Конструктор уроків
1
Scenariusz gry do Niepodległości Polski ( 11 LISTOPADA)
Temat gry: „Skarby Niepodległości”
Cel gry: Zdobądź „Skarby Niepodległości”, poznać i utrwalać polskie symbole narodowe: Orła, flagę i hymn; utrwalanie i doskonalenie języka polskiego
Gracze: uczniowie 5 klasów
Materiały:
- Karty z symbolami (Orzeł Biały, biało-czerwona flaga, symbole tekstami hymnu)
- Zagadki do rozwiązania
- Karty z kociętami
- Nagroda (kotyliony, książki)
Przebieg gry
Hymn Polski
Przemówienie otwierające nauczycieli
Naucuyciel 1
Dzisiaj przypada wielkie święto Państwa Polskiego – Swięto Niepodległości. Dla każdego państwa najcenniejszą rzeczą jest jego symbolika.
Nauczyciel 2
Z najmłodszymi uczniami języka polskiego piątych klasów będziemy grać w gry, które pozwolą im lepiej zapoznać polskie symbole i poszerzyć już zdobytą wiedzę.
Nauczyciel 1
Mamy dwie drużyny, dla każdego następnego etapu wybieramy po kilka osób. Nazwę gry i zasady podają uczniowie siódmej klasy.
Nauczyciel 2
A zaczniemy od obejrzenia filmu animowanego „Jestem Polak mały”
Pokaz multymedialny „Polskie symbole narodowe”
2
ETAP 1: „Rozpoznaj symbol”
*Zasada: Gracze muszą na czas rozpoznać polskie symbole wśrod innych flag i herbów
Etap 2: „Skarbiec symboli”
*Zasada: Uczestnicy pod czas gry „Tik,tak, tik tak”, odpowiadają na pytania dotyczące symbole narodowych i badanego materiału.
Gra „Tik; tak, tik tak”. Uczniowie chodzą w kółko, gospogarz gry czyta wiersz
Tik, tak, tik, tak!
To zegar stary tyka tak!
I ma wskazówki cenne dwie.
Teraz one zatrzymają się!
Gracy stają i zamykają oczy.
Gospodarz dotyka do jednego z graczy i zadaje pytania:
- Jak masz na imię?
- Jakie jest twoje nazwisko?
- Skąd jesteś?
- Kim jesteś?
- Co znajduje się na polskim godle?
- Jakiego koloru orzeł z godła?
- Ile masz lat?
- Jakie barwy ma flaga Polski?
- Jaka barwa jest w górze, a jaka w dole flagi?
- Jak można pożegnać się po polsku?
- Wymień trzy zwierzęta.
- Wymień 3 owoce.
- Wymień 3 warzywy.
- Policz do 10 (dziesięciu).
Etap 3: „Projektant odzieży”
Zasada: ubrać kocięta, malować ubrania w barwach polskiej flagi.
Gracze otrzymują kartki papieru z narysowanymi kotami.
Etap 4: „Taniec królewski”
Zasada: tańczyć za przykładem starszych uczniów.
Etap 5: „Szlakiem orła”
Zasada: gracze odnajdują ukryte w pomieszczeniu flagi, puzzle z Orłem i fragmenty teksty tekstu hymnu.
*Dodatkowe zadanie: złóż puzzłe z orłą w całość, a następnie ułóż tekst hymnu w poprawnej kolejności.
Graczy otrzymują karty z lokalizacją „skarbu”.
Final: „Chwała Polsce”
Zasada: uczestnicy gry odśpiewują hymn Polski.
Nagroda: zwyciężcy otrzymują narody (dyplomy, książki).
Organizatory wynoszą tort z kolorami flagi polskiej i pod piosenkę urodzinową „Sto lat” częstują uczestników.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0