Мета: ознайомити учнів з обрядом українського весілля та його основними етапами як одним із провідних жанрів родинно-обрядової творчості українців, акцентувати увагу на супроводі кожного етапу весільними піснями.
Конструктор уроків
Мета: ознайомити учнів з обрядом українського весілля та його основними етапами як одним із провідних жанрів родинно-обрядової творчості українців, акцентувати увагу на супроводі кожного етапу весільними піснями.
1
Тема. Українське весілля. Звичаї та традиції українського народу. Весільні пісні.
Мета: ознайомити учнів з обрядом українського весілля та його основними етапами як одним із провідних жанрів родинно-обрядової творчості українців, акцентувати увагу на супроводі кожного етапу весільними піснями, розвивати слухове сприймання; монологічне і діалогічне мовлення; навички виразного читання, аналізу весільних пісень, визначення їхньої символіки, мотивів ;формувати навички акторської майстерності при інсценізації фрагментів «Сватання» і «Запрошення»; виховувати почуття поваги до родини та шлюбу як основних цінностей життя,до традицій предків, берегти генетичну пам’ять нашого народу.
Тип уроку: інтегрований(українська література+історія)
Умовні позначення: Е –екран; ВУЛ–вчитель української літератури; ВІ –вчитель історії;
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Фрази оргмоменту за екраном
.(Добрий ранок усім! Привітайтеся до гостей. Учні сідають по черзі за сигналом(ім’я) Ти мене чуєш,Данило? Який у тебе настрій, Микито?.Яке сьогодні число,Кирило?)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя
Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок, який, я сподіваюсь, запам’ятається вам і знадобиться кожному з вас у подальшому житті. А проведемо ми його разом з Віталієм Григоровичем.
Ми з вами живемо в Україні. То ж ,Україна – наш рідний край, земля, оповита багатовіковою історією,напоєна цвітом трав і запахами стиглого зерна.Віками складались наші традиції,обряди,звичаї.Берегти ці надбання –значить зберігати генетичну пам’ять нашого народу.
Тож давайте ще раз згадаємо, що таке обряд.
Екран (Табличка: Обряд — це якісь символічні дії, що в образній формі передають важливі події в житті людини (обряд зустрічі весни, обжинки, вінчання…)
А чи добре ви знаєте обряди нашого народу?
Слайди презентації з зображеннями обрядових дійств українського народу
(Масляна, Великдень, Свято Івана Купала,Покрова,Різдво…)
Епіграф Людина тричі дивує світ: коли народжується, ,коли помирає і коли одружується
ІІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. Про народження і смерть людини ми на сьогоднішньому уроці говорити не будемо, а поговоримо про весілля.
ВУЛ. (Е.) Ім’я учня, прочитай тему уроку
Протягом двох тижнів ми разом з вашими родинами збирали матеріали про цю важливу подію, вели пошукову роботу,записували весільні пісні,збирали весільні реліквії родини.
Тож сьогодні розширимо свої знання про весілля як театралізоване дійство, дізнаємось, як раніше наші предки готувалися до весілля,які традиції та обряди вони виконували,яка роль батьків, родичів у цьому обряді .
А працювати будемо за планом
Е. План уроку
1. Словникова робота
2. Основні цикли весілля
3. Весільний рушник і коровай
4.Яскраві етапи весільного дійства
5.Весільні реліквії в наших родинах
6.Весільні пісні
1.Словникова робота.
Українське весілля… Які ж асоціації викликають у вас ці слова?
1. Створити асоціативний ряд до слова «весілля».
Рушник,…,…,…, ( бояри, дружки,молода та молодий, пісні, танці, коровай, шишки, дивень ,весело, мати і батько, вінчання…)
2.(Е.)З’єднай стрілками поняття (учні по черзі виходять до дошки)
Весілля молодий
наречений подруга нареченої
наречена друг нареченого
боярин чоловіки, які допомагають нареченому
дружка знак відмови на сватанні
старости театралізоване обрядове дійство
коровай дівка
гарбуз молода
ВУЛ:
–Отже, ми з вами пригадали ключові слова з теми.
