Урок:

Театрально-декораційне мистецтво (сценографія)

29.11.2021
13 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Сценографія або театрально-декораційне мистецтво - особливий вид художньої творчості

Вміст уроку:
1
2
3
4
5
6

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Мета:Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця, самостійно виконувати практичне завдання;

інформаційна компетентність: здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі;

міжпредметна естетична компетентність: виявлення естетичного ставлення до мистецтва,  оцінювати предмети і явища, їх взаємодію, що формується під час опанування живопису; вміння аналізувати і давати естетичну оцінку творам мистецтва;

предметних компетентностей::

  навчальна: формувати поняття про жанр образотворчого мистецтва - натюрморт; ознайомити з історією виникнення та видатними художниками-натюрмористами;

розвивальна: розвивати спостережливість, зорову пам'ять, образне мислення, навички добирати кольори;

виховна: виховувати інтерес до народного мистецтва

Оснащення

Матеріали та інструменти: альбоми, олівці, гуаш, пензлі, ємності для води, серветки для витирання рук та пензлів, клейонки.

Тип уроку: комбінований урок.

Словник термінів:

☑ театр (у перекладі з грецьк. — «місце видовищ») — вид видо­вищного мистецтва;

☑ театрально-декораційне мистецтво — сукупність видів та за­собів мистецтва (малярства, скульптури, архітектури, декора­цій, костюмів, освітлення, сценічної техніки та ін.), що допо­магають створювати зоровий образ вистави, розкривати її зміст, посилювати емоційний вплив на глядача;

☑ декорація — художнє оформлення вистави засобами маляр­ства, архітектури, графіки, бутафорії, скульптури, освітлення, постановчої техніки та ін.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Як ви вважаєте, чому видатний французький письменник і філософ Вольтер такої думки про театр: «Театр повчає так, як цього не зробити товстій книзі»?

IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Театр (у перекладі з грецьк. — «місце видовищ») — вид видо­вищного мистецтва.

Театр виник дуже давно. Зараз існують різні театри — театри опери та балету, драматичні, комедійні, лялькові, музичної коме­дії, юного глядача… А в епоху Давньої Греції існував лише один вид театру, витоком якого було народне святкування на честь бога родючості Діоніса.

Як же виглядав той давній театр?

На відкритому майданчику грає всього двоє-троє акторів. Але на очах у публіки вони втілюють різноманітних пер­сонажів театрального дійства. Для цього художники старовинного театру готували дуже виразні маски з глини, завдяки яким актор перетворювався на певного героя — доброго або злого, веселого або сумного, молодого або похилого віку.

Створення костюмів та масок — це робота художника в театрі з найдавніших часів.

Діяльність сучасного театрального художника більш різноманіт­на — створення театрального макета декорацій, самих декорацій, робота з гримом, створення костюмів, зачісок, добирання реквізиту. Усе це необхідне для сучасної вистави і є театрально-декораційним мистецтвом.

Театрально-декораційне мистецтво — сукупність видів та засобів мистецтва (малярства, скульптури, архітектури, декорацій, костюмів, освітлення, сценічної техніки та ін.), що до­помагають створювати зоровий образ вистави, розкривати її зміст, виражати та посилювати емоційний вплив на глядача.

Часто у театрі можна почути таке словосполучення — «сценіч­ний простір». Що ж таке сценічний простір і якими є його складові? Його основними складовими є завіса та декорації (задник, кулі­си та ін.).

Що перше бачать глядачі у залі театру? Звісно завісу. Дивлячись на неї, можна зрозуміти, про що йтиметься у виставі, але іноді й ні. Завіса нібито захищає сцену та весь сценічний простір, зберігаючи таємни­цю майбутнього дійства.

Але щойно пролунає останній дзвоник і в залі згасне світло, від­сувається завіса, запрошуючи нас до чарівного світу вистави.

Олександр Бенуа. Ескіз декорацій до балету І. Стравінського «Петрушка»

Олександр Бенуа. Ескіз декорацій до опери Ш. Гуно «Лікар мимоволі»

Саме тут на нас уже чекають декорації до вистави — задник та куліси. Декорація — художнє оформлення вистави засобами ма­лярства, архітектури, графіки, бутафорії, скульптури, освітлення, постановчої техніки та ін.

Усе, що відбувається на сцені,— водночас і вигадка, і правда, тому що театр — це царина гри та фантазії, чарівний світ театраль­ного чуда.

Для того щоб глядач потрапив у старовинний замок або до пала­цу, до чарівного лісу чи на квітучу галявину, художник-декоратор ретельно обмірковує зображення, яке знаходитиметься на театраль­ному заднику. Він створює багато ескізів і, тільки обравши найкра­щій, починає працювати над задником до вистави, на фоні якого і відбуватимуться події вистави. Але задника замало для створення сценічного простору. І не менш важливими є куліси, які допомагають створити необхідну атмосферу. 

Іван Білібін. Ескіз декорацій до опери М. Римського-Корсакова «Золотий півник»

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VI. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Творче завдання № 1

Створення ескізу декорацій до вистави/балету/казки

VII. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

2


Загрузіть фотозвіт своєї роботи

3

4

Данило Нарбут

5

Театральне мистецтво
28 листопада 2021
3 0
Аватар профіля Бессонова Ірина Василівна
Аватар профіля Бессонова Ірина Василівна
Театральне мистецтво — вид мистецтва, особливістю якого є художнє відображення життя за допомогою сц...
Мистецтво
9—11 клас
48 10 123 21 988 2

6

Театрально-декораційне мистецтво
5 грудня 2021
0 0
Аватар профіля Кравець Світлана Миколаївна
Аватар профіля Кравець Світлана Миколаївна
Мистецтво
11 клас
10 8 99 13 187 0

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

"МИСТЕЦТВО НАВКОЛО НАС"

"МИСТЕЦТВО НАВКОЛО НАС"

2896

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
1 клас

46 грн

Екранні мистецтва. Форми поширення мистецтва

Екранні мистецтва. Форми поширення мистецтва

988

Аватар профіля Шостак Олена Євгенівна
Мистецтво
9 клас

33 грн

Мистецтв бароко

Мистецтв бароко

325

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Мистецтво
8 клас

25 грн

Мистецтво класицизму

Мистецтво класицизму

366

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Мистецтво
8 клас

25 грн

"АНСАМБЛЕВЕ МИСТЕЦТВО"

"АНСАМБЛЕВЕ МИСТЕЦТВО"

393

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
7 клас

46 грн

"ПЕРЕВТІЛЮВАННЯ В МИСТЕЦТВІ"

"ПЕРЕВТІЛЮВАННЯ В МИСТЕЦТВІ"

685

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
7 клас

46 грн

Схожі уроки

Балет-казка

Балет-казка

755

Аватар профіля Крутоголова Ірина Миколаївна
Мистецтво
1 клас

Аплікація "Зимові витинанки"

Аплікація "Зимові витинанки"

896

Аватар профіля Кривенко Тамара Василівна
Мистецтво
3 клас

Стилі кіно

Стилі кіно

1728

Аватар профіля Савченко Тетяна Терентіївна
Мистецтво
9 клас

Грим акторів.Створення образів казквих гномів

Грим акторів.Створення образів казквих гномів

829

Аватар профіля Багдасарян Аліна Олександрівна
Мистецтво
1 клас

Архітектура України. (11 клас Урок №19)

Архітектура України. (11 клас Урок №19)

2051

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

15. "ФОВІЗМ.СЮРРЕАЛІЗМ"

15. "ФОВІЗМ.СЮРРЕАЛІЗМ"

16

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
9 клас