і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Я – громадянин України – європейської країни

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Я – громадянин України – європейської країни».

Тема. «Я – громадянин України – європейської країни».

Мета. Поглибити знання учнів про Україну, формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій, розуміння того, що Україна європейська держава, а українці члени європейської родини; розвивати громадянську позицію, причетність до європейських цінностей та європейського громадянства, розширювати знання учнів про Європейський Союз;виховувати любов та повагу до рідного краю, його традицій, народу.

Обладнання. Таблиця з державними символами України, карта України, «Цікаві факти про Україну», « Гімн ЄС», книга «Города и годы. Украина», повітряні кульки у вигляді глобусу, сердечки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. Добрий день мої милі дівчатка. Сьогодні у нашій країні свято науки і знань. Свято веселе й чудове — бо ми живемо у вільній і незалежній Україні, де всі діти і дорослі мають право на навчання, на одержання потрібних знань. У цей вересневий день тисячі дітей і дорослих в Україні сядуть за парти, щоб навчатись.

Гімназія – це не лише те приміщення, до якого ви щойно зайшли, — це велика країна Знань, Храм науки ,країна дитинства і юності. Ви побачили, що тут навчаються не лише маленькі діти, а й старші учні. Всі школярі одержують відповідні знання, які просто необхідні для кожної людини. А що таке знання? (Відповіді дітей).

Знання — це все те, що людина вміє, знає, навчилася робити. Маленькі в школі вчаться читати, писати, рахувати, а старші пізнають секрети інших наук, але без уміння читати, писати і рахувати ніхто

не може обійтися. Тому з цього починають усі учні.

Учитель. Традиційно навчальний рік розпочинаємо першим уроком. Ось і початок шкільного життя. Сьогодні ми здійснемо уявну подорож до найбільшої країни Європи - України. В чарівну країну вирушаємо разом.

Девіз нашої подорожі «Всі перешкоди подолаємо, багато нового й цікавого узнаємо».

І подорож на ньому розпочнеться із знайомства. Тож подаруйте один одному посмішку, і давайте знайомитись!

Мене звати Юлія Олександрівна. Щоранку я буду вас зустрічати у нашому класі. Ми разом будемо вчитися писати, читати, рахувати, малювати, співати, фантазувати, мріяти і взагалі пізнавати навколишній світ.

Я допоможу вам відкрити нові вміння, знання, навички, та ви зрозумієте, що кожен з вас може бути трошки чарівником, якому покориться багато наук та нових відкриттів! Успіхів вам у найяскравішій шкільній пригоді життя!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Гра « Так чи не так, я чи не я»

Усі за літо відпочили?

А набралися ви сили?

У школу всі із вас хотіли?

А на сонці засмагали?

Хто улітку грався?

Ну, а хто купався?

У таборі хто із вас був?

А хто букви всі забув?

Хто з вас їздив до бабусі?

Хто допомагав матусі?

Хто книжку нову прочитав?

А хто лише в м’яча ганяв?…

 • А яке сьогодні число, який місяць, рік?

 • Чим особливий цей день для вас?

ІII. Основна частина

 1. Оголошення теми та мети уроку

Учитель. Тема нашого сьогоднішнього уроку «Я – громадянин України – європейської країни». Адже наша Батьківщина розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі, тобто за своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.

Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про Україну, як європейську державу, вчитися висловлювати свої думки, аналізувати, робити висновки, дізнаємося багато цікавого, відправимося у подорож містами України, які у певний час були столицями нашої держави.

2. Україна незалежна європейська країна

- Вся суша поділена на материки. Серед них материк Євразія. Який поділяється на Європу і Азію. Україна розташована в Європі. Величезні простори займає наша країна. За площею – одна з найбільших серед країн Європи.

- На вашу думку, що означає бути європейцем?(Відповіді учнів)

Отже, бути європейцем це означає любити свою країну, відноситися з повагою до народу , символів держави, знати її історію,захищати незалежність своєї держави,що і роблять тисячі українців на Сході країни. Бути гордим, що ти українець.

