Тема Умови і причини виникнення пожеж.
Мета. Розглянути основні причини виникнення пожеж, ознайомити учнів з умовами виникнення процесу горіння, принципами запобігання пожежам;
розвивати уміння аналізувати причини виникнення пожеж;
виховувати серйозне ставлення до правил пожежної безпеки.
Хід уроку
Діти, які асоціації у вас викликає слово «вогонь»? (тепло, горе, біда, страх, сльози, сірники)
Уся історія людства нерозривно пов’язана з вогнем. Вогонь був відомий людині з найдавніших часів. Це було дуже велике відкриття. З тих далеків часів і до наших днів вогонь вдень і вночі прислуговується людині.
Вогонь зігрів людину своїм теплом, дав можливість готувати на ньому їжу.
Вогонь у кузні розігрівав залізо до червоного кольору і робив його м»яким, податливим ковалі з такого заліза майстрували вила для селян, сокири для лісорубів, мечі для воїнів.
Часто вогонь слугував людям телеграфом:вогнище, запалене на високій кручі, сповіщало про якусь новину або попереджало про небезпеку.
Вечорами заможні люди запалювали у своїх оселях свічки, а біднякам слугували каганці та дерев»яні скалки-лучини. Вулиці освітлювали гасові ліхтарі.
Є печі, в яких вариться скло, а майстри видувають з нього красиві скляні вироби. Це і вази, і найрізноманітнішої форми кухлі, тарілі й барвисті квіти.
Без вогню люди не змогли б швидко їздити. Паровози, пароплави приводились у дію парою, кА утворюється при нагріванні води. У двигуні автомобіля також є вогонь, що виникає від згорання бензину.
Космічна ракета також не злетить без вогню. В її могутніх двигунах згорає ракетне паливо. Яскраве полум»я видно, коли ракета стартує у космос.
Народні свята , такі як день Івана Купала відзначається з багатими обрядодіями, піснями, хороводами. ... Вогонь виступає символом сонячного світла, яке в ніч на Івана Купала досягає своєї зрілості та набуває найбільшої життєвої сили.
Олімпиійський вого́нь — один із символів Олімпійських ігор. Цей вогонь запалюють в місті проведення ігор під час відкриття Олімпіади і він горить постійно до їх закінчення.
Для того, щоб виникло горіння потрібні певні умови.
Джерело запалювання, наприклад, свічка.
-Діти, а що ще може бути джерелом запалювання? (сірник,бенгальський вогонь, сигарета, несправний електроприлад, газова плита, уламок скла, іскра)
Отже, вони нагрівають речовину, або матеріал до температури займання.
Джерело горіння, наприклад , папір.
А що ще може бути джерелом горіння? (деревина, тканина, солома, сіно)
(Дослід)
Кисень, який входить до складу повітря, підтримує горіння та є необхідною умовою для його виникнення.
Отже, які умови потрібні для виникнення вогню?
(3 умови)
Вийшла у нас яка геометрична фігура? (трикутник)
Так французький хімік Антуан Лоран Лавуаз»є запропонував термін «трикутник вогню» (у 1783 році).
І якщо є всі три умови, то виникає вогонь, є всі умови для виникнення пожежі.
Отже, пожежа – це стародавнє слово, від якого палахкотить вогнем і пахне гірким димом. Це неконтрольоване горіння, що завдає значних матеріальних втрат, призводить до отруєння, травмування, навіть загибелі живих істот.
У природі розрізняють грунтові, верхові та низові пожежі.
При грунтових пожежах горіння відбувається під неглибоким шаром грунту. В результаті цього утворюються пустоти, в які можуть провалюватися люди, тварини або техніка. Такі пожежі дуже важко загасити.
При верхових пожежах у лісах горять верхівки дерев. Полум»я поширюється дуже швидко. Такі пожежі найнебезпечніші.
