Урок:

Спілкування як інтеракція

19.02.2024
0 0
I курс, II курс, III курс, IV курс, V курс, VI курс

3

48

247

0

1

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Інтеракція - взаємодія людей в ході спілкування, планування спільної діяльності , організація спільної діяльності, психологічний вплив один на одного.

Взаємодія - це дії індивідів, спрямованих один до одного. Така дія може бути розглянуто як сукупність методів, що застосовуються людиною для досягнення певних цілей - практичних завдань або для реалізації цінностей. Люди вступають у взаємодію, тому що залежать один від одного.

Соціальна зв'язок - це залежність людей, реалізована через соціальну дію, здійснюване з орієнтацією на інших людей, з очікуванням відповідного відповідного дії партнера. У соціальній зв'язку можна виділити:

  • - Суб'єкти зв'язку (їх може бути двоє чи тисячі людей);

  • - Предмет зв'язку (з приводу чого здійснюється зв'язок);

  • - Механізм регулювання взаємовідносин.

Структура взаємодії залежить від ступенів його розвитку:

  • а) просторовий контакт;

  • б) психічний контакт - взаємна зацікавленість;

  • в) соціальний контакт - зв'язок між людьми поверхнева, скороминуща, партнер по контакту може бути легко замінений іншою людиною;

  • г) спільна діяльність;

  • д) систематичне, постійне здійснення дій, що мають на меті викликати відповідну реакцію з боку партнера;

  • е) соціальні відносини - стійка система взаємодії між партнерами, що має самовозобновляющийся характер (Я. Щепаньский).

Взаємодії можна розділити на такі компоненти, як позиції учасників, ситуація і стиль дій. Взаємодія людей залежить від ситуації і позицій спілкування учасників. Позиції в спілкуванні виділяють наступні :

  • 1) доброзичлива позиція прийняття співрозмовника;

  • 2) нейтральна позиція;

  • 3) ворожа позиція неприйняття співрозмовника;

  • 4) домінування, або "спілкування зверху";

  • 5) спілкування "на рівних";

  • 6) підпорядкування, або позиція "знизу".

Інтеракція - взаємодія, обмін діями в комунікації.

1. Дж. Хоманс - Теорія обміну

В процесі взаємодії партнери обмінюються двома змінними: витрати на взаємодію і винагороду за взаємодію.

У поєднанні цих двох змінних виділяються наступні типи поведінки:

§ якщо винагорода велика, то партнер більшою мірою готовий витрачати свої зусилля на взаємодію. активність партнера

§ якщо мета близька, то партнер в меншій мірі готовий витрачати зусилля. розслаблений тип

§ якщо винагорода залежить від певних умов, то більшою мірою готовий витрачати зусилля на відтворення даних умов. Маніпулятивний тип.

2. Дж. Мід, Г. Блумер - Теорія символічного інтеракціоналізма

В процесі взаємодії партнери впливають один на одного за допомогою символів (вербальних і невербальних)

Взаємодія являє собою своєрідний спектакль, основні елементи якого:

партнери (виконують певні ролі)

декорації (ситуація взаємодії)

Партнери впливають один на одного за допомогою враження, що формується з перших хвилин комунікації. Надалі вони управляють поведінку один одного за допомогою сформованого враження

3) З. Фрейд - Психоаналітична теорія

При взаємодії з партнером, який старший за віком або положенню, а також більш значуща їх важливим для суб'єкта якістю, головний суб'єкт регресує - йде на більш примітивні рівні поведінки. Це проявляється в такий спосіб:

- вибудовування взаємин за формулою «об'єкт-суб'єкт»

- нездатність самостійно прийняти рішення

- пригніченість у вербальних і невербальних засобах комунікації

- астенічний стан (негативні почуття)

Це відбувається з тими, хто в ранньому дитинстві пережили негативний досвід, пов'язаний із спілкуванням з такими партнерами.

Стратегії взаємодії (по К. Томас):

Уникнення - пасивна стратегія, яка передбачає відхід від взаємодії.

- психологічний догляд (НЕ висловлення своєї точки зору і т.д.)