24 серпня 1991 року Україна здобула незалежність. Народ заявив про себе, як про велику націю.

3.Шлях до незалежності

Учитель.

Україна - держава, на території якого знаходиться географічний центр Європи, найбільша за площею країна, кордони якої не виходять за європейські рамки. За населенню вона займає шосту позицію. Розташована в різних географічних зонах, Україна надзвичайно цікава для туристів в силу свого природно - ландшафтного різноманіття: тут є і степи, і ліси, і гори, і рівнини. Україна має вихід до двох морів - Чорного і Азовського, а по її території протікає третя за величиною європейська річка - Дніпро. Будь-яке сучасне держава - це перш за все її міста. Вони свого роду осі, на які нанизується вся решта життя країни.

Сьогодні ми ближче познайомимося з містами, які знаходяться в різних регіонах, мають різний вік, різну історію і виконують в сучасному житті України різні функції. Але всі вони об'єднані однією ознакою - свого роду столичністю.

Так, Київ - древня столиця першого слов'янського держави -Київського Русі, правонаступником якого є Україна, і її ж сучасна столиця.

Полтава - столиця Малоросії - центральній провінції України часів Росийськой імперії.

Дніпропетровськ - ракетно-космічна столиця України.

Харків і по сей день пишається своїм статусом першої столиці України.

Одесу - найбільший український місто, розташоване на Чорному морі, по праву називають морською столицею.

Львів - західна вісь країни і її туристична столиця.

І мало кому відомо, що невелике місто Кам'янець-Подільський, відомий сьогодні перш за все своєю фортецею, на початку ХХ століття понад рік був столицею Української Народної Республіки

Представляючи різні географічні регіони зі своїми особливостями історії, культури, архітектури,, ці міста демонструють самобутність України і відображають той складний процес, який країна пройшла на шляху до становлення незалежної держави.

Пропоную погортати сторінки книги «Украина. Города и годы» та відчути те нестримне прагнення українського народу до визнання незалежності держави та вступу до Європейського Союзу.

4. Вірш « Я – українка»

Я - українка!

Живу в Україні,

на вільній, єдиній

Моїй Батьківщині,

Де все мені в радість:

Ліси і садки.

Озера й річки,

І глибокі ставки,

Лани неосяжні,

І гори, й долини,

Цвіт білосніжний

У лузі калини.

В душі моїй солодко

Грає сопілка,

Бо я з України,

Бо я - українка!

 • То коли була проголошена незалежність України?

 • Як ви розумієте слово «незалежність»?

 • Так, ми громадяни незалежної держави і нам є чим пишатися.

Як ви думаєте, чим або ким можуть пишатися українці?(Відповіді учнів)

5. Легенда про «Національні символи України»

Учитель. Кожна держава має свої національні символи. Давайте разом послухаємо легенду про «Національні символи України».

«Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір.

Найстаршому матір подарувала на згадку про себе золоту корону з  трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед, показувала шлях до кращого життя. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім‟я Тризуб. Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг.

Сміливий та сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними (героїчними вчинками). Люди запам‟ятали його і прозвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім‟я Гімн.

Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку – Україну. Вони стали державними символами України.»

Герб, Прапор і Гімн – три основні Державні символи України.

 • Розгляньте зображення Герба України. На що він схожий?

Число «три» завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три  дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують собою Силу- Мудрість-Любов.

 • Розгляньте зображення Прапора України. Якої він форми? Які кольори ви бачите на українському прапорі?

 • Пригадайте, що означають ці кольори?

Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу.

Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще – це колір миру.

 • Що таке Гімн?

 • Як називається Гімн України?

Гімн – це найголовніша пісня держави. З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.

Учитель. Звучить державний гімн України « Ще не вмерла Україна…»

6. Фізхвилинка:

Ми крокуєм, ми крокуєм,

Ми країнами мандруєм

Ось побачили Карпати:

Як вершини нам дістати?

Заглядаємо в озерця-

Не торкнутися нам денця!

Далі ми йдемо поважно,

Шлях долати нам неважко.

