Урок:

Розв"язування задач підвищеної складності з теми "Теорема Піфагора"

18.02.2023
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Розв’язування вправ підвищеної складності.

Мета:

  • навчити застосовувати раніше набуті знання і навички учнів при розв’язуванні задач на декілька логічних ходів;

  • формувати уміння самостійно застосовувати знання в різноманітних ситуаціях, розвивати креативні здібності, вчити знаходити нестандартні рішення, розвивати здатність до оціночних дій, навички колективної та самостійної роботи;

  • виховувати віру в свої сили, потяг до знань, до наукової творчості.

Тип уроку. Урок закріплення навичок і вмінь.

Форма проведення. Урок-практикум.

Наочність та обладнання: комп'ютери, проектор, вчительська презентація до уроку, пакет «Динамічна геометрія», портрет Піфагора, підручник Геометрія 8 клас. Г.П. Бевз, Київ, «Вежа», 2008, практичні задачі на слайдах.

  1. Організаційний етап.

Налаштування на гарний настрій на уроці.

Невідомо хто, коли, але хтось сказав слова, які передаються нам і які передаємо ми своїм нащадкам: «Намагайтеся кожного дня для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки від того настрою, з яким ви вступаєте в день, або в справу, залежать ваші успіхи, а можливо і невдачі». Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результати. 17

  1. Перевірка домашнього завдання.

а) Перед уроком учні-консультанти здійснюють перевірку домашнього завдання в закріплених за ними учнів за зразком. На початку уроку доповідають вчителю про стан виконання домашнього завдання.

б) Учні – представники від кожної групи коротко звітують про хід роботи над навчальним проектом.

  1. Формування мети й завдань уроку.

Теорема Піфагора в середні віки носила назву «Магістр математики». Це тому, що в ті часи замість екзамену з математики студент повинен був присягнутися, що він читав встановлене число глав книги Евкліда «Начала». А останньою теоремою в цій книзі була теорема Піфагора. Тільки після цього студент отримував звання магістра математики. До речі, «Начала» Евкліда, написана в ІV ст. до н.е., лежить в основі всіх сучасних підручників геометрії.

Ви вже вивчили теорему Піфагора і зараз будете доводити, що розумієте її і вмієте застосовувати при розв’язуванні задач. Сьогодні на уроці ви будете поглиблювати свої знання, застосовувати їх в нестандартних ситуаціях. Для цього в нагоді стануть практичні та цікаві задачі, які ви підготували, працюючи над проектом. За допомогою розв’язування таких задач ви будуєте своє успішне майбутнє, готуєтесь до обраної професії. Адже вони розвивають логічне мислення, а без нього неможлива успішна діяльність людини.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Пропоную учням написати на аркуші своє ім’я і за одну хвилину згадати про себе і записати позитивні риси, які починаються з тієї ж букви, що й ім'я. По черзі всім дається слово і кожен говорить про себе. Наприклад: - Я Тетяна, я тактовна, талановита, творча. Зараз ми почули про кожного з вас, які ви активні, талановиті, розумні… Я вірю, що ви дійсно такі і бажаю вам показати всі ці якості на нашому уроці.

  1. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

  1. Розгадати кросворд, підготовлений однією з груп. 18

1. Відрізок прямої, який утворює прямий кут з даною прямою.

2. Сторона прямокутного трикутника, що лежить проти прямого кута.

3. Трикутник – це геометрична …

4. Відрізок, який з’єднує вершину трикутника з серединою протилежної сторони.

5. Трикутник, сторони якого пропорційні числам 3, 4 і 5.

6. Відрізок перпендикуляра, проведеного з вершини трикутника до прямої, що містить протилежну сторону трикутника.

7. Відрізок, який з’єднує основи перпендикуляра і похилої, проведених із однієї точки до даної прямої.

2) Які трикутники називають піфагоровими?

ПІФАГОРОВІ ТРИКУТНИКИ

а

3

5

8

7

20

12

9

28

11

16

33

48

в

4

12

15

24

21

35

40

45

60

63

56

55

с

5

13

17

25

29

37

41

53

61

65

65

73

Учні другої групи за допомогою комп’ютерного експерименту склали таблицю «Піфагорові трикутники», якою ми будемо користуватися при розв’язуванні усних задач.

