Урок
Тема: Види теплопередачі: теплопровідність, конвекція.
Мета: Навчальна: сформувати знання про такі види теплопередачі як теплопровідність і конвекція; характерні ознаки цих видів теплопередачі та їх застосування.
Розвивальна: Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів, показати практичне значення знань про теплопровідність і конвекцію, розвивати вміння спостерігати й аналізувати фізичні явища.
Виховна: Виховувати вміння застосовувати набуті знання та навички для вирішення завдань, пов`язаних зі станом довкілля, вміння знаходити можливі джерела інформації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: набір тіл, мідний стержень, сірники, парафін, пробірка, вода, лід, спиртівка , навчальна презентація, комп`ютер.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Активізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Чи існують у природі тіла, у яких відсутня внутрішня енергія?
Чому в газах внутрішня енергія в основному обумовлена тепловим рухом молекул, а у твердих тілах – їх взаємодією?
Якими способами можна змінити внутрішню енергію тіла? Наведіть приклади.
Що таке кількість теплоти?
III. Вивчення нового матеріалу.
Учні мають на столах набір тіл.
Проблемне питання: чому на дотик металеві предмети здаються холоднішими від дерев'яних, пластмасових, хоча їх температура однакова?
Вчитель сприяє актуалізації життєвого досвіду учнів, учні висловлюють гіпотези.
Учні за допомогою вчителя формулюють висновок: ми відчуваємо прохолоду, тому що металеві предмети краще проводять тепло і швидше відбирають його від руки, тобто мають високу теплопровідність.
Дослід.

До мідного стержня парафіном приклеїмо декілька сірників. Один кінець стержня нагріватимемо. Під час нагрівання парафін почне плавитися, і сірники будуть відпадати від стержня. Спочатку відпадуть ті сірники, що ближче до полум'я, а потім по черзі – інші.
Вчитель розповідає про здійснення теплопередачі з точки зору МКТ та дає означення теплопровідності, а також зазначає, що переносу речовини під час теплопровідності немає.
Проблемне питання: «А чи однакова теплопровідність різних речовин?»
Дослід:У посудину ,в якій нагрівається вода,вставимо алюмінієвий,дерев’яний,пластмасовий та скляний стержні. Покладемо на них зверху парафінові кульки. Спостерігаємо за плавленням кульок. Спочатку розплавиться кулька на алюмінієвому стержні,потім-на скляному. На дерев’яному та пластмасовому стержнях парафін не розплавиться
Висновок:Теплопровідність різних речовин різна. Добрими провідниками тепло є метали, а поганими – вода, цегла, бетон, лід. Дуже низьку теплопровідність мають корок, пінопласт, повітря. Це теплоізолятори.
Пояснення теплоізоляційних матеріалів з очки зору МКТ.
Наступне проблемне питання: Чому батареї водяного опалення розміщують під вікном біля підлоги? Чому воду потрібно нагрівати знизу?

Спостереження конвекції в рідинах і газах. Конвекція буває природна і вимушена.
Гіпотези учнів. Вчитель формує висновки. Перенесення тепла струменем рідини або газу називається конвекцією, знайомить учнів з механізмом конвекції. Явищем конвекції можна пояснити виникнення вітрів у природі; бризів; утворення тяги, роботу системи водяного опалення.

IV. Закріплення.
Чим відрізняється конвекція від теплопровідності?
Чому рибалки, що працюють на вітрильних суднах, намагаються іти в море вночі, а повертатися з лову вдень?
Літак вилетів у тайгу на розвідку лісової пожежі. Коли він пролітав над місцем пожежі, його сильно підкинуло вгору. Чому?
V. Підсумок уроку. Вчитель оцінює роботу учнів.
VI. Домашнє завдання: прочитати §5.6,вправа5,завдання5;вправа 6 завдання 5. (Бар`яхтар В.Г. Довгий