Порівняйтесь, усміхніться,

Батьківщині поклоніться

За щасливі дні в любові,

За пісні за колискові.

Кругом себе обкрутіться

Раз присядьте, два присядьте,

За столи тихенько сядьте.

7.Загадки «СимволиУкраїни»

Учитель. Перевіримо, чи уважно ви слухали легенду про національні символи України?

По ньому ми живем із вами –

це основний закон держави. (Конституція)

Знак держави головний –

всяк його повинен знати.

Воля, слава, сила в нім. –

То ж попробуй відгадати. (Герб)

По радіо звучить щоденно

патріотична пісня,

що возвеличує Вкраїну

і прославля навічно.

Коли звучить він – всі встають,

до серця руку прикладають,

і вголос, й подумки співають,

і Україну прославляють. ( Гімн)

Синьо – жовте полотнище

гордо майорить.

Це – ознака сили й слави

Української держави.

Синє небо, жовте жито –

цю святиню знають (Прапор)

-Як одним словом можна назвати всі ці слова –відгадки?

-Так, це державні символи України. Є ще народні символи. Давайте назвемо їх.

8. Європейський Союз

Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Наша Батьківщина межує з сімома країнами.

Назвіть ці країни (Росія, Білорусія, Польща. Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова).

Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами.

Назвіть їх (Туреччина, Болгарія, Грузія та інші).

Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.

Отже майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу.

Що таке Європа? Де вона знаходиться? І що ж це за Європейський союз, куди прагнуть вступити багато країн, серед яких є наша Україна?

У Давній Греції жила молода дівчина на ім’я Європа. Вона була дочкою фінікійського царя Агенора і чарувала всіх своєю красою. Бог Зевс викрав її, перетворившись на бика та відвіз на острів Крит, де Європа народила сина – Міноса, котрий потім побудував лабіринт з мінотавром.

Європа – це і назва одного зі супутників планети Юпітер. Він був відкритий Г. Галілеєм у 1610 році.

Також Європа – це частина світу розташована на заході Євразійського материка. Вона має площу 10,5 млн. кв. км, 730 млн. населення. На такій маленькій території існують 48 держав, економіка й культура яких тісно переплелася між собою. Європа – це один із головних центрів сучасної науки, техніки та технології. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більша половина промислового виробництва. Європа – найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.

Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн: Австрія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Кіпр, Мальта, Латвія, Литва, Естонія, Болгарія, Румунія, Хорватія.

- Європейські держави об’єдналися у союз який відомий як Євросоюз, у якого також є свої символи. Україна прагне стати членом цієї організації. Перший крок вже зроблено цього літа – безвізовий режим для українців.

Прапор Євросоюзу 12 золотих зірок на фоні голубого неба, розміщених по колу, що символізують народи Європи в єдності і мирі. (слайд з прапором Євросоюзу)

 • Гімн Європейського Союзу «Ода до радості» відомого німецького композитора Бетховена, який я пропоную вам прослухати.

9. Літературна подорож “Європейські казки”.

Учитель. Скажіть мені, коли ми знайомимося з новою людиною, що ми робимо перш за все? Ми хочемо дізнатися про неї якомога більше, чи не так?!

А якщо ми хочемо “познайомитися” з новою країною? Що тоді? Що може допомогти нам дізнатися про неї якомога більше цікавого, нового? Що говорить про країну та її народ більше ніж підручник з географії або історії? Авжеж казки цієї країни!

Як багато ми знаємо про Європу та ті країни, що входять до неї? Давайте помандруємо сьогодні до деяких з них, щоб трохи ближче пізнати багатобарвне обличчя європейської культури. І мандрувати ми будемо саме казками та з їхніми героями.

Франція

Країна романтики та кохання, краси та почуттів. Столиця цієї країни – Париж. Скажіть, а якого відомого французького казкаря ви знаєте?

Так, це Шарль Перо. Він збирав різні народні казки, опрацьовував їх і видав збірник цікавих історій. Які його казки ви знаєте? А чи добре ви їх знаєте? Ось зараз і перевіримо.