  1. Застосування знань і навичок в змінених ситуаціях.

  1. Усні задачі на готових малюнках.

Метод «Мозковий штурм». Знайти Х.

19



  1. Колективне розв’язування задач.

Учні третьої групи підготували практичні задачі, за допомогою яких продемонструють нам де можна застосовувати знання теореми Піфагора в житті.

Девіз: Ці задачі не прості,

Застосуєш їх в житті.

Щоб їх добре розв’язати,

Геометрію треба знати.

20

№1. Між двома фабричними спорудами влаштований похилий жолоб для передачі матеріалів. Відстань між спорудами дорівнює 15 м, а кінці жолоба розміщені на висоті 4м і 12м над землею. Знайдіть довжину жолоба.


13 13

24

№2. В розрізі теплиця має рівнобедрений трикутник з бічними сторонами по 13м і основою 24м. Знайти висоту теплиці.

  1. Робота в групах.

Розв’язування задач з рукописів китайських математиків.


21

  1. Самостійна робота в двох варіантах. Задачі в віршах.

№1. Задача Бхаскари.(на11 б.)

Над озером тихим

С полфута размером

Высился лотоса цвет.

Он рос одиноко

И ветер порывом

Отнес его в сторону. Нет

Боле цветка над водой.

Нашел же рыбак его

Ранней весною

В двух футах от места, где рос.

Итак, предложу я вопрос:

Как озера вода здесь глубока?

№2. Задача про тополю. (на 6 б.)

На березі річки тополя росла

І вітру порив її стовбур зламав.

Тополя упала і стовбур її

Кут прямий з течією ріки утворив.

Пам’ятай, в тому місці ріка

Чотири фути була шириною.

Верхівка схилилась до краю,

Залишивши три фути всього над водою.

Прошу, тепер швидше скажи мені ти:

Тополя якої була висоти?

Задачу учні вибирають за рівнем навченості. Вчитель збирає зошити на перевірку і виставляє оцінки. 22

  1. Домашнє завдання:

  • Повторити § 13, 14 підручника, №591, №593 – обов’язково,

№594, №595 – додатково.

Кожній групі закінчити роботу над навчальним проектом, підготуватися до захисту презентації.

  1. Підсумки уроку.

Метод «Чотири Що?».

Учні відповідають на запитання:

  • Що нового дізнався на уроці?

  • Що сподобалося найбільше?

  • Що було найскладнішим при виконанні завдань?

  • Що треба ще зробити для досягнення кращих результатів?

  1. Рефлексія.

Метод «Похвали себе».

  • Чи з’явилося почуття самоповаги від твоєї роботи на уроці?

  • Похвали себе одним реченням.

Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема. Розв’язування вправ підвищеної складності.

Мета:

  • навчити застосовувати раніше набуті знання і навички учнів при розв’язуванні задач на декілька логічних ходів;

  • формувати уміння самостійно застосовувати знання в різноманітних ситуаціях, розвивати креативні здібності, вчити знаходити нестандартні рішення, розвивати здатність до оціночних дій, навички колективної та самостійної роботи;

  • виховувати віру в свої сили, потяг до знань, до наукової творчості.

Тип уроку. Урок закріплення навичок і вмінь.

Форма проведення. Урок-практикум.

Наочність та обладнання: комп'ютери, проектор, вчительська презентація до уроку, пакет «Динамічна геометрія», портрет Піфагора, підручник Геометрія 8 клас. Г.П. Бевз, Київ, «Вежа», 2008, практичні задачі на слайдах.

  1. Організаційний етап.

Налаштування на гарний настрій на уроці.

Невідомо хто, коли, але хтось сказав слова, які передаються нам і які передаємо ми своїм нащадкам: «Намагайтеся кожного дня для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки від того настрою, з яким ви вступаєте в день, або в справу, залежать ваші успіхи, а можливо і невдачі». Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результати. 17

  1. Перевірка домашнього завдання.

