колосків і пішла з мамою на свято. Разом з дорослими співала, танцювала, заклички промовляла. Але сонечко не хотіло вийти з-за хмар. І дівчинка звернулась до Весни:

Ой, веснонько-весняночко,

Наша паняночко,

До нас прийди та віночок візьми

На крилах пташиних сонечку занеси.

Віночок із рук дівчинки зник, а у небі зявилось Ярило-сонечко.

- Спасибі,- мовило,- тобі, дитино, за увагу і чуйність. Віднині ти будеш моєю донечкою і нехай люди називають тебе Яринкою. Яринка – сонечкова донечка. І з тих пір дівчаток називають Яринками. Отже, сонечко назвало дівчинку Яринкою, а вас назвали батьки. Чи знаєте ви, діти, що означають ваші імена? Ще послухайте вірш.

Румяне, наче яблучко – Маряночка

Сріблясте, як дзвіночок – Ігорьочок

Наче пташка-галочка – Наталочка

Блискуче, мов ліхтарик – Назарик

Легеньке, мов пірїнка – Галинка

Гулке, мов барабанчик – Богданчик

Кругленьке, наче сонечко – Олечка

Як розсипи барвінку – Іринка

Ростуть, наче квіти, діти.

Ще цікаві історії про походження імен прочитаю віршиком.

Імена ці давні із Греції й Риму,

Із заходу й сходу

Вони нам дістались від різних народів,

А що вони значать, послухай, дитино.

Галина – спокійна, міцна – Валентина,

Наталія – рідна, морська – то Марина,

А Зоя – життя, чистота – Катерина.

Оксана – гостинна, а мир – то Ірина,

Олена – то світла, Лариса – то чайка,

А Ганна – вродлива і Ліза – всевишня.

А Костик, наприклад, це значить постійний

Кирило – господар і мужній Сашко,

Степан – це вінок, а бадьорий – Гришко

Петрик – то камінь, хоробрий – Андрій

Найбільший – Максим, захисник – Олексій

Ілля – то мій Бог, переможець – то Віктор

Олег – то святий, охоронець – то Ігор.

- Малята, бережіть чистоту свого імені, прославляйте його славними ділами і ніколи не забувайте народну мудрість: «Не імя прикрашає людину, а людина прикрашає імя». Тож, робіть хороші вчинки, щоб завжди приносити радість своїм рідним.

Фізкультхвилинка

По дорозі ми йдемо

Вправи разом почнемо

Справа – ліс, а зліва – поле

Унизу – синіє море

В небі сонечко сія

І за нами промовля

1-2-3-4-5 будем дружними зростать

Правознавства будем вчитись,

Щоб дітей всіх захистити.

- Діти, ми з вами вже знаємо, що всі діти на світі, як і дорослі мають свої права і знаємо, що вони записані ось у цьому міжнародному документі, який називається «Конвенція ООН про права дитини». Ми повинні знати ці права, щоб могли себе захистити. Сьогодні ж ми говоримо про право на імя і життя.

(Звертаю увагу дітей на яскраву хустинку, якою накрита скринька на столі)

- Погляньте, діти, яка барвиста хустинка на столі! Нею щось накрито. Хустинка не проста, а чарівна. Вона відкриє нам свою таємницю, якщо ми скажемо чарівні слова. (Діти кажуть чарівні слова: добрий день, будь ласка, дякую і т.д.) Хустинку можна вже підняти, адже ви так багато сказали чарівних слів! А під нею гарненька скринька. Що ж там є? (Діти висловлюють припущення)

- Скринька теж чарівна. Коли зазирнете в неї, то когось там побачите… Там живе хтось єдиний у всьому світі. Він ні на кого іншого не схожий, він неповторний, красивий, усміхнений, симпатичний…

- Хочете дізнатись, хто ж ховається у скриньці? Зазирніть у неї по черзі, але не розкривайте таємницю, хто там є, доки всі не зазирнуть у скриньку.

(Діти один за одним зазирають у скриньку, в якій лежить дзеркальце і відходять)

- То кого ж ви там побачили? (Себе) Кожен із вас єдиний на землі!

Більш таких, як ти, немає

На усій землі нема!

Тільки в казці так буває

Й не шукай – усе дарма!

- І справді, малята, на цілій планеті, ніде немає саме таких хлопчиків і таких дівчаток, як ви. Є мільйони інших хлопчиків і дівчаток, але саме такого, як кожен з вас ніде нема. Навіть, коли є близнята, зовні дуже схожі одне на одного, але однаково у кожного своє життя, свої погляди і відчуття, свій характер. І кожен по своєму пройде життєвий шлях. Тому цінуйте цю унікальність – життя, яке вам дали батьки!

- То яку ж таємницю ми відкрили в чарівній скриньці? (Звертаюсь до когось з дітей) Кого ти побачив? (Самого себе) Яке твоє імя? (Дитина називає своє імя) Імя дають дитині при народженні. Воно «росте» разом з нею. А як воно росте? Спочатку ти Сергійко, потім Сергій, потім Сергій Васильович. Всі ви, малята, маєте право на власне імя, ви народились на світ, щоб жити і бути щасливими. Ніхто не повинен порушувати нічиїх прав.

І дорослий, і дитина,

І пташина, і тварина,

І метелик, і жучок –

Всі хто є на білім світі

Мають право бути й жити!

- Що ж, мої дошкільнята, мені було втішно спостерігати ваше добре ставлення одне до одного, як ви пестливо звертаєтесь до своїх друзів, знаєте багато чарівних слів… Сподіваюся, ви ніколи не ображатимете інших, не будете давати їм погані прізвиська. Бо роблячи так, порушуєте їхнє право на імя.

Знайте, що усі ми рівні

Від народження в правах

Що людина - змалку вільна

Наче в небі синім птах

Треба дітям всього світу

Не сваритись, а дружити

І за правилами чітко

По закону треба жити.

Література: 1. “Дітям про імена» Д/в №4, 2002р. ст.11

2. «Засідання комісії з прав дитини» (заняття) ПП №2, 2006 ст.10

3. Правова абетка для старших дошкільників В.Ф.Дубровський, О.Ю.Червинська. В-во «Ранок», Веста, 2005.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн