Тема: Повторення основних правил правопису
Мета: Повторити основні орфограми, вивчені в попередніх класах; розвивати мовне чуття в учнів; виховувати в дітей потребу правильно говорити та писати.
Тип уроку: повторення вивченого.
Хід уроку:
І Основна частина уроку
Організація учнів до навчальної діяльності
Актуалізація опорних знань
Індивідуальна робота біля дошки
А) Написати частини мови.
Б) До кожної назви орфограми дібрати приклад.
Картка 1.
Написання складноскорочених слів.
Подвоєння приголосних на стику морфем.
Правопис префіксів пре-, при -, прі-.
Вживання великої літери у географічних назвах.
Чергування голосних у коренях дієслів.
Картка 2.
Спрощення в групі приголосних.
Вживання апострофа.
Написання складних прислівників разом, окремо, через дефіс.
Написання не з дієсловами разом і окремо.
Подовження приголосних.
2)Репродуктивно - евристична бесіда.
- Що в перекладі означає слово орфографія?
- Що вивчає цей розділ?
- Які орфограми ви запам’ятали з попередніх класів?
- Яке значення має знання орфографії для людини?
3.Перевірка домашнього завдання
А) Перевірка виконаної вдома вправи.
Б) Перевірка роботи біля дошки.
4.Оголошення теми уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
ІІ Основна частина уроку
1.Коментований диктант
Поясніть написання слів. Назвіть орфограми.
Черв’як, близький, безкомпромісний, деталь, скоїти, дозвілля, дужчий, який-небудь, приходимо, тижневий, незліченний, ніким не досліджений, не знати, безвісти, НЛО, Великдень, сільськогосподарський, пів яблука, дев’ятьох, боротьба, Ріо-де-Жанейро.
2 Вибірковий диктант
З почутого диктанту випишіть слова з орфограмами. /Кожне речення читати три рази./
Внаслідок окраїнного положення української національної території її кордони і величина зазнали упродовж століть великих змін. І сьогодні наша національна територія не скрізь ще усталена.
Українці межують на півдні з морем, і це єдиний наш природний кордон. На південному заході вони межують з румунами, що опанували землі між Карпатами і Дністром, розірвавши наш зв’язок із південними слов’янами. Далі на південний захід іде наш давній кордон з угорцями. На заході ми межуємо багато років із словаками і поляками.
/Вчитель доповнює перелік орфограми, не названими учнями./
3 Кодоване письмо
Вчитель диктує слова, учні записують лише приголосний з чи с, вказуючи номер слова.
Розказати, збити, сходити, розколоти, спланувати, стирати, розпустити, безпощадний, сховатися, склеїти, беззбройний.
Запис у зошиті: 1)з; 2)з; 3)з; 4)с; 5)з; 6)с; 7)с; 8)з; 9)з; 10)с; 11)с; 12)з.
4 Самодиктант
Повторення значення префіксів пре-, при-, прі-. Учні самостійно підбирають по 5 прикладів до кожного префікса, обґрунтовують свій вибір. Сильні учні складають по одному реченню з підібраними словами до кожного префікса.
5 Розподільний диктант
Запишіть слова за частинами мови у різні колонки, поставивши, де треба, дефіс. Сформулюйте правила написання різних частин мови через дефіс.
По-українськи, з-під, півдня, понад, пів озера, деколи, коли-небудь, хтозна-який, з-поміж, день у день, темно-червоний, жовтогарячий, з-над, побіля, пів Києва, пів яблука, чий-небудь, казна-що, зі мною, по-друге, високогірний.
6 Виконати вправу
Запишіть речення, розкриваючи дужки. Поясніть правила написання не або ні з різними частинами мови.
1)Ще (ні) верби (не) розквітли, ані ряст (не) скрашав землі, навіть з вирію (не) вертали ще (ні)гуси, (ні) журавлі. 2)От і він, степ, - хвилясте сизе коло, а над ним безодня голуба. І (ні)де - (ні) балки, (ні) горбка, (ні) гайка і (ні) струмочка навколо. 3)А скільки зніс ти кривди і (не) правди, народе мій, у рабстві живучи! 4)Та хоч і як ти мучився в (не) волі, хоч і якого лиха зазнавав, - ти (не) коривсь і (не) клонивсь в (не) волі, (не) зневірявся в боротьбі (ні) коли, (ні) коли зброї з рук (не) випускав.
ІІІ Заключна частина
1.Підведення підсумків уроку
1) «Мікрофон»
Які орфограми ви сьогодні згадали на уроці?
Об’єднайте їх в більші групи. Назвіть їх.
2)Виставлення оцінок.
2.Оголошення домашнього завдання
Складіть словниковий диктант із 30 слів, який би охоплював не менше десяти орфограм.
Повторіть відомості про мовлення, спілкування, текст.




