Тема: Роман Ю.К.Голобородька «Великий лиман». Моральні проблеми у творі.
Мета - формувати компетентності:предметні (знання сюжету та композиції роману Ю.Голобородька «Великий лиман», розкрити символічний зміст назви, розуміння його значення у творчості письменника;знання особливостей розв’язання питань справедливості та чесності, розуміння філософсько-моральної проблематики, значення системи образів для розкриття ідейного задуму твору, значення причин та наслідків змін у світогляді Андрія Сербина; уміння аналізувати образи героїв твору,аналітико-дослідницькі навички; культуру мовлення;творчі здібності; багатий словниковий запас; естетичний смак); ключові(уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування у колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну:уміння визначати роль деталі у тексті; навички роботи із книгою; загально-культурну: читацькі інтереси; свідоме ставлення до моральності).
Тип заняття:опанування нових знань і формування на їхній основі умінь і навичок
Обладнання: мультимедійна презентація, картки.
Епіграф.
Лиман – в одвічній своїй творящій роботі.
Рідний і милий, близький і зрозумілий – мов
солона кров…просторий,як життя, котре
дарував не одному поколінню людей…
Великий лиман!
Ю.К.Голобородько «Великий лиман»
Хід уроку .
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Вдома ви прочитали роман херсонського письменника, педагога і журналіста Юрія Костянтиновича Голобородька «Великий лиман». Чи гарно ви запам’ятали зміст? Пропоную переконатися у цьому шляхом виконання інтерактивної вправи «Порушена послідовність».
Інтерактивна вправа «Порушена послідовність»
Учитель. Розкладіть картки у правильній послідовності подій, що відбуваються у творі.
1. Андрій Сербин влаштовується на роботу у риболовецьку артіль.
2. Андрій приїхав на похорони батька у село Рибальці.
3.Хилька І.Г. посилає Андрія у сад села Солонці, щоб не заважав «працювати» - брати джур лай, давати хабарі.
4.Андрій відвідує Галину у неї вдома, розуміє, що вона - його щастя.
5. Приїзд Несвітея К.П. (заступник голови райвиконкому) та Барабаша М.О. (голова міжгалузевої комплексної комісії із Києва) до Тарана Ф.М.(голова рибартілі) на троїсту юшку.
6. Андрій закохується у молодого іхтіолога Галину Гайдай.
7. На зборах рибар тілі розкривають порушення Тарана Ф.М.
8. Хилька І.Г. відправляє А.Сербина і Кривенка Ф. знайти злодія, який вкрав рибу.
9. Мисько В.Л.,рибінспектор, ловить браконьєра.
10. Андрій їде у місто на завод шукати винних у отруєнні риби.
Відповідь.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Робота з епіграфом.
Учитель. (На фоні аудіо запису шуму хвиль річки.)
«Лиман – в одвічній своїй творящій роботі. Рідний і милий, близький і зрозумілий – мов солона кров…просторий,як життя, котре дарував не одному поколінню людей…
Великий лиман!» Ю.К.Голобородько «Великий лиман»
Вдумайтесь у слова епіграфу взяті із твору, поясніть , чому саме їх взято за епіграф до уроку? (Очікувана відповідь. Слова про роботу великого лиману дають нам зрозуміти, що мова на уроці піде про роботящих людей, про їх щоденну тяжку працю, про зв’язок людини із природою.)
Учитель.У романі Юрія Голобородька «Великий лиман» яскраво виписані психологія свідомості та побуту людей 70-80-х років ХХ століття. Протягом романної дії письменник постійно відзначає прагнення різних персонажів до значного матеріального збагачення, фіксує наявність культу статку, позитивного образу багатства серед значної кількості дійових осіб твору, якими населені мешканці Рибальців.
Саме про цей роман, його художню своєрідність, образи і піде мова на нашому уроці.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя.
“Великий лиман” написано в канонічних традиціях великої епічної форми. Твір складається з семи частин, кожна з яких почленовується на розділи – середні й досить розлогі .
Відкривається роман посвятою світлій пам’яті батька – Костя Йосиповича, педагога й письменника. Оповідь ведеться неквапливо, розмірено; епізоди напруженої дії чергуються з уповільненим зображенням художніх реалій; побутові сцени, психологічні ситуації тісно переплітаються з пейзажними фресками та картинами; змальовується чимало подробиць, побутово-професійних деталей, що стосується сцен, фрагментів вставного ґатунку, що безпосередньо не пов’язані з основною художньою дією, проте збагачують художньо-образний простір твору. “Великий лиман” написано у формі вільної, невимушеної течії самого життя. За жанром “Великий лиман” – це побутово-психологічний роман, де розгортається важливе своєю повсякденністю і конкретністю таврійське життя.
2. Словникова робота
Дуб – рибальський човен.
Джурлай – пайка риби, яку самовільно залишали собі рибалки.
Лабаз – склад, де приймають свіжу рибу від рибалок, зважують, визначають по її кількості виконання норми.
Свіжак – свіжа риба.
Уважно прочитавши роман, ви звернули увагу , що він має декілька сюжетних ліній. Назвіть їх і складіть відповідну схему.
Очікувана відповідь. Автор Юрій Голобородько розгортає сюжет у трьох напрямках, показуючи головного героя Андрія Сербина у сім’ї, на роботі у риболовецькій артілі і у особистому житті. Такий вибір сюжетних ліній дає можливість охарактеризувати образ юнака більш повно.
Складання схеми «Сюжетні лінії роману Ю.Голобородька «Великий лиман» (із записом у зошити).

3. Колективна робота з опорною схемою.
Учитель. Розглянемо детальніше проблематику твору.
Учитель української мови та літератури Таїсія Щерба зазначала, що «У романі порушено ряд важливих морально-етичних проблем, відтворено суперечливість і неоднозначність життєвих ситуацій:
- важка рибацька праця і матеріальний зиск;
- значні психологічні навантаження й людська підступність;
- порядність і прямолінійність;
- розходження між продекламованою позицією та ділом;
- моральні канони, порушення законів;
- наївно-щире бажання стійко дотримуватися цих самих канонів;
- віра у принциповість та переконаність у невідпорності сили грошей;
- простодушна чесність і необхідність рольової гри у різних психологічних ситуаціях.»
На основі почутого складемо схему «Головні проблеми роману Ю.К.Голобородька «Великий лиман».
Схема «Головні проблеми роману Ю.К.Голобородька «Великий лиман».

Учитель . Зрозуміти художні особливості роману нам допоможе складання інтелект-карти. На картках, що лежать перед вами, зробіть відповідні записи.
Складання інтелект-карти.
Коментар учителя до ментальної карти.
1.Причина створення: Ю.Голобородьку добре знайоме життя рибалок.
2. Жанр твору – побутово-психологічний роман.
3. Головні теми: життя сільської молоді; тяжка праця рибалок.
4. Композиція:
- зав’язка: приїзд додому на похорони батька;
- основна дія – робота та конфліктні ситуації у риболовецькій артілі, особисте життя;
- кульмінація – збори артілі, на яких завдяки Андрію Сербину вперше звучать факти крадіжок та махінацій;
- розв’язка – юнак визначився із своїм майбутнім, це – навчання у рибопромисловому технікумі на іхтіолога і одруження із Галиною Гайдай.
5. Ідеї твору : бути порядною людиною; берегти природу.
6. Сюжетні центри:
- сім’я (мати, сестра, брат)
- робота у риболовецькій артілі;
- особисте життя.
7. Образи твору:
- головні - Андрій Сербин, Хилька Іван Григорович, Таран Федір Минович;
- другорядні : позитивні (Мисько В.Л., Кардаш А.Г., Барабаш М.О., Гайдай Г.),негативні (Несвітей К.П., Гаркуша Г.М., бухгалтер Петро Омелянович), неоднозначні (Дід Шура,Кавун С. (Семафор), Хилька Ольга, Лариса Тютюник).
Учитель. У даному романі яскраво виписані психологія свідомості та побуту людей 70-80-х років ХХ століття. Протягом романної дії письменник постійно відзначає прагнення різних персонажів до значного матеріального збагачення, фіксує наявність культу статку, позитивного образу багатства серед значної кількості дійових осіб твору, якими населені мешканці Рибальців. Познайомимося із ними поближче.
