Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників ЗДО і ЗЗСО за новим профстандартом
»
Взяти участь Всі події

Явища природи

Природознавство

Для кого: 5 Клас

проходження

запитання

15.10.2021

65

0

Опис уроку:

Урок для учнів 5 класу, природознавство

Завдання №1 Теоретичний блок

Тема: Явища природи: механічні, звукові, теплові, електричні, магнітні, світлові, хімічні.

Мета:

Освітня: сформувати в учнів уявлення про основні групи природних явищ, їх прояв у довкіллі та значення для життя, уміння класифікувати явища природи; ввести нові поняття «Механічний рух», «звук», «шлях», «швидкість».

Розвиваюча: розвивати логічне мислення школярів, уміння порівнювати, використовувати опорні знання та життєвий досвід для опанування новими знаннями, робити висновки, аргументовано доводити свою точку зору.

Виховна: виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища; сприяти формуванню охайності в роботі та дотриманню правил техніки безпеки. 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Основні поняття і терміни: механічні, теплові, електричні, магнітні, хімічні, звукові, світлові явища, механічний рух, траєкторія, шлях, переміщення, швидкість.

Методи і методичні прийоми: словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, складання опорних схем), наочний (демонстрація наочності), практичний (групова робота за картками, робота біля дошки, виконання завдань у робочому зошиті).

Обладнання: м/м презентація, градусник, ліхтарик, картки із завданнями, набір для досліду.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності ( Розповідь).

Як тобі відомо, все, що створила природа і людина, називають фізичними тілами. Зміни, що відбуваються з тілами, дістали назву явищ. Як у живій, так і в неживій природі постійно відбуваються зміни. Усі зміни, що відбуваються у природі, називають явищами природи. Кипіння, випаровування і замерзання води, дощ, сніг, рух Сонця, зміна дня і ночі, листопад — все це явища природи.

А зараз я вам пропоную пригадати відомі вам явища природи і відгадати загадки.

Багато явищ ви ще не можете пояснити. Наприклад, звідки береться електрика, що таке звуки і як вони утворюються, чому нам взимку холодно, а влітку — спекотно, чому одне тіло рухається швидше за інше. На всі ці «чому» ми спробуємо знайти відповіді вивчаючи нову тему. 

СЛАЙД 1.

Повідомлення теми і навчальних цілей урок.

III. Вивчення нового матеріалу.

СЛАЙД 2.

Явища природи можна поділити на такі основні групи: механічні, звукові, магнітні, теплові, електричні, світлові, хімічні.

1. Механічні явища.

СЛАЙД 3.

Розглянемо ще приклади: повзе гусениця, тече річка, котиться м'яч, летить птах, мчить автомобіль, злітає літак чи ракета. Всі ці тіла не стоять на місці, а рухаються. Іншими словами, змінюють своє положення відносно інших тіл. Таку зміну називають механічним рухом. Явища, пов'язані з рухом тіл, - це механічні явища.

СЛАЙД 4.

Характеристиками механічного руху є шлях, час та швидкість.

Шлях — це довжина траєкторії. S = [1 м].

t – проміжок часу, за який тіло проходить певний шлях.

Швидкість — це фізична величина, що показує, яку відстань долає фізичне тіло за певну одиницю часу.

Визначається за формулою :

V=S/t ,  м/с.

Людина, проходячи в день по 20 км, зможе дістатися з Києва до Харкова за 10 днів, автобусом - за 5-6 годин, літаком - менше ніж за годину.

У наведеному прикладі людина, автобус, літак долають однакову відстань, але за різний час. Чому? Бо вони рухаються з різними швидкостями. Для того щоб обчислити швидкість руху тіла, необхідно поділити пройдений ним шлях на час, протягом якого відбувався рух.

Інколи можна побачити слід руху тіла - - чорну смугу на дорозі, що утворилася під час гальмування автомобіля, слід черепахи на піску, слід від лиж на снігу тощо. Це все лінії, по яких рухалися тіла. Такі лінії називають траєкторіями руху тіл.

СЛАЙД 5.

Розв’язати задачу:

   З якою швидкістю летів літак (у км/год.), якщо відстань у 1500 км він подолав за 3 год.?
V = 1500 км : 3 год. = 500 км/год. 


2. Звукові явища

СЛАЙД 6.

Звукові явища – це явища розповсюдження звуку. Звук – це коливання фізичних тіл, які поширюються від джерела коливання та сприймаються вухом людини чи тварини.

СЛАЙД 7.

Звук поширюється у повітрі, рідинах та твердих тілах.

СЛАЙД 8.

Звук не поширюється лише у вакуумі.

СЛАЙД 9.

У світі існує два джерела звуку: природні(звуки природи), штучні(механічні інструменти, звукозаписувальні пристрої, виробничі й транспортні шуми).

Яке значення мають звукові явища для життя на Землі? (За допомогою звуків, об'єднаних у слова, люди можуть порозумітися. Для тварин звуки є засобом спілкування, сигналом про небезпеку, тощо). Близько 9% інформації із зовнішнього світу людина одержує за допомогою звуків.

3. Магнітні явища

СЛАЙД 10.

Притягання та відштовхування залізних тіл до магніту, або будь-яких предметів до Землі називають магнітними явищами.

СЛАЙД 11.

Експеримент з магнітом.

СЛАЙД 12.

Ще у давнину люди помітили, що одні тіла можуть притягувати інші. Такі тіла стали називати магнітами. Вони притягують до себе предмети із заліза, сталі та інших матеріалів. Поміркуйте, на які тіла діє магніт?

4. Теплові явища

СЛАЙД 13.

Тепловими називають явища природи, що супроводжуються нагріванням або охолодженням тіл. Тобто супроводжуються зміною температури.

Бесіда.

1. Яким приладом вимірюють температуру і в яких одиницях його позначають? (термометром, градус за Цельсієм)

2.Чому температура поверхні Землі вдень підвищується, а вночі — знижується? (Вдень поверхню землі нагріває сонце, вночі – ні)

Сонце — головне джерело тепла на Землі.

3.Наведіть приклади теплових явищ. (Зміна температури повітря вдень та вночі, влітку та взимку, випаровування калюжі, танення льоду при підвищенні температури).

СЛАЙД 14.

До теплових явищ належать:

• Нагрівання – зростання температури тіла;

• Охолодження – зниження температури тіла;

• Випаровування - пароутворення з поверхні рідини;

• Кипіння – перетворення рідини на пару;

• Конденсація – перехід з газоподібного стану у рідкий;

• Плавлення – перехід з твердого стану в рідину;

• Тверднення – перехід з рідини в твердий стан.

Чому вони належать до теплових явищ? (Всі вони супроводжуються зміною температури).

СЛАЙД 15.

5. Світлові явища

СЛАЙД 16.

Зміни, які пов’язані з випромінюванням, сприйняттям та поширенням світла називають світловими явищами. Світло — це вид випромінювання, яке сприймає око людини.

Світло поширюється лише в прозорих середовищах. А через не прозорі предмети світло не проходить.

Бесіда

1. Які ви знаєте джерела світла? (Сонце, вогнище, електрична лампочка, дуга електрозварювання, блискавка, свічка, полярне сяйво).

2. Які з названих джерел є природними, а які штучними? Чому? Джерела світла, створені людиною, називають штучними, природою — природними.

СЛАЙД 17.

3. Яке значення мають світлові явища для життя? (Світло потрібно для нормального росту і розвитку організмів).

Так, дійсно, під дією світла ростуть та розвиваються всі живі організми. У зелених органах рослин внаслідок недостатнього освітлення порушується процес утворюються поживних речовин.

6. Електричні явища

Якщо пластмасову лінійку натерти папером, то вона притягуватиме до себе маленькі клаптики паперу так само, як магніт залізо. Це сталося тому, що внаслідок тертя лінійка наелектризувалися. Наелектризуватися можуть й інші тіла.

Для того щоб зрозуміти електризацію тіл, слід пригадати, з яких найменших частинок складається речовина. Учені довели, що в складі атома містяться протони та електрони.

