Тема уроку: Велич і могутність Київської Русі. Золоті Ворота – символ стародавнього Києва
(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)
Мета уроку
Розкрити роль князів Володимира Великого і Ярослава Мудрого в розбудові Київської держави, розповісти про запровадження християнства, продовжити знайомити учнів з пам’ятками історії та культури Києва.
Розвивати навички командної роботи та брейн-шторму, формувати вміння аналізувати візуальний контент, робити висновки з побаченого і почутого, формувати естетичні смаки учнів.
Виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, захоплення історією своєї держави.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми знайомились з життям та подробицями правління київських князів Олега, Ігоря та княгині Ольги. Повторити вивчене я пропоную під час гри “Літопис”.
Гра “Літопис”
На дошці є імена правителів Руської землі. Клас ділиться на три групи, кожна з яких обирає одного учня - кур’єра. Ви - літописці своїх князів. Вам потрібно пригадати великі діяння своїх правителів і написати їх на картках. Кур’єр мусить прикріпити ці картки під іменем вашого князя у хронологічному порядку.
Повідомлення теми та мети уроку. Розповідь вчителя
Ми продовжуємо подорож у часі теренами Княжої Русі-України. Для цієї подорожі нам буде потрібна хронологічна таблиця
Ім’я князя (княгині) | Роки правління | Основні здобутки |
Її треба заповнити по ходу уроку. А у кінці ми перевіримо й доповнимо її. Сьогодні тут буде два імені - Володимир Великий та Ярослав Мудрий. Ці князі зробили найвагоміший внесок у розбудову і зміцнення Київської Русі. Якщо спробувати відтворити в уяві неповторний образ Києва тих часів, то перед нами постане велике місто з прекрасними будовами: міцними дубовими стінами й могутніми баштами, пишними княжими палатами, просторими боярськими хоромами, чепурними будинками городян. Вражають неповторною величчю розкішні храми — Десятинна церква. Софійський собор. Слава Києва тієї пори лунала не лише на Русі, а й на Заході. Усім мандрівникам, послам та торговцям кортить побачити Київ, в’їзд у які вінчають золотий купол церкви Благовіщення святої Богородиці - надбрамної церкви Золотих Воріт.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=mdMcB5oMK3w&t=37s
Робота з відео
Завдання
Запишіть у зошит 5 фактів про Золоті Ворота, які ви дізнались із відео.
Питання
Чому саме ці факти вам запам’ятались?
Навіщо, на вашу думку, потрібно було відтворити Золоті Ворота?
Що ця пам’ятка може розповісти нам про киян часів Київської Русі?
Самостійна робота з текстом підручника
Давайте продовжимо гру “Літопис”. Ми ділимо клас цього разу на дві команди. Одна буде літописцями князя Володимира, друга - Ярослава. Задача літописців - зібрати якомога більше фактів діяльності князя. Використовувати можна матеріал підручника.
Орієнтовний вигляд літописів груп
Володимир Великий(978-1015) | Ярослав Мудрий(1010-1054) |
Завершив об’єднання Руських земель | У 1036 році розбив печенігів |
988 року запровадив християнство | Збудував Софійський собор |
Вождів племен замінив на князів | Укладав шлюби своїх дітей з королівськими родинами |
Воював з печенігами | Зібрав бібліотеку рукописних книг |
Карбував срібні та золоті монети | Уклав письмовий збірник законів “Руська правда” |
Топо́нім — назва місцевості, регіону, населеного пункту, об'єкту рельєфу, будь-якої частини поверхні Землі, тобто географічна назва. |