Тема уроку: Сучасні техніки фарбування волосся
Мета уроку:
навчальна – перевірити й закріпити теоретичні знання, сформувати уміння правильного виконання прийомів фарбування осмислити специфіку майбутньої професійної діяльності.
виховна – виховувати в учнів творче ставлення до праці і навчання сприяти набуттю учнями життєвого досвіду, формуванню життєвих принципів і цінностей, які в подальшому позитивно впливатимуть на зростання рівня їхнього профісіаналізму
розвивальна– розвивати творче мислення, увагу і спостережливість, звичку контролювати свою роботу, прагнення самостійно розв'язувати виробничі проблеми й ситуації.
тип уроку дидактичне забезпечення – урок творчого застосування знань, умінь і навичок
вид уроку- змішаний урок
дидактичне забезпечення: натуральні зразки, плакат технологічного виконання фарбування.
- план уроку;
- конспект уроку;
- схеми;
- критерії оцінювання;
матеріально-технічне забезпечення - електронагрівач, сушар, перукарський інструмент, барвники, фольга, миючі засоби.
міжпредметні зв’язки - перукарське мистецтво (підготовчі та заключні роботи при фарбуванні, технологічний процес фарбування
волосся барвниками 1- 4 груп, інструменти, засоби, білизна.)
-матеріалознавство (склад фарбуючих засобів 1-4 групи)
-санітарія і гігієна (дотримання санітарно - гігієнічних правил і норм при фарбуванні волосся)
-охорона праці (безпека праці при використанні фарб 1-4 групи)
методи та прийоми література: словесні(викладення інформації, активізація уваги, логічне порівняння, виділення головного), наочні (наочні об’єкти використовуються як підтвердження словесного викладення), пояснювально-
ілюстративні, практичні (постановка задачі, планування її виконання, регулювання і контроль , коректування практичної діяльності)
література: Л.Г. Гутиря «Сучасна перукарська справа»,Н.А. Горбатюк «Основи перукарської справи».
Хід уроку
Організаційна частина: (2-3 хв.)
Перевірка домашнього завдання: ( 4-5 хв.)
Актуалізація опорних знань: ( 10-12 хв.)
Питання для бесіди:
Які інструменти та матеріали використовують під час фарбуванні волосся?
Очікувана відповідь- барвники, крем, бальзам – ополіскував, щітка для нанесення барвника, мисочка, дозатори, комбінований гребінець, гребінець з хвостиком;
- фольга, гачки для витягування пасом волосся,
- шапочка для мелірування, пластмасові затискачі,
- захисний одяг;
- утеплюючий ковпак;
- рушники;
- серветки.
Усі предмети не повинні мати металеві частини.
З якої зони починають фарбування волосся?
Очікувана відповідь - потилична тім'яна скроневі.
Назвіть види мелірування.
Очікувана відповідь- за допомогою фольги, на шапочку, за допомогою страйпера, методом «вуалі», мелірування волосся укладеного хвилями за допомогою затискачів
Чим відрізняються барвники І гр.. від барвників ІІ гр..?
Очікувана відповідь - на відмінну від барвників І групи, хімічні барвники можуть освітлювати волосся на 3-4тони,освітлювати й одночасно фарбувати його в бажаний колір, робити колір волосся світлішим або темнішим від натурального
Назвіть причини неякісного фарбування.
Очікувана відповідь- недотримання технології виконання послуги;
- використання неякісних барвників;
- недостатня кількість барвника, нанесеного на волосся;
- завелика кількість барвника або несвоєчасне розподіл барвника по всій довжині волосся;
- застосування окисника недостатньої концентрації;
- перевищення концентрації окисника;
- неправильно визначена пропорція компонентів фарбної суміші – окисника мікстону ,барвника;
- неточно дібраний відтінок, мікстон;
- занадто сильний матуючий барвник, мікстон;
- незадовільне самопочуття, загальний стан здоров'я клієнта;
- нехтування станом і структурою волосся .
Поясніть різницю між фарбуванням фізичними та хімічними барвниками.
