Тема: Розрізняю слова які відповідають на питання хто? що?
Мета: продовжувати знайомити учнів із словами – назвами предметів, питаннями, на які вони відповідають, вчити розрізняти назви істоті неістот, вправляти учнів у побудові речень з іменниками; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву, увагу учнів, критичне мислення, здатність аналізувати та робити висновки, збагачувати словниковий запас; виховувати дружність, уміння працювати в парі, бажання вчитися, старанність, пізнавальний інтерес, уважність.
Формувати компетентності:
1) вміння вчитися – чітко виконувати завдання вчителя, орієнтуватися в сторінках підручника за словесними вказівками.
2) соціальна – підтримувати контакт з учнем (ученицею) у парі, у групі, активно висловлювати свої думки та припущення;
3) загальнокультурна – дотримуватись норм мовленєвої культури, зв’язно висловлюватись з обговорюваної теми, добирати доречні висловлювання та відповіді;
4) здоров’язбережувальна - слідкувати за дотриманням правил та вимог вірно сидіти за партою.
Міжпредметні зв’язки: математика, музика
Хід уроку
Організаційний момент
Добрий день, мої любі учні!
Я дуже рада вітати вас на уроці української мови. Але, спочатку, мені цікаво дізнатися з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок. Намалюйте, будь ласка, на папірцях, що у вас на парті, обличчя-смайл, яке покаже як ви себе відчуваєте. (На екрані зразок: три обличчя-смайли, які відображають радість, страх, сум.)



(Учням, що обрали «сумні» або «веселі» смайли, раджу налаштуватися на роботу, зробити великий вдох та видих)
Вправа «Часточка доброти»
Діти, гарні вчинки, справи, позитивні емоції - це все допомагає нам бути щирими та примітними, усміхненими та бадьорими. Пропоную зараз повернутись до сусідів по парті та подарувати часточку доброти товаришу. Зробити комплімент, побажати успіху, посміхнутися.
Актуалізація опорних знань
1.Фронтальна перевірка домашнього завдання.
2.Робота в парах.
Вправа «Заховані слова» (+матем.)
Працячоловікагодуєаліньмарнує.
Маленькапрацякращазавеликебезділля.
Розшифруй речення. Чого вчать вас ці прислів’я?
Скільки слів було заховано в першому рядку?
Скільки в другому?
Яка загальна кількість слів ховалась в двох прислів’ях?
3.Мотивація навчальної діяльності + повторення вивченого
- Які бувають речення за метою висловлювання? ( Розповідні, питальні, спонукальні.)
- Сядьте рівно, не нахиляйтесь.(Яке це речення?)
- Я хожу щоб сьогодні на уроці ви гарно працювали та все запам’ятали. (Яке речення?)
- Хто готовий бути уважним та зібраним? (Яке речення?)
- Ура, будемо продуктивно працювати! (Яке речення?)
4.Каліграфічна хвилинка
На дошці записано слова у 2 стовпчика
Мама Телефон
Учень Підручник
Музикант Парта
Водій Будинок
Слон Літак
Довідка: ХТО? ЩО?
Діти, прочитайте записані слова.
Що об’єднує всі ці слова? Як їх назвати одним словом? (вони називають предмети, це іменники)
Скористайтесь підказками в довідці, що об’єдує слова першого стовпчика? На яке питання відповідають ці слова?
Що об’єдує слова другого стовпчика? На яке питання відповідають ці слова?
Запишіть каліграфічно ці питання.
Складемо усно речення з одним із цих слів.
Ми можемо зробити висновок, що всі іменники відповідають або на питання ХТО? або на питання ЩО?
Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці познайомимось із словами – назвами предметів, будемо вчитися розрізняти слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО?
Вивчення нового матеріалу
1.Робота з підручником с.50 знайомство з правилом
2.Усне виконання вправи 8.
3.Робота в парах с.50 впр.9 (в зошитах)
Фіз.хвилинка

4.Робота над загадками
Ніс у сметані в нього й ротик .
Відгадайте , хто це ? ..(котик) .
Відгадайте, діти , хто
Має носик—долото ?
Ним комах з кори виймає ,
Про здоров’я лісу дбає . (дятел) .
Він нам, як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити.
Любити край чудовий свій
Це мудрий наш …(учитель)
(Коли діти відгадують, вчитель показує малюнки.)
|
|
|
Запис відгадок: КОТИК, ДЯТЕЛ , УЧИТЕЛЬ .
-Яке питання ставимо до слів – відгадок ? (ХТО ? )
5.Робота в парах
Порадьтесь із сусідом та зробіть висновок, на яке запитання відповідають слова – відгадки? (хто?) та запишіть три слова, які будуть відповідати на протилежне запитання. (що?)
№ | Слова |
1. | |
2. | |
3. |
№ | Слова |
1. | |
2. | |
3. |
Аналіз виконаної роботи та висновок, формулювання правила дітьми
- Отже назви людей та творин відповідають на питання « ХТО ?», а неживі предмети, об’єкти, речі відповідають на питання «ЩО?»
6.
Вправа «Музична пауза» (музичне мистецтво)
https://www.youtube.com/watch?v=JHZjby1JijM
- Діти, а ви знали, що існують не просто правила в книгах, а пісні – правила? Пропоную вам послухати та запам’ятати.
Гра в парах «Хто що їсть?» + математика
- Перед вами лежать конверти, в них пазли. Одні слова-малюнки відповідають на запитання «хто?», наприклад, собака, а інші на запитання «що?» кістка. Вам треба встановити відповідність і в результаті ви отримаєте пари слів «хто+що». Порахуйте кількість отриманих пар. Перемагає той, хто більше їх утворить.
- Скільки частинок пазлів ви отримали перед виконанням завдання?
- Які знання можна застосувати, щоб пришвидшити підрахунок? (таблиця множення на 2)

Фізкультхвилинка
Ой багата наша мова!
Ми вивчали, діти слово.
Час прийшов відпочивати.
Вивчені слова згадати.
Запитання (що?) поставим,
Яблука в саду зриваєм.
Ставим запитання (хто?)
Їдем з саду на авто.
Діти, трактор, олівець,
Квітка, риба, горобець.
Кухар, дівчинка, машина.
Вправи робимо для спини.
Вправо, вліво нахилили.
Плечі вгору, опустили.
Сіли рівно на стільці.
Всі ви, діти, молодці.
Закріплення та осмислення знань
1.Робота з підручником.
Робота в малих групах. С.51 впр.10
Запишіть назву професії пов’язану з цими словами. (матем.)

Скільки слів – професій в першому стовпчику?
А в другому?
Скільки всього професій записали?
Скільки назв професій не вистачає щоб загальна їх кількість була 15?
Давайте попрацюємо разом та допишемо необхідну кількість.
2.Гра «Добери слово» (за часом)
Діти, пропоную самостійну творчу роботу, доберіть відповідні слова продовжуючи логічний ряд.
1-й варіант — звірі: вовк, ...
2-й варіант — дерева: тополя, ...
3.Робота з цеглинками Лего (матем.)
- Ваше завдання піднімати цеглинки тих кольорів які будуть словами – відповідями.

Скільки отримали слів - відповідей?

Скільки цеглинок - відповідей зараз дали?
Яка загальна кількість слів підійшла до запитань «хто? що?»
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
На які питання відповідають слова що означають назви предметів?
Які питання ставимо до назв людей і тварин?
-На які питання відповідають слова- назви всіх інших предметів?
Вправа «Емоція»
Давайте перевіримо які емоції у вас після виконання роботи?
Продемонструйте відповідний смайлик.Тема: Розрізняю слова які відповідають на питання хто? що?
Мета: продовжувати знайомити учнів із словами – назвами предметів, питаннями, на які вони відповідають, вчити розрізняти назви істоті неістот, вправляти учнів у побудові речень з іменниками; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву, увагу учнів, критичне мислення, здатність аналізувати та робити висновки, збагачувати словниковий запас; виховувати дружність, уміння працювати в парі, бажання вчитися, старанність, пізнавальний інтерес, уважність.
Формувати компетентності:
1) вміння вчитися – чітко виконувати завдання вчителя, орієнтуватися в сторінках підручника за словесними вказівками.
2) соціальна – підтримувати контакт з учнем (ученицею) у парі, у групі, активно висловлювати свої думки та припущення;
3) загальнокультурна – дотримуватись норм мовленєвої культури, зв’язно висловлюватись з обговорюваної теми, добирати доречні висловлювання та відповіді;
4) здоров’язбережувальна - слідкувати за дотриманням правил та вимог вірно сидіти за партою.
Міжпредметні зв’язки: математика, музика
Хід уроку
Організаційний момент
Добрий день, мої любі учні!
Я дуже рада вітати вас на уроці української мови. Але, спочатку, мені цікаво дізнатися з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок. Намалюйте, будь ласка, на папірцях, що у вас на парті, обличчя-смайл, яке покаже як ви себе відчуваєте. (На екрані зразок: три обличчя-смайли, які відображають радість, страх, сум.)



(Учням, що обрали «сумні» або «веселі» смайли, раджу налаштуватися на роботу, зробити великий вдох та видих)
Вправа «Часточка доброти»
Діти, гарні вчинки, справи, позитивні емоції - це все допомагає нам бути щирими та примітними, усміхненими та бадьорими. Пропоную зараз повернутись до сусідів по парті та подарувати часточку доброти товаришу. Зробити комплімент, побажати успіху, посміхнутися.
Актуалізація опорних знань
1.Фронтальна перевірка домашнього завдання.
2.Робота в парах.
Вправа «Заховані слова» (+матем.)
Працячоловікагодуєаліньмарнує.
Маленькапрацякращазавеликебезділля.
Розшифруй речення. Чого вчать вас ці прислів’я?
Скільки слів було заховано в першому рядку?
Скільки в другому?
Яка загальна кількість слів ховалась в двох прислів’ях?
3.Мотивація навчальної діяльності + повторення вивченого
- Які бувають речення за метою висловлювання? ( Розповідні, питальні, спонукальні.)
- Сядьте рівно, не нахиляйтесь.(Яке це речення?)
- Я хожу щоб сьогодні на уроці ви гарно працювали та все запам’ятали. (Яке речення?)
- Хто готовий бути уважним та зібраним? (Яке речення?)
- Ура, будемо продуктивно працювати! (Яке речення?)
4.Каліграфічна хвилинка
На дошці записано слова у 2 стовпчика
Мама Телефон
Учень Підручник
Музикант Парта
Водій Будинок
Слон Літак
Довідка: ХТО? ЩО?
Діти, прочитайте записані слова.
Що об’єднує всі ці слова? Як їх назвати одним словом? (вони називають предмети, це іменники)
Скористайтесь підказками в довідці, що об’єдує слова першого стовпчика? На яке питання відповідають ці слова?
Що об’єдує слова другого стовпчика? На яке питання відповідають ці слова?
Запишіть каліграфічно ці питання.
Складемо усно речення з одним із цих слів.
Ми можемо зробити висновок, що всі іменники відповідають або на питання ХТО? або на питання ЩО?
Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці познайомимось із словами – назвами предметів, будемо вчитися розрізняти слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО?
Вивчення нового матеріалу
1.Робота з підручником с.50 знайомство з правилом
2.Усне виконання вправи 8.
3.Робота в парах с.50 впр.9 (в зошитах)
Фіз.хвилинка

4.Робота над загадками
Ніс у сметані в нього й ротик .
Відгадайте , хто це ? ..(котик) .
Відгадайте, діти , хто
Має носик—долото ?
Ним комах з кори виймає ,
Про здоров’я лісу дбає . (дятел) .
Він нам, як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити.
Любити край чудовий свій
Це мудрий наш …(учитель)
(Коли діти відгадують, вчитель показує малюнки.)



Запис відгадок: КОТИК, ДЯТЕЛ , УЧИТЕЛЬ .
-Яке питання ставимо до слів – відгадок ? (ХТО ? )
5.Робота в парах
Порадьтесь із сусідом та зробіть висновок, на яке запитання відповідають слова – відгадки? (хто?) та запишіть три слова, які будуть відповідати на протилежне запитання. (що?)
№
Слова
1.
2.
3.
№
Слова
1.
2.
3.
Аналіз виконаної роботи та висновок, формулювання правила дітьми
- Отже назви людей та творин відповідають на питання « ХТО ?», а неживі предмети, об’єкти, речі відповідають на питання «ЩО?»
6.
Вправа «Музична пауза» (музичне мистецтво)
https://www.youtube.com/watch?v=JHZjby1JijM
- Діти, а ви знали, що існують не просто правила в книгах, а пісні – правила? Пропоную вам послухати та запам’ятати.
Гра в парах «Хто що їсть?» + математика
- Перед вами лежать конверти, в них пазли. Одні слова-малюнки відповідають на запитання «хто?», наприклад, собака, а інші на запитання «що?» кістка. Вам треба встановити відповідність і в результаті ви отримаєте пари слів «хто+що». Порахуйте кількість отриманих пар. Перемагає той, хто більше їх утворить.
- Скільки частинок пазлів ви отримали перед виконанням завдання?
- Які знання можна застосувати, щоб пришвидшити підрахунок? (таблиця множення на 2)

Фізкультхвилинка
Ой багата наша мова!
Ми вивчали, діти слово.
Час прийшов відпочивати.
Вивчені слова згадати.
Запитання (що?) поставим,
Яблука в саду зриваєм.
Ставим запитання (хто?)
Їдем з саду на авто.
Діти, трактор, олівець,
Квітка, риба, горобець.
Кухар, дівчинка, машина.
Вправи робимо для спини.
Вправо, вліво нахилили.
Плечі вгору, опустили.
Сіли рівно на стільці.
Всі ви, діти, молодці.
Закріплення та осмислення знань
1.Робота з підручником.
Робота в малих групах. С.51 впр.10
Запишіть назву професії пов’язану з цими словами. (матем.)

Скільки слів – професій в першому стовпчику?
А в другому?
Скільки всього професій записали?
Скільки назв професій не вистачає щоб загальна їх кількість була 15?
Давайте попрацюємо разом та допишемо необхідну кількість.
2.Гра «Добери слово» (за часом)
Діти, пропоную самостійну творчу роботу, доберіть відповідні слова продовжуючи логічний ряд.
1-й варіант — звірі: вовк, ...
2-й варіант — дерева: тополя, ...
3.Робота з цеглинками Лего (матем.)
- Ваше завдання піднімати цеглинки тих кольорів які будуть словами – відповідями.

Скільки отримали слів - відповідей?

Скільки цеглинок - відповідей зараз дали?
Яка загальна кількість слів підійшла до запитань «хто? що?»
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
На які питання відповідають слова що означають назви предметів?
Які питання ставимо до назв людей і тварин?
-На які питання відповідають слова- назви всіх інших предметів?
Вправа «Емоція»
Давайте перевіримо які емоції у вас після виконання роботи?
Продемонструйте відповідний смайлик.













