Я і Батьківщина моя

Опис документу:
Виховний захід. В наш час, дуже важливо формувати в учнів ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави; розширити знання учнів про державні і народні символи України; виховувати в учнів патріотичні почуття, національну свідомість, гордість за приналежність до українського народу, повагу до традицій українців. Цей захід-урок саме про це.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Я і Батьківщина моя

Мета: формувати в учнів ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави; розширити знання учнів про державні і народні символи України; виховувати в учнів патріотичні почуття, національну свідомість, гордість за приналежність до українського народу, повагу до традицій українців.

Обладнання: ноутбук, карта України, зображення державних і народних символів, картки-розмальовки, наочність для святкового оформлення класу.

Хід уроку

І. Організація класу

1. Вступне слово вчителя.

Батьківщина – це найдорожче, що є у людини. Не даремно вона співзвучна слову «батьки». Для кожного вона починається по-різному: подвір’ям дитинства, спогадами лагідних материнських рук,сходом сонця, сяянням зірок…

У кожної людини своя Батьківщина, і кожен має право любити та пишатися нею. Наша з вами Батьківщина – це Україна. Я вважаю її найкращою країною у світі. Бо я тут народилась, тут мої батьки і друзі. Я люблю її за широкі лани, густі діброви, за красу культури, за чисті сердця її мешканців, її дітей.

Я пишаюся тим, що живу в країні з такою багатою історією. Україна пройшла тисячолітній шлях – від часів могутньої Київської Русі до сучасної незалежної країни. Нашим пращурам неодноразово доводилось відбивати загарбників та захищати рідні оселі від чужинців.

II.  Мотивація навчальної діяльності.    

1.Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про найцінніше, що є у кожної людини, що об’єднує нас в одну родину. А про що саме, ви дізнаєтесь, послухавши вірш:

Ліна Костенко
УСЕ МОЄ, ВСЕ ЗВЕТЬСЯ УКРАЇНА

 ... Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадлииво,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлі́нна,
що хоч спинись і з Богом говори...

 

-Про що говориться у вірші?

-А , що для вас означає Україна?

2. Вправа «Асоціативний кущ»

На дошці карта України. Діти по черзі називають слова, що асоціюються у них з цим словом. Вчитель записує їх на дошці, навколо карти.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про чарівну, співочу і сповнену краси, найріднішу землю, прекраснішої від якої немає у світі, нашу УКРАЇНУ. Для кожного з нас вона означає щось своє. Але для всіх вона є чимось єдиним- Батьківщиною.

ІV. Основна частина

1) «Виникнення української землі» Легенда про Україну

Чи знаєте ви, як виникла наша з вами батьківщина?

Існує одна дуже цікава легенда про це. Послухайте її.

Бог створив нашу землю і почав роздавати її різним народам. Наші предки пізно спохватилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, який в цей час молився. Через деякий час Бог озирнувся і запитав їх:

Чого ви прийшли до мене?

Дізнавшись, що вони осталися без землі, він запропонував їм чорну землю.

Ні. Ми не будемо там жити. Там уже живуть німці, французи, італійці, — сказали наші предки.

Ну тоді я дам вам землю, яку я залишив для раю. Там є все: річки, озера, пустелі, ліси, гори. Але пам’ятайте: якщо будете берегти цю землю, то вона буде ваша, а якщо ні — то ворога, — сказав Бог. Пішли предки наші на ту землю і оселилися там. А країну свою називали Україною від слова рай.. І зараз ми живемо на тій самій райській землі.

Чому нашу землю називають райською?

2.«Моя рідна країна»

Україна - одна з найбільших європейських держав. На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб. Шістсот і чотири тисяч гектарів – Приблизно таку має площу вона.
Є Київ - столиця України. Ріки: Дніпро, Дністер, Буг , Десна та ін.

Кругом нас держави – на кожному боці:
На північ від нас білоруси живуть,
На заході – Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунців кордони ідуть.
На сході Росія із нами межує,
Перегляд мульфільму про сусідів України:

https://www.youtube.com/watch?v=A3_qztZNpVM

25 років тому 24 серпня 1991 року Верховна рада проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави. Україна має свою Конституцію - Основний закон, правила, за якими живуть українці. Також в Основному законі сказано, що державною мовою в Україні є українська мова. Виборовши свою волю, Українамає і свої державні символи.

Які державні символи ви знаєте?

Герб – це частина корони, яку носили київські князі.

-Чому саме тризуб вважають гербом України?

Мабуть тому, що число три вважалося числом казковим і чарівним. У багатьох казках ми знаходимо розповіді про трьох богатирів, про три дороги, про три бажання. А ще в тризубі відображено триєдність життя: це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
Герб держави України – тризуб – символізує мир і творчу працю,

Державний прапор – «мир» і «багатство», у воєнний час Прапороносцями призначали визначних богатирів, які мали за обов’язок постійно тримати прапор над полем бою, пильно охороняти його. Значення прапора під час бою було надзвичайно велике. Якщо він стояв нерухомо, знали: битва проходила успішно.

Сьогодні Державний прапор постійно гордо майорить на полях битв, де українські воїни захищають нас усіх від ворогів, на будинках Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України. Він – символ міцності й незалежності.
Державний гімн – це урочиста пісня – символ нашої країни. Автор – український поет Павло Чубинський. До тексту мелодію склав Михайло Вербицький. Всі найбільші свята українського народу, проходять з урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну..
Слухати гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.

Слухання гімну. https://www.youtube.com/watch?v=EdH1d1UMKPE

Народні символи - це те, щонайбільше любить і цінує народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, Народні символи України є рослинні і тваринні. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.

Тваринних символів у нас також є багато. У козацькі часи улюбленою твариною був кінь. Але найулюбленішими тваринними символами є птахи. Люди вважали, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю.
Національні символи та обереги України

Жито - символ життя, добробуту і злагоди в сім'ї.

Дуб - символ міцності, сили

Барвінок - символ вічності.

Калина - символ краси, кохання, щастя.

Верба - символ журби.

Лелека - символ сімейного затишку і благополуччя.

Соловей - символ веселощів, задоволення.

Український віночок - є частиною українського національного костюма. В давнину їх носили тільки дівчата. Плели з живих квітів. Вважалось, що в них є чаклунська сила, здатна захистити від будь-якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.

Традиційно український віночок прикрашали різнокольоровими стрічками. Кожен колір мав свою символіку. Так, коричневий - це символ землі, жовтий - символ сонця, синій - символ неба і води, зелений - символ молодосиі та кпаси, рожевий — символ врожаю, малиновий - символ здоров'я, фіолетовий - символ мудрості. Оберегами також є Вишитий рушник – стародавній оберіг дому. З рушником зустрічали гостей, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. Вважалося, що візерунок вишивки оберігає від лиха та захищає від хвороб. Червоний колір символізує любов, а чорний – журбу.

Перегляд мульфільму: https://www.youtube.com/watch?v=UTpSQvivMnM
V. Закріплення і систематизація набутих знань

Розмальовування малюнків з різною символікою.

« Творча робота»

VI. Підсумок уроку

Пам’ятайте, діти, ви - майбутнє України. Україна - це ви! То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями прославляйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України. Хотілося б вам усім побажати

Добра, і злагоди, миру, й краси,

Щоб для України виросли.

Хай вам щастить завжди й у всьому,

Не піддавайте серце злому.

Хай Бог усім допомагає

І рідний край оберігає

І на останок , давайте послухаємо одну дуже гарну пісню про Україну « Україна –це я»

https://www.youtube.com/watch?v=vizHymFie8k

Дякую вам за увагу і співпрацю. На все добре!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн