Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
«ТЕАТР КОРИФЕЇВ». ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ (І. ТОБІЛЕВИЧ). ОСНОВНЕ ПРО ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МИТЦЯ
Запишіть
Корифей (з грецької мови) - це керівник хору або заспівувач. 1882 р. - Марко Кропивницький створив у Єлисаветграді (нині Кіровоград) першу українську професійну трупу (Театр корифеїв). У 1883 році в Одесі трупа відкрила сезон п'єсою "Наталка Полтавка" І. Котляревського. До складу трупи увійшли:
Багато сил театру також віддав драматург М. Старицький. Труднощі, з якими довелося зіткнутися українському професійному театру: 1. Емський указ 1876 року, який забороняв виставляти п'єси українською мовою. 2. Українські народні пісні виконувалися французькою мовою. 3. На сцену не допускалася перекладна драматургія. 4. Усі ролі представників вищих верств мали виконуватися російською мовою. 5. Заборонялося відтворення історичних подій, які б нагадували колишні вольності. 6. Зміст п'єс міг торкатися лише селянського побуту або кохання. 7. Разом з українською п'єсою мала виставлятися російська на стільки ж актів. 8. Тяжке матеріальне становище. Для збагачення репертуару були створені такі п'єси:
У 1885 році театральна трупа розділилася: М. Старицький відокремився від М. Кропивницького. 1907 р. - М. Садовський відкриває постійний український театр. |
«Театр корифеїв» користувався величезною популярністю не тільки в Москві, а й у Санкт-Петербурзі. Його вважали навіть кращим за імперський.
Театр проіснував сім років, до початку Першої світової, коли влада царської Росії закрила не тільки театр, а й усі українські газети, журнали та книгарні.
Марія Заньковецька, яка народилася 4 серпня 1854 року, стала легендою українського театру за життя. Її акторський талант цінували як українські селяни та інтелігенція, так і еліта Російської імперії, включно із Олександром ІІІ. Останній навіть пропонував значні гроші, якщо Заньковецька перейде в Імператорський театр. Та вона лишилась "охороняти" українське слово та національну свідомість.
Псевдонім акторка Заньковецька взяла від назви села Заньки Ніжинського повіту Чернігівської губернії, де народилась і виросла. За плечима Заньковецької – більше 30 різних ролей. Серед них були як комедійні, так і драматичні.
Ось що про неї говорили:
Російський письменник Антон Чехов: "Заньковецька – страшна сила!"
Український політичний діяч та літературний і театральний критик Симон Петлюра: "Заньковецька є реальним втіленням ідеї страждання. Здається, показати всю силу, яку воно поки що має в нашому житті, вибрало ніжну, як мімоза, душу артистки, щоб понівечити її і в сценічній інтерпретації на очі кожному явити всю глибину того руйнуючого впливу, який вона має на людей. Вона – артистичний символ цього горя, сценічне втілення тих мук, які доводиться зазнавати українській нації".
Російський театральний критик Олексій Суворін: "Це актриса з талантом великим, самостійним, оригінальним; натура, вся зіткана з найчутливіших нервів".
Засновник Московського художнього театру Костянтин Станіславський: "Талант винятковий, свій, національний. Я сказав би – істинно народний".
Український письменник і драматург Іван Карпенко-Карий: "Про неї слово талант – дуже слабеньке слово. Це геній сцени".
Російський композитор Петро Чайковський на сцені Одеського театру подарував Заньковецькій лавровий вінок із надписом: "Безсмертній – від смертного".
Український поет Максим Рильський: "Хто хоч раз чув її спів, то задушевно-смутний, то запально-веселий, завжди овіяний чарами народної пісенної манери, хто бачив, як майже буквально літає вона в огненному танці, той ніколи цього не забуде".
Іван Карпенко-Карий. Життєвий і творчий шлях митця
Запишіть
Псевдонім «Карпенко-Карий» поєднує в собі ім’я батька та улюбленого літературного персонажа Гната Карого — героя п’єси Т. Шевченка «Назар Стодоля»).
29 вересня 1845 – народився Іван Карпович Тобілевич в с. Арсенівка поблизу Єлисаветграда. Навчався в Бобринецькому повітовому училищі.
1859 р. – працює писарчуком станового приставу в містечку Мала Виска, пізніше — канцеляристом міської управи.
1864 — на службі в повітовому суді.
1865 — переїхав до Єлисаветграда, де працював столоначальником повітового поліцейського управління, брав участь у аматорських виставах О.Тарковського, публікував літературно-критичні статті, став членом нелегального народовольського гуртка Опанаса Михалевича.
1870 — одружився з Надією Тарковською (у них було 3 дітей). Як посаг отримав родинний хутір Тарковських.
1881 — втратив дружину Надію, наступного року померла дочка Галина.
1883 — оповідання «Новобранець» (під псевдонімом Гнат Карий). За неблагонадійність був звільнений із посади секретаря поліції. Вступив до театральної трупи М. Старицького.
1883 — одружився з Софією Дітковською, хористкою трупи М.Старицького (мали 2 спільних дітей).
1884 — заарештований і засланий до Новочеркаська. Працював ковалем, пізніше відкрив палітурну майстерню. У засланні написав першу драму «Чабан» («Бурлака»), а також п’єси «Бондарівна», «Розумний і дурень», «Наймичка», «Безталанна».
1886–1887 — п’єси «Бондарівна», «Розумний і дурень», «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля».
1886 — вийшов перший «Збірник драматичних творів» І. Карпенка-Карого.
1887 — отримавши дозвіл на звільнення, повернувся з дружиною Софією в Україну.
1888 — з І.Карпенка-Карого зняли гласний нагляд. Він вступив до трупи свого брата Миколи Садовського, пізніше — до трупи іншого брата — Панаса Саксаганського.
1890 — вступив до товариства українських артистів, написав комедію «Сто тисяч».
1897 — склав записку до з’їзду сценічних діячів у Москві, присвячену переслідуванню українського театру, яку з трибуни з’їзду виголосив Панас Саксаганський.
1899 — «Сава Чалий», присвячену подіям гайдамаччини 18 століття.
1900–1904 — створив власну трупу, п’єси «Хазяїн», «Суєта», «Житейське море».
1906 — захворів, залишив сцену й виїхав на лікування до Берліна.
15 вересня 1907 року Карпенко-Карий помер після тяжкої хвороби у Берліні, куди їздив на лікування; поховано його на хуторі Надія.
Рефлексія від 6 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення:
Українська драматургія і театр 70-90-х рр. ХІХ ст. «Театр корифеїв». Іван Карпенко-Карий (І.Тобілевич). Основне про життєвий і творчий шлях митця, світогляд, багатогранність діяльності. Жанрова різноманітність творів