ТЕРНОПІЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТ. №22
Тема уроку: Різноманітність ракоподібних, значення їх в природі й житті людини.
Біологія 7 клас
Нова Українська Школа
Автор
Макар І.М., вчитель біології, основ здоров’я
Тема: Різноманітність ракоподібних, значення їх в природі й житті людини.
Мета: розширити знання учнів про різноманітність ракоподібних; ознайомити з представниками рядів Десятиногі, Рівноногі, Гіллястовусі, Веслоногі, Коропоїдні та їх роллю в природі й житті людини; з’ясувати особливості пристосованості видів різних рядів до існування в різних середовишах; розвивати мислення учнів, уміння готувати повідомлення; формувати інтерес до знань;виховувати бережливе ставлення до природи.
Учні повинні знати: різноманітність ракоподібних, їх значення в природі й жилі людини.
Учні повинні вміти:
пояснювати значення ракоподібних в природі й житті і людини;
готувати повідомлення за додатковою літературою про різноманітність тварин;
порівнювати представників різних рядів, знаходити спільні та відмінні риси.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми: розповідь, бесіда, пояснення; робота з підручником та додатковою літературою, демонстрування малюнків, таблиць; самостійна робота; заповнення таблиць; цікаві повідомлення, загадки, прислів’я та приказки,презентації.
Міжпредметні зв’язки: література, народознавство, екологія.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація вивченого матеріалу
1.Графічний диктант
Членистоногі мають первинну порожнину тіла.
Тіло річкового рака вкрите хітиновим покривом з вапняком.
Відділи тіла річкового рака – голово груди і черевце.
На голово груддях чотири пари ходильних ніг.
У рака дві пари вусиків.
Очі річкового рака прості.
На черевці є черевні ніжки.
Кровоносна система замкнена.
Органи виділення – зелені залози.
10.Протоки печінки відкриваються в кишечник.
2.Вчора, коли я готувалася до уроку, хтось раптом постукав і попросив мене відчинити двері. Яким же був мій подив, коли до будинку зайшов барон Мюнхаузен — невтомний фантазер і вигадник, хвалько і брехун. Він подивився, що я роблю, і сказав:
А в мене із цими раками і теж пригода була.
А яка ж?
І тут він мені розповів свою пригоду.
Я записала її для вас, , але не впевнена, що все тут правда. Ви допоможете мені виправити?
«Пішов я одного разу на рибалку, щоб впіймати собі рибку для юшки. Сидів, сидів — не клює рибка. Але раптом поплавок почав підстрибувати, вудка напружилася. Спробував тягти — не потягну. Напружив усі сили, і що ви думаєте — на гачок мені потрапив добре відомий усім річковий рак: довжина його 50 см(насправді 15—20), на колір — червоний-червоний (червоний варений, недарма ж кажуть: «Почервонів, як рак»), а хвостом тримає ще й здобич (здобич захоплює клешнями). Я рідко бачив справжнього рака і тому вирішив його краще роздивитися. Тіло рака вкрите міцним панциром із вапна (хітину). Панцир просякнутий хітином (вапном), що додає йому міцності. Тіло складається з двох відділів — головогрудей і черевця.
Голова річкового рака спрямована вперед і закінчується м’якими вусиками (гострим шипом), по боках яких міститься пара складних очей. У нього аж дві пари шипів (вусиків). Ротовий орган знаходиться зверху (знизу) голови. Ходильних ніг — 12 (10: 5пар).”
3. Хто зображений на малюнку? До якого класу, типу належить?
1. На які відділи поділене тіло рака?
(голово груди і черевце)
2. Чим вкрите тіло рака ?
(хітиновим покривом з вапняком)
3. Які органи виділення рака?
( зелені залози)
4. Кровоносна система рака зеленого.
(незалежна)
5. Який шлунок в рака?
(є цідильний і жувальний відділи)
6. Яка травна залоза відкривається у кишечник?
( печінка)
7.Річковий рак гермафродит чи роздільностатева істота?
(роздільностатева істота)
Учні розглядають малюнок рака річкового.
ІІІ Оголошення теми, мети,
завдань уроку.
ІV Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ви дізнаєтеся про різноманітність ракоподібних і їх роль у природі та житті людини, з особливостями пристосованості цих тварин до існування в різноманітних середовищах. А також дізнаєтеся, як за поведінкою ракоподібних передбачають погоду, як вони оспівані в народній творчості.
V Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Коли б існувала книга рекордів природи, то представники цього класу були б занесені до неї як переможці в багатьох номінаціях, бо наявність великої кількості рачків зумовлює той факт, що їх вважають основним запасом тваринної їжі на планеті. Вони також є найстійкішими до екстремальних умов довкілля тваринами: лише ракоподібні живуть у таких солоних водоймах, в яких не живе жоден інший багатоклітинний організм; деякі ракоподібні поширені в струмках, де температура води сягає +60 с. А є й такі рачки, що певний час можуть перебувати в середовищі, позбавленому кисню.
1.Бесіда.
Яке царство ми вивчаємо?
Яке підцарство?
Який тип?
Який клас?
2. Знайти відповідність систематичного положення.
Царство — Тварини
Підцарство — Багатоклітинні
Тип — Членистоногі
Клас — Ракоподібні
Які ряди ракоподібних вам відомі?
Ряд Гіллястовусі | Ряд Веслоногі | Ряд Коропоїди | Ряд Рівноногі | Ряд Десятиногі |
| | | | |
| | | | |
Представники записуються в ході уроку учнями самостійно.
3. Розповідь учителя про різноманітність ракоподібних.
За способом життя та зовнішнім виглядом ракоподібні дуже різноманітні.
Більшість із них вільно пересуваються, плавають або повзають, але є й сидячі форми. Морський планктон, що заселяє товщу води, не менш як на
90 % складається з ракоподібних. Розміри ракоподібних: від мм (дафнія) до 80 см (омар).
Відкладають яйця: тропічні краби — від 20 до 150 штук, річковий рак —від 60 до 500— 600, паразитичні види — кілька тисяч, лангусти — від 500 тис. до 1,5 млн.
Тривалість життя: Мокриця 3—4 роки, водяний віслюк —1рік, бокоплави — 1—2 роки, креветки — 4 роки, річковий рак до 20 років, омар— до 50 років.
Учні діляться на чотири команди (щоб небуло сперечань, учні отримують карточки різних кольорів кожна група отримує своє завдання. Учні повинні користуватися підручником та додатковою літературою, яку приніс учитель та самі учні, виписати ознаки заданих рядів, цікаву інформацію про представників, а потім познайомити з цими особливостями інші групи.