У ненаелектризованому тілі кількість протонів і електронів однакова. Але коли ми потерли лінійку об папір, то деякі електрони перейшли з одного тіла на інше. Внаслідок цього на лінійці кількість електронів та протонів стала різною. Лінійка наелектризувалася і почала притягувати шматочки паперу.

Явища, пов'язані з електризацією тіл, мають назву електричних явищ. Електрони досить вільно рухаються всередині металів у різних напрямках, їхній рух в одному напрямку називається електричним струмом.

Люди навчились використовувати електричні явища. Світло і тепло в приміщеннях, рух багатьох машин і механізмів, роботу радіо, телефонів, телевізорів забезпечують переважно за допомогою використання електричних і магнітних явищ.

7. Хімічні явища

СЛАЙД 18.

На попередніх уроках ми з вами вивчали речовини, та перетворення , які відбуваються з речовинами. Ці явища називають хімічними. При хімічних явищах речовини змінюються.

Дослід:

У хімічну склянку з невеликою кількістю питної соди вчитель додає оцту і перемішує скляною паличкою. Що спостерігаєте? (Утворена суміш почала «закипати»). Далі вноситься у склянку запалений сірник. Що відбулося? (Сірник погас). Чому погас сірник? (Для горіння потрібен кисень, а у склянці утворився вуглекислий газ).

Щойно відбулося хімічне явище або хімічна реакція—перетворення одних речовин на інші. Яке значення мають хімічні явища для життя? В живому організмі постійно відбувається обмін речовин. З продуктами харчування — органічними речовинами: білками, жирами, вуглеводами — відбуваються різні хімічні явища. Молекули, що входять до складу продуктів харчування, руйнуються, а утворюються нові молекули, з яких будується тіло людини. Водночас виділяються тепло та деякі речовини, наприклад, вуглекислий газ, вода.

СЛАЙД 19.

Як люди використовують хімічні знання у побуті? Застосовуючи хімічні явища, люди виготовляють фарби, ліки, гуму тощо.

СЛАЙД 20.

Далі буде…

ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.

1. Виконання завдань в групах і обговорення результатів.

Група І. Доповніть текст.

Зміну положення одного тіла відносно іншого за певний проміжок часу нази­вають .... Механічний рух характеризують такі величини:..., шлях,.... Швидкість руху можна визначити за формулою:.... Прикладами механічного руху в приро­ді є:....

Група 2.Доповніть текст.

Звук — це ... . Він належить до ... явищ. Звук може поширюватись у таких середовищах:.... Органом, який сприймає звуки, є.... Джерелами звуку є:....

Група 3.Доповніть текст.

Тепловими називають явища, які супроводжуються .... Температуру вимі­рюють одним із приладів природодослідника —.... Одиницею вимірювання тем­ператури є:.... Прикладами застосування теплових явищ є:....

Група 4. Доповніть текст.

Тіла, що притягують інші, називають.... Полюси магнітів називають ... та .... їх позначають різними кольорами: ... полюс —..., а... полюс —.... Взаємодія магнітів завжди така, що їх однойменні полюси..., а різнойменні —....

Група 5. Доповніть текст.

Взаємодію кількох речовин, у результаті якої утворюються інші речовини, називають ... явищем. Прикладами таких явищ в природі є: ... . Знання про ці явища людина використовує для виготовлення найрізноманітніших речовин:....

Група 6. Доповніть текст.

Випромінювання сонячних променів належить до … явищ. Органом сприйняття світла у людини є … Через непрозорі предмети світло … Джерелом світла може бути…

2. Розподіліть по колонкам приклади різних явищ природи:

1. Котиться м’яч

2. Плавиться залізо

3. Холоднішає

4. Чути гуркіт грому

5. Тане сніг

6. Сяють зорі

7. Кипить вода

8. Ехо

9. Летить голуб

10. Пливе колода

11. Розвидняється

12. Шелестить листя

13. Горить лампа

14. Пливуть хмаринки

V.  Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.

VІ.  Домашнє завдання:

• Опрацювати матеріал підручника § 10; вивчити конспект.

• Виконати завдання у зошиті № 1,2  ст. 17. 

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0