Урок 14. Значення дихання. Система органів дихання людини.
Мета уроку:
сформувати поняття про значення дихання та особливості будови й функціонування системи органів дихання;
розвивати вміння логічного мислення та здатність знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур та фізичними законами;
виховувати розуміння значення нормального функціонування дихальної системи для збереження здоров'я людини;
формувати ключові та предметні компетентності.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма: лекція з елементами бесіди, практичне застосування знань, STEM-урок.
Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, історія, географія,
Внутрішньо предметні зв’язки: зоологія, екологія.
Методи навчання: частково-пошуковий, інформаційно-репродуктивний, дослідницький.
Форми організаційної діяльності учнів: робота в групах
Терміни і поняття: дихання (зовнішнє та внутрішнє), носова порожнина, носоглотка, гортань, надгортанник, голосові зв’язки, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, легені, плевра, альвеоли, грудне, черевне та змішане дихання.
Обладнання та матеріали: таблиця «Органи дихальної системи», презентація уроку, набір матеріалів для конструювання.
Хід уроку
І Організація початку уроку
Налаштування.
Тема, мета.
Рефлексія (асоціативний кущ)
ІІ Мотивація навчальної діяльності
На світанку 15 квітня 1875 року, три французькі аеронавти здійснили політ на повітряній кулі «Зеніт». Вони піднялись на висоту понад 8000 м. По поверненні назад тільки один з аеронавтів залишився живим, але й він опустився на землю в дуже тяжкому стані. Умови існування людини на великих висотах тоді ще не були відомі, і загибель повітроплавців стала поштовхом до вивчення цих питань. Учений Іван Сєченов тоді першим встановив причину того, що сталося з аеронавтами.
На вашу думку, яка причина загибелі аеронавтів?
ІV Вивчення нового матеріалу
Для життя людини дихання має велике значення
Для того щоб дізнатися яке значення давайте встановимо, які функції виконує дихальна система.
Ви знаєте, що людина дихає атмосферним повітрям. Його запаси в організмі людини мають постійно поповнюватися і оновлюватися, для надходження кисню і виведення вуглекислого газу.
Функція газообміну
Також дихання допомагає при розмові.
Функція голосотворення
Функція терморегуляції
Яким чином відбувається терморегуляція - для цього розглянемо будову ДС
ДС …
Атмосферне повітря містить багато домішок (пил, шкідливі речовини, мікроорганізми тощо), які можуть зашкодити організму людини. Тому перед тим, як потрапити до легень, повітря долає один із захисних бар’єрів – верхні дихальні шляхи (носова порожнина, носоглотка та гортанна частина глотки)
Носова порожнина. Тут повітря зігрівається, зволожується, очищається Вона утворена лицьовими кістками, хрящами і розділена на дві симетричні половини. У порожнину носа відкривається носослізний канал, по якому виводиться надлишок слізної рідини. Слизова порожнину носа вистелена миготливим епітелієм, містить секрет слизових клітин, велика кількість кровоносних судин, що забезпечують зігрівання повітря…
Носоглотка і глотка – повітря змішуться і знешкоджуються хвороботворні організми.
Глотка може подразнюватися
Гортань. Функції: 1. Забезпечує проходження повітря. 2. Голосовий апарат. 3. Приймає участь в акті ковтання.
Критичним для розвитку голосового апарату є період статевого дозрівання. У цей період голос «ламається». Голосовий апарат стає дуже вразливим до будь-яких негативних впливів.
Трахеї
Бронхи
Альвеоли зібрані у групи, тому мають вигляд грон винограду. У легенях дорослої людини міститься 500-700 млн альвеол. І кров швидко вбирає крізь їхні стінки кисень і віддає вуглекислий газ.
Легені – парні органи. Права легеня більша за ліву, тому що ліва легеня має заглиблення – так звану серцеву виїмку. Права легеня складається з трьох часток, а ліва – з двох
ЧОМУ?
Ззовні кожна легеня вкрита тоненькою оболонкою – легеневою плеврою. Вона складається з двох листків – внутрішнього (легеневого) і зовнішнього (пристінкового). Внутрішній листок плеври вкриває саму легеню з усіх боків і зрощений з її поверхнею, а зовнішній листок зрощений зі стінками грудної порожнини.
Між внутрішнім та зовнішнім листками плеври є щілина – плевральна порожнина. Вона містить 1–2 мл рідини, що зменшує тертя листків один об одного під час дихальних рухів. У порожнині плеври в нормі ніколи немає повітря,а тиск дещо нижчий за атмосферний. Це надзвичайно важливо для нормальної роботи легень, бо сприяє дихальним рухам.
Як саме ми дихаємо?
V Проєктна робота в групах
Діти створюють модель дихальної системи.

VІ Узагальнення та систематизація знань
Рефлексія
VІІ Д/З
§ 13 вивчити - опрацювати