Нажаль, найпоширенішими є низові пожежі, причиною яких є необачлива поведінка людей. Люди залишають вогонь без нагляду, недбало гасять багаття. Вигорають молоді деревця, кущі, трав»янисті рослини. Тому відпочиваючи у лісі, приготувавши смачний обід, ви повинні дотримуватись правил безпечного вогнища.
Розводити вогнище дозволяється тільки у строго відведених місцях, обкопавши, або обклавши камінням місце де буде полум»я.
У наш час щороку у світі відбувається близько 5 мільйонів пожеж. Кожної години у вогні гине одна людина, 2-3 чоловіки одержують травми і опіки, кожен третій загиблий – дитина .
Фізкультхвилинка
На галявині вогнище,
Полум’я стелиться низько-низько (присідають).
Далі вогнище розгоряється (піднімаються)
І полум’я колихається (показують руками).
Полили, загребли (імітація руками)
І з галявини пішли (крокують).
Предмети та речовини, що нас оточують у природі, та ті, які ми використовуємо у повсякденному житті, можуть бути горючими, важкогорючими, негорючими.
Завдання1. На с.128 підручника розгляньте які речовини називають горючими, важкогорючими та негорючими.
Які речовини називають горючими?
Важкогорючими?
Негорючими?
Речовини і матеріали мають різні температури займання: вугілля – 350 градусів С; деревина – 270 градусів С; спирт – 70 градусів С.
Завдання 2. Встановіть відповідність. Червоні смужечки – горючі матеріали, жовтенькі – важкогорючі, біленькі – негорючі.
Гума, бензин, пісок, скло, солома, тканина, дерево , газ, папір, цегла, вата, каміння, вода, сухе листя.
Діти, а які причини виникнення пожеж в оселі?
Зараз ми з вами передивимось мультиплікаційний фільм .
Завдання 3. Робота в парах. Вказати на помилки, яких допустили діти.
Завдання 4. Давайте складемо пам»ятку «Як запобігти пожежі»
На с. 129 нам потрібно дати відповіді на запитання
1. Не ставити телевізор в ніші меблевої стінки.
2. Не сушити одяг над газовою плитою.
3. Не залишати без нагляду увімкнені електроприлади
4. Не стелити килим поряд з каміном
5. Не користуватись несправними електроприладами.
Завдання 5. Утвори і запиши речення, з»єднавши правильно ліву та праву частини.
Завдання 6 Проаналізуйте запропоновані ситуації та розіграйте в парах діалог: пропозиція та відповідь на неї.
1) ваш друг знайшов збільшуване скло та пропонує спробувати підпалити ним сухе листя.
2)ви самі вдома з молодшим братом. Він побачив сірники на кухні та пропонує запалити їх на балконі.
(Макет свічки. «Я можу використати цей вогонь для того, щоб …..розпалити вогнище, приготувати обід ….)
Підведення підсумків уроку.
Аналіз життєвих ситуацій.
1 група.
Ви дивилися телевізор. Через деякий час друзі покликали вас на прогулянку. Телевізор вимкнути ви забули. Прийшовши з прогулянки додому, ви побачили, що будинок весь в диму, а телевізор спалахнув полум′ям. Ваші дії.
2 група.
Ви прасували одяг. До вас зателефонували друзі. Ви побігли говорити по телефону, забувши про праску. Повернувшись у кімнату, ви помітили, що праска загорілась. Ваші дії.
3 група.
Ви відпочивали в лісі і підпалили вогнище, щоб підсмажити м′ясо. Через деякий час ви помітили, що вогонь почав швидко охоплювати суху траву навколо вогнища. Ваші дії.
4 група.
Прийшовши зі школи додому ви швиденько ввімкнули електричний чайник, щоб попити чаю; пилосос, щоб допомогти мамі прибрати в оселі та магнітофон, щоб підняти собі настрій. Всі ці прилади були ввімкнені в одну електричну мережу. Через деякий час ви відчули запах диму. Ваші дії.