а) Перед уроком учні-консультанти здійснюють перевірку домашнього завдання в закріплених за ними учнів за зразком. На початку уроку доповідають вчителю про стан виконання домашнього завдання.

б) Учні – представники від кожної групи коротко звітують про хід роботи над навчальним проектом.

  1. Формування мети й завдань уроку.

Теорема Піфагора в середні віки носила назву «Магістр математики». Це тому, що в ті часи замість екзамену з математики студент повинен був присягнутися, що він читав встановлене число глав книги Евкліда «Начала». А останньою теоремою в цій книзі була теорема Піфагора. Тільки після цього студент отримував звання магістра математики. До речі, «Начала» Евкліда, написана в ІV ст. до н.е., лежить в основі всіх сучасних підручників геометрії.

Ви вже вивчили теорему Піфагора і зараз будете доводити, що розумієте її і вмієте застосовувати при розв’язуванні задач. Сьогодні на уроці ви будете поглиблювати свої знання, застосовувати їх в нестандартних ситуаціях. Для цього в нагоді стануть практичні та цікаві задачі, які ви підготували, працюючи над проектом. За допомогою розв’язування таких задач ви будуєте своє успішне майбутнє, готуєтесь до обраної професії. Адже вони розвивають логічне мислення, а без нього неможлива успішна діяльність людини.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Пропоную учням написати на аркуші своє ім’я і за одну хвилину згадати про себе і записати позитивні риси, які починаються з тієї ж букви, що й ім'я. По черзі всім дається слово і кожен говорить про себе. Наприклад: - Я Тетяна, я тактовна, талановита, творча. Зараз ми почули про кожного з вас, які ви активні, талановиті, розумні… Я вірю, що ви дійсно такі і бажаю вам показати всі ці якості на нашому уроці.

  1. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

  1. Розгадати кросворд, підготовлений однією з груп. 18

1. Відрізок прямої, який утворює прямий кут з даною прямою.

2. Сторона прямокутного трикутника, що лежить проти прямого кута.

3. Трикутник – це геометрична …

4. Відрізок, який з’єднує вершину трикутника з серединою протилежної сторони.

5. Трикутник, сторони якого пропорційні числам 3, 4 і 5.

6. Відрізок перпендикуляра, проведеного з вершини трикутника до прямої, що містить протилежну сторону трикутника.

7. Відрізок, який з’єднує основи перпендикуляра і похилої, проведених із однієї точки до даної прямої.

2) Які трикутники називають піфагоровими?

ПІФАГОРОВІ ТРИКУТНИКИ

а

3

5

8

7

20

12

9

28

11

16

33

48

в

4

12

15

24

21

35

40

45

60

63

56

55

с

5

13

17

25

29

37

41

53

61

65

65

73

Учні другої групи за допомогою комп’ютерного експерименту склали таблицю «Піфагорові трикутники», якою ми будемо користуватися при розв’язуванні усних задач.

  1. Застосування знань і навичок в змінених ситуаціях.

  1. Усні задачі на готових малюнках.

Метод «Мозковий штурм». Знайти Х.

19



  1. Колективне розв’язування задач.

Учні третьої групи підготували практичні задачі, за допомогою яких продемонструють нам де можна застосовувати знання теореми Піфагора в житті.

Девіз: Ці задачі не прості,

Застосуєш їх в житті.

Щоб їх добре розв’язати,

Геометрію треба знати.

20

№1. Між двома фабричними спорудами влаштований похилий жолоб для передачі матеріалів. Відстань між спорудами дорівнює 15 м, а кінці жолоба розміщені на висоті 4м і 12м над землею. Знайдіть довжину жолоба.


13 13

24

№2. В розрізі теплиця має рівнобедрений трикутник з бічними сторонами по 13м і основою 24м. Знайти висоту теплиці.

  1. Робота в групах.

Розв’язування задач з рукописів китайських математиків.


21

  1. Самостійна робота в двох варіантах. Задачі в віршах.

№1. Задача Бхаскари.(на11 б.)

Над озером тихим

С полфута размером

Высился лотоса цвет.

