Сьогодні о 14:00
онлайн-конференція:
«
Актуальні питання дошкільної освіти: досвід та перспективи розвитку
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Сучасні завдання медичної генетики. Спадкові хвороби і вади людини, хвороби людини зі спадковою схильністю, їхні причини.

12.03.2023
0 0
Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Тема: Сучасні завдання медичної генетики. Спадкові хвороби і вади людини.


1. Предмет і завдання медичної генетики

Генетика - наука, що вивчає закономірності спадковості та мінливості живих організмів. Походить від грецького слова, що означає народження, походження. Цю назву в 1906 році запропонував англійський вчений Г. Бетсон.

Медична генетика - наука, що вивчає роль спадковості і мінливості в патології людини, закономірності передачі з покоління в покоління спадкових хвороб, розробляє методи діагностики спадкової патології.

 Предметом медичної генетики є вивчення явищ спадковості й мінливості на всіх рівнях організації: молекулярному, клітинному, популяційному, біохронологічному, біогеохімічному.

  Завданнями медичної генетики є:

1) вивчення спадкових хвороб, закономірностей їх успадкування, особливостей патогенезу, лікування та профілактики

2) вивченя спадкової схильності та стійкості до спадкових хвороб

3) вивчення патологічної спадковості

4) дослідження теоретичних медико-біологічних проблем (біосинтез видоспецифічних білків, синтез імунних антитіл, генетичні механізми захворювання на рак)

5) вивчення питань генної інженерії, яка розробляє методи лікування спадкових хвороб шляхом переносу генів нормального метаболізму у ДНК хворого.

2. Значення медичної генетики

   Прогрес в розвитку медицини і суспільства привів до відносного зростання частки генетично обумовленої патології в структурі захворюваності та смертності населення. Людина стикається з новими факторами середовища, відчуває велике навантаження соціального і екологічного характеру (надлишок інформації,стреси,забруднення атмосфери). В той же час покращуються медичні технології, що змінює направленість і інтенсивність природного добору. І те і інше веде до додаткового прояву спадкової патології.
    Сьогодні близько 50% хронічних захворювань дітей та дорослих зумовлено генетично. Саме цим пояснюється важливість знань з медичної генетики та загальної генетики у лікуванні цих хвороб.
   Відомо біля 6000 форм спадкових хвороб, які пошкоджують усі органи, системи і функції організму. Довгий час спадкові хвороби не піддавались лікуванню,а єдиним методом профілактики була рекомендація утримання від дітонародження. Сучасна медична генетика володіє методами ранньої, досимптомної і навіть пренатальної доімплантаційної діагностики. Розуміння молекулярних механізмів патогенезу спадкових захворювань та медичні технології забезпечили успішне лікування деяких генетичних захворювань.

3. Спадкові хвороби   

Спадкові хвороби, спадкові синдроми — група захворювань, що обумовлені порушеннями в процесах збереження, передачі та реалізації генетичної інформації. Спадкові синдроми (за­хворювання), спричинені хромо­сомними і генними мутаціями. В клінічній генетиці синдромом частіше називають вроджені порушен­ня, але нерідко цей термін ви­користовують також для позна­чення будь-якого стійкого про­яву патологічних ознак, зокрема, для тих обмінно-дегенеративних хвороб, що розвиваються піс­ля народження. В основу генетичної класифікації спадкових хвороб покладено тип мутації та характер взаємодії з середовищем.   Першим хромосомний синдром описав 1866 ангійський лікар Л. Даун (синдром Дауна), наявність при прояві цього синдрому додаткової 21-ї хромосоми виявив майже через 100 років (1959) французький учений Лежен з колегами.

 Введення в цитогенетичну практику методів диференційного пофарбуван­ня хромосом (G, R, Q, С) дало значний поштовх для розвитку клінічної цитогенетики і сприя­ло виявленню ряду нових мікроаномалій та хромосомних пере­будов при спадкових хворобах хромосомної природи.