1. Мета взаємодії для людини не дуже важлива

2. Недостатньо сил для досягнення мети

Пристосування - пасивна стратегія. Передбачає свідома відмова від своєї мети заради досягнення мети партнера. Чи виправдане:

3. Важливіше зберегти хороші відносини з партнером

Співпраця - активна стратегія. Передбачає активну участь обох партнерів для досягнення мети. Відкритий обмін думками, обговорення позицій, знаходження варіанту, прийнятного для всіх. Добре завжди, якщо немає дефіциту часу.

Суперництво - активна боротьба за свої інтереси. Непримиренний антагонізм в разі опору партнера, приниження, образи. Чи виправдане тільки в крайньому випадку.

Компроміс - активна стратегія. Передбачає участь обох партнерів в пошуку рішення за рахунок взаємних поступок. Чи виправдане:

1. немає резерву часу для співпраці

2. у партнерів різні сили і влада, а мета одна.

Інтерактивні бар'єри - психологічні перешкоди на шляху ефективної організації взаємодії.

1. бар'єри несумісних стратегій взаємодії

2. бар'єри несумісних характерів через відмінності в темпераменті, характері, здібностях, напрямках.

3. бар'єр «неврозу» - партнер переживає стрес.

2:

Вільне введення тексту

Максимально 4 бали за завдання


Ситуаційна задача.

Студент сідає відповідати екзаменаторові. Сказавши кілька загальних фраз, раптом з наснагою звертається до викладача: «Для мене завжди було хвилюючою загадкою, як можуть бути зв’язані ці явища? …»

Викладач, закоханий у свій предмет і стомлений від пасивності і байдужості студентів, радісно починає пояснювати. Студент демонструє захват від почутого, підтакує, перепитує і знову захоплюється логічною стрункістю предмета. Задоволений викладач ставить йому високу оцінку.

Завдання:

1. Проаналізуйте ситуацію, з точки зору інтеракції.

3:

Завантаження файлу

На 5 балів

Підготуйте презентація за темою на вибір:

  1. Дж. Хоманс - Теорія обміну

  2. Дж. Мід, Г. Блумер - Теорія символічного інтеракціоналізма

  3. З. Фрейд - Психоаналітична теорія

Рефлексія від 14 учнів

Сподобався:

14 0

Зрозумілий:

13 1

Потрібні роз'яснення:

14 0
Рекомендуємо

Мова як основний засіб спілкування. Інші функції мови. Мовні й немовні засоби спілкування.

Мова як основний засіб спілкування. Інші функції мови. Мовні й немовні засоби спілкування.

717

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. Мистецтво спілкування

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. Мистецтво спілкування

181

Аватар профіля Добринська Лариса Олексіївна
Громадянська освіта
10 клас та I курс

25 грн

РМ. Мовлення і спілкування. Загальне уявлення про мовлення як діяльність. Види мовленнєвої діяльності. Різновиди мовленнєвого спілкування. Мета спілкування та адресат мовлення

РМ.	Мовлення	і спілкування. Загальне уявлення	про мовлення	як	діяльність. Види		мовленнєвої діяльності. Різновиди мовленнєвого спілкування. Мета спілкування та адресат мовлення

294

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

РМ №1. Мовлення та спілкування (поглиблення вивченого; практично): види мовленнєвої діяльності, ситуація спілкування.

РМ №1. Мовлення та спілкування (поглиблення вивченого; практично): види мовленнєвої діяльності, ситуація спілкування.

237

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
6 клас

33 грн

Безпечне використання інтернету. Спілкування в інтернеті

Безпечне використання інтернету. Спілкування в інтернеті

83

Аватар профіля Балюк-Дмітрієва Олена Миколаївна
Інформатика
5 клас

31 грн

Схожі уроки

презентація "Модель зовнішнього вигляду вчителя"

презентація "Модель зовнішнього вигляду вчителя"

42

Аватар профіля маммабутаєва світлана володимирівна
Етика
дорослі

Здоров’я людини

Здоров’я людини

75

Аватар профіля Машовець Андрій Сергійович
Етика
6 клас

Праця і дозвілля

Праця і дозвілля

152

Аватар профіля Машовець Андрій Сергійович
Етика
6 клас

Людина і природа

Людина і природа

86

Аватар профіля Машовець Андрій Сергійович
Етика
6 клас

Культура — міра людяності в людині

Культура — міра людяності в людині

148

Аватар профіля Машовець Андрій Сергійович
Етика
6 клас