Конструктор уроків
1
Тема: Скелет людини. З’єднання кісток.
Мета:
Навчальна:розкрити значення опорно-рухової системи людини; ознайомити з будовою скелета людини; формувати вміння робити висновки, складати схеми, працювати з підручником, додатковою літературою;
Розвиваюча: розвивати творчу активність учнів, їх пізнавальні інтереси, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати вміння працювати в парах та групах;
Виховна:виховувати тактовне ставлення один до одного під час роботи в парах, працелюбність, старанність; продовжувати формувати гігієнічні навички, етичні стосунки в колективі, бажання вчитися і знати якомога більше.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні поняття та терміни: опорно-рухова система, скелет, атлант, епістрофей.
Матеріали та обладнання: таблиці «Будова скелета людини» , зошити, підручники, муляж скелета людини, комп’ютер, моделі кісток.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Створення позитивної психологічної атмосфери:
Я бажаю вам сьогодні відчути успіх перемог. Радість пізнання. Сподіваюсь ви покажете всю свою Обдарованість і Кмітливість.
II. Актуалізація опорних знань
1. Біологічний диктант.
До органів опорно-рухової системи відносять _кістки і _мязи_, які ростуть і функціонують як єдине ціле. Опорно-рухова система виконує такі основні функції:____ До хімічного складу кістки входять 2 класи речовин______ і _____. Основною речовиною, що надає еластичності кісткам є білок колаген_. З мінеральних речовин у кістках найбільше _____. Розрізняють такі види кісток ____. Довгі кістки всередині містять багату на жир сполучну тканину ________. Клітини крові утворюються в _______. Ріст кістки в товщину забезпечує _окістя_, а в довжину - хрящі на кінцях кісток_. Розрізняють такі хрящі: гіаліновий, еластичний та волокнистий.
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Вправа «ПАЗЛ»:Малюнок скелета розрізаний на пазли необхідно зібрати
Що зображено на прапорі піратів? Череп
Спотикушка наша Ліна знов в зеленці всі… Коліно
З якої частини тіла Адама, за легендою, була створена перша на Землі жінка? Ребро
Це для дітей уже не секрет кістки усі разом звуться… Скелет
Щоб перемогти суперника в схватці треба покласти його на
Проблемне запитання
Цим питанням задумувались ще в Древній Греції і Древньому Римі. Демокрит збирав залишки скелетів, відвідуючи кладовища. Клавдій Гален (древньоримський лікар) посилав своїх учнів збирати кістки загиблих ворогів. Сам він здійснив подорож в Олександрію, щоб вивчити там єдиний зібраний скелет людини.
1. У новонародженого кісток більше, ніж у дорослої людини - 350. Формування скелета закінчується до 22-25 років. Прийнято вважати, що при нормальному розвитку у дорослої людини 206 кісток. У чому секрет?
2. «Якщо ми виміряємо свій ріст уранці та ввечері, перед сном, ми з’ясуємо, що увечері ми нижчі на 1,5 – 2 см. Чому? Спробуємо з’ясувати протягом уроку.»
IV. Повідомлення теми та мети уроку
«Будова скелета людини»
- Як ви вже здогадалися сьогодні на уроці ми будемо знайомитись з будовою скелета людини.
- На уроці ми дізнаємося особливості будови скелета людини, його відділів; навчимося знаходити подібність та відмінність у будові скелета людини та тварин; пояснювати особливості скелета, пов’язані з прямоходінням, трудовою та розумовою діяльність.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Відділи скелета людини. (бесіда, складання схеми на дошці).
2. Особливості будови відділів скелета людини
(Частково-пошукова робота з підручником, складання таблиці, розповідь учителя)
Скелет людини
Відділи скелета | Особливості будови | Функції |
Череп 23 (кістки) | 1.Мозковий відділ (8 кісток) : 2.____________________________ _______________________________ |
|
Хребет (33-34 хребці) |
|
|
Грудна клітка |
|
|
Пояс верхніх кінцівок |
|
|
Верхня кінцівка |
_______________________________ _______________________________ |
|
Пояс нижніх кінцівок (таз) |
|
|
Череп.
Череп людини складається з 2 відділів:
мозковий — утворений 8 кістками (парні скроневі та тім'яні кістки, непарні лобова, потилична, клиноподібна та решітчаста;
лицьовий — утворений 15 кістками (парні верхньощелепні, носові, слізні, виличні, піднебінні, нижньоносові, а також непарні нижньощелепна, леміш, під'язикова).
Потилична кістка має великий потиличний отвір, через який порожнина черепа з'єднана із спинномозковим каналом. У скроневій кістці є отвір зовнішнього слухового проходу. У кістках основи черепа є також дрібні отвори, через які проходять черепно-мозкові нерви та кровоносні судини.
Скелет тулуба.
Скелет тулуба людини складається з 2 частин — хребет та грудна клітка.
Хребет людини утворений 33-34 хребцями, поділеними на 5 відділів:
шийний відділ (7 хребців) — перший хребець (атлант) з'єднує хребет з черепом;
грудний відділ (12 хребців) — від кожного хребця відростає пара ребер;
поперековий відділ (5 хребців)
крижовий відділ (5 хребців) — хребці зрослись в одну кістку
куприковий відділ (4-5 хребців)
Кожен хребець складається з тіла та дуги, від якої відходять декілька відростків. Тіло хребців і дуги складають хребцеві отвори, які утворюють хребетний канал, де міститься спинний мозок. Хребці з'єднуються між собою за допомогою волокнистого хряща, що надає хребту гнучкості та еластичності.
Грудна клітка утворена ребрами та грудиною. Людина має 12 пар ребер, з яких перші 7 пар з'єднані безпосередньо з грудиною, наступні3 прикріплюються до хрящів вищих ребер, а останні 2 пари розташовані вільно. Груднина розташована попереду грудної клітки і виконує важливу функцію — скріплює ребра між собою.
Скелет кінцівок.
Людина має 2 пари кінцівок — пару верхніх та пару нижніх. Верхні кінцівки називаються руками, а нижні — ногами.
Скелет верхніх кінцівок складаються з двох частин:
пояс верхніх кінцівок — утворений парними кістками лопаток та з'єднаних з ними ключицями;
вільні верхні кінцівки — утворені з 3 відділів:
плече — утворене плечовою кісткою, з'єднаною з лопаткою;
передпліччя — утворене ліктьовою та променевою кістками;
кисть — утворена кістками зап'ястка, п'ястка та фаланг пальців руки.
Скелет нижніх кінцівок складається з двох частин:
пояс нижніх кінцівок — утворенийпарними тазовими (зрослі лобкові, сідничні та клубові кістки) та крижовою кістками;
вільні нижні кінцівки — утворені з 3 відділів:
стегно — утворене стегновою кісткою;
гомілка — утворена великою та малою гомілковою кістками;
стопа — утворена кістками заплесна, плесна та фаланг пальців ноги.
Вправа « Знайди спільне та відмінне»
Відмінності між скелетом людини та тварин
Розповідь учителя, обговорення малюнків скелетів людини і тварини, учні називають відмінності та записують у зошити.
1. Більший мозковий відділ.
2. Чотири вигини хребта.
3. Розширена та сплющена грудна клітка.
4. Розширений тазовий пояс.
5. Відмінність розташування великого пальця кисті.
6. Склепіння стопи.
4.Руханка.
Цифру 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо),
цифру 2 - підборіддям,
цифру 3 - правим плечем,
цифру 4 - лівим плечем,
цифру 5 - «пишемо» правим ліктем,
цифру 6 - лівим ліктем,
цифру 7 - правим коліном,
цифру 8 - лівим коліном,
цифру 9 - правою ногою,
а десяточку - спиною
Молодці! Чи всі вправи ви змогли виконати? Які були найскладнішими? Чому?
206 кісток нашого тіла – це ще не скелет.
Єдиним цілим вони будуть лише у з’єднанні.
VII. Узагальнення вивченого
1. Відповідь на проблемне запитання
Робота з комп’ютером
https://learningapps.org/2012406
https://learningapps.org/1995758
Цифровий диктант « Лови помилку»
З 12 пропозицій ви повинні виписати тільки ті цифри, які відповідають правильним судженням.
У дорослої людини в кістках переважають мінеральні солі.
У дітей кількість кісток близько 200, а у дорослих трохи більше 300.
В хребті з’єднання кісток рухливе – суглоби.
Найбільші кістки в скелеті людини – гомілкові.
Діти більш схильні до переломів кісток, ніж дорослі.
Зростання кістки в довжину відбувається за рахунок окістя.
Пояс нижніх кінцівок утворений тазовими кістками.
Вигини в хребті людини є з народження.
Жовтий кістковий мозок – місце утворення клітин крові.
У людини в черепі переважає лицьовій відділ.
Плечовий пояс утворений парними ключицями та лопатками.
Кістки черепа поєднані нерухомо.
Правильна відповідь – : 1,7,11,12
Завдання. З переліку кісток (1-20) виберіть ті, що є відповідями на питання.(I-XІІ)
I. Що відноситься до мозкового відділу черепа?
II. Що відноситься до грудної клітки?
III. Які кістки утворюють плечовий пояс?
IV. Які кістки утворюють скелет вільної верхньої кінцівки?
V. Які кістки утворюють пояс нижніх кінцівок?
VI. Які кістки утворюють скелет вільної нижньої кінцівки?
VII. Які кістки утворюють колінний суглоб?
VІІI. Які кістки утворюють ліктьовий суглоб?
ІХ. Які кістки - довгі трубчасті?
Х. Які кістки є плоскими?
ХІ. Які кістки відносяться до лицьового відділу черепа?
На дошці приготовлений запис:
фаланги пальців
зап’ясток
плесно
передплесно
тім’яна кістка
променева кістка
ліктьова кістка
плечова кістка
гомілкова кістка
п’ясток
стегнова кістка
І варіант Випишіть цифри з назвами кісток верхньої кінцівки послідовно від кисті вгору.
ІІ варіант Випишіть цифри з назвами кісток нижньої кінцівки послідовно від стопи вгору.
VII. Підведення підсумків
VIII. Домашнє завдання
1.Опрацювати теоретичний матеріал §29,
2. Вивчити будову скелета людини.
3. Будь-хто з вас, перш ніж встати, нахилиться вперед і тільки тоді випрямиться і встане. Чи може людина встати не нахиляючись вперед?
Рефлексія від 1 учня
Сподобався:
Так: 1
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 1
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 1
Так: 0