ознайомити учнів з твором Т Шевченка «Заповіт»;
Салій Зоя Олександрівна,
учитель української мови та літератури
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 124
Харківської міської ради
7 клас
Мета:
ознайомити учнів з твором Т Шевченка «Заповіт»;
зробити ідейно-художній аналіз поезії, визначити, які факти з життя письменника покладені в основу твору, прослідкувати, як у вірші розкривається полум’яна любов поета до України, віра в революційне повалення існуючого ладу;
розвивати в учнів навички виразного читання, культуру мовлення, вміння логічно мислити;
виховувати почуття поваги, пошани до рідного краю, його народу, прищеплювати стійкість, мужність, наполегливість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: СD, Авраменко О.М. Дмитренко Г.К. Дидактичні мультимедійні матеріали. Українська література. 8 клас. – Київ: Грамота, 2007, схвалений МОН України, лист № 3 від 30.05.2007, самостійно створена мультимедійна презентація, мультимедійний проектор.
Хід уроку
Вперед, брати! Все далі й далі!
Як тихий невечірній світ,
Нам сяє в радості й печалі
Ясний Шевченків «Заповіт»
(М. Рильський)
Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Ми продовжуємо знайомитися з життям і творчістю видатного сина українського народу, людиною, знаною в усіх куточках світу. Твори його дорогі кожному серцю, теплом його обігріті, долею його освячені. Кобзареве слово було і залишається тим світочем, який осявав народу шлях до волі, воно зміцнювало віру в кращу долю, до нього прислухались і вірили йому.
Тестова перевірка знань учнів (слайди № 1-6).
Щоб перевірити, як ви засвоїли попередній матеріал, пропоную виконати невелику самостійну роботу.
1. Т.Г. Шевченко народився в області
А) Київській області
Б) Черкаській області
В) Полтавській області
Г) Львівській області
2. Рік народження Т. Шевченка
А) 1812
Б) 1813
В) 1814
Г) 1815
3.Сім’я Шевченків була кріпаками пана
А) Енгельгардта
Б) Сошенка
В) Красицького
Г) Богорського
4. Автобіографічний вірш Т.Г. Шевченка «NN» має іншу назву
А) «Садок вишневий коло хати»
Б)»Ми вкупочці колись росли»
В) «Мені тринадцятий минало»
Г) «Світає…»
5. У цьому вірші з теплотою згадується
А) старша сестра Тараса Катерина
Б) Молодша сестра Тараса Марія
В) мати поета Катерина Якимівна
Г) подруга дитинства Оксана Коваленко
6. Малий Тарас-кріпак виконував таку роботу
А) випасав ягнят
Б) доглядав паненя
В) малював картини на продаж
Г) косив траву
7. Слово «балада» з французької означає
А) співати
Б) розмовляти, балакати
В) стрибати
Г) танцювати
8. Баладою є вивчений нами твір Т.Г. Шевченка
А) «Садок вишневий коло хати»
Б) «Ми вкупочці колись росли»
В) «Мені тринадцятий минало»
Г) «Тополя»
9. У цьому творі згадується такий народний обряд
А) колядування
Б) сватання
В) щедрування
Г) заручини
10. Автор використовує в рядку «А серденько мліло» такий художній прийом
А) метафору
Б) порівняння
В) епітет
Г) гіперболу.
11. Поет звертається у цьому творі до
А) до дівчат-молодиць
Б) до хлопців-козаків
В) до ворожок
Г) до матерів дівчат
12. Назва поетичної збірки Т.Г.Шевченка, яка була надрукована 1840 року,
А) «Три літа»
Б) « Тополя»
В) «Кобзар»
Г) «До земляків»
Слайд № 1 | Слайд № 2 |
Слайд № 3 | Слайд № 4 |
Слайд № 5 | Слайд № 6 |
Перевірте, будь ласка, правильність виконання завдань (слайд № 7)
Слайд № 7
4. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про одну з найцікавіших сторінок життя Т.Г. Шевченка і про поезію, яка стала не тільки незвичайною святинею українського народу, а й шедевром світового масштабу – це вірш «Заповіт». Ми визначимо, які факти з життя письменника покладені в основу твору, прослідкуємо, як у вірші розкривається полум’яна любов поета до України, віра в революційне повалення існуючого ладу.
5. Новий матеріал.
5.1. Лексична робота. Пояснення значення слова «заповіт»
Запові т – правовий документ, являє собою зроблене у встановленій законом формі розпорядження дієздатного громадянина (заповідача) на випадок смерті про належне йому майно.
? Чи були величезні скарби у Т.Г. Шевченка, які він міг заповідати рідним, друзям, близьким?
? Чи про матеріальні багатства піде мова у творі?
? Чому Шевченко, на вашу думку, будучи ще зовсім молодою людиною, складає заповіт?
5.2. Доповідь учня про історію створення вірша.
Після закінчення Академії мистецтв Тарас Шевченко працює в Київській археологічній комісії, яка детально вивчає історію України. У селах і містах він малює старовинні будівлі, церкви, хрести, не забуває заїхати в Переяслав до свого товариша Андрія Козачковського. 1845 року 31-річний Шевченко їде в приміське село В’юнище до свого знайомого Степана Никифоровича Самойлова, бо в будинку Козачковського розпочався ремонт приміщення. Там художник малює місцеву церкву, довколишні краєвиди, пише твори: «Маленькій Мар’яні», «Холодний Яр», «Давидові псалми», «І мертвим, і живим…». На жаль, у В’юнищі Тарас Шевченко застудився і тяжко захворів, піднялась висока температура, знепритомнів. Господар негайно закутав хворого гостя в кожух, повіз до лікаря Козачковського рятувати життя Тарасу. Його розмістили в гостьовій кімнаті. У ніч із 24 на 25 грудня 1845 року тяжко хворий Шевченко піднімається з ліжка, запалює свічку, сідає за стіл, пише свій знаменитий «Заповіт». Ранком подає списаний аркуш паперу своєму другові Андрію Козачковському. Лікар уважно читає геніальний вірш, дивиться на автора, радіє, бо загроза життю Тараса минула, недуга відступає, хворий починає одужувати. «Заповіт» незабаром розповсюджується в рукописному вигляді. Тарас Шевченко після написання цього геніального вірша прожив ще 16 років, у тому числі відбув десятилітнє покарання солдатчини з особистим приписом російського царя Миколи І під вироком: «Під найсуворіший нагляд із забороною писати і малювати».
5.3. Слухання твору в запису, який супроводжується мультимедійною презентацією.
5.4. Ідейно-художній аналіз твору.
1. У формі діалогу чи монологу написано твір?
2. Визначте тему та ідею твору.
3. Скільки частин можна визначити у розгортанні сюжету? (3 частини: прохання поховати на Україні, заклик до боротьби, пам’ять.)
4. Спробуймо у групах (3 групи – за кількістю частин у творі) скласти партитуру уривків і, визначивши настрій кожного із них, прочитати вірш виразно. Для цього скористаємося пам’яткою «Як навчитися виразно читати віршові твори» (Дидактичні мультимедійні матеріали. Українська література. 7 клас. Авраменка О.М., Дмитренко Г.К.).

