Спадкові хвороби - цікаві факти

Важ­ливою причиною спадкових хвороб людини є вплив на генетичний апарат ктітини різних мутагенних чинни­ків навколишнього середовища. Накопичення генетичних порушень у спадкових структурах людини становить велику небезпеку для спадковості майбутніх поколінь і, крім того, є одним з чинників, що стимулює розвиток клонів злоякісних соматичних клітин. Такі порушення можуть значно по­гіршувати якість генофонду на­ції. В Україні у 1981 Наукова рада Академії наук створила секцію «Ге­нетичні наслідки забруднення навколишнього середовища для людини», що об'єднувала вче­них, які вивчали мутагенність і канцерогенність фізичних, хімічних, біологічних чинників (тих, які широко ви­користовували або були відхо­дами певної галузі економіки), розробляли і впроваджували в практику чутливі системи для їх контролю. Починаючи з 70-х pp. ХХ ст., для запобігання наро­дженню дітей з важкими спад­ковими хворобами і вродженими вадами практикують дородову діагностику такої патології.    Людина є носієм одного або декількох патологічних генів, але для того, щоб така наявність виявилася хворобою, необхідний ряд умов. Для моногенних аутосомно- рецесивних захворювань такою умовою є зустріч із іншим носієм мутації в тому ж генні — і в 25 % випадків у такої подружньої пари народиться хвора дитина.  Спадкові захворювання становлять близько 3/4 уроджених вад. Серед загальної захворюваності населення спадкова становить 15-25 %. Поширеність генних хвороб серед новона­роджених стано­вить 1 %, хромосомних — 0,5 %. Хвороби з істотним компонен­том спадкової схильності по­ширені у 3—3,5 % дітей віком до 5 років, несумісність матері й плоду призводить до патології у 0,4 % новонароджених. Тепер відомо близько 6000 спадкових захворювань і їх кількість зростає.   Спадкові захворювання і захворювання із спадковою схильністю є основною причиною смертності, особливо в економічно розвинутих країнах. На підставі великого статистичного матеріалу встановлено, що через генетичні порушення 1 із 130 зародків гине вже в перші дні, 25 % припиняють своє існування на пізніших строках вагітності. 40 % дитячої смертності зумовлено спадковими дефектами, 5-12 % новонароджених мають природжені генетичні дефекти, які зумовлені дефектом хромосом або мутаціями окремих генів. Кожна людина має 5-10 потенціально шкідливих генів, які передаються нащадкам разом з нормальними генами.         Якщо припустити, що кожна хвороба зумовлена порушенням функції кількох генів, то можна вважати, що у кожної людини близько 1 % генів зачеплена мутацією. Так, кожного дня у нас відбуваються мутації, але їх прояву зашкоджує вирізання інтронів з кодуючої частини гена, тобто сплайсинг.
   У наш час існує така класифікація спадкових хвороб людини:
1) Хромосомні хвороби (зумовлені хромосомними аномаліями - синдром Лежена)

2) Моногенні хвороби - викликані одиничними генними мутаціями, які спричиняють зміну складу або порядку нуклеотидів у ДНК, порушення трансляції та послідовності амінокислот. Фенотипічно моногенні хвороби виявляються як хвороби обміну речовин (галактоземія, фруктоземія, хвороба Альцгеймера).

3) Мультифакторіальні захворювання (МФЗ) - результат взаємодії генетичних чинників та чинників середовища і для вивчення потребують дії зовнішніх факторів. До них відносяться ішемічна хвороба серця, психози, цукровий діабет, виразка, більшість ізольованих вад розвитку.

4) Хвороби з нетрадиційним типом успадкування - переважно мітохондріальні хвороби, викликані точковими мутаціями у генах тРНК або зменшенням кількості копій мітохондріальної ДНК (пігментний ретиніт ока, відтермінована кардіопатія, летальна інфантильна дихальна недостатність, печінкова недостатність).


Задачи з медичної генетики

В США вилікували від генетичної хвороби ембріон людини

2:

Теоретичний блок

Завдання:

Опрацювати матеріал

  1. Переглянути відео

презентації

https://naurok.com.ua/prezentaciya-suchasni-zavdannya-medichno-genetiki-118448.html

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-sucasni-zavdanna-medicnoi-genetiki-246485.html

Закономірності розподілу алелів у популяціях.

Генетика популяцій — наука, що вивчає генетичну структуру природних популяцій, а також генетичні процеси, що в них відбуваються. Основною метою досліджень: пізнання законів, що пояснюють залежності між генотипами та фенотипами особин на популяційно-видовому рівні популяцій.

Завдяки досягненням генетики популяцій встановлено, що елементарною одиницею еволюції є популяція, а не окрема особина, що природні популяції насичені різноманітними рецесивними мутаціями, які є «резервом спадкової мінливості».

Математичну залежність між частотами алелів і генотипів в ідеальній популяції встановили одночасно у 1908 р. і незалежно один від одного видатний англійський математик Дж. Харді (1877—1947) і німецький лікар В. Вайнберг (1862—1937) (іл. 116). Ця закономірність відома як закон Харді — Вайнберга (закон генетичної рівноваги), який є основним законом генетики популяцій.

Рівняння Харді — Вайнберга:

p (А) + q (а) = 1 (для визначення генетичної структури популяцій за частотою алелей);

р2 (АА) + 2pq (Аа) + q2 (аа) = 1 (для визначення генетичної структури популяцій за частотою генотипів).