Я буду читати опис героя, а ви маєте його вгадати.

 • Вона була дуже доброю та вродливою. Але мачуха не любила її. Дівчина була змушена робити всю тяжку роботу по господарству: чистити котли та каструлі, мити сходи, прибирати в кімнатах, готувати. Спала вона на горищі, біля попелу. (Попелюшка)

 • Вона з’явилася нізвідкіля. В руці жінка тримала чарівну паличку, за допомогою котрої перетворила гарбуз на карету, мишку на коня, а старий одяг дівчинки на гарне святкове вбрання. (Фея)

 • Коли вона народилася, на свято прийшло багато фей. Всі вони побажали їй щастя, краси, успіху. Але одна, стара фея, передрекла, що дівчина вколиться веретеном та помре. (Спляча красуня)

 • Дівчинка дуже любила свою бабусю, тому часто носила їй пиріжки. Вона завжди одягала свою улюблену червону накидку з капелюшком. (Червоний Капелюшок)

 • Цей чоловік мав багато дружин, але всі вони загадково зникали. Його ім’я походило від його бороди, якою він дуже пишався. А ще у нього була таємниця, пов’язана з маленькою кімнаткою та ключем від неї. (Синя Борода)

 • Він маленький на зріст, має чотири лапи, вуса та хвіст. На відміну від своїх родичів він вмів розмовляти як людина. Завдяки його розуму та хитрощам його володар став заможним паном. (Кіт у чоботях)

Наступна країна – Англія (Великобританія).

Вона відома своїми легендами про королів, лицарів, героїв та грабіжників. Подивимося, чи знаєте ви їхні імена.

 • Він жив у лісі зі своїми друзями, грабував багатих і віддавав все бідним. (Робін Гуд)

 • Могутній чарівник поєднав його з каменем. І лише обраний міг дістати його. З його ім’ям ішли в бій. Ним посвячували в лицарі. (Меч Екскалібур)

 • Цей чоловік об’єднав всю Англію. Він побудував місто, що стало вінцем честі та справедливості. За його круглим столом збиралися кращі з кращих. (Король Артур)

 • Він лицар честі. Все своє життя він захищав свого короля, свою віру та свою країну. Його кохання до королеви оспіване в легендах. (Ланселот)

Наш новий пункт призначення – це Німеччина.

Дуже довгий час вона складалася з маленьких князівств, кожне з котрих мало свою культуру та літературну спадщину. Але два брати Якоб та Вільгельм ..... (Грим) вирішили зібрати всі казки. Чи впізнаєте ви їх головних героїв?

 • Ця компанія складалася з чотирьох друзів з музикальними вміннями. (Бременські музиканти)

 • Через неї вони перетворилися на воронів. Щоб врятувати їх дівчина мала мовчати протягом семи років. (12 братів)

 • Брат та сестра. Мачуха забажала позбутися їх, тому відвела до лісу. Там вони знайшли гарний будиночок, у котрого дах був зроблений з пряників, а вікна з льодяників. (Гензель та Грета)

 • Була в одного короля дочка, гарна але дуже вередлива. Вона відмовляла всім принцам. Розлютившись король віддав її за першого ліпшого перехожого. Ним виявився молодий та розумний король. Як його звали? (Король Дроздовик)

 • Вона змушена була піти з дому та жити в лісі з маленькими чоловічками. Адже мачуха ненавиділа її за вроду. Через це і намагалася вбити дівчину то гребінцем, то яблуком. Але справжнє кохання завжди робить дива. (Снігуронька або Білосніжка)

Нашою передостанньою зупинкою буде – Данія.

Тут народився і творив відомий письменник і казкар – ..... (ГансХристіан Андерсен). Всім дітям відомі його казки, а вам?

 • Всі народилися гарними, і лише він був наче маленьке чудовисько. Всі його цуралися. (Гидке каченя)

 • Ким стало Гидке каченя? (Лебідь)

 • Вона була холодна наче крига. Мешкала на Півночі і ненавиділа дітей. (Сніжна королева)

 • Лише її самовідданість та палке серце допомогли врятувати кращого друга з полону ( Герда та Кай)

 • Вона танцювала, а він стояв і милувався її красою. Він не був схожий на своїх “братів”. Адже в нього була лише одна нога. (Стійкий олов’яний солдатик)

Ну ось ми і дісталися нашого кінцевого пункту – Угорщини.

