Тема. Систематизація теоретичних знань з теми.
Мета:
систематизувати та узагальнити знання учнів з теми, установити правильність усвідомлення вивченого теоретичного матеріалу, виявити прогалини первинного осмислення матеріалу, неправильні уявлення учнів;
формувати уміння чітко і конкретно висловлювати свої думки, обґрунтовано і логічно доводити різні твердження, виділяти основне в навчальному матеріалі;
виховувати в учнів уміння планувати свою роботу і прогнозувати її результати за допомогою критеріїв оцінювання.
Тип уроку. Урок перевірки первинного розуміння теоретичних знать й уміння застосовувати їх на практиці.
Форма проведення. Урок – залік.
Наочність та обладнання: комп'ютери, проектор, таблиця «Критерії оцінювання», комп’ютерні тести.
Організаційний етап.


Привітання, фіксація відсутніх. Перевірка готовності учнів до заняття.
Перевірка домашнього завдання.
а) Чотири учні біля дошки заздалегідь готують записи розв’язування задач.
Всі учні здійснюють самоперевірку, корекцію, звітують про підсумки виконання домашнього завдання.
б) Представники від кожної групи коротко звітують про хід роботи над навчальним проектом.
Формування мети і завдань уроку.
Девіз: «Узагальнення – один із найважливіших факторів розвитку математики» У. Сойєр.
«Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи» Піфагор. . 14
Сьогодні на уроці ми дізнаємося наскільки добре ви засвоїли теоретичні знання про теорему Піфагора, перпендикуляр та похилу і чи вмієте ви застосовувати їх на практиці при розв’язуванні опорних задач.
Мотивація навчальної діяльності.
Піфагор був всебічно розвиненою людиною. Ще юнаком більш ніж дві з половиною тисячі років назад він став переможцем на одній з перших олімпіад в кулачному бою.
Він був великим математиком. Заснував школу, в якій навчав науці, яку називали «наукою від Піфагора». Вже згодом цю науку стали називати геометрією. Піфагор називав себе «любомудром» (філософом), тому що він заснував в себе на батьківщині першу філософську школу. Ось деякі заповіді піфагорійців:
Роби тільки те, що не засмутить тебе і не примусить розкаюватись.
Навчись тому, що слід знати.
Будь-яким способом варто уникати і відтинати вогнем, залізом і всіма іншими засобами від тіла – хворобу, а від душі – неуцтво.
Я вважаю, що ви також візьмете для себе зерна мудрості із висловів Піфагора.
І, оскільки девізом нашого уроку є слова Піфагора «Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи», бажаю вам показати свої гарні знання і ніколи не забувати теорему Піфагора.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Метод «Спіймай помилку».
Вчитель проговорює факти, формули, твердження включаючи в деякі з них малопомітні помилки. Учні вказують на них.
Якщо з однієї точки до прямої проведено дві похилі, то менша похила має більшу проекцію.
Проекція похилої коротша від самої похилої.
Похила коротша за перпендикуляр, проведений з тієї самої точки на ту саму пряму.
Якщо в трикутнику квадрат однієї його сторони дорівнює сумі квадратів двох інших, то кут напроти найбільшої сторони – гострий.
Квадрат катета прямокутного трикутника дорівнює різниці квадратів гіпотенузи та іншого катета.
Систематизація та відтворення знань учнів.
Письмовий залік. Таблиця «Критерії оцінювання».
На 6 балів | + На 4 бали | + На 2 бали |
1. Формулювання теореми Піфагора. 2. Формулювання оберненої теореми. 3. Формула теореми Піфагора. 4. Означення перпендикуляра проведеного з точки до прямої. 5. Означення похилої, проведеної з точки до прямої. 6. Означення проекції похилої. Наслідки: 1. Про довжину перпендикуляра і похилої. 2. Про довжину похилої і її проекції. 3. Про проекції рівних похилих. 4. Про рівні проекції похилих. 5. Про порівняння довжин двох похилих в залежності від довжин їх проекцій. 6. Про порівняння довжин двох проекцій в залежності від довжин відповідних їм похилих. | Індивідуальне комп’ютерне тестування. Приклад завдання: №1. Дві більші сторони прямокутного трикутника дорівнюють 8 і 10см. Знайдіть довжину меншої сторони. а) 5 см б) 6см в) 7см г) 4см №2.Дві менші сторони прямокутного трикутника дорівнюють 9 і 12см. Знайдіть довжину більшої сторони. а) 13 см б) 14 см в) 15см г) 16 см | Доведення теореми за вибором вчителя. |
Учні здають зошити для перевірки і оцінювання робіт.
Домашнє завдання:
Повторити §13, §14 підручника.Розв’язати №585, №633.
Продовжувати працювати над проектом.
Рефлексія.
Метод «Корисні та шкідливі звички».
Які риси характеру допомагали вам досягти успіху на уроці?
Які заважали? 16
активність | пасивність | ввічливість | Упертість |
дисциплінованість | допитливість | ініціативність | Наполегливість |
неуважність | незібраність | недбалість | працелюбство |
організованість | лінь | уважність | відповідальність |











