Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
_________________________ 2 клас. Літературне читання
Урок № 10
Тема. Скринька скоромовок Вправляння у читанні скоромовок. Складання скоромовки за поданими словами (с. 17-18).
Мета: збагачувати знання дітей про скоромовки; з'ясувати їх характерні особливості; розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам'ять, образність і точність мовлення; активізувати словниковий запас учнів; виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова.
Тип уроку . Урок формування знань, умінь та навичок
Обладнання. Підручники, зошити з читання з друкованою основою, завдання для розвитку навичок швидкочитання
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ПЕРЕВІРКА ГОТОВНОСТІ УЧНІВ ДО УРОКУ. СТВОРЕННЯ ВІДПОВІДНОЇ ЕМОЦІЙНОЇ АТМОСФЕРИ.
Зараз почнеться читання урок,
Ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну казкову,
Що так нас чарує й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати було вам неважко.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.Робота над скоромовкою
Летів горобець, сів на хлівець.
Як вийшов стрілець, то й утік горобець.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні розповідають підготовлені прислів’я про мову.
• Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. • Птицю пізнають по пір’ю, а людину — по мові.
• Рідна мова — це не полова: її за вітром не розвієш.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
— Послухайте і повторіть.
Заболіло горло в горили,
Бо горила багато говорила.
— Що ми промовляли?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Своєрідним фольклорним жанром є скоромовка — весела та віртуозна гра, що є швидким повторенням жартівливих віршів і фраз, які складно вимовляти без належної практики. Краса скоромовки полягає у тому, що з першого разу її взагалі важко промовити, адже за правилами гри скоромовку не читають, а повторюють зі слуху, що значно важче. Гра полягає не тільки в тому, щоб дібрати важкі для вимови звукосполучення, а й у плутанині, у постійній перестановці звуків: той, хто прагне швиденько розповісти скоромовку, часто потрапляє у смішне становище, «спотикаючись» чи перекручуючи слова.
2. Читання тексту про скоромовки (с. 77) самостійно
Фізкультхвилинка
3.Опрацювання скоромовок
— Прочитайте кожну скоромовку повільно, швидко й дуже швидко.
4.Словникова робота
Перелаз — у певний спосіб обладнана частина огорожі; місце, де перелазять або переступають, перестрибують через неї.
Копа — стіжок із шістдесяти снопів, складених колоссям усередину і прикритих одним снопом зверху. — Які слова в прочитаних скоромовках вам важко було вимовляти швидко? Поясніть, чому.
— Знайдіть у кожній скоромовці групи літер, що повторюються або близькі за звучанням.
— Назвіть слова зі співзвучними закінченнями. — Які скоромовки проілюстрував художник? — Складіть власну скоромовку, використавши слова: Юрій — рій; Валентин — тин; Самсон — сон.
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Робота в групі — Прочитайте слова, що вчуваються в щебеті співочого дрозда:
при — ди — кум ... чай — пить ... чай — пить.
Замініть чай — пить на пить чайку і тричі промовте змінену пісню пташки.
Чи можна назвати її скоромовкою? Чому?
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ — З яким жанром усної народної творчості ознайомилися на сьогоднішньому уроці? — Що таке скоромовка? — Яку скоромовку запам’ятали? Розкажіть.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити скоромовку (на вибір).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»