1. Творча робота (у групах)
Складання таблиці «Другорядні персонажі роману Ю.К.Голобородька «Великий лиман».
Таблиця «Другорядні персонажі роману Ю.К.Голобородька
«Великий лиман».
Ім’я | Посада | Вчинки |
Хилька Іван Григорович | Ланковий | Його головна мета – збагачення нечесним шляхом: джурлай, недоваження риби при виконанні плану. Дружину Феню використовує як додаткове джерело добування грошей: вона торгує солонцем і баликами із вкраденої риби; доньку Ольгу влаштував продавцем у магазин, щоб могла приносити додому дефіцит. Йому приходить в голову думка про те, що може це він винен у тому, що зменшилася кількість риби у лимані. |
Таран Федір Минович | Голова риболовецької артілі | Покриває нечесні оборудки своїх підлеглих, дозволяючи красти рибу із улову, за хабарі забирає протоколи, складені на його риболовецькі ланки, пригощає троїстою юшкою заступника голови райвиконкому Несвітея із його товаришами, просить , щоб допомогли втрясти штрафи, передає рибу у район, щоб і його захищали, прокручує оборудки із баригами. Про Андрія і Федька каже: «Треба цих правдолюбів шмаркатих від себе сплавити». |
Каленик Петро Омелянович | Бухгалтер | Бухгалтер разом із ланковим Хилькою І.Г. займаються махінаціями. Каленик вводить ланкового у суть справ правління,старається допомогти із дозволом на лімітну рибу, звичайно все робить за хабарі від Хильки у вигляді риби. |
Мурзай Гриня | Однокласник | У школі був непоказним, тихим.Одягнений брудно і недбало, підвозить односельцям пісок за великі на той час гроші, самовільно закидує сіті і торгує рибою,розмови лише про копійку, мріє купити машину, запрошує Андрія допомогти із рибою.У клубі дихнув на андрія перегаром, вихвалявся уловом риби. Трагічно загинув під час браконьєрства, поїхавши випивши ставити сітки.. |
Висновок: Юрій Голобородько у романі «Великий лиман», зображуючи негативні образи, показує, що їхній шлях – це шлях у нікуди. Духовно бідні. Не мають високих мрій. Їхнє життя лише для наживи. Доля кожного складається нещасливо: кого звільняють з роботи(Несвітея, Хильку, Тарана, Каленика викривають на зборах), у кого неполадки у сімї (у Хильки донька незаміжня, кидає родину і село у пошуках кращої долі), а Гриня навіть гине. |
Слово вчителя. По відношенню до негативних образів контрасним є образ головного героя роману – Андрія Сербина.
З першої сторінки роману письменник зображує Андрія Сербина у драматичний період його життя – у час втрати батька. Й одразу ж прозаїк зосереджує увагу на моральній проблемі, що постала перед головним героєм: повернутися до звичного міського ритму чи продовжити справу батька-рибалки. Автор показує, як під враженням спогадів, що охопили Андрія Сербина, він вирішує змінити своє життя й залишається у Рибальцях.
Основну сюжетну колізію твору побудовано на диманіці характеру й свідомості Андрія Сербіна, який, як і батько, стає рибалкою. Письменник детально розповідає про його входження в сферу по-справжньому складного життя, у зіткненні з яким і змальовано характер головного персонажа.
Роботу над характеристикою образу Андрія Сербина пропоную провести, об’єднавшись у групи
Образ Андрія Сербина
Робота в групах. Учасники групи отримують кожен своє завдання.
Походження героя. Портрет. Андрій народився у селі Рибальці, що розташоване на березі лиману. Він – простий сільський хлопець, який поїхав шукати своє щастя у місто. Влаштувався працювати на заводі.Автор роману Юрій Голобородько не дає опису зовнішності Андрія Сербина, так як розповідь ведеться від імені головного героя. Можливо це зроблено для того, що читач міг уявити його таким, яким буде до його душі.
Р о д и н а. Батько Петро помер, залишилися: мати Ганна, молодша сестра Марійка, братик Вітасик, тітка Федося. Саме заради них Андрій кидає місто, роботу на заводі, дівчину Ларису. Як виявилося, це був правильний вибір. Юнак довів, що він людина, яка не покине родину у тяжку хвилину, може взяти відповідальність на себе.
Виховання і навчання. Андрій виріс у сім’ї простого сільського рибалки. З дитинства привчений до праці. Батьки виховували в синові кращі людські якості : чесність, порядність, вірність. Після закінчення десятирічки Андрій їде працювати на завод і спочатку його влаштовує таке життя, але після зустрічі із Галиною Гайдай – молодим спеціалістом-іхтіологом вирішує вступити до рибопромислового технікуму.
Кохання. Кохання Андрія проходить складний шлях. Він тяжко переживає розрив із Ларисою Тютюник разом із якою працював на заводі, але вона обрала життя у місті, дала зрозуміти, що кохання і сім’я – неголовне. Неоднозначні стосунки склалися у Андрія із Ольгою Хилькою, донькою ланкового, продавцем магазину. Почуття до неї неглибокі - є поряд, добре, а нема, то й не згадається. І лише зустріч із Галиною Гайдай пробудила у юнакові глибоке почуття любові. Йому подобається в дівчині все: як вона говорить, як виглядає, ким працює, поведінка.Андрій вирішує, що Галина – його доля.
Шлях Андрія Сербина - це шлях прояву кращих людських якостей у складних життєвих ситуаціях. У випадку , коли із заводу скинули у річку отруйні речовини і загинула риба, юнак , не зважаючи н те, що працював на цьому заводі, їде розбиратися у ситуації, просить покарати винних. Коли юнак працює у риболовецькій артілі, його протест викликає залишення джурлаю (незаконної пайки риби), що призводило до того, що ланка не виконувала план, ланковий давав хабарі, зменшувалася кількість риби у лимані. Юнак стійко зносить завдання ланкового Хильки, який відсилає хлопця з ланки, щоб «не заважав»: разом із кривенком ловити злодія, із Федьком по сіль, у Солонці працювати у саду. Ніщо не могло зламати волю Андрія.
Збори. Повністю життєва позиція Андрія, його конфлікт із крадіжками у риболовецькій артілі проявилися у епізоді зборів.Юнак руба ставить питання : «Що нам,рибалкам, найбільше заважає жити?» Сміливо наводить факт того, що не весь улов записується, і ланка ледве-ледве справляється із планом. Він не боїться, як інші рибалки, говорити правду і наводити факти.Це підтверджує його чесну життєву позицію і доводить, що андрій буде боротися із несправедливістю завжди.
Висновок: У образі головного героя роману Юрія Голобородька «Великий лиман» втілено кращі риси молодої людини. Він зразок, гідний наслідування. Не зважаючи на життєві труднощі і негаразди Андрій Сербин впевненно доводить, що не слід скорятися обставинам, а впевнено йти до своєї мети, хоча це не дуже просто.
Учитель. На уроці ми проаналізуємо і жіночі образи, які так різноманітно зобразив Юрій Голобородько, вони допомагають краще зрозуміти настрої молоді, їх мрії, вподобання, кохання. Створимо таблицю «Жіночі образи роману Ю.К.Голобородька «Великий лиман»
Таблиця «Жіночі образи роману Ю.К.Голобородька «Великий лиман»
| Лариса Тютюник | Ольга Хилька | Галина Гайдай |
Соціальний стан | живе з батьками у місті | живе з батьками у селі, донька ланкового | живе з батьками у селі, донька рибалки, їздить на роботу у друге село |
Життєва позиція | сім’я - ніщо, головне - жити в місті, де є магазини, кафе | спочатку задоволена роботою у магазині, де можна урвати, але потім кидає все і їде | любить свою роботу, охайна у побуті, готова допомогти Андрію у навчанні |
Освіта | вчиться у інституті | закінчила десятирічку | навчається у рибопромисловому технікумі на іхтіолога |
Професія | бухгалтер на заводі | продавець у магазині | іхтіолог |
Відношення до Андрія | любить його , але неготова їхати жити у село | розлучена, Андрій для неї спочатку лише вигідна партія, а потім – нездійсненна мрія | щиро покохала Андрія, їхні життєві погляди багато у чому співпадають |
Висновок: жіночі образи роману Ю.К.Голобородька відзначаються своєю несхожістю та багатогранністю, характерно, що кожна із них після спілкування із Андрієм стає краще, але Лариса неготова відмовитися від своїх принципів, Ольга нецікава для юнака із-за своєї міщанських поглядів і тільки Галина Гайдай близька йому за своїм високим рівнем духовності, інтелекту. |
Учитель. Роман Юрія Голобородька «Великий лиман» нікого не залишає байдужим, і зараз хотілося б почути від вас переказ епізодів, які найбільше схвилювали.