Недарма на початку уроку я підкреслила, що весілля – це найвеличніший і найпоетичніший обряд українського фольклору. Кожен етап цього дійства повинен був слугувати щасливому подружньому життю молодої пари і обов’язково супроводжувався піснею. Якщо в театралізованих дійствах приймали участь жінки,чоловіки,діти,то весільні пісні виконували тільки жінки.
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
ВІ.:
Весілля – найщасливіший день в житті кожної людини. Перша згадка про весілля в Україні дійшла до нас ще з 1096 року. Яке це століття?(Учні відповідають) У нас, в Україні, з давніх -давен весілля зазвичай справляли після свята Покрови, з 14 жовтня, коли закінчувались сільськогосподарські роботи, або після Водохреща. Найсприятливішою для весіль була Масляна.
Сім’я – одна з найдавніших форм спільності людей. Вона виникла значно раніше від класів, націй, держави ще в надрах первіснообщинної формації. Українці кажуть: «Як склався у людини шлюб, так піде і все її життя». Ця народна мудрість виходить з того величезного значення, яке надавали шлюбу в сім’ї, особливо у минулому, коли одружувалися на все життя
Шлюбний вік ,наприклад, у 19 ст. для парубків становив 18-25 років, для дівчат 16-23 роки, але траплялося, що дівчата виходили заміж і в 14-15 років. Існував звичай спочатку віддавати заміж старших дочок, потім молодших. Якщо молодша виходила заміж раніше, це вважалося ганьбою для старшої дочки. Так само за старшинством одружували і синів. Найкращим часом для весіль вважалася осінь: з 15 серпня до 14 листопада, а також від 6 січня до посту у березні. . За законами народної етики починати весілля серед тижня – непристойно, тому найчастіше їх проводять у вихідні або свята.
3.Українське весілля складається з обрядових дійств й умовно поділяється на три основні періоди.
Слайди презентації
Е.Учні, прізвища яких названо за екраном, виходять до дошки і озвучують слайди презентації.
Слайди презентації №7,8
ВУЛ:
–Весілля мало комплекс обрядів, звичаїв, символів, спрямованих на забезпечення міцного шлюбу, здоров’я й багатства молодого подружжя. Серед них найважливіші – весільний рушник і коровай.
Е.2 учні презентують підготовлені матеріали, використовуючи слайди презентації (слайди № 9,10)
Весі́льний рушни́к—важливий елемент українського весілля. За традицiями на весiллi використовувалась бiльше 20 вишитих рушникiв. А iнодi ця кiлькiсть сягала бiльше 35! Основними є п'ять рушників: під коровай, два для ікон, для прев'язування рук молодим та під ноги під час вінчання. Рушник під ноги - найголовніший на весіллі, саме він вирішує, як складеться подальше життя нареченого і нареченої. Існує дуже велика кількість символів, поєднаних у візерунки. Символи бувають: геометричнi, рослини та тварини.
2.Головним весільним хлібом був коровай, який виготовлявся з дотриманням певного сценарію. Випікали його у п'ятницю або суботу в домі молодої (у східних районах), у родичів (Поділля та Волинь) або ж в обох молодих.Для його випікання запрошувалося від трьох до семи шанованих молодих жінок, які жили із своїми чоловіками в повній злагоді (розведених і вдовиць не брали). Коровай пекли в хаті й молодого, і молодої.
ВІ:
–Передвесільна обрядовість починалася з заручин(умовин)
Вони відбувалися задовго до сватання — звичайно місяців за два-три. Часом батьки, виходячи з господарських розрахунків, заручали дітей ще в ранньому віці. Але найчастіше хлопець, умовившись із дівчиною, сповіщав про це своїх батьків і з рідним дядьком ішов у її сім'ю домовлятися. Коли батьки дівчини погоджувалися на одруження, то обговорювався час сватання. Образ червоної калини, оспівуваної в піснях, на заручинах символізував ті зміни в житті молодої дівчини, що відбудуться після одруження.
ВУЛ:
–Весільна пісня «Ой повій, вітре, з яру на пшениченьку яру» — опоетизований монолог дівчини-нареченої та матері про майбутню долю, сповнений материнської тривоги, ніжності, дівочих сподівань щастя:
«Ой повій, вітре, з яру на пшениченьку яру»
Там дівчина стояла, цвіт калини ламала.