У популяційній генетиці частоту домінантного алеля А позначають через р, частоту рецесивного алеля а — через q. За умови, що А i a — єдині алелі гена, р + q = 1 (або 100%). Формула (р + q)2= р2 + 2рq + q2 = 1 (або 100 %) є алгебраїчним виразом закону Харді — Вайнберга для двох алелів, де р — частота домінантного алеля А; q — частота рецесивного алеля а; р2 — частота домінантних гомозигот АА; 2pq — частота гетерозигот Аа; q2 — частота рецесивних гомозигот аа

МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА — це розділ генетики людини, що вивчає роль спадкових чинників у розвитку захворювань.

Основними сучасними завданнями медичної генетики є:

виявлення та опис спадкових захворювань, кількість яких збільшується. На сьогодні вже описано 2 200 аутосомно-домінантних, 1 420 аутосомно-рецесивних, 286 зчеплених зі статтю генних та близько 800 хромосомних захворювань;

визначення ролі генотипу й чинників середовища в розвитку полігенних (мультифакторіальних) захворювань, якими є ішемічна хвороба серця, цукровий діабет, виразкова хвороба, гіпертензія тощо;

розшифрування природи великої кількості спадкових захворювань обміну речовин і розроблення ефективних методів профілактики й лікування (наприклад, непереносимість лактози, фенілкетонурія);

пізнання складної природи схильності до онкологічних захворювань та механізмів її реалізації;

розроблення дослідницьких програм й методик для розширення можливостей медико-генетичного консультування;

профілактика та виліковування спадкових хвороб за допомогою новітніх технологій зміни генів та методів генотерапії.

Предметом медичної генетики є спадкові генні й хромосомні хвороби, вади розвитку та хвороби зі спадковою схильністю в людини.

СПАДКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ — спадкові розлади організму, пов'язані з порушенням генетичного апарату (генів, цілісності хромосом чи кількості хромосом). Суто спадковими хворобами є захворювання, причинами яких є зміни спадкового апарату — генні, хромосомні та геномні мутації. За локалізацією генів, які спричиняють розвиток спадкових захворювань, їх поділяють на ядерні та мітохондріальні. За участю генів у розвитку спадкових захворювань серед них виокремлюють моногенні та полігенні хвороби. Моногенні зумовлені дією одного гена, що зазнав мутації, а полігенні (мультифакторіальні) — визначаються дією множинних генів у комплексі із багатьма чинниками середовища.

Хвороби із спадковою схильністю — це захворювання, для розвитку яких необхідна взаємодія внутрішніх спадкових та зовнішніх несприятливих впливів середовища. До цієї групи хвороб належать: подагра, цукровий діабет, гіпертензія, виразкова хвороба, бронхіальна астма, шизофренія, епілепсія та ін.

Вроджені вади розвитку — стійкі структурні чи метоболічні зміни органів, їх частин чи ділянок тіла, що виходять за межі нормальних варіацій будови та порушують їх функції.

Найбільш важкими є вади розвитку ЦНС, серця, травної системи, нирок, а найпоширенішими — розщеплення верхньої губи та піднебіння, вивих стегна, клишоногість. Спадковими вадами метаболізму є хвороби, пов'язані з порушенням обміну амінокислот (фенілкетонурія), вуглеводів (галактоземія), ліпідів (хвороба Тея — Сакса), неорганічних йонів (муковісцидоз). Прикладом уроджених неспадкових вад є талідомідний, сифілітичний, алкогольний і деякі інші синдроми.

3:

Теоретичний блок

Домашнє завдання.

1 Гіпертензія

А Реакції для збільшення кількості фрагментів ДНК

2 Діагноз

Б Ферменти-«ножиці»

3 Ліпосоми

В Підвищений понад норму артеріальний тиск

4 Рестриктази

Г Сферичні везикули для адресної доставки ліків

Д Висновок про наявну хворобу

Рефлексія від 3 учнів

Сподобався:

1 2

Зрозумілий:

1 2

Потрібні роз'яснення:

1 2
Рекомендуємо

🧬 Тема: Закономірності мінливості людини (спадкова та неспадкова)

🧬 Тема: Закономірності мінливості людини (спадкова та неспадкова)

43

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Біологія
10 клас

33 грн

Спадкові захворювання людини.Генетичне консультування.

Спадкові захворювання людини.Генетичне консультування.

1171

Аватар профіля Павлюк Тетяна Анатоліївна
Біологія
9 клас

25 грн

Урок біології для учнів 8 класу. Терморегуляція. Хвороби шкіри.

Урок біології для учнів 8 класу. Терморегуляція. Хвороби шкіри.

90

Аватар профіля Хмеляр Катерина Миколаївна
Біологія
8 клас

40 грн

Сучасні молекулярно-генетичні методи досліджень спадковості людини.

Сучасні молекулярно-генетичні методи досліджень спадковості людини.

128

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
10 клас

25 грн

Еволюція людини. Етапи еволюції людини.

Еволюція людини. Етапи еволюції людини.

58

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
9 клас

58 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

473

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

608

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1015

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

235

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

224

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас