Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Україна, улюблений край

Географія

Для кого: 8 Клас, 9 Клас

0 проходжень

5 запитань

25.06.2021

72

2

Вміст уроку:

Завдання №1 Вільне введення тексту

I. Конкурс капітанів

(Ведучий називає одне Із міст України, завдання капітана — назвати, до якого моря воно ближче).

I капітан.

м. Львів — Чорне море

м. Київ — Чорне море

м. Нікополь — Азовське море

м. Запоріжжя — Азовське море

м. Мелітополь — Азовське море

II капітан.

м. Кривий Ріг — Чорне море

м. Черкаси — Чорне море

м. Ізмаїл — Чорне море

м. Луганськ — Азовське море

м. Полтава — Азовське море

Мандрівник. «Канівський заповідник».

Найбільше враження на всіх, хто приїздить до Канева, справляє напрочуд дивний рельєф навко¬лишньої місцевості. Побачене тут раптово переносить нас з рівнини у справжнісінькі гори. Округлі їх вершини то тут, то там розкинулись пасмами-ланцюгами, які прямують на схід і кручами спадають до Дніпра. А серед них — глибокі яри та провалля.

Гори з такою назвою не позначені на картах. Од¬нак, відвідавши Канів, переконуєшся, що вони насправді існують. Окремі з них стали історичними, наприклад, всесвітньо відома Тарасова гора, на якій поховано великого сина українського народу Тараса Шевченка. Поруч з нею височить оригінальна за своєю геологічною будовою гора, засаджена берізка¬ми. Нижче по Дніпру розташовані гори Скіфських городищ: Мар'їна, Княжа, Пластунка...

Хоч своїми вершинами Канівські гори не сягають у захмарну височінь, але над Дніпром підносяться на 130—160 м. Вони займають східну околицю Придніпровської височини, найбільші відмітки по¬верхні якої дещо перевищують 320 м. Але навіть на таких ділянках гірські краєвиди, схожі на Канівські, не зустрічаються. Канівські гори — яви¬ще унікальне не тільки на Придніпровській висо¬чині, але й на всій величезній Східно-Європейській рівнині. Місцевість тут набуває гірського вигляду насамперед завдяки своєму окраїнному географічно¬му положенню на стику Придніпровської височини і однойменної низовини, що їх чітко розмежовує синя широчінь Дніпра-Славутича.

Гори мої високії,

Не так і високі,

Як хороші, хорошії

Блакитні здалека...

— писав саме про Канівські гори Тарас Шев¬ченко.

Завдання №2 Вільне введення тексту

II. Конкурс «Гідрологи» (Річки України. Хто більше напише?).

Мандрівник. «13 назв одного міста».

Якщо в історичній літературі зустрічаються назви Офіуза, Тірас, Мон-Кастро, Ак-Кермен, Четата-аль-бе, Біле Місто, то одразу ніколи не визначиш, що все це назви сучасного українського міста Вілгород-Дністровського. За свою багатовікову історію місто мало 13 назв. У деяких країнах світу на геог-рафічних картах Білгород-Дністровський й досі на¬зивають по-іншому. Зміна назв міст — з тих чи інших історичних причин — явище досить звичай¬не. Але така велика кількість назв одного й того міста — явище унікальне. Кожна з назв пов'язана значними подіями і змінами в історичній долі міста. Офіузою, Ніконієм, Тірасом його назвали стародавні греки і латинські письменники, Турісом — анти, Мон-Кастро і Мавро-Кастроном — генуезці, Ак-Керменом — турки. Тепер відновлено давню слов'янсь¬ку назву — Білгород-Дністровський.

За 15 км від Одеси, на правому березі Дністровсь¬кого лиману, розташувалося одне з найдавніших міст України — промисловий і культурний центр відведеного Придніпров'я.

Серед туристичних об'єктів Білгород-Дністровсь-кого безперечно на першому місці фортеця — один із найцінніших історико-архітектурних пам'яток середньовіччя.

Місто і фортеця овіяні багатьма легендами і пере¬казами. Так, місцеві жителі згадують існування підземних ходів, що сполучали фортецю з містом. Один з них справді виявили і дослідили білгород-дністровські краєзнавці. Під однією з башт вони знайшли порох, що пролежав тут багато століть. Він виявився придатний для використання. Від вологи порох врятував шар проса. Цікаво, що не загинуло і просо. Коли його висіяли, з'явилися сходи.

Завдання №3 Вільне введення тексту

III. Конкурс «Рельєфознавці» (Ведучий зачитує міста парами, через ЗО с ко¬манда говорить: «Моє місто вище!»).

І команда II команда

Вінниця Полтава

Львів Харків

Черкаси Маріуполь

Херсон Донецьк

Ужгород Івано-Франківськ

Хмельницький Київ

Кіровоград Тернопіль

Сімферополь Севастополь

Запоріжжя Луцьк

Одеса Канів

Завдання №4 Вільне введення тексту

IV. Конкурс «Розумовий тренажер» (Хто швидше і правильніше?).

1) Найвища вершина гір. (Гора Говерла, 2061 м)

2) Найбільший півострів. (Кримський, 25,5 тис. км)

3) Найбільший острів. (о. Джарилгач, 40 км)

4) Найбільше озеро. (Ялпуг, площа 149 км*-)

5) Найбільше гірське озеро. (Синевір - Карпати, 0,7 км*)

6) Найдовша карстова печера. (Оптимістична — 175 км, Тернопільська обл.)

7) Найбільше опадів. (На схилах Карпатських гір, 2200 мл)

8) Найбільший звір. (Зубр, маса 1 т)

9) Перший за часом заснування заповідник. (Асканія-Нова, 1887 р.)

10) Найбільший лиман. (Дністровський, 360 км9)

Завдання №5 Вільне введення тексту

V. Конкурс «Знавці-топографи»

Між найвищими точками Карпатських і Кримсь¬ких гір знайти відстань по прямій, використовуючи атласи. (Від г. Говерла до г. Роман-Кош відста дорівнює 868 км. 24£ см х 35 км = 868 км)

Мандрівник. «22 місце Києва».

Різні країни, райони, міста мають різні умови для життя і виробничої діяльності людини. Складені екологічні обставини, часті землетруси, тайфуни, ве¬лика вологість повітря, високі і низькі температури протягом року та інші несприятливі чинники ство¬рюють складні умови для праці і відпочинку людей, призводять до значних непродуктивних затрат бага¬то міст.

Серед 100 найбільших країн світу дослідники вва¬жають найзручнішими для життя і виборчої діяль¬ності населення такі три міста: Мельбурн (Австралія), Монреаль (Канада), Сієтл (США).

А на якому ж місці опинилася столиця нашої дер¬жави — Київ? Досить несподівано, зважаючи Чорнобильську катастрофу, Київ зайняв 22-ге місце (74 бали), обійшовши такі великі міста Російської Федерації, як Москва — 35-те місце (64 бали) та Санкт-Петербург — 40-ве (62 бали).

За цією класифікацією Київ очолив групу міст світу з добрими умовами проживання. У цій групі Ташкент опинився на останньому місці. Які ж із відомих міст Європи і Америки ввійшли до числа міст з добрими умовами проживання? Сюди не¬обхідно віднести перш за все Лондон — столицю Ве-ликобританії, Мадрид — столицю Іспанії, Рим — столиця Італії, Париж — столицю Франції та Буда¬пешт — столицю Угорщини. Серед інших великих міст Європи сюди потрапили італійський Мілан та іспанська Барселона. Серед міст Сполучених Штатів Америки до очолюваного Києвом гурту ввійшли Нью-Йорк, Лос-Анджелес і Бостон.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Гра проводиться з учнями 8 або 9 класів. Клас ділиться на 2—3 команди, по 5—6 чоловік, реш­та — болільники. Члени команди розташовуються за круглими  столами. Вибирають капітана і дають назву своїй команді. Ведуть гру ведучі та мандрівни­ки. Оцінюють результати гри члени журі. Ведучі.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0
Нещодавно скористалися