Конструктор уроків
1
Мета: повторити чергування приголосних звуків, виробити навички правопису приголосних звуків, що зазнають змін при суфіксальному словотворенні іменників та прикметників, розвивати мовленнєві та словотворчі навички.
Очікувані результати
Після уроку ви зможете:
Утворювати іменники з суфіксами -ин (а) від прикметників;
Утворювати прикметники з буквосполукою -чн- (-шн-)
Утворювати прикметники за допомогою суфіксів -ськ(ий) та іменники за допомогою суфікса -ств(о)
Правильно вимовляти і записувати похідні слова, у яких відбуваються зміни приголосних при творенні за допомогою суфіксів
Хід уроку
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
1. Прочитайте діалог і виконайте завдання.
Друзі готують реферат про першу в Україні гідроелектростанцію:
— Не можу зрозуміти, чому комп’ютерна програма підкреслює червоним, коли я пишу Запоріжська ГЕС.
— Тут можливі два варіанти: або збій у комп’ютерній програмі, або ти не знаєш правила написання цього слова.
А. До якого варіанта схиляєтеся ви?
Б. Як правильно пишеться назва згаданої Гес?
Щоб утворити прикметник чи iменники з суфiксами -ськ-, -ств- треба подивитися на кiнцевий приголосний основи й скористатися такими «формулами»:
г, ж, з + -ськ- = -зьк-: Прага – празький, Запоріжжя – запорізький, Париж – паризький;
к, ч, ц + -ськ- = -цьк-: ткач – ткацький, гірник — гірницький, молодець — молодецький;
х, ш, с + -ськ- = -ськ-: чуваш – чуваський, товариш — товариський;
г, ж, з + -ств- = -зтв-: боягуз – боягузтво; убогий — убозтво;
к, ч, ц + -ств- = -цтв-: представник – представництво; парубок — парубоцтво, ткач — ткацтво;
х, ш, с + -ств- = -ств-: птах – птаство,товариш — товариство.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ВИНЯТКИ!
Бангкокський, баскський, белуджський, даккський, інкський, казахський, кембриджський,
ла-маншський, меккський, монакський, нью-йоркський, сакський, тюркський, цюрихський.

Сьогодні епохальна ДніпроГЕС виконує не тільки функцію греблі та електростанції, а й ще одну, не менш виняткову – поряд з заповідною Хортицею є яскравою візитівкою Запоріжжя.

"Запорозька Січ" є найбільш відвідуваним туристичним об'єктом і візитівкою міста Запоріжжя

Вправа 1. Від іменників, поданих у дужках, утворіть прикметники за допомогою суфікса -ськ-, запишіть їх, узгодивши з іменниками.
(Каховка) водосховище, (Хортиця) острів, (Запоріжжя) Великий Луг, (Ужгород) університет, (Одеса) порт, (Острог) академія, (Овруч) кряж, (Прилуки) архітектурні пам’ятки, (Черкаси) народний хор, (Калуш) район, (Кошіце) університет, (Карпати) край, (Гадяч) сади, (Онега) озеро, (Лейпциг) ярмарок, (Гаага) конвенція, (Чернівці) область, (Гамбург)повстання, (Запоріжжя) Січ, (Воронеж) заповідник, (Карабах) події, (Білорусь) мова, (Брест) фортеця, (Вільнюс) замок, (Вінниця) поїзд, (Кременчук) школи, (Золотоноша) птахокомбінат, (Кіровоград) інститут, (Мена) вулиці, (Путивль) ліси, (Умань) дендропарк.
Вправа 2. Від поданих слів утворіть прикметники за допомогою суфікса -ськ- та іменники за допомогою суфікса -ств-.
Ткач, студент, мужик, сусід, овочівник, молодець, юнак, люди, боягуз, брат, убогий, чоловік, птах, вояка, рільник, трюкач, робітник, чумак, товариш.
2
3
Щоб вiд прикметника з суфiксом -ськ-, -цьк-, -зьк- утворити iменник з суфiксом -ин-, треба скористатися такими «формулами»:
-ськ- + -ин- = щ: луганський – Луганщина, полтавський — Полтавщина;
-цьк- + -ин- = чч: донецький – Донеччина, вояцький — вояччина, козацький — козаччина, турецький — Туреччина;
-зьк- + -ин- = жч: збаразький – Збаражчина, Водолазький — Водолажченко, Кузько — Кужченко.
Звернiть увагу, що також можливим є варiант -ськ- + -ин- = тч, якщо лiтера т була в прикметнику: рекрутський – рекрутчина.
Виняток: галицький - Галичина.

Запоріжжя - осередок козаччини.
Епоха козацтва створила багатогранну, глибоку духовність, що стала гордістю української культури.


Вправа 3. Від наведених слів утворіть іменники за допомогою одного із суфіксів -ин- або -щин-, -чин-. Поясніть звукові зміни, позначення їх на письмі.
Батьківський, дідівський, отаманський, Обломов, Манілов, козацький, гетьманський, турецький, вояцький, солдат, рекрут.
4
5
Вправа 4. Замініть подані назви територіально-адміністративних одиниць іменником із суфіксом -ин-. Запишіть, зверніть увагу на звукові зміни, позначення їх на письмі.
Донецький край, Луганська область, Миколаївська область, Черкаська область, Одеська область, Київська область, Дрогобицький район, Вінницька область, Овруцький район, Кагарлицький район, Обухівський район.
6
Вправа 5. Перепишіть речення, вставляючи пропущені букви, з’ясуйте які звукові зміни вони позначають. Чи в усіх словах такі зміни наявні? Якщо ні, то чому.
1. Минають села, наче сни. І от нарешті засиніли Дніпропетров..ини лани (В. Сосюра). 2. Панас Мирний народився в Миргороді, вчився в Гадя..ькому повітовому училищі. 3. Хмельни..ина й утворення другої української держави мали великий вплив на розвиток української історії. 4. Полтав..ина – батьків..ина Івана Котляревського і Миколи Зерова, Панаса Мирного й Олени Пчілки. 5. На Чернігів..ині жив і творив Михайло Коцюбинський. 6. Магдебур..ьке право прийшло в Україну разом із німе..ькими колоністами (За матеріалами «Енциклопедії українознавства»). 7.Перебуваючи на засланні, Тарас Григорович Шевченко близько ознайомився з життям кирги..ького і каза..ького народів, їх усною творчістю, звичаями (3 газ.). 8. І самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду й поезію люд..ьких взаємин (О. Гончар). 9. Слов’ян..ина! – який величний гук, який широкий і містично темний (Леся Українка).
7


8
9
Рефлексія від 2 учнів
Сподобався:
Так: 2
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 2
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 2
Так: 0
Зміни приголосних під час утворення іменників за допомогою суфікса -ин- від прикметників на -ський, -цький.