Цвіт калини ламала, до личенька клала.
— Щоб я була такая, як калинонька тая.
— Ой будеш, доню, будеш, як коло мене будеш.
Ввідійдеш від мене, спаде красонька з тебе,
Із рум'яного лиця, із біленького тільця.
ВІ:
–А зараз давайте заглянемо до української хати, де чекають сватів.
Інсценізація «Сватання»(Учні виконують ролі батька, матері, старостів, нареченого,нареченої)
ВУЛ:
–А ще молода з дружками або з молодим ходили по селу й запрошували родичів,друзів, сусідів на весілля. Цей обряд називався «Запросини»
Інсценізація « Запросини»( Учні грають ролі молодого і молодої)
Слайд «Гільце».
ВІ.:
–Обов'язковим на весіллі є завивання (виття) гільця . Це невелике зрубане деревце — ялина, сосна, вишня, яке приносять бояри, а дружки прикрашають його стрічками, калиною, барвінком, рутою та кольоровим папером. Воно символізує започаткування нової родини. Гільце встановлюють на весільному столі. Цей обряд супроводжувався ритуальними піснями, у яких дружби закликалися до бору по деревце. Виконувалась пісня «До бору, дружечки, до бору»).
Слайд «Дівич – вечір»
ВУЛ:
Дівич – вечір – прощання нареченої з дівоцтвом , на якому у суботу ввечері всі подруги молодої сходилися до її хати, веселились, співали і танцювали. Звучала пісня «Летять галочки у три рядочки».
ВІ.Е.:
–Подивіться відеофрагмент та назвіть обряд, про який йде мова(«Розплітання коси»).
ВІ:
–Обряд розплітання коси молодої відбувався вночі з п'ятниці на суботу після дівич-вечора або в суботу рано. Дівчину садили на вивернутий кожух — символ майбутнього добробуту. Традиційно косу нареченої починав розплітати брат, а потім — мати, сестра, старша дружка і т. д. Після цього косу знову заплітали з різноманітними оберегами: часником, зерном, дорогими монетами, барвінком, рутою, чорнобривцями. Цей обряд безперервно супроводжувався піснями, які виконували жінки й дівчата, як-от популярну в усіх регіонах України весільну пісню «Горіла сосна, палала», а також «А брат сестрицю та й розплітає».
5.Весільні реліквії в наших родинах.Учні демонструють підготовлені разом з батьками атрибути,розповідають їх історію, призначення,роль.
6.Весільні пісні
ВУЛ:
Українське весілля неможливо уявити без пісень. Пісні супроводжували кожен етап весілля, вшановували, повчали, смішили, застерігали, розчулювали, провіщали. У весільному обряді були пісні різного характеру: веселі і сумні, піднесені, урочисті, радісні, тривожні. У весільних піснях ідеться і про свах, і про подруг нареченої, світилок, бояр і боярок, старост ів і дружок. Співають весільні пісні лише жінки.
Весь весільний обряд був не просто розважальним дійством. Головна його функція полягала в морально-етичних настановах молодим. Через словесні й пісенні побажання наречені мали відчути глибоку зміну в їхньому житті, перехід в інший соціальний статус, а відтак – серйозне ставлення до одруження, сім’ї.
Інструктах з виконання домашнього завдання.
Середній рівень: (тексти пісень зібрано в папку)
вибрати 1-2 пісні та визначити ,на якому етапі обряду ця пісня виконувалася.
Достатній рівень .Зв’язна відповідь за планом:
1. Виразне читання тексту пісні.
2. Які думки і почуття викликає твір?
3. Яким настроєм він пройнятий?
4. Під час якого етапу весілля виконується пісня?
5. Назвіть символи,які є у весільній пісні,їх значення
6.Вкажіть художні засоби, вжиті у пісні.
Високий рівень
Твір-есе "Чи є місце традиціям українського народного весілля у сучасному житті?"
V. Підведення підсумків уроку
Прийом «Мікрофон»
- Мене вразило сьогодні на уроці…
- Найбільше мене зацікавило…
- Чи хотіли б ви повторити на своєму весіллі такий обряд?
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0