Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Визначення освітніх труднощів першого рівня підтримки в освітньому процесі
»
Взяти участь Всі події

Значення дихання. Система органів дихання

Біологія

Для кого: 8 Клас

4 проходження

1 запитання

29.11.2021

60

0

Опис уроку:

Урок засвоєння нових знань. Зробіть стислий конспект у зошиті, опрацювавши теоретичний блок.

Завдання №1 Теоретичний блок

Дихання — сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню, використання його для  розщеплення і окиснення органічних речовин і виділення з нього вуглекислого газу.

Клітинам нашого організму постійно потрібен кисень, а одним з продуктів окиснення є вуглекислий газ. Надходження кисню в організм і видалення вуглекислого газу, який утворюється у результаті перетворення речовин забезпечує дихальна система.

Розрізняють:

 • зовнішнє дихання — доставка кисню від легень до тканин організму і переніс вуглекислого газу від тканин до легень;

 • внутрішнє (тканинне) дихання — окиснювальні процеси у клітинах (відбуваються у мітохондріях), внаслідок яких виділяється енергія для життєдіяльності.
   
  Органи дихання забезпечують:

 • зовнішнє дихання, тобто вентиляцію легенів (надходження і виведення газів);

 • газообмін у легенях (надходження кисню з повітря в кров, а вуглекислого газу — з крові у повітря, що видихається);

 • перенесення газів кров'ю;

 • газообмін у тканинах (надходження вуглекислого газу з тканин у кров, а кисню — з крові у тканини);

 • тканинне дихання (окиснення органічних речовин у клітинах і синтез АТФ).

процес дихання.png

Система органів дихання складається з повітроносних шляхів і легенів.
 
органи дихання.jpg
 
До верхніх повітроносних шляхів належать: носова порожнина, носоглотка, а до нижніхгортань, трахея і бронхи. Органом повітряного дихання є легені.
 
Повітря потрапляє у порожнину носа через ніздрі. Носова порожнина поділяється кістково-хрящовою перегородкою на дві половини — ліву і праву. У кожній з них є три звивисті носові ходи: верхній, середній та нижній. До нижнього відкривається носослізний канал. У слизовій оболонці верхнього — містяться рецептори нюхового аналізатора. Якщо до носової порожнини потрапляють мікроорганізми або речовини з різким запахом, рецептори подразнюються і виникає захисний рефлекс — чхання.

Епітелій носової порожнини виділяє слиз, який склеює порошинки і знищує мікроорганізми. Слизова оболонка носової порожнини вистелена війчастим епітелієм. Його війки видаляють частинки пилу разом зі слизом. Слизова добре забезпечується кров'ю, що сприяє зігріванню і зволоженню повітря. 


З носової порожнини очищене, зігріте і зволожене повітря потрапляє у носоглотку, де є скупчення лімфатичних вузлів — мигдалики, які є захисним бар'єром дихальних шляхів.

Через носоглотку повітря поступає у гортань, яка утворена 9 хрящами. Найбільшими хрящами є щитоподібний, перснеподібний та надгортанний. Хрящі гортані сполучені між собою суглобами, зв'язками та м'язами. Хрящові пластинки перснеподібного хряща сполучаються майже під прямим кутом, утворюючи кадик. Надгортанний хрящ — надгортанник — хрящова пластинка, розташована над входом у гортань. Надгортанник закриває вхід у трахею під час ковтання і перешкоджає попаданню їжі у повітроносні шляхи. 
 
гортань.jpg
 
У порожнині гортані містяться голосові зв'язки. Між ними є голосова щілина. Звук з'являється, коли повітря проходить крізь зімкнуту голосову щілину. Краї зв'язок при цьому вібрують, і виникають звукові коливання. У жінок і дітей голосові зв'язки короткі і тонкі, тому у них голос високий. У чоловіків зв'язки завжди довші, і чоловічий голос є нижчим. У гортані виникає тільки звук. Формування зв'язної мови відбувається за допомогою язика, губ, зубів, щік.
 
голосова щілина.jpg


Від нижнього краю гортані відходить трахея. Це трубка, довжиною 10 - 14 см, утворена 16 - 20 хрящовими півкільцями, які не дозволяють затримуватися повітрю при різноманітних рухах шиї. Позаду від трахеї розміщений стравохід.

Слизова оболонка трахеї вистелена епітелієм: залозистим та війчастим, які виконують захисну функцію На рівні 5 грудного хребця нижній кінець трахеї поділяється на два бронхи.

Трахея ділиться на два бронхи. Бронхи входять у ліву і праву легені. Правий бронх поділяється на три гілки, а лівий — на дві. Тому правий бронх є товщим за лівий. У кожній легені бронхи галузяться на бронхіоли, утворюючи бронхіальне дерево. Бронхіоли закінчуються легеневими пухирцями — альвеолами.

Легені  парні органи дихання, які займають майже всю площу грудної порожнини. Права легеня має три долі, а ліва — з дві. Легені складаються з альвеол. Стінки альвеол мають один шар епітеліальних тканин і обплетені густою мережею кровоносних капілярів. Така будова альвеол забезпечує газообмін між повітрям, що міститься у легенях, і кров'ю.

Рефлексія від 3 учнів

Сподобався

3 0

Зрозумілий

3 0

Потрібні роз'яснення

2 1