Методична розробка
Урок-казка «Рукавичка»
Українська мова , 1 клас
Автор: Лисенко Алла Василівна
вчитель початкових класів
Бородянського академічного ліцею
Тема. Закріплення вмінь написання вивчених букв. Письмо слів, словосполучень. Списування з рукописного та друкованого шрифту.
Мета. Удосконалювати навички писати вивчені букви, складати словосполучення, списувати з друкованого та рукописного шрифтів; вчити дітей правильно інтонувати текст; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення; виховувати любов до природи та друзів наших менших.
Обладнання: маски до казки "Рукавичка", стилізоване зображення рукавички, картки, ілюстрації, що зображують різноманітні пейзажі, прапорці, сніжинки.
Тип: урок-казка
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, ви любите казки?
- Відгадайте, з якої це казки: "Йшов дід лісом, а за ним біг собачка. І загубив дід ..."
- Правильно, це казка "Рукавичка". І на сьогоднішньому уроці ми з вами не тільки послухаємо цю казочку, а й побуваємо в ній. Кожен із вас виконає роль якогось персонажа з цього твору.
( Вчитель роздає дітям маски персонажів до казки "Рукавичка").
Вимогами нашого сьогоднішнього уроку є:
правильність;
охайність;
відповідність зразку.
Наприкінці уроку ми підіб'ємо підсумки за цими вимогами. Сподіваюся, всі готові? Тоді розпочинаємо.
III. Подорож до казки.
Вчитель.
Загубив дід рукавичку - таку теплу, наче пічка.
Та й пішов її шукати, від морозу рятуватись.
Поки лісом дід ішов, хтось із звірят її знайшов.
Вийшла з нірки сіра мишка, бачить — рукавичка.
( Мишка підходить до рукавички ).
Мишка. Тут я буду жити.
Вчитель Та не знала наша мишка, що рукавичка ця не проста, а чарівна. От вона і говорить до мишки людським голосом: "Спочатку відгадай загадку:
Круглий , мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко.
І стоїть красується.
З печі- та на блюдо:
Їжте мене люди.
1. Хвилинка каліграфічного письма.
Який перший звук чи чуєте у слові Хліб?
Якою буквою на письмі позначається цей звук?
У зошитах напишіть один рядочок великої букви Х за зразком.
Вчитель. Слухаємо далі казку.
Мала жабка лісом скаче, натрудилася добряче.
Сіла в тінь і спочиває, рукавичку помічає.
(Жабка підходить до рукавички).
Жаб к а. Хто, хто в рукавичці живе?
Хто, хто у тепленькій там є?
Мишка. Я – Мишка - шкряботушка. А ти хто?
Жабка. А я — Жабка-скрекотушка, пусти погрітись.
Вчитель. Тут озвалась рукавичка: "Спочатку треба виконати завдання".
2. Звуко-буквений аналіз слова хліб.
Вчитель. Білий зайчик не нудьгує, між ялинками мандрує.
Утікав він від лисички і прибіг до рукавички.
Зайчик (Зайчик підходить до рукавички).
Хто, хто в рукавичці живе?
Хто, хто у тепленькій там є?
М и ш к а. Я — Мишка - шкряботушка.
Жабка. Я — Жабка-скрекотушка. А ти хто?
Зайчик. А я — Зайчик - побігайчик, пустіть і мене погрітись.
Вчитель. Тут озвалась рукавичка: "Спочатку "полікуй" слова. Дужий вітер подув, і деякі букви порозлітались".
3. Словниковий диктант.
Хата, піч, колосок, зерно.
Самоперевірка.
— На дошці записані ці слова правильно. Якщо у вас так, то простим олівцем поставте знак "плюс", а якщо припустилися помилки, — "мінус".
4.Пальчикова гімнастика.
Фронтальна перевірка.
Вчитель. Лисичка-сестричка зайця ганяла,
Втомилась, до дерева боком припала.
Голодна, холодна, згадала про пічку,
І раптом натрапила на рукавичку.
Лисичка. (Лисичка підходить до рукавички).
Хто, хто в рукавичці живе?
Хто, хто мене жити візьме?
М и ш к а. Я — Мишка - шкряботушка.
Ж а б к а. Я - Жабка - скрекотушка.
Зайчик. Я — Зайчик-побігайчик.
Лисичка. А я — Лисичка - сестричка, пустіть мене до себе погрітись.
Вчитель. Знов озвалась рукавичка: "Заходь, але спочатку треба відпочити.
5. Фізкультхвилинка. (Діти виконують пісеньку "Я лисичка, я сестричка" з
рухами).
Вчитель. А вовчик - братик лисичку шукав,
Через пеньочок спіткнувсь і упав.
Піднявся, засмучений, що за біда...
Аж глянь — лежить рукавичка одна.
Вовчик. (Вовчик підходить до рукавички).
Хто, хто в рукавичці живе?
Хто, хто мене жити візьме?
М и ш к а. Я – Мишка - шкряботушка.
Ж а б к а. Я — Жабка - скрекотушка.
Зайчик. Я — Зайчик - побігайчик.
Лисичка. Я — Лисичка - сестричка.
Вовчик. А я — Вовчик - братик, пустіть і мене до себе жити.
Вчитель. І знову озвалась рукавичка: "Заходь, тільки спочатку треба виконати письмове завдання".
5.Творче завдання.
Виписати слова слова з буквою х на початку слова,
Посередині,
В кінці:
Сміх, хліб, пастух, тихо,халва, горіх.
Взаємоперевірка.
— Поміняйтеся зошитами. Якщо ваш товариш виконав завдання правильно і охайно, поставте простим олівцем "плюс", а якщо допустив помилки - "мінус".
Вчитель. Коли це лісом Ведмедик іде,
Лапку смокче, поспати б, та де?
Раптом бачить невеличка
Під сніжком лежить рукавичка.
Ведмідь. (Підходить до рукавички).
Гу-гу-гу! Ве-ве! Хто в рукавичці живе?
М и ш к а. Я — Мишка - шкряботушка.
Ж а б к а. Я — Жабка - скрекотушка.
Зайчик. Я — Зайчик - побігайчик.
Лисичка. Я - Лисичка - сестричка.
Вовчик. Я — Вовчик - братик.
Ведмідь. А я — Ведмідь - набрідь, пустіть і мене лапи погріть.
Вчитель. Знов озвалась рукавичка: "Погрієш, тільки спочатку треба скласти речення".
7. Розвиток зв'язного мовлення.
Хвала хлібу на столі.
Вчитель. Кабан - іклан лісом блукав,
Він собі нових друзів шукав.
Минув ялинку невеличку,
І натрапив на рукавичку.
Кабан. (Кабан підходить до рукавички).
Хто, хто в рукавичці живе?
Хто, хто у тепленькій там є?
Мишка. Я – Мишка - шкряботушка.
Ж а б к а. Я – Жабка - скрекотущка.
Зайчик. Я - Зайчик-побігайчик.
Лисичка. Я — Лисичка-сестричка.
Вовчик. Я — Вовчик - братик.
В е д м і д ь. Я — Ведмідь - набрідь.
Ка б а н. А я — Кабан - іклан, пустіть мене до себе.
Вчитель. Знов озвалась рукавичка: "Спочатку треба гарно, без помилок списати речення з дошки в зошит".
8. Списування з рукописного шрифту.
Взаємоперевірка.
ІV. Підсумок уроку.