Очікувана відповідь- барвники ІІІ групи на відмінну від барвників ІІ групи без окисника поверхнево діють на волосся або проникають крізь кутикулу й огортають зовнішній шар кортексу не взаємодіючи з пігментом волосся .
Які перукарські операції виконують за допомогою барвників І групи?
Очікувана відповідь- – освітлення –зміна природнього кольору волосся на півтону, декілька тонів;
- знебарвлення – повне освітлення до надання кольору « блондин».
- протравлювання – видалення з волосся штучного пігменту попереднього барвника перед наступним фарбуванням, підготовка сивого та темного волосся до фарбування світлими барвниками;
- мелірування – освітлення окремих пасом волосся;
- балаяж – освітлення кінчиків волосся.
Формування нових знань: ( 15-16 хв)
Повідомлення нової теми.
Мелірування волосся
1.1 Види технік мелірування:
- за допомогою фольги (виконується на різну довжину волосся, крім сильно короткого, легко виконати любу сучасну техніку, використовуючи декілька кольорів, легко передається малюнок фарбування)
- за допомогою шапочки (виконується на коротке волосся, малюнок передати не можливо, легко досягти натуральних бликів)
- мелірування за допомогою рук ( виконується на коротку довжину, для обробки всіх кінчиків або деяких пасом)
- за допомогою гребінця ( виконується для хаотичних, нерівномірних , меланжевих бликів)
1.2 Способи мелірування:
- широкими пасмами (якщо необхідно досягти більш виразного мелірування)
- тонкими пасмами ( якщо необхідно досягти ледве помітного мелірування, більш використовують для сонячних бликів та освітлення або затемнення на 1-2 тони, натуральний ефект)
- середні пасмами ( використовують для помітного але для плавного переходу з одного кольору на інший)
1.3 Набір пасом:
- слайсами ( виконують мелірування сучасних технік, в залежності від вибору проділів, результат плавний перехід кольорів)
- штопкою ( класичне мелірування, використовують при необхідності досягти часткового та натурального ефекту)
- окремими пасмами ( використовують на різну довжину , на різних зонах)
1.4 Технологічний процес виконання техніки фарбування:
- за допомогою фольги;
1.Виконуєтся на не чисте сухе волосся
2.Поділення на зони вертикальним і горизонтальним проділом на зони ЛПЗ, СПЗ, ППЗ, ПСЗ, ЛСЗ, ЛТЗ
Починать фарбування слід з потиличної частини голови, потім область верхівки, скроневі частини, і в останню чергу -ЛТЗ;
3. Відокремлюємо пасмо бажаної ширини і товщини, інші - заколюємо;
4. Гребінцем з хвостиком вибрати пасма слайсами або штопанням. На фольгу покладіть пасма, які будуть фарбуватися.
5. Рівномірно розподіліть фарбу по пасмам.
6. По завершенні нанесення фарби, складіть фольгу навпіл і підігніть з країв, повністю прикриваючи пофарбовані пасма.
7. час витримки
8. Змивання технічним шампунем
9. Тонування
10. укладання
- за допомогою гребінця;(
Нанести суміш на різноманітні щітки, гребні
Вибрати пасма ,які необхідно меліорувати
Нанести в хаотичному, нерівномірному порядку суміш на пасма
Результат меланжеве мелірування
Час витримки
Змивання технічним шампунем
Тонування
укладання
- за допомогою шапочки;
1. виконується на не чисте сухе волосся
2. розчесати все по росту волосся, одягнути шапочку
3. спеціальним гачком через отвори в шапочці дістати необхідного розміру пасма;
4. Рівномірно розподілити фарбу по пасмам.
5. Час витримки
6. змивання технічним шампунем
7. тонування
8. укладання
- за допомогою рук;
1. виконується на не чисте сухе волосся
2. виконати прикореневий начіс
3. покрити волосся лаком середньої фіксації, таким чином щоб кінчики стирчали вверх
4. руки в рукавичках, брати суміш і в хаотичному порядку наносити фарбу на необхідні ділянки
5. час витримки
6. змивання технічним шампунем
7. тонування
8. укладання

Техніка «балаяж»
Щоб створити природне освітлення волосся, необхідно опанувати відразу декількома техніками фарбування, що також непросто для новачка. Якщо ви хочете відчути неймовірний ефект балаяжа в повній мірі, то за допомогою все-таки краще звертатися до професіоналів, а не намагатися впорається своїми силами в домашніх умовах.