Он рос одиноко

И ветер порывом

Отнес его в сторону. Нет

Боле цветка над водой.

Нашел же рыбак его

Ранней весною

В двух футах от места, где рос.

Итак, предложу я вопрос:

Как озера вода здесь глубока?

№2. Задача про тополю. (на 6 б.)

На березі річки тополя росла

І вітру порив її стовбур зламав.

Тополя упала і стовбур її

Кут прямий з течією ріки утворив.

Пам’ятай, в тому місці ріка

Чотири фути була шириною.

Верхівка схилилась до краю,

Залишивши три фути всього над водою.

Прошу, тепер швидше скажи мені ти:

Тополя якої була висоти?

Задачу учні вибирають за рівнем навченості. Вчитель збирає зошити на перевірку і виставляє оцінки. 22

  1. Домашнє завдання:

  • Повторити § 13, 14 підручника, №591, №593 – обов’язково,

№594, №595 – додатково.

Кожній групі закінчити роботу над навчальним проектом, підготуватися до захисту презентації.

  1. Підсумки уроку.

Метод «Чотири Що?».

Учні відповідають на запитання:

  • Що нового дізнався на уроці?

  • Що сподобалося найбільше?

  • Що було найскладнішим при виконанні завдань?

  • Що треба ще зробити для досягнення кращих результатів?

  1. Рефлексія.

Метод «Похвали себе».

  • Чи з’явилося почуття самоповаги від твоєї роботи на уроці?

  • Похвали себе одним реченням.

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Назвіть формулу теореми Піфагора

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Теорема Піфагора. ГР 1

Теорема Піфагора. ГР 1

88

Аватар профіля Церр Наталя Миколаївна
Геометрія
8 клас

40 грн

Поняття складності алгоритмів

Поняття складності алгоритмів

280

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
9 клас

35 грн

ГР1 Поняття складності алгоритмів

ГР1 Поняття складності алгоритмів

184

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
8 клас

35 грн

Розбір задач з теми "Використання функцій користувача

Розбір задач з теми "Використання функцій користувача

221

Аватар профіля Киреєва Оксана Анатоліївна
Інформатика
9 клас

50 грн

Відстані у просторі. Теорема про три перпендикуляри.

Відстані у просторі. Теорема про три перпендикуляри.

556

Аватар профіля Бєлова Тетяна Іванівна
Геометрія
10 клас та I—II курси

25 грн

6 клас. Математика. Тема: "Задачі на пропорційний поділ".

6 клас. Математика. Тема: "Задачі на пропорційний поділ".

150

Аватар профіля Липинська Вєроніка Валеріївна
Математика
6 клас

30 грн

Схожі уроки

Поворот

Поворот

1515

Аватар профіля Вожга Ірина Леонідівна
Геометрія
9 клас

7кл. Властивість бісектриси рівнобедреного трикутника (03.02.2022)

7кл. Властивість бісектриси рівнобедреного трикутника (03.02.2022)

694

Аватар профіля Сапко Наталія Олександрівна
Геометрія
7 клас

Геометрія, 11 клас. Урок № 33. 21.01.2026. Об'єм піраміди (1 - й урок)

Геометрія, 11 клас. Урок № 33. 21.01.2026. Об'єм  піраміди (1 - й урок)

587

Аватар профіля Буланова Валентина Миколаївна
Геометрія
11 клас

Співвідношення між сторонами і кутами прямокутного трикутника

Співвідношення між сторонами і кутами прямокутного трикутника

513

Аватар профіля Буланова Валентина Миколаївна
Геометрія
8 клас

Розв'язування типових вправ. Самостійна робота. (Ознаки рівності трикутників, рівнобедрений трикутник)

Розв'язування типових вправ. Самостійна робота. (Ознаки рівності трикутників, рівнобедрений трикутник)

1441

Аватар профіля Савка-Ржематорська Оксана Василівна
Геометрія
7 клас

Теорема Піфагора (2-й урок)

Теорема Піфагора (2-й урок)

260

Аватар профіля Велика Валентина Вікторівна
Геометрія
8 клас