Урок дасть можливість розширити знання про видатного правителя та полководця Александра Македонського та утворення його імперії.
Конструктор уроків
Урок дасть можливість розширити знання про видатного правителя та полководця Александра Македонського та утворення його імперії.
1
Урок на тему: "Утворення імперії Александра Македонського".
Мета:
вивчити маршрут та деталі східного похода Александра Македонського
розширити знання про видатного правителя та полководця;
формувати уміння працювати з історичною картою;
надати учням можливість оцінити історичну особистість;
формувати вміння складати таблицю
Очікувані результати..
Після уроку учні зможуть:
- розповісти про походи Александра Македонського ;
- спробувати формулювати власну думку про Александра Македонського - людину, правителя, полководця;
- знаходити місця найбільших битв;
- показувати територію держави А. Македонського.
Основні терміни та поняття.
Імперія - держава, територія якої сформована шляхом завоювань
Монархія - необмежене володарювання державою однією людиною
( « монос» - « сам , один » , « архо» -« володарюю)
Сатрап - правитель області, провінції в Стародавній Персії та Мідії, який мав необмежену владу
Основні дати:
334 р. до н.е. – початок походу А. Македонського на Схід;
333 р. до н.е. - велика битва біля міста Ісс;
1 жовтня 331 р. до н.е. – вирішальна битва біля селища Гавгамели
324 р. до н.е. – повернення Александра до Вавилона, закінчення східного походу.
323 р. до н.е. А. Македонський помер
Тип уроку. вивчення нового матеріалу
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Початок воєнних дій проти Персії.
2. Остаточна поразка Дарія III.
3. Походи в Середню Азію та Індію.
4. Утворення імперії Александра Македонського.
IV. Закріплення нових знань
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Історичний диктант:
1) Македонія була розташована на півночі Балканського півострова (+)
2) Македонія зміцніла у V ст. до н.е.(- , ІV)
3) Найбільшої могутності Македонія досягла за царя Філіппа ІІ (+)
4) «Македонська фаланга » – довгий спис завдовжки 6 метрів ( стрій солдатів , вишикуваних у 16 рядів і озброєних довгими списами – сарисами )
5) Маючи сильну армію , Філіпп почав завойовувати Грецію , яка була ослаблена греко-перськими війнами ( Пелопоннеською – 431-404 рр. до н.е. )
6) У ІV ст. до н.е. грецькі поліси втрачають свою державну незалежність (+)
7) Місто Афіни єдиним фронтом виступило проти армії македонян (-)
8) Філіппіки – гнівні і сміливі промови , спрямовані проти царя Філіпа (+)
9) У 338 р. до н.е. біля міста Херонеї Філіпп переміг армію м. Афін (+)
10) Македонський цар Філіпп вирішив розпочати війну з Ізраїльсько –Іудейською державою , щоб помститися за кривди , завдані грекам (Персією)
11) Учителем молодого Александра був грецький учений Аристотель (+)
12) На полі битви під Херонеєю греки втратили свободу своєї країни (+)
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в парах.
Кожна пара отримує завдання опрацювати відповідний матеріал підручника й підготувати коротку розповідь про дану подію.
І - битва на річці Гранік
ІІ – битва під містечком Ісс
ІІІ –штурм м. Тіра, завоювання Єгипту
ІV – походи в Середню Азію
Учні виступають відповідно до хронологічного порядку подій.
Робота зі слайдом 11.
Розповідь учителя.
У битві під Херонеєю Александр успішно командував лівим крилом македонської армії. Уже тоді яскраво виявився видатний талант Александра як полководця.
Коли вбили батька, Александрові було 20 років. Македонії з усіх боків загрожувала небезпека. На півночі знову повстали фракійські племена, а на півдні Греція готувалася повернути собі волю. Спочатку цар здійснив кидок на північ і в кількох боях угамував повсталих фракійців. Потім він виступив проти греків. Александр узяв місто Фіви, усі жителі його були продані в рабство. Вражені Александровою жорстокістю, греки впокорилися.
Армія Александра, що готувалася виступити проти персів, складалася з 30 тис. піхотинців і 5 тис. вершників. Вона була чудово вишколена й організована. Навесні 334 р. до н. е. Александр переправив свою армію через Геллеспонт і почав виклично сміливий похід на Схід.
Робота зі слайдом 12.
Де відбулася перша сутичка військ Александра Македонського з перськими військами? Чим вона закінчилася?
Виступає представник 1 пари, дає відповіді на запитання.
Слайд № 13. Учень виходить до Інтерактивної дошки і на слайді позначає місце битви.
Слайд № 14 - 15. Вчитель розповідає про визволення грецьких міст в Малій Азії.
Які риси характеру проявилися в А. Македонського в даному випадку.
(сл..14)
Біля якого міста зустрілися війська Александра з основними силами персів? Чим закінчилася ця зустріч? Слайд 16 -17.
Виступає представник 2 пари, дає відповіді на запитання.
Інший учень виходить до дошки і позначає шлях руху війська македонців і місце де відбулася битва. Слайд № 17.
Яке місто вчинило запеклий опір македонцям? Слайд №18.
Виступає представник 3 пари, дає відповіді на запитання.
Яке технічне оснащення використав Александр Македонський для того, щоб захопити місто. (балісти, тарани, катапульти, ворони) Слайд №19
Інший учень виходить до дошки і позначає шлях руху війська македонців від битви біля м. Ісс до даного міста. Слайд № 20
Як зустрічали македонців у Єгипті? Чому? Слайд № 21.
Виступає представник 3 пари, дає відповіді на запитання і позначає на слайді 21 шлях руху війська, Єгипет, Александрію Єгипетську.
Розповідь вчителя:
Дарій III неодноразово намагався укласти мир, пропонував Александрові руку своєї дочки, обіцяв разом із нею віддати всі землі, що лежать на захід від річки Євфрат. Проте Александр не йшов на переговори.
Поки Александр підкорював Єгипет, Дарій III зібрав величезну армію. Розташувавшись біля села Гавгамели, військо персів усю ніч чекало нападу Александра. Слайд № 22.
Яких тварин використав Дарій ІІІ в битві біля Гавгамел?
Учні проглядають фрагмент фільму і дають відповідь на запитання
Назвіть основні причини поразки персів у цій битві?
Які риси характеру були притаманні А. Македонському?
Тільки вранці почався бій, Александр спробував прорватися до самого Дарія, щоб у двобої з ним вирішити результат боротьби. Дарій боягузливо втік із поля бою. Слайд 27
Помітивши зникнення головнокомандувача, перси теж стали шукати порятунку у втечі. Александр здобув повну перемогу.
Переслідуваний армією Александра Македонського, Дарій із невеликим загоном відступав усе далі на схід. Бачачи, що він не здатний опиратися супротивнику, наближені вбили Дарія і кинули труп на дорозі. Його смерть означала кінець перського царства. Слайд 28
Виступає представник 4 пари, який розповідає про походи А. Македонського в Середню Азію і Індію Слайди № 28-30.
Інший учень виходить до дошки і позначає на контурній карті основні території які були завойовані А. Македонським Слайд 31
Володарем персів став Александр. Він створив величезну імперію, до якої ввійшли Македонія, Греція, Єгипет, Персія. Однак Александрові було мало цього, він мріяв завоювати весь світ.
Александр мусив повернутися назад до своєї столиці Вавилона, так і не досягнувши мети.
Готуючись до нових походів, Александр захворів на лихоманку і помер у віці 33 років. Його поховали в Александра Єгипетській. Слайди 32-33
Учні розглядають карту Імперія Александра Македонського Слайд 34
і обводять кордони імперії А. Македонського .Слайд 35.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Тести: Слайд 36
1. Александр Великий прийшов до влади :
а) в результаті державного перевороту; б) добровільної передачі влади йому батьком; в) в результаті вбивства батька змовниками.
2. Перша битва з персами відбулася:
а) на берегах р. Гранік; б) Біля Гавгамел; в) Біля міста Ісс.
3. Єгипет Александр захопив
а) в результаті штурму; б) без бою.
4. Вирішальна битва з персами відбулася біля
а) м. Тір б) міста Ісс; в) селища Гавгамели.
5. Великий східний похід А. Македонського закінчився
а) 323 р. до н.е.; б) 324 р. до н.е.; в) 325 р. до н.е.
6. Підкорення якої держави була найзаповітніша мрія Александра?
а) Індії; б) Парфії; в) Бактрії.
Робота з проблемним запитанням Слайд 37
ЧОМУ МРІЯ АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО ПРО СВІТОВЕ ПАНУВАННЯ БУЛА ПРИРЕЧЕНА НА ПОРАЗКУ?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст параграфа, дати відповіді на запитання в кінці параграфа, на к. к. позначити державу А. Македонського.
2. Завдання. Складіть узагальнюючу таблицю «Походи Александра Македонського і створення імперії»
Назва походу | Основні битви | Результати походу |
Перший перський похід |
| |
Єгипетський похід |
| |
Другий перський похід |
| |
Індійський похід |
|
|
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0