Видатний поет Шандор Петефі назвав свою батьківщину казковою країною –садом. Оточений з півночі пасмом Карпат, прорізаний багатоводними артеріями Дунаю і Тиси, цей край відзначається м’яким кліматом і багатою природою. Угорські казки – це мудрість народна, джерело моральної і духовної сили, в них відображена його багатовікова історія. Пізнавши казки, ми зможемо ближче пізнати душу нашого доброго сусіда – народу з берегів Дунаю.

Я хочу, щоб вдома ви прочитали одну з найцікавіших казок Угорщини, яка називається “Рожа і Янко”.

Отже ви зможете додати до своєї скарбнички казок ще одну цікаву історію про брата та сестру. Сподіваюсь вона вам сподобається. На цьому наша подорож закінчилася.

ІV. Підсумок уроку

1. Учитель. Необхідно відгадати загадки, а відповідь - найбільша країна Європи. Виконуємо всі разом -колективно.

Цих загадок рівно сім,
Пропонуємо усім:
Їх сумлінно розгадати
Та у стовпчик записати.
З перших літер скласти слово,
Якщо впорались – чудово!

1.Коли все у тебе гарно,
Коли день пройшов не марно,
Наче квітка розквітаєш,
На обличчі її маєш.
Посміхаються вуста.
Що це? Відповідь проста.(Усмішка)

2. В ньому сторінок багато,
Там і будні, там і свята.
Він події позначає,
Історичні дати знає,
Та рахує залюбки
Тижні, місяці, роки.(календар)

3. Ось стоїть біленька хата -
Там твої матуся й тато,
Твої сестри та брати
І, звичайно, там є ти.
Ще бабусі, дідусі,
Зібралися геть усі!
Бути в кожного повинна
Дружня та міцна _ _ _ _ _ _!(родина)

4. Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя -
Букви в ній від А до Я
Стали лагідно в рядки.
Що це, знають малюки?(абетка)

5. І вареники в сметані,
І крученики духмяні,
Сало, терте з часником,
Борщ червоний з буряком.
Одним словом як назвати,
Щоб гостей почастувати? (їжа)

6. Вони смачненькі та чорненькі,
У ґрунт попали навесні,
Тепер із них у полі зріють
Яскраві соняхи рясні.
А згодом буде і олія
Прозора, жовта, запашна.
Їх можна з друзями лузати.
Про що ця загадка, хто зна?(насіння)

7. Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були?
Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести.(археолог)

Учитель :То, як називається найбільша країна Європи?УКРАЇНА

7. Поетична хвилинка «Це моя Україна»

Це моя Україна,

Зацвітає калина,

Зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна,

Це моя Україна,

Це моя Батьківщина,

Що , як тато і мама , одна!

 • Ви маленькі громадяни нашої країни. На вашу думку, що ви можете зробити, щоб Україна була дійсно європейською державою?

( Учні на кольорових(синьо-жовтих)сердечках фломастерами записують свої думки і прикріплюють біля карти України)

 • Підростаюче покоління - майбутнє нашої країни. Ви діти не просто України, а діти європейської родини. А в родині повинні панувати мир і злагода, достаток і радість. Чого я і вам всім бажаю.

Я – українець, Я – європеєць і цим горджуся!

9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Поглибити знання учнів про Україну, формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій, розуміння того, що Україна європейська держава, а українці члени європейської родини; розвивати громадянську позицію, причетність до європейських цінностей та європейського громадянства, розширювати знання учнів про Європейський Союз;виховувати любов та повагу до рідного краю, його традицій, народу.
 • Додано
  23.02.2018
 • Розділ
  Виховна робота
 • Клас
  1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  7487
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  2
 • Номер матеріала
  YT816908
 • Вподобань
  0
Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
2700 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь