Урок:

Встановлення радянської влади в Україні. Подвиг героїв Крут

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: Встановлення радянської влади в Україні. Подвиг героїв Крут

(5 клас, “Історія України” Власов, Данилевська)

Мета уроку 

  • Розповісти про передумови і причини встановлення більшовицького режиму в Україні, розкрити суть цього режиму, показати його злочини проти українського народу; 

  • Розвивати вміння складати хронологію подій, давати оцінку події, описувати враження від побаченого та почутого.

  • Виховувати активну громадянську позицію, сприяти утвердженню ідеалів демократії. Сприяти бажанню вивчати минуле нашого народу, вчити робити висновки з історичного досвіду предків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань.

Гра “Події на прямій часу”

(Для гри потрібні картки із написаними на них подіями, чи прикметами подій та хронологічна пряма із зазначеними датами)

Історія України знає часи, коли події розвиваються так бурхливо, ніби налітають одна на одну. Визвольні змагання 1917-1921 років - саме такий час. Влада в країні змінювалась блискавично, події розвивались дуже швидко, тому ухопити їх логіку буває непросто.

Для того, щоб історичний період, про який ми говорили на минулому уроці вибудувався у логічний ланцюг, давайте перерахуємо основні події і розмістимо на “прямій часу”. У нас є картки із зазначеними на них подіями. А на хронологічній прямій - “прямій часу” - проставлені дати, коли це відбувалось відбулись. Давайте розмістимо картки на цій лінії, щоб утворився послідовний ланцюг подій.

Картки і дати на “прямій часу”


Початок Першої світової війни

літо 1914 року

Утворення Української Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським

3 березня 1917 року

Проголошення незалежності України

9 січня 1918 року

Гетьманський уряд Павла Скоропадського

29 квітня - 14 грудня 1918 року

У Львові проголошено ЗУНР

13 листопада 1918 року

Владу в УНР перебрала Директорія

грудень 1918 року

Проголошення Акту Злуки на Софійській площі

22 січня 1919 року

 Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя

Радість від підписання Акту Злуки була не довгою. Адже з різних боків на територію молодої незалежної держави наступали вороги.

Уважно роздивіться плакат Ґеорга Гасенка, датований 1919 роком. 

0200zsd8-2002-898x575.jpg

У Європі вже встановлено мир. А що ж відбувається в Україні?

Які країни намагаються поділити Україну? Це- більшовики, білогвардійці, поляки, угорці та румуни. Спроби українців відстояти свою незалежність були по-справжньому героїчними.

У грудні 1917 р. більшовицькі війська захопили місто Харків і встановили свій контроль над Донбасом, а в січні 1918 р. — над півднем України. 

На черзі був Київ. 

Малочисельна і слабо озброєна українська армія була розпорошена по всіх фронтах і не могла стримати більшовиків. Склалася ситуація, за якої захищати столицю виявилося нікому. Тоді національно свідома молодь Києва, в  основному студенти, виступила на захист міста. 

Про події цих днів нам нагадують пам’ятні історичні місця Києва. Одне з них ми з вами відвідаємо. Проведе нас по ньому відомий журналіст, продюсер, політик Микола Княжицький.


Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=PVTFZDxaggw

Ми повернулись назад у часі до подій 29 січня 1918 року не просто так. Бій під Крутами мав важливе історичне значення:

  •  Він став успішною оборонною операцією, що зупинила переважаючі сили більшовицької армії на кілька дуже важливих для історії днів.

  •  Ця зупинка дала можливість представникам УНР підписати Брестський мирний - договір із країнами Четверного союзу Німеччиною, Австро-Угорщиною, Османською імперією та Болгарським царством.

  • Цей договір означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

  • Незалежність УНР довелося захищали від більшовиків добровольчі формування.

  • Події Української революції довели, що незалежність без армії відстояти неможливо.

  • Сміливість та жертовність героїв Крут стала прикладом для майбутніх захисників України. 

Постановка проблемного питання

  • А що ви можете сказати про супротивників героїв Крут - більшовиків? Чи поводились вони як старші брати українців, якими себе згодом оголосили? Якою насправді була їх політика?

Виведення тези з учнівських міркувань

Політика більшовицької Росії стосовно України була безжальною і цілковито загарбницькою. Іі метою було приєднання України до Росії і відновлення кордонів колишньої Російської імперії. 

Доведення 

Визвольні змагання українського народу 1917—1920 рр. закінчилася поразкою. Незалежність, здобуту внаслідок революції 1917 р., зберегти не вдалося. Поразка визвольних змагань залишила нерозв'язаними найважливіші проблеми життя суспільства. За їх вирішення взялась більшовицька партія, яка вбачала майбутнє лише в побудові комуністичного суспільства. Експерименти з побудови комунізму вилились у велику трагедію українського народу і коштували йому мільйонів жертв. 