Отже, що являє собою процедура природного фарбування? Всього передбачається кілька обов'язкових етапів:
Щоб надати волоссю ефект красивого переходу кольору, необхідно вдатися до важливого моменту: через 15 хвилин після нанесення барвника на коріння волосся, її необхідно легенько, ніби «змести» пензликом вниз, таким чином, розподіливши її по всій довжині. Плавний перехід можна здійснювати в будь-якому місці: біля самих кінчиків або десь посередині, якщо волосся довге.
2.1 Балаяж кінчиків волосся
Техніки забарвлення кінчиків волосся різноманітні. Волосся розподіляють на невеликі пасма з квадратною основою, фіксують прогумованою тасьмою, обертають до кінчиків фольгою, скручують у пласкі локони та закріплюють клемами, залишаючи кінці вільними. Освітлювальну суміш акуратно наносять пензликом на кінці пасом, установлюють час витримки.
2.2 Балаяж на начесане волосся
Волосся начісують, фіксують корені та надають форму лаком для волосся. Фарбуюючу суміш наносять на долоню руки в гумовій рукавиці, поліруючими рухами змащують нею кінчики волосся. Препарат також можна нанести пензликом.
2.3 Балаяж з аркуша паперу
На коротко стриженому волоссі виконують сильну фіксацію лаком і переносять освітлювач із цупкого аркуша паперу на кінчики волосся.
Застосовують спосіб, аналогічний меліруванню на фользі, але освітлювачем змащують тільки кінці пасом.
Характеристика типових помилок при фарбуванні волосся
та шляхи їх виправлення
№ з\п
| Помилка, що виникла під час фарбування | Можливі причини | Рекомендації щодо виправлення помилок |
1. | Нерівномірно пофарбоване волосся. | Порушено технологію виконання фарбування, невірно витриманий час для прояву фарби. | Якщо стан волосся клієнта дозволяє, то можна виконати повторне фарбування |
2. | Небажаний відтінок кольору волосся. | Невірно підібраний колір барвника відносно основного кольору волосся | Нейтралізувати небажаний колір з допомогою мікстонів або тонуючих барвників |
3. | Неякісно зафарбоване сиве волосся. | Перед фарбуванням не виконана передпігменація волосся; невірно підібра-ний барвник або окисник; порушено технологію фарбування сивого волосся | Необхідно використати барвники першої групи; нанести барвник на коріння, витримати, а потім прочесати на кінці волосся |
4. | Небажаний жовтий відтінок на сивому волоссі. | При фарбуванні відсутній натуральний відтінок волосся, не виконана перепігментація. | Застосувати відтіночний бальзам з фіолетовим відтінком, який надасть волоссю сріблястий відтінок. |
5. | Волосся після фарбування тонуючим барвником не зафарбоване в бажаний колір. | Не проведено діагностику волосся, внаслідок чого невірно підібраний барвник. | Якщо волосся здорове, то використовуємо хімічний барвник; можна виконати легке мілірування волосся. |
6. | Після нанесення барвника І або ІІ групи у клієнта почалася алергічна реакція. | Грубо порушені правила техніки безпеки перед початком фарбування, не проведений тест на чутливість шкіри. | Надати клієнтці протиалергічний засіб та викликати швидку допомогу. |
7. | Отриманий небажаний зелений відтінок на світлому волоссі. | Порушенні правила підбору барвників по колу Освальда: на золотистий відтінок нанесений попелястий. | Відкоригувати одержаний колір волосся з допомогою мікстона синього кольору або протилежного кольору по колу Освальда. |
Закріплення нового матеріалу: ( 5 хв.)
Тестовий контроль (додаток 1)
Підведення підсумків: ( 2 хв.)
аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
аналіз причин помилок, зробленими учнями на році, та засобів їх усунення;
повідомлення та обґрунтування оцінок.
Видача домашнього завдання: (2хв. )
Вивчити конспект.
Викладач: А.Г. Олейникова