Урок
Тема: Внутрішня енергія
Мета: Навчальна: продовжити формувати знання про будову речовини, сформувати поняття внутрішньої енергії тіла як суми кінетичної енергії руху молекул і потенціальної енергії їх взаємодії.
Розвивальна: Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів, показати практичне значення знань про внутрішню енергію, розвивати вміння спостерігати й аналізувати фізичні явища.
Виховна: Виховувати вміння застосовувати набуті знання та навички для збереження власного здоров`я та здоров`я інших, вміння знаходити можливі джерела інформації.
Тип уроку: вивчення нових знань
Обладнання:модель броунівського руху,пластилінова кулька,термометри, навчальна презентація, комп`ютер.
Метод проблемного навчання: евристична бесіда
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Активізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
1.Як називаються явища, пов'язані з нагріванням або охолодженням тіл, зі зміною температури?
2. Наведіть приклади теплових явищ.
3.Яка будова речовини?
4.Чи рухаються молекули або атоми, з яких складаються тіла?
5.Яке явище підтверджує рух молекул?
6.Що називається дифузією?
7.Чи залежить швидкість дифузії від температури? Як?
III. Вивчення нового матеріалу.
У результаті актуалізації молекулярно-кінетичних уявлень про будову речовин та аналізу малюнка підручника де зображено траєкторії руху молекул, учні усвідомлюють, що рух окремої молекули є механічним.

Створення проблемної ситуації: «Чи однакові за формою траєкторії руху молекул?»
(Учні пригадують, що тіла складаються з величезної кількості молекул і усвідомлюють першу рису теплового руху – це складний рух великої кількості частинок).
Наступна проблемна ситуація створюється питанням: « Чи впорядкований рух молекул у тілі?». В результаті її спростування в учнів формується поняття про тепловий рух як безладний, хаотичний рух усіх молекул тіла, спричинення їх зіткненнями. (Модель броунівського руху).

Далі пов'язуємо різні теплові явища і швидкість руху молекул тіла з його температурою. Разом з учнями приходимо до висновку, що теплові явища спричинені і пояснюються тепловим рухом молекул.
Вчитель розповідає про температуру, як міру середньої кінетичної енергії хаотичного руху молекул.
Знайомить з термометрами, їх видами.



електронний рідинний біметалевий
Учні вивчають правила вимірювання температури.
Вчитель проводить дослід з пластиліновою кулькою.

Учні вирішують проблему: «Куди «зникла» механічна енергія кулі?»; висловлюють свої гіпотези , разом з учителем роблять загальний висновок: механічна енергія кульки не «зникла», а перетворилась на так звану внутрішню енергію. Очевидно, що ця «внутрішня» енергія пов'язана з рухом і взаємодією частинок, з яких складається тіло.
Вчитель дає означення внутрішньої енергії.
IV. Закріплення нових знань та вмінь.
1.Який рух називається тепловим?
2.Що таке внутрішня енергія?
3.Учні виконують лабораторну роботу «Вимірювання температури різними термометрами».
V. Підсумок уроку.
Вчитель підводить підсумок уроку і оцінює роботу учнів.
VI. Домашнє завдання: прочитати § 3,виконати вправу 3 (завдання 3,4) (Бар`яхтар В.Г. Довгий С .О.)