Якими були ці експерименти?

  1. Індустріалізація

Індустріалізація – розбудова заводів, фабрик, залізниць та інших промислових об’єктів.

  1. Колективізація

Колективізація - примусове створення колективних селянських господарств

Наслідками колективізації стали:

  • насильницьке позбавлення селян землі, худоби, реманенту,

  • непомірно високі норми заготівлі зерна,

  • масові репресії та депортації селян, які вміли і хотіли працювати на землі.

  1. Репресії

Репресії —  незаконні  засудження,  масові  розстріли,  безпідставні звинувачення окремих осіб, населення.

  1. Голодомор

Голодомор - штучно створений Більшовицькою Росією масовий голод на українських землях з метою приборкання масових виступів проти радянської влади.

У 1932–1933 рр. за наказу уряду СРСР був застосований геноцид - масове винищення населення. Зроблено це було за допомогою штучно створеного голоду. У селян примусово забрали і вивезли все продовольство, яке тільки могли знайти. Внаслідок цього померло багато людей, особливо дітей та старих. 

Люди змушені були їсти собак, котів, листя та кору дерев. Села знелюділи. У деяких населених пунктах над сільрадами вивішували чорні прапори. Це означало, що жителів тут вже немає. 

Ось документ тих часів. Це довідка Державного політичного управління УРСР про голодування колгоспників, датована 1933 р. 


«Голодуючі сім’ї вживають в їжу різні сурогати (кукурудзяні качани і стебла,просіяне лушпиння, сушену солому, гнилі кавуни і буряки, картопляне лушпиння, стручку акації тощо). Зареєстровано факти вживання в їжу м’яса кішок, собак і дохлих коней. Випадків людоїдства зареєстровано 28. Більша частина сталася у 3-й декаді лютого і на початку березня. 19 випадків людоїдства припадає на Київську область. У лютому також мали місце 13 випадків трупоїдства»

Дослідження голодомору 1932–1933 рр. в Україні розпочалося наприкінці 80­х років. Історики називають різні цифри померлих від голоду — від 3 до 10 млн чоловік. Голодомор був однією з найжахливіших за останні декілька століть трагедії українського народу.

Висновки

Питання до учнів:

  • Скажіть, проти якої загрози боролись герої Крут?

  • Чи була ця загроза реальною? Чим це можна довести?

  • Хто був ініціатором експериментів, які призвели до трагедій нашого народу?

  • Як ви вважаєте, змінилась сутність Росії з того часу?

  • А тепер подумайте: чим загрожує Україні путінська Росія сьогодні?

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Подивіться ще раз відео  https://www.youtube.com/watch?v=PVTFZDxaggw

Напишіть, кого із героїв сучасної визвольної війни проти російських загарбників вам нагадують герої Крут?

Рефлексія від 17 учнів

Сподобався:

0

Так: 16

Ні: 1

Зрозумілий:

0

Так: 17

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 17

Так: 0

Рекомендуємо

"День пам'яті героїв Крут"

"День пам'яті героїв Крут"

73

Аватар профіля Зубко Ірина Олександрівна
Виховна робота
10—11 клас та I—III курси

20 грн

Бабин Яр: злочинні сліди нацистської та радянської влади

Бабин Яр: злочинні сліди нацистської та радянської влади

229

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Історія України
10—12 клас, I—VI курси, дорослі та змішані

50 грн

Форсована індустріалізація радянської України

Форсована індустріалізація радянської України

1002

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

35 грн

Друга російсько-українська війна. Холодноярська республіка. Створення маріонеткової Української Соціалістичної Радянської/Совєтської Республіки (УСРР/УССР). Політика «воєнногокомунізму». Поразка більшовицької влади в Україні

Друга російсько-українська війна. Холодноярська республіка. Створення маріонеткової Української Соціалістичної Радянської/Совєтської Республіки (УСРР/УССР). Політика «воєнногокомунізму». Поразка більшовицької влади в Україні

787

Аватар профіля Степанюк Сергій Степанович
Історія України
10 клас

83 грн

49 грн

Іван Скоропадський. Обмеження гетьманської влади

Іван Скоропадський. Обмеження гетьманської влади

260

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Ідеологізація суспільного життя та репресії у радянській Україні. Практичне заняття.

Ідеологізація суспільного життя та репресії у радянській Україні. Практичне заняття.

795

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Історія України
10 клас

125 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

806

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Заселення і розвиток Слобідської України

Заселення і розвиток Слобідської України

24

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
8 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

600

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

520

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1835

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

388

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Історія України
8 клас