5. Переказ учнями епізодів роману, що сподобалися
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
2. Заключне слово вчителя. Роман Юрія Голобородька «Великий лиман» повний філософського змісту, його думки можуть стати порадами для молоді у їх житті. Пропоную підвести підсумок нашої роботи на уроці шляхом методики «Щоденник подвійних нотаток».
Методика «Щоденник подвійних нотаток»
Учитель . У романі Ю.Голобородька «Великий лиман» автор вкладає в уста головного героя Андрія Сербина думки, які допомагають краще зрозуміти не лише його образ, а й позицію самого автора. Пропоную вам пов’язати текст із власним досвідом та допитливістю.
Учитель. Поділіть зошит на два стовпці. У перший запишемо фрази, що найбільше вразили у тексті, у другий - міркування щодо них.
Фраза з тексту | Мої міркування |
«Молодий очерет вітер гне, а старий ламає, - зринула несподівана думка. - Самому треба долю вирішувати, поки не пізно.» (Андрій Сербин) | Очікувана відповідь. У складну хвилину вибору Юнак вирішує підтримати матір, відмовившись від життя у місті і роботи на заводі. |
«Все просто і мудро,- подумав Сербин. – Природа виконує найважчу роботу. Людям лишається докласти зовсім небагато зусиль».(Андрій Сербін про заготівлю солі.) | Очікувана відповідь. Юнак любить спостерігати за навколишнім світом і робити власні висновки про побачене. |
«І все-таки як воно ,отаке різне, несхоже, може вживатися в одній людині?- змигнула мисль.- Як ото в дідові Шурі? Адже лиман для нього – не просто робота – життя дідове отут пройшло. Цікаво, а що зі мною буде?» (Андрій Сербин) | Очікувана відповідь. Андрій аналізує вчинки тих рибалок, із якими працює, хвалить, або засуджує їх вчинки. Роздумовує над тим, а як би вчинив він сам? |
«Кілька хвилин Андрій сидів непорушно. Начеб іншими очима подивився він і на своє життя, що теж минало день за днем і треба було встигнути теж зробити щось велике, аби тебе люди запам’ятали…» | Очікувана відповідь. Після розповіді про покійного чоловіка тітки Федосі , Якова, який добре знав рибальське діло, намагався покращити умови праці рибалок, у Андрія виникає бажання і собі зробити щось велике. |
«Що нам, рибалкам, найбільше заважає жити чесно? Дві правди. Одна парадна, для зборів. Друга –справжня, яку ми всі знаємо.» | Очікувана відповідь. На зборах риболовецької артілі Андрій сміливо і відкрито виступає проти джурлая - крадіжки риби, неправильного зважування улову, які не давали можливості ланці виконати план. |
Висновок. Головний герой роману Ю.Голобородька «Великий лиман» Андрій Сербин – людина високоморальна, він роздумує над сенсом життя, над тим, що його оточує, сміливо бореться за правду.його думки наповненні філософським змістом і змушують читача замислитися над сенсом людського існування. |
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати збірку Юрія Голобородька «Літопису тривожні сторінки»
Література
Голобородько Ю.К. «Великий лиман» : Роман.-К.:Рад.письменник, 1987.
Куцінко О.Г. Усі уроки зарубіжної літератури.10 клас.- Х.: Вид.група «Основа», 2018
Інтернет -ресурси
https://www.google.com Щерба Таїсія Миколаївна . Життєва одіссея Ю.